siedziba apple

Technologia

12.09.2023 09:18

Siedziba Apple – co musisz wiedzieć o Apple Park?

Apple
3
0
0
3
0

Siedziba Apple to konstrukcja na miarę jednej z największych firm na świecie. Zlokalizowany w Cupertino budynek Apple Park może pomieścić 12 tysięcy pracowników, a nawet wytrzymać trzęsienie ziemi. Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Informacje i ciekawostki o Apple Park budzą duże zainteresowanie. Nic w tym dziwnego, w końcu jest to jeden z najdroższych budynków świata i miejsce, w którym wielu chciałoby świadczyć swoje usługi. Inicjatorem pomysłu zbudowania obecnej siedziby Apple był sam Steve Jobs – Apple Park stał się jego największym marzeniem. Niestety nie zobaczył ukończonego dzieła, ponieważ na długo przed oddaniem budynku do użytku, zmarł.

Siedziba Apple to bardzo interesujący obiekt, który skrywa wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się, gdzie znajduje się główna siedziba Apple, zapraszamy do lektury.

Czym jest Apple Park – podstawowe informacje

Apple Park to główna i obecna siedziba firmy Apple. To właśnie w tym miejscu opracowywane są nowe urządzenia tego producenta i wszystko inne, co jest z nim związane. Jest to stosunkowo niska budowla skonstruowana na kształt pierścienia idealnie wpisująca się w architekturę otoczenia. Myśl o budowie nowej siedziby Apple zrodziła się w głowie Steve’a Jobsa na wiele lat przed rozpoczęciem budowy. Jak na te lata, był to dość kontrowersyjny projekt z przesadnie zaangażowanymi założeniami ekologicznymi.

Gdzie znajduje się główna siedziba Apple? Tam, gdzie inne najważniejsze firmy technologiczne, czyli w Dolinie Krzemowej, a dokładniej w Cupertino (Kalifornia, Stany Zjednoczone). Nowy budynek został zbudowany w tym samym mieście, co m.in. ostatnia siedziba Apple – mowa o Apple Campus przy ulicy 1 Infinite Loop.

siedziba apple
Jedna z najsłynniejszych budowli w Dolinie Krzemowej

Sprawdź też: iOS 17 – kiedy premiera? Nowości i przecieki

Kwatera główna Apple nie jest zwykłym biurowcem. Oprócz miejsc pracy dla 12 tysięcy pracowników, budynek zawiera m.in. podziemne audytorium ze szklanym lobby imienia Steve’a Jobsa. W tym miejscu organizowane są różnorodne eventy. Sala jest w stanie pomieścić do 1000 uczestników, a jej imponujący metraż wynosi 1,11 ha – na ten temat będzie więcej smaczków w innej części artykułu.

Kiedy rozpoczęły się pracę nad nową siedzibą Apple?

Kwatera główna Apple nie jest zwykłym biurowcem. Oprócz miejsc pracy dla 12 tysięcy pracowników, budynek zawiera m.in. podziemne audytorium ze szklanym lobby imienia Steve’a Jobsa. W tym miejscu organizowane są różnorodne eventy. Sala jest w stanie pomieścić do 1000 uczestników, a jej imponujący metraż wynosi 1,11 ha – na ten temat będzie więcej smaczków w innej części artykułu.

Kiedy rozpoczęły się pracę nad nową siedzibą Apple? Główna siedziba Apple została oficjalnie otwarta dla pracowników w kwietniu 2017 roku. Sama budowa trwała 4 lata, ale przygotowania rozpoczęły się na kilka lat wcześniej, a nawet przed 2011 rokiem. W sumie dopiero po 6 latach, od uzyskania pozwolenia od rady miasta Cupertino na realizację projektu budowy Apple Park, cel został osiągnięty.

Co ciekawe, prace w terenie ruszyły dopiero w 2013 roku i skupiały się na rozbiórce obecnej infrastruktury. Rok później, czyli w 2014 roku rozpoczęła się budowa kompleksu Apple Park określanego nazwą spaceship.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wizja Steve’a Jobsa została przełożona na papier, aż finalnie w projekt wykonawczy dzięki współpracy z głównym projektantem Apple, którym jest Jony Ive i architektami z firmy Foster&Partners. Lord Norman Foster już wcześniej współpracował z Jobsem przy tworzeniu koncepcji budynku Pixara w Emeryville. Co więcej, miał za sobą takie realizacje jak projekt stadionu Wembley czy lotniska Stansted.

Projekt Apple Park budził spore kontrowersje. Nietypowy, okrągły kształt budowy przypominający pierścień, rozwiązania ekologiczne, samowystarczalność energetyczna – były to tematy świeże i niestandardowe jak na 2011 rok.

Okrągły kształt Apple Park – skąd ten pomysł?

W początkowym etapie rozważań nie było mowy o okrągłym kształcie siedziby. Pierwsze projekty Apple Park przedstawiały zupełnie inny kształt budowli, co zostało ukazane m.in. w książce Spaces napisanej przez hiszpańskiego fotografa i malarza. José Manuel Ballestra umieścił w swojej książce szkice, na których widać różne koncepcje ułożenia budynków, a wśród nich znajduje się bryła wyglądem przypominająca kostkę Rubika, kształt na wzór znaku plus, nieregularne ułożone mniejsze budynki czy budowla przypominająca promienie słońca z centralnym punktem w środku.

Wszystkie te koncepcje ograniczała dostępna powierzchnia. Dopiero wykupienie gruntów od firmy HP pozwoliło zmienić plany i zbudować niski obiekt o okrągłym kształcie pierścienia. Steve Jobs był dużym przeciwnikiem wysokich i betonowych budowli, co wyraźnie widać w ukończonym dziele. W Apple Park dominują tereny zielone i wysokie przeszklenia.

Apple Park
Plan Steve’a Jobsa został zrealizowany w niemal 100%!

Nie da się ukryć, że budynek siedziby Apple Park wyglądem przypomina statek kosmiczny. Co ciekawe, często określany był mianem mothership, czyli statek matka. Steve Jobs wraz z architektami uważał, że okrągła budowla pozytywnie wpłynie na kulturę pracy, a także pozwoli na szybszą i wygodniejszą komunikację.

Jak duży jest Apple Park?

Siedziba Apple Park to miejsce o gigantycznym metrażu. Powierzchnia nowego kampusu Apple wynosi około 175 hektarów. Imponującym miejscem Apple Park jest audytorium nazwane Steve Jobs Theatre, czyli teatrem Steve’a Jobsa. Jest to sala konferencyjna umieszczona na najwyższym wzgórzu kompleksu. Audytorium o powietrzni 1,11 ha mieści do tysiąca osób. To właśnie w tym miejscu odbywają się np. konferencje prasowe czy premiery telefonów iPhone.

Ciekawostką jest, że salę wyposażono w 1000 foteli kosztujących 14 000 dolarów za sztukę. W 2017 roku w Steve Jobs Theatre miała miejsce prezentacja iPhone’a 8, iPhone’a 8 Plus i iPhone’a X. Dach audytorium waży 80 ton i został wykonany w Dubaju z włókna węglowego oraz przetestowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Apple Park do dyspozycji pracowników jest centrum fitness o metrażu 9 tys. metrów kwadratowych. Na kampusie znajduje się również sklep Apple Store z kawiarnią dla gości. Wszystkie budynki Apple Park posiadają platynowy certyfikat LEED.

Ile kosztowała siedziba Apple?

Realizacja projektu Apple Park pochłonęła gigantyczne pieniądze. Całość kosztowała ponad 5 miliardów dolarów. Ostateczna kwota wielokrotnie przebiła planowany budżet inwestycyjny, który był szacowany na 500 milionów dolarów.

Jest to jedna z najdroższych budowli na świecie i na pewno wyróżnia się na tle konkurencji. Na ostateczną kwotę składa się nie tylko sama budowa siedziby, ale też całe jej otoczenie – liczne tereny zielone, ścieżki rowerowe, drzewa czy strefa Visitor Center.

apple posiadłość
Koszt kwatery głównej Apple przyprawia o zawrót głowy

Do budowy szklanej elewacji użyto ponad 3200 zakrzywionych paneli. Wewnątrz budynku znajdują się m.in. wielkie rozsuwane drzwi na taras (wygięte szklane drzwi o wysokości 14 m) oraz obrotowa winda. W budowę kompleksu Apple Park były zaangażowane firmy z 19 państw. Jak widać, rozmach przedsięwzięcia był niewyobrażalny, więc nic w tym dziwnego, że jego realizacja pochłonęła gigantyczne pieniądze.

Siedziba Apple a energia odnawialna

Ekologia i samowystarczalność to aspekty, które od początku przyświecały twórcy Apple. Jak na 2011 rok były to kwestie jeszcze świeże, nowe i nie do końca zrozumiałe. Steve Jobs, jako jeden z najlepszych wizjonerów świata, doskonale wiedział, jak ma wyglądać i funkcjonować Apple Park. Potwierdza to uzyskany platynowy certyfikat LEED, jaki uzyskały wszystkie budynki nowej siedziby Apple. Jest to międzynarodowy system certyfikacji ekologicznej, który do ogólnej oceny bierze pod uwagę zastosowane rozwiązania dotyczące zużycia energii i wody, materiały, a także wpływ budynku i terenów sąsiadujących na poprawę jakości środowiska naturalnego.

Energia odnawialna zastosowana w głównej siedzibie Apple Park, czyni ją samowystarczalną. Na dachu kampusu zainstalowano panele solarne, dzięki czemu siedziba jest w 100% zasilana energią pochodzącą między innymi ze źródeł odnawialnych. Instalacja słoneczna na dachu ma łączną moc 17 MW, a nadwyżki energii trafiają do sieci publicznej. Co ciekawe, główny budynek nie wymaga dodatkowego ogrzewania ani klimatyzacji – dzięki naturalnej wentylacji jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki do pracy.

Zieleń w siedzibie Apple

Oprócz imponującej budowli ważną część siedziby Apple stanowią tereny zielone. Wewnątrz pierścienia znajduje się duży, bo mający aż 30 hektarów park, w którym rosną specjalnie zasadzone drzewa, jakie występują w Kalifornii. Na jednym z dostępnych filmów, można zaobserwować, jak przemieszczano za pomocą ciężkiego sprzętu duże drzewa. Na terenie Apple Park są umieszczone ławki, a także nie brakuje chodników, ścieżek rowerowych, a nawet stawu. Obszar wokół budynku tworzy funkcjonalną i przyjazną przestrzeń do rekreacji i odpoczynku.

kwatera główna apple
Zieleń w siedzibie Apple gra pierwsze skrzypce. Jest tam prawie 9000 drzew! | Źródło: apple.com

Sprawdź też: Apple Arcade – co to jest i ile kosztuje? Najlepsze gry na iPhone

Aby zalesić teren Apple Park, posadzono około 9000 drzew. Zgodnie z pierwotnym założeniem aż 80% powierzchni stanowią tereny zielone, a resztę, czyli 20% beton. W momencie, gdy firma Apple kupowała tereny pod inwestycję od HP, proporcje były odwrócone. Widać, jak dużo pieniędzy, zaangażowania i pracy włożono w realizację projektu.

Poprzednia siedziba Apple

Poprzednia siedziba Apple, a dokładniej budynek jest zlokalizowany przy ulicy 1 Infinite Loop w Cupertino. Miasto położone jest w Kalifornii (Stany Zjednoczone) niedaleko San Jose w obrębie Doliny Krzemowej. Jak widać Steve Jobs, postanowił pozostać w dobrze znanym mieście i w nim zbudować swoje nowe imperium.

Co ciekawe, ulica 1 Infinite Loop, na której znajduje się stara siedziba Apple, została wybudowana na kształt litery U. Działanie to było celowe i zrealizowane specjalnie na potrzeby budowy kampusu Apple.

Apple Campus
Stara siedziba Apple położona przy ulicy 1 Infinite Loop w Cupertino | Źródło: tidbits.com

Na terenie poprzedniej siedziby Apple do dyspozycji pracowników były tereny zielone przeznaczone do relaksu, a także płatny bufet. Z pewnością dla gości pewnym zaskoczeniem był sklep z ubraniami, na których widniało nagryzione jabłko, czyli logo Apple.

Ciekawostki związane z siedzibą Apple Park

Konstrukcja budynku miała zachęcać pracowników do fizycznej aktywności. Dlatego budynek jest niski, liczba wind bardzo ograniczona, a odległość między poszczególnymi segmentami duża. Wnętrze, czyli meble, materiały i kolorystyka nawiązują do klasycznego stylu Apple. Dominuje drewno, aluminium i stal, a także duże przeszklenia, które mają zapewnić bliskość natury.

Ze względu na występujące w Kalifornii trzęsienia ziemi, budynek osadzono na amortyzatorach, które mają pochłaniać drgania i tłumić wstrząsy. We wnętrzu zastosowano innowacyjny system wentylacji zapewniający odpowiednią temperaturę dla ludzkiego organizmu.

Biura wyposażono w biurka z elektroniczną regulacją wysokości. W każdej chwili pracownik może zmienić tryb pracy z siedzącej na stojącą. Na terenie Apple Park nie zabrakło kuchni, która jest w stanie przygotować 14 tys. posiłków dziennie. Niestety wyżywienie jest płatne. Dlaczego? Według filozofii, którą wyznawał Steve Jobs, gdy coś jest za darmo, to człowiek tego nie docenia.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *