Opera GX mobile i komp

Technologia

13.07.2021 07:04

Opera GX – czym jest nowa przeglądarka Opera?

Online Programy i aplikacje
12
0
0
12
0

Opera GX to gamingowa przeglądarka Opery. Co ją charakteryzuje oraz czym się wyróżnia? Sprawdzamy, czy jej funkcje przydają się tylko graczom i czy dobrze sprawdza się w codziennym użyciu.

Opera GX – co to jest? 

Opera GX to przeglądarka dla graczy, która zadebiutowała na komputerach stacjonarnych w czerwcu 2019 roku, a na urządzeniach mobilnych w maju 2021. W stosunku do wersji podstawowej wyróżnia się zmianami w wyglądzie interfejsu oraz dodatkowymi funkcjami. Nowe motywy graficzne mają ostrzejsze kształty przycisków i agresywniejszą kolorystykę. Modyfikacje techniczne obejmują zaś opcje zarządzania wydajnością komputera, integrację z oprogramowaniem do streamowania czy dedykowaną stronę Opera gaming – GX Corner.

Różnice między przeglądarką Opera a Opera GX

Pod względem technicznym nie ma większych różnic między wersją standardową a gamingową. Obie przeglądarki wykorzystują ten sam silnik Chromium i w taki sam sposób zarządzają pamięcią, kartami czy zakładkami. W obu wersjach są dostępne unikalne funkcje Opery, takie jak pozwalający na błyskawiczną synchronizację z urządzeniami mobilnymi Flow. Podobnie na urządzeniach mobilnych – GX wyróżnia się designem, tak samo, jak podstawowy odpowiednik. Blokuje też reklamy i daje się obsługiwać jedną ręką.

Nie oznacza to jednak, że Opera GX jest tylko niewiele wnoszącą ciekawostką dla geeków. Wręcz przeciwnie, jej dodatkowe funkcje sprawiają, że codzienne życie zapalonego gracza staje się o wiele łatwiejsze. W jednym miejscu uzyskujesz bowiem kontrolę nad swoimi komunikatorami, odtwarzaczami multimedialnymi i streamami. Jednocześnie Opera GX pozwala zminimalizować swój wpływ na wydajność komputera, dzięki czemu inaczej niż konkurencyjne przeglądarki nie ogranicza płynności wyświetlanej grafiki czy prędkości komunikacji z serwerem gry.

Główne funkcje przeglądarki Opera GX

Przeglądarka Opera GX swoje najważniejsze funkcje ma zgrupowane w pasku narzędzi wzdłuż lewej krawędzi ekranu. To tam zaszczytne miejsce na samej górze zajmuje GX Corner. Stanowi on dedykowaną graczom stronę startową. Agreguje ona informacje o najlepszych promocjach czy darmowych grach, newsy ze świata gier, a także wyświetla zintegrowany kalendarz premier. W mobilnej wersji Opera GX znajdziesz ponadto bezpłatne tytuły na Androida i iOSa oraz wskazówki dotyczące grania.

GX Control to praktyczne narzędzie zarządzania wydajnością komputera. Składa się ono z limiterów mocy procesora, pamięci RAM czy przepustowości łącza. W wygodny, graficzny sposób prezentują one aktualne obciążenie, a poprzez suwaki oraz przełączniki pozwalają dostosować ograniczenia wykorzystania zasobów przez przeglądarkę. Możesz dzięki temu przekierować moc komputera tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do gry.

Sprawdź też: Opera R5 – czym jest nowa przeglądarka Opery?

Wygląd to kolejny element, którym wyróżnia się gamingowa Opera. Przeglądarka pozwala na dobór dedykowanych graczom motywów graficznych, a także dostosowanie ich kolorystyki. Dzięki płaskim i ostrym kształtom elementów interfejsu oraz wyrazistym barwom Opera GX stanowi doskonałe uzupełnienie wizualne Twojego komputera. Przeglądarka jest również zgodna z ekosystemem oświetlenia Razer Chroma, dopasowując się do kolorów klawiatury czy myszy.

Dużą zaletą Opery GX jest integracja programów do streamowania i komunikatorów internetowych. Jeżeli często korzystasz z Twitcha, Discorda, Messengera czy WhatsAppa, docenisz wygodę, jaką daje ich umieszczenie w przeglądarce. Dzięki nim nigdy nie przegapisz początku transmisji lub ważnej wiadomości. A jeżeli lubisz podczas przeglądania Internetu słuchać muzyki lub podcastów, pasek boczny Opery pozwala na dostęp do Spotify, Apple Music i YouTube.

Edycja GX zachowuje wszystkie funkcje wersji standardowej. Po zeskanowaniu kodu QR Flow umożliwia powiązanie komputera z urządzeniem mobilnym. Dzięki temu w ramach jednego konta da się przesyłać pliki czy synchronizować ustawienia, zakładki lub hasła. Masz także pełen dostęp do wtyczek, VPN-u, trybu prywatnego i rozbudowanych ustawień. Wspólne są także narzędzia migracji z innych przeglądarek.

Opera GX na telefony

Podobnie jak wersja na komputery, również mobilna Opera GX rozszerza funkcje podstawowej wersji. Ponieważ w tym przypadku nie ma limiterów wykorzystania zasobów i integracji z komunikatorami, różnice między obiema edycjami są znacznie mniejsze. Wciąż jednak wersja GX pozostaje znakomitym wyborem dla zapalonych graczy, którzy chcą na swój telefon przenieść wyjątkową stylistykę interfejsu oraz wykorzystać narzędzia Opery.

Choć nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy nowa GX to najlepsza przeglądarka, zapaleni gracze na pewno docenią jej funkcje i wygląd. Cenione narzędzia oferowane przez podstawową wersję Opery pozostały niezmienione, co sprawia, że wybór edycji gamingowej nie jest okupiony żadnymi kompromisami. Dodatkowy atut przeglądarki to jej dostępność na wszystkich ważnych platformach. Jeżeli zainteresowała Cię Opera GX, pobierzesz ją z oficjalnej strony na urządzenia z systemami: Windows i Mac, Android, iOS.

Sprawdź też: Przeglądarka mobilna Opera Touch – najlepsza opcja na Androida i iOS?

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *