Technologia

20.12.2021 11:43

Steam Deck nie zaliczy kolejnego opóźnienia. Premierowe zamówienia zostaną zrealizowane w lutym

Konsole Newsy
7
0
0
7
0

Steam Deck – przenośna konsola od najpopularniejszej platformy z grami na komputery osobiste, mogła zostać opóźniona kolejny raz. Klienci, którzy zamówili ją w przedsprzedaży, drżeli o jeszcze jedną zmianę terminu dostawy. Wszystko wskazuje jednak na to, że to nieuzasadnione obawy.

Potężne niedobory podzespołów to obecnie problem globalny, praktycznie we wszystkich branżach wykorzystujących półprzewodniki. Właśnie z uwagi na brak części, potężne koncerny motoryzacyjne musiały wstrzymać pracę wielu fabryk, a to tylko jeden z setek przykładów.

Każdy, kto w ostatnim czasie usiłował skompletować komputer PC doskonale wie, jakie to wyzwanie. Podstawowych części, takich jak procesor czy karta graficzna, albo nie ma wcale, albo kosztują krocie. Z tego samego powodu, wysyłce pierwszych konsoli Steam Deck groziło opóźnienie . Jak zapewnił jednak Greg Coomer ze Steam, w rozmowie z dziennikarzem PC Gamer, uda się dotrzymać terminu.

Steam Deck w lutym – wygląda na to, że się uda

Początkowo, pierwsi nabywcy Steam Deck mieli otrzymać swoje egzemplarze do końca 2021 roku. Niestety, z uwagi na braki w dostawach podzespołów, termin ten przełożono na koniec lutego kolejnego roku. Jako że sytuacja na rynku komponentów wcale się nie poprawiła, gracze zastanawiali się, czy nowy termin będzie realny. Steam uspokaja – będzie.

By zrealizować zamówienia na czas, firma musiała zmierzyć się z bardzo poważnym problemem. Okazało się, że aż 50 spośród wszystkich komponentów konsoli to części o ograniczonej bądź bardzo ograniczonej dostępności. W takich okolicznościach, zbudowanie wymaganej liczby urządzeń należy uznać za spory sukces.

Odpowiedni model dystrybucji lekarstwem na problem

Jak Steam planuje sobie poradzić z ograniczoną podażą podzespołów? Przede wszystkim stosując odpowiedni model dystrybucji, pozwalający na rozciągnięcie zamówień w czasie. W przeciwieństwie do premier takich konsol, jak Xbox Series X czy PlayStation 5, Steam Deck dostępny jest wyłącznie w sklepie jego producenta. Oznacza to pełną kontrolę nad ilością przyjmowanych zamówień po stronie realizującego.

Steam Deck to bardzo wyczekiwana konsola, która w teorii ma szansę by zagrozić hegemonii Nintendo Switch. Pytanie tylko, czy w czasach technologii chmurowych, gdzie do uruchomienia gry z komputera wystarczy smartfon albo tablet z połączonym bezprzewodowo padem, dedykowane tylko do tego zadania urządzenie jest potrzebne? Siłą Nintendo Switch są gry ekskluzywne. W przypadku Steam Deck takich nie będzie – to potwierdzona wiadomość.

Co zatem okaże się siłą napędzającą wyniki sprzedażowe konsoli? Czas pokaże.

Sprawdź też: Steam Deck bez tytułów na wyłączność. I bardzo dobrze

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.