Technologia

16.09.2022 09:51

Ranking kart graficznych – najlepsze karty graficzne 2022

Komputery Podzespoły Zakupy
17
0
3
17
0

Ranking kart graficznych, podobnie jak porównywarka kart graficznych, odpowiada na pytania o najlepsze GPU pod względem wydajności. Którą kartę graficzną wybrać?

Jedną z najtrudniejszych decyzji podczas budowy komputera jest wybór karty graficznej. To właśnie karta graficzna jest bowiem tym podzespołem, który odpowiada za nasze wrażenia z gier. Na tym jednak jej zadania wcale się nie kończą. Twórcy kreatywni wykorzystują ją również do wspomagania pracy w zaawansowanych programach do edycji grafiki, fotografii, filmów wideo itp. Jest to zatem narzędzie zarówno do pracy, jak i rozrywki.

Czym jeszcze wyróżnia się karta graficzna na tle innych komponentów? Przede wszystkim ceną. Współcześnie karta graficzna, co do zasady, jest najdroższym ze wszystkich podzespołów komputera. Z tego powodu, kiedy budujemy nowy zestaw komputerowy bądź modernizujemy obecny, to właśnie układ GPU pochłonie największą ilość gotówki. Oznacza to, że musimy dobrać wręcz idealną kartę graficzną, która sprosta wszystkim naszym potrzebom, ale jednocześnie nie będzie niepotrzebnym wydatkiem. Może się bowiem zdarzyć zakup zdecydowanie zbyt mocnego układu graficznego, którego możliwości nie zostaną wykorzystane w danym zestawie komputerowym. Przykład? Karta graficzna przeznaczona do grania w rozdzielczości 4K sparowana z monitorem o rozdzielczości Full HD i standardowej częstotliwości odświeżania 60 Hz. Do takiego monitora wystarczyłby zupełnie inny, zdecydowanie tańszy układ graficzny.

karta graficzna
Karta graficzna – komponent komputera przydatny w grach i pracy kreatywnej

Ranking kart graficznych 2022, który dla Was przygotowaliśmy, bierze pod uwagę przede wszystkim wydajność poszczególnych modeli. Każdy z nich został opatrzony kilkoma słowami komentarza, by lepiej zorientować się w tym, czego można spodziewać się po danym modelu. Umieściliśmy w nim również najpopularniejsze modele, najczęściej wybierane przez klientów.

Jak prezentuje się ranking wydajności kart graficznych? Zanim doczekamy się premiery najnowszych układów NVIDIA GeForce RTX 4000, będzie wyglądał tak, jak poniżej.

Sprawdź też: Najlepsza karta graficzna – czy RTX 4090 będzie miał jakąś konkurencję?

KODY RABATOWE MORELE

Ranking kart graficznych

NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti

Na pierwszym miejscu zdecydowanie najbardziej wydajny ze wszystkich układów, jakie obecnie można kupić. NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti to karta przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcą otrzymać absolutnie najwyższą dostępną wydajność, bez zważania na koszt zakupu. Nie jest to jednak karta, na której zakupie skorzystają gracze. W absolutnej większości tytułów jej zakup jest zupełnie zbędny. Zaawansowane oprogramowanie graficzne czy renderowanie materiałów wideo to zastosowania, w których skutecznie pokazuje innym modelom miejsce w szeregu.

NVIDIA GeForce RTX 3090

To kolejny z modeli przeznaczonych dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy z mocy karty graficznej korzystają nie tylko do gier. Gdybyśmy jednak chcieli przekonać się, jak wygląda zabawa w rozdzielczości 8K, a także dysponowali odpowiednim monitorem, by móc z niej skorzystać, NVIDIA GeForce RTX 3090 może okazać się najlepszym wyborem.

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Jedną z najpotężniejszych kart graficznych na rynku jest NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti. To marzenie nie tylko graczy, ale również tych, którzy swoimi przygodami w wirtualnym świecie lubią dzielić się z innymi. Grasz i transmitujesz rozgrywkę w tym samym czasie? Potrzebujesz dodatkowej mocy obliczeniowej. Ta oferowana przez GeForce RTX 3080 Ti w zupełności wystarczy.

NVIDIA GeForce RTX 3080

To zdecydowanie najczęściej wybierana karta graficzna przez wymagających graczy. NVIDIA GeForce RTX 3080 oferuje wystarczająco wysoką wydajność, by komfortowo grać w rozdzielczości 4K, bez obawy o spadki FPS. Jeśli planujesz budowę bardzo zaawansowanego komputera, którego podstawowym zastosowaniem będzie granie w gry, to karta w sam raz dla Ciebie.

NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti

Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti znalazła się w zestawieniu z uwagi na przydatność w bardzo wydajnych komputerach dla graczy. Pozwala na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 2K, a w wielu grach również w 4K. Jako że różnica w cenie między GeForce RTX 3070 Ti a GeForce RTX 3080 jest odczuwalna, warto rozważyć tę kartę jako alternatywę – być może okaże się wystarczająca.

NVIDIA GeForce RTX 3070

W ostatnim czasie ta karta graficzna jest prawdziwym hitem sprzedażowym. Cena NVIDIA GeForce RTX 3070 znacząco spadła, dzięki czemu stała się wyborem numer jeden wielu graczy. Cóż, nie można się temu dziwić. GeForce RTX 3070 to karta o wystarczająco wysokiej wydajności, by grać w rozdzielczości 1440p. Sprawdzi się również w Full HD, zwłaszcza gdy korzystamy z monitorów o wysokiej częstotliwości odświeżania.

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti

Najlepsza karta graficzna do rozdzielczości Full HD? Z pewnością wielu wskaże właśnie na NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti. Jest wystarczająco wydajna, by zapewnić wysoki komfort gry w najczęściej stosowanej rozdzielczości. Bez trudu poradzi sobie również z wykorzystaniem możliwości monitorów o częstotliwości odświeżania wyższej niż 60 Hz. GeForce RTX 3060 Ti to również dobry wybór dla tych, którzy chętnie kupiliby GeForce RTX 3060, ale oczekują nieco wyższej wydajności.

AMD Radeon RX 6600 XT

Ranking wydajności kart graficznych musiał objąć również jedną z najpopularniejszych kart z oferty AMD. Mowa tu o modelu AMD Radeon RX 6600 XT, a także jego odświeżonej wersji – AMD Radeon RX 6650 XT. Obydwie karty to bardzo dobra alternatywa dla wymienionego wyżej układu NVIDIA, zwłaszcza pod względem wydajności w najpopularniejszych grach. Dodatkowo karty AMD często można kupić w atrakcyjnych promocjach, co czyni z nich jeszcze ciekawszą propozycję.

NVIDIA GeForce RTX 3060

Dlaczego NVIDIA GeForce RTX 3060 to absolutny hit sprzedażowy i najczęściej wybierana karta graficzna przez graczy? Oferuje im wszystko to, czego wymagają od współczesnego GPU w rozsądnej cenie. Komfortowa rozgrywka w rozdzielczości Full HD oraz wsparcie dla wszystkich nowoczesnych technologii przetwarzania obrazu w arsenale NVIDIA, na czele z ray tracingiem i DLSS, to dla większości w zupełności wystarczająco. GeForce RTX 3060 jest kartą, której nie sposób nie zarekomendować.

AMD Radeon RX 6600

To jedna z najtańszych kart w rankingu. Znalazła się w nim z uwagi właśnie na niską cenę, ale również spore możliwości. O ile tylko będziemy oszczędnie operować ustawieniami graficznymi, Radeon RX 6600 pozwoli na grę w praktycznie każdą z dostępnych gier. Owszem, liczba klatek na sekundę nie będzie tak wysoka jak w droższych modelach, jednak istnieje wielu graczy, którym w zupełności wystarczy.

NVIDIA GeForce RTX 3050

Najtańszą kartą w zestawieniu jest podstawowy model z układem od firmy NVIDIA. Co prawda karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3050 nie zachwyca wydajnością na tle droższych modeli, jednak nie możemy zapominać o tym, że sporo graczy chce po prostu grać w gry, bez zwracania uwagi na ilość detali czy liczbę klatek na sekundę. Podstawowe modele, takie jak GeForce RTX 3050, również są potrzebne i chętnie wybierane, stąd zasłużone miejsce w zestawieniu.

Sprawdź też: Laptop do 2000 zł – ranking. TOP 10 laptopów sierpień 2022

karta graficzna geforce rtx
NVIDIA GeForce RTX – obecnie najpopularniejsza seria kart graficznych

Polecane karty graficzne

Kiedy już wybierzemy jeden z interesujących nas układów graficznych, trzeba zmierzyć się z wyborem producenta wykorzystującej go karty. Niektóre modele występują jako układy referencyjne, jednak obecnie to prawdziwa rzadkość. Karty z serii Founders Edition od NVIDIA ukazują się w momencie premiery danego układu i znikają z rynku wprost błyskawicznie.

Pozostali klienci muszą wybierać spośród modeli niereferencyjnych. W Polsce szczególnym zainteresowaniem cieszą się karty graficzne Gigabyte, wykorzystujące zarówno układy NVIDIA, jak i AMD. Bardzo częstym wyborem klientów są również karty graficzne MSI, które podobnie jak modele od Gigabyte wykorzystują układy od obydwu producentów. Bez trudu kupimy również karty graficzne ASUS.

Którego producenta wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej klienci kierują się ceną, gdzie różnica między producentami może wynieść nawet kilkaset złotych na karcie z tym samym układem. Wielu zwraca również uwagę na kulturę pracy karty. Dodatkowo coraz istotniejszym czynnikiem determinującym zakup danego modelu staje się wygląd. Dzieje się tak za sprawą olbrzymiej popularności obudów z przeszkloną ścianą boczną.

karta graficzna asus
ASUS to jeden z najpopularniejszych producentów GPU

Ranking kart graficznych w laptopach – czym się różni?

Co do zasady, ranking kart graficznych w laptopach byłby zbliżony do tego, który dotyczy podzespołów dla komputerów stacjonarnych. Ranking mobilnych kart graficznych składałby się z układów o dokładnie tych samych nazwach. Co to oznacza w praktyce? Bardzo podobne zastosowanie wymienionych układów. Wiadomo, że laptop z kartą GeForce RTX 3050 będzie dysponował znacznie skomniejszymi możliwościami niż ten z kartą GeForce RTX 3070 czy GeForce RTX 3080.

Pewną trudnością jest tutaj współczynnik TDP, który w przypadku tych samych układów graficznych może być zupełnie różny. Może się zatem okazać, że w jednym laptopie to samo GPU będzie miało niższe osiągi, a w innym – wyższe. Wszystko zależy od tego, z jakiej mocy maksymalnej może skorzystać dany układ graficzny w konkretnym laptopie. Zależy to przede wszystkim od możliwości odprowadzania ciepła z obudowy danego laptopa, dlatego przed zakupem należy sprawdzić, jakie TDP ma GPU w wybranym laptopie.

Reklama

W skrajnych przypadkach okazywało się, że GeForce RTX 3080 o niskim TDP wypadał w testach gorzej niż GeForce RTX 3070 z wysokim TDP. Z tego powodu ranking mobilnych układów graficznych jest kwestią zdecydowanie bardziej skomplikowaną niż ranking kart graficznych do desktopów.

karta graficzna
Modele referencyjne to prawdziwa rzadkość. Pojawiają się tylko z okazji premiery danego układu

Porównywarka kart graficznych – czy warto korzystać?

W internecie można znaleźć narzędzie, które nazywa się porównywarka kart graficznych. Służy do zestawienia ze sobą dwóch lub kilku GPU po to, by wybrać to najlepsze, zgodne z potrzebami konkretnego użytkownika. Czy porównywarka kart graficznych jest przydatna? W niektórych przypadkach tak, zwłaszcza gdy dokonujemy wyboru między układami o zbliżonej wydajności. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to wyrocznia. Wielu użytkowników nie orientuje się w tym, co konkretnie oznaczają dane liczby i jak przekładają się na osiągi w grach, w które grają.

ranking kart graficznych
Ranking kart graficznych to narzędzie, które pomoże w dokonaniu właściwego wyboru

Gdzie zatem uzupełnić wiedzę, którą dostarczyła porównywarka kart graficznych? Można w tym celu skorzystać z testów poszczególnych układów dostępnych chociażby w serwisie YouTube. Znaleźć w nim można również porównania najpopularniejszych kart, co z pewnością pomoże w zakupie nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

Stoisz przed zakupem karty graficznej? Planujesz wybrać jedną z nich? Masz wątpliwości? Swoimi spostrzeżeniami możesz podzielić się w komentarzach.

Sprawdź też: Porównanie kart graficznych GeForce RTX 3000 vs. RTX 4000

17
0

Podziel się:

Komentarze (3)

A gdzie w teście zapodziały się mocniejsze karty AMD ? AMD RADEON™ RX 6700 / RX 6700 XT, AMD RADEON™ RX 6800, RX 6800 XT to przecież ciekawe propozycje względem kart spod znaku NVIDIA. Zostały celowo pominięte?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.