karta graficzna kfa2

Technologia

15.11.2023 13:07

KFA2 GeForce RTX 4060 Ti EX 1-Click OC – test karty graficznej. Coś dla fanów podświetlenia

Podzespoły
1
0
0
1
0

KFA2 GeForce RTX 4060 Ti EX 1-Click OC to autorska propozycja KFA2 tego mocnego GPU od NVIDIA. Jak wypada na tle konkurencji? Warto się nią w ogóle zainteresować, czy lepiej zainwestować w konkurencję? Sprawdźmy to! 

Architektura Ada Lovelace zasłynęła przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką efektywność energetyczną. To powtórka z tego, co widzieliśmy przy zapomnianych już GTX 10. Jedną z najlepszych pod tym względem kart jest niewątpliwie GeForce RTX 4060 Ti, dlatego dziś przyjrzymy się, jak wypada autorska wersja tego GPU, na przykładzie KFA2 EX 1-Click OC.

GeForce’a RTX 4060 Ti znają już chyba wszyscy entuzjaści sprzętu komputerowego i zapewne zdecydowana większość graczy, szukających nowej karty graficznej za ok. 2000 zł. Nie będziemy zatem skupiać się na ogółach, które dotyczą wszystkich kart korzystających z tego procesora graficznego, bo różnić na papierze będą się wyłącznie taktowaniem. 

KFA2 GeForce RTX 4060 Ti EX 1-Click OC – specyfikacja

Zamiast tego omówimy sobie możliwości autorskiej wersji jednego z najbardziej rozpoznawanych producentów, czyli KFA2 (dawniej Galaxy).

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak już wspomnieliśmy, różnice między kartami graficznymi bazujących na tym samym GPU są niewielkie, ponieważ sprowadzają się do niższego bądź wyższego taktowania rdzenia. W przypadku referencyjnej wersji RTX-a 4060 Ti zegar rdzenia ustawiony jest na 2535 MHz w trybie Boost, a lepsze warianty mogą się zazwyczaj pochwalić lepszymy parametrami fabrycznymi. Tak jest w wypadku KFA2 RTX 4060 Ti EX 1-Click OC, gdyż tutaj taktowanie w trybie Boost wynosi już 2640 MHz.

Fakt jednak jest taki, że fabryczne nastawy i tak nie mają znaczenia, ponieważ wszystkie warianty korzystają z najnowszej technologii NVIDII GPU Boost, która umożliwia samoistne podkręcenie zegara w oparciu o parametry pracy całej karty graficznej – temperaturę i pobór prądu. Spodziewamy się zatem, że wszystkie konstrukcje wyposażone w dobrej jakości układ chłodzenia będą oferować wyższą wydajność niż podane zostało to w specyfikacji. Nieco później sprawdzimy, czy tak faktycznie jest w przypadku KFA2.

Budowa i jakość wykonania GeForce RTX 4060 Ti od KFA2

KFA2 GeForce RTX 4060 Ti EX 1-Click OC to w dobie dzisiejszych behemotów pokroju RTX-a 4090 karta bardzo, ale to bardzo kompaktowa. Oczywiście 2-wentylatorowa konstrukcja nigdy nie będzie tak kompaktowa jak jednowentylatorowa, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każda redukcja masy radiatora czy zrezygnowanie z dodatkowego wentylatora, negatywnie wpływa na temperaturę i nierzadko również hałas.

karta graficzna od kfa2
Tak oto prezentuje się RTX 4060 Ti od KFA2!

W przypadku KFA2 mamy kompromis i to bardzo dobry. Karta mierzy bowiem 260 mm i zajmuje prawdziwe 2 sloty w obudowie. Nie żadne oszukane, pokroju 2,1 czy 2,5 slota, ale prawdziwe. To oznacza, że świetnie sprawdzi się w niewielkich obudowach komputerowych.

Sprawdź też: GeForce RTX 4000 – specyfikacja i ceny kart graficznych

Chłodzenie składa się z trzyczęściowego radiatora, trzech ciepłowodów i dwóch wentylatorów o średnicy 102 mm. Na tylnej części znaleźc możemy aluminiową płytkę usztywniającą z dużym wycięciem, plastikową ramkę i oczywiście podświetlenie, które producent umieścił zarówno w logo RTX, jak i wentylatorach. Trzeba przyznać, że karta prezentuje się bardzo dobrze.

Platforma testowa KFA2 GeForce RTX 4060 Ti

Do przeprowadzenia testu wykorzystałem platformę składającą się z procesora Intel Core i9-13900K, płyty ASUS ROG Maximus Z790 Hero, pamięci RAM Patriot Viper Venom 2x 16 GB DDR5-6200 CL 40, dysku SSD PNY XLR8 i zasilacza Gigabyte UD1000GM PG5. Cała platforma umieszczona została w obudowie Corsair iCUE 4000D RGB Airflow, a za chłodzenie procesora odpowiadało AiO Corsair iCUE H150i Elite Capellix.

Wydajność

wydajność KFA2 GeForce RTX 4060 Ti
benchmark  KFA2 GeForce RTX 4060 Ti
wydajność rtx 4060 ti od kfa2
statystyki nowej karty graficznej od kfa2

Temperatura, kultura pracy i pobór prądu

temperatura  KFA2 GeForce RTX 4060 Ti

Podsumowanie – czy warto kupić RTX 4060 od KFA2?

Jak widać na wykresach, KFA2 GeForce RTX 4060 Ti EX 1-Click OC na tle konkurentów nie wyróżnia się niczym szczególnym, to po prostu GeForce RTX 4060 Ti. W porównaniu do Gigabyte Eagle możemy liczyć na identyczne warunki termiczne i nieco gorszą, niezauważalną przez człowieka różnicę w kulturze pracy (ok. 1 dB). A przypomnijmy, że Gigabyte Eagle to konstrukcja składająca się z trzech, a nie dwóch wentylatorów, aczkolwiek zauważalnie tańsza od KFA2.

Sprawdź też: Recenzja KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X – tanio i dobrze!

Bohater dzisiejszego artykułu zdecydowanie lepiej poradził sobie w kontekście OC. Przyspieszenie rdzenia aż o 195 MHz i pamięci VRAM do 2650 MHz pozwoliło uzyskać realny wzrost wydajności w grach rzędu 7%, co w dobie dzisiejszych kart graficznych jest wynikiem bardzo solidnym.

 KFA2 GeForce RTX 4060 Ti na zdjęciu
Tak oto prezentuje się RTX 4060 Ti od KFA2!

Karta zaprezentowała się również pozytywnie od strony wizualnej i jakościowej. Kompaktowe wymiary i dwuslotowa konstrukcja nie przyczyniły się do znacznego pogorszenia kultury pracy czy warunków termicznych zainstalowanych w niej komponentów. Producent nie przesadził również z poborem energii, więc tym bardziej wynik OC powinien imponować.

Najgorszej wypada kwestia ceny. 2150 zł to niemało, zważywszy na to, że standardowego RTX-a 4060 Ti możemy nabyć w cenie ok. 1850 zł (mowa o wersjach 8 GB rzecz jasna), a konkurencyjnego Gigabyte Eagle za nieco mniej niż 2000 zł. Za 50 zł więcej nabyć można flagowego przedstawiciela Gigabyte, a dokładnie Aorus Elite, który również odznacza się ciekawym podświetleniem RGB.

W ostatecznym rozrachunku KFA2 GeForce RTX 4060 Ti EX 1-Click OC wypada bardzo dobrze, ale polecimy ją w momencie, w którym będzie do nabycia za ok. 1900-1950 zł. Jedynym odstępstwem od normy jest sytuacja, w której użytkownik końcowy potrzebuje dwuslotowej, dwuwentylatorowej konstrukcji z podświetleniem RGB. Wówczas można kupować nawet w podanej wyżej cenie.

morele w google news
1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *