nawigacja samochód gps trasa droga

Technologia

28.10.2021 12:16

Nawigacja offline – prosta droga do celu nawet w miejscach bez internetu

Programy i aplikacje
14
1
0
14
1

Myślałeś kiedyś, by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Nawigacja offline sprawi, że trafisz do celu nawet wtedy, gdy szybki dostęp do internetu zostanie daleko za Tobą. Aplikacje do nawigowania offline – sprawdź, kiedy są niezastąpione!

Nawigacje dostępne w internecie są super. Do czasu…

Kiedy nie znasz drogi, a zależy Ci na jak najszybszym dotarciu do celu, wtedy korzystasz z nawigacji. Obecnie nie tylko dedykowane urządzenia z GPS umożliwiają wybór najkrótszej trasy. Służą temu również liczne aplikacje do korzystania z map na smartfonie. Najczęściej taka nawigacja wymaga bezprzewodowego połączenia z internetem. 

W niektórych regionach słaby zasięg sieci może jednak uniemożliwić załadowanie mapy. W efekcie tracisz dostęp do sprawdzania przebiegu trasy na bieżąco.

mapa człowiek samochód niebo
Nawigacja offline wcale nie musi oznaczać tej papierowej.

Sprawdź też: Czy wiesz jak działa GPS? Wszystko o nawigacji satelitarnej

Czy brak internetu to brak możliwości korzystania z nawigacji w smartfonie?

Aplikacje nawigacyjne, dostępne na smartfony, najczęściej wymagają połączenia z internetem do pełnej funkcjonalności. Spośród nich można jednak wyróżnić kilka perełek, które umożliwiają korzystanie z map bez dostępu sieci. Nawigacja offline, dzięki zapisowi map, pozwala mieć do nich stały dostęp w czasie jazdy.

Nie wszystkie nawigacje bez dostępu do internetu są darmowe, a ponadto niektóre bezpłatne apki oferują ograniczony zakres usług (brak aktualizacji, możliwość korzystania tylko z wybranego obszaru mapy). Niemniej nawigacja offline to dodatkowe zabezpieczenie w czasie jazdy. Sprawdź, która nawigacja bez dostępu do internetu jest najlepsza!

Mapy Google – zanim wyjedziesz w nieznane, zapisz wybrany obszar w pamięci urządzenia

Użytkownicy smartfonów z systemami Android i iOS mogą skorzystać z Google Maps z funkcją trybu offline. Darmowa nawigacja offline Mapy Google pozwala zapisać wybrane mapy w pamięci telefonu, a nawet na karcie SD w przypadku dysponujących taką możliwością smartfonów z Androidem. Aby pobrać fragment obszaru, musisz jednak mieć połączenie z internetem. W trasie, bez dostępu do sieci, możesz wyszukać lokalizację, wyznaczyć trasę i używać nawigacji tak jak zwykle, jednak bez informacji o korkach oraz alternatywnych trasach.

smartfon nawigacja kierowca pasażer samochód
Mapy Google to najpopularniejsze rozwiązanie. Również offline

Here WeGo – darmowa nawigacja offline

Darmowa nawigacja Here WeGo to kolejna propozycja na smartfon z Androidem lub iOS. Aplikację należy zainstalować na urządzeniu i zapisać mapy w pamięci urządzenia przed wyruszeniem w podróż. Należy również pamiętać, by przy pomocy menu aplikacji, pobrać właściwy głos lektora. 

W tej aplikacji otrzymujesz możliwość zapisu większych map: regionów, państw i całych kontynentów. Mogą one jednak zajmować sporo miejsca w pamięci urządzenia. System uwzględnia przy tym wiele szczegółów otoczenia, doskonale sprawdzając się także w mieście.

Płatne nawigacje offline. Którą wybrać?

Którą nawigację offline wybrać, gdy zależy Ci na podążaniu wyznaczoną trasą niezależnie od warunków? Najlepsze okazują się płatne aplikacje o rozszerzonej funkcjonalności. Bez dostępu do internetu otrzymasz kompleksowe wskazówki o trasie, fotoradarach czy remontach dróg i bez przeszkód dotrzesz do celu.

nawigacja offline ipad tablet
Nawigacja offline może okazać się bardzo przydatna.

AutoMapa

AutoMapa to aplikacja, która oferuje precyzyjne wskazówki dojazdu oparte o dane, które są aktualizowane na bieżąco dla obszaru całej Polski. Nawigacja działa w trybie offline, dzięki czemu możesz mieć pewność, że zawsze trafisz do celu – bez względu na to, czy poruszasz się autostradami, drogami gruntowymi czy leśnymi

System Traffic pozwala ominąć drogowe korki, a Ty decydujesz o wyborze trasy według własnych preferencji. Dodatkowo zyskujesz informacje o fotoradarach i ograniczeniach prędkości oraz inne funkcjonalności: m.in. CB radio, Asystenta Pasa Ruchu czy integrację z Apple CarPlay i AndroidAuto.

Sygic

Sygic to nawigacja offline, która wykorzystuje szczegółowe mapy TomTom – wystarczy pobrać tę, z której chcesz korzystać, na swój smartfon. W ramach bezpłatnej subskrypcji możesz używać podstawowych funkcji nawigacji bez dostępu do internetu, natomiast w płatnej wersji otrzymujesz dodatkowo zaawansowane instrukcje dojazdu, lektora, ostrzeżenia o ograniczeniu prędkości, dane nt. natężenia ruchu i Asystenta Pasa Ruchu.

TomTom

Najczęściej aktualizowane mapy znajdziesz w aplikacji TomTom GO Navigation. Informacje o trasach, remontach dróg czy fotoradarach uaktualniane są co tydzień, dlatego możesz mieć pewność co do tempa i bezpieczeństwa przejazdu. Unikaj korków bez połączenia z siecią i poruszaj się sprawnie dzięki wizualizacjom 3D oraz intuicyjnemu interfejsowi, który zadba o wyświetlanie najbardziej przydatnych informacji.

nawigacja smartfon samochód uchwyt szyba
Uchwyt na smartfon z nawigacją to już standard w niemal każdym samochodzie.

Sprawdź też: Mapy Google offline – jak ściągnąć mapy Google i używać ich bez Internetu? Instrukcja

Kiedy przyda się nawigacja offline?

W trakcie podróży nie zawsze będziesz mógł połączyć się z internetem, dlatego nawigacja offline to dodatkowe zabezpieczenie, gdy utracisz zasięg. Rozwiązania tego typu sprawdzą się także wtedy, gdy korzystasz z ograniczonego pakietu internetu na smartfonie – ten bowiem w każdej chwili może się wyczerpać. Z nawigacją bez dostępu do sieci nie musisz martwić się o zgubienie w środku trasy i bezpiecznie dotrzesz do celu.

Możliwość korzystania z map offline w innych krajach to także większa oszczędność. Po przekroczeniu polskiej granicy często zmienia się koszt korzystania z usług operatora. Tyczy się to także opłat za pobór danych. Decydując się na darmową nawigację offline, nie musisz martwić się dodatkowymi wydatkami za granicą.
Czy warto korzystać z nawigacji offline? To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często jeżdżą samochodem i lubią czuć się bezpiecznie w każdym miejscu – czy to na odludnych rubieżach, czy też w centrum obcego miasta. Darmowa nawigacja bez dostępu do internetu będzie nieoceniona również wtedy, gdy zazwyczaj nie korzystasz z tego rodzaju udogodnień, a zaawansowane funkcje aplikacji z płatną subskrypcją ułatwią Ci dotarcie do celu bez żadnych ograniczeń.

14
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *