Program do faktur główny

Poradniki

18.01.2023 09:31

Ranking darmowych programów do faktur – TOP 6 prostych programów do fakturowania

Biznes Programy i aplikacje Rankingi
48
4
10
48
4

Najlepsze programy do wystawiania faktur przydają się każdemu przedsiębiorcy. Jak działają i dla kogo są odpowiednie? Zapoznaj się z naszym rankingiem i dowiedz się, które z nich sprawdzą się u Ciebie!

Program do wystawiania faktur – podstawowe informacje 

Programy do fakturowania ułatwiają funkcjonowanie małym i średnim przedsiębiorcom. Narzędzia te służą do wystawiania faktur i rachunków bez potrzeby zatrudniania firmy zajmującej się księgowością. Programy do wystawiania faktur dostępne są zazwyczaj zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Niekiedy oprogramowanie oferuje możliwość testowania wszystkich jego funkcji przez pewien czas bezpłatnie, aby następnie zachęcić użytkownika do zakupu wersji premium. Pewna część z nich posiadaja swój odpowiednik w aplikacji mobilnej na tablet lub telefon, co niektóre osoby uważają za wygodniejszą metodę.

Programy do fakturowania umożliwiają wystawianie faktur kontrahentom i korzystanie z systemu CRM, który przydaje się w gromadzeniu danych klientów i zarządzaniu nimi. Innymi zadaniami tego rodzaju aplikacji jest wysyłanie dokumentów mailem, obsługa magazynów, automatyzacja płatności lub prowadzenie księgowości online. Oczywiście to tylko niektóre z szeregu funkcji, do których dostęp ma każdy użytkownik programu do faktur.

Program do fakturowania
Program do fakturowania pomoże zaoszczędzić sporo cennego czasu

Wybierając odpowiedni program dla siebie, warto zwrócić uwagę również na typy dokumentów, które będą potrzebne. Zazwyczaj są to:

 • faktura marża,
 • faktura ekspresowa,
 • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT),
 • korekty,
 • proformy,
 • zaliczki,
 • zamówienia,
 • paragony.

Sprawdź też: Faktoring – co to jest i jak działa? Jaki faktoring wybrać?

Niektóre z programów oferują możliwość wystawienia faktury w obcym języku i walucie, dlatego przed jego wyborem zwróć uwagę na swoje potrzeby i dobrze je przeanalizuj. Niekiedy w zupełności wystarczy Ci darmowa wersja, czasami jednak warto postawić na płatne rozszerzenie, które zaoferuje Ci więcej dodatkowych funkcji.

Świeżo upieczeni przedsiębiorcy, na początku swojej drogi, stają przed wieloma wyzwaniami. Liczba wyborów, których muszą dokonać, sprawiają, że selekcja programów do fakturowania schodzi na dalszy plan i nie ma co się temu dziwić. Podejmowanie decyzji na zasadzie „wezmę pierwszy lepszy” nie jest optymalnym wyborem, dlatego powiem Ci na co warto zwrócić uwagę.

Wystawianie oraz wysyłka faktur, kompletowanie dokumentów dla księgowej, czy upominanie się o zapłatę – to czynności czasochłonne, a czas, jak się przekonasz, jest najcenniejszą walutą w życiu przedsiębiorcy. Jeżeli więc program do faktur, może wykonać za Ciebie chociaż część wspomnianych czynności lub je zautomatyzować, warto się nad nim pochylić. Warto również zwrócić uwagę, ile trwa darmowy okres użytkowania danej platformy. Bo co z tego, że aplikacja posiada dużo funkcji, skoro nie będziesz mieć czasu, żeby skorzystać z nich wszystkich?

Inną istotną kwestią, na którą przedsiębiorca może nie zwracać uwagi w pierwszych dniach działalności, to rodzaj dokumentów, które możesz wystawić w programie. Na początku wydaje Ci się, że będziesz wystawiać same proste faktury VAT, ale nie wiesz co stanie się w przyszłości. Być może Twoja firma dynamicznie się rozwinie lub zmieni profil działalności. Warto być gotowym na taką ewentualność.

Reasumując, program do fakturowania wbrew pozorom nie powinien ograniczać się tylko i wyłącznie do wystawiania faktur. Obowiązki przedsiębiorcy wykraczają poza ten obszar, dlatego warto zadbać o detale, które na początku wydają się mniej istotne. Tworząc faktura.pl, zwracaliśmy na nie uwagę i wraz z rozwojem aplikacji niejednokrotnie sam zdziwiłem się, jak z pozoru proste funkcjonalności, mogą przyspieszyć i uprościć prowadzenie działalności.

Grzegorz Grodek, CEO faktura.pl

Najlepsze darmowe programy do fakturowania – jakie oferują funkcjonalności? 

Dobry program do wystawiania faktur powinien posiadać między innymi prosty interfejs, tak, aby z jego obsługą nie miał problemów nawet największy laik internetowy. Jakie możliwości charakteryzują najlepsze programy do fakturowania?

Automatyczne uzupełnianie danych

Prosty program do wystawiania faktur powinien oferować możliwość automatycznego wystawiania danych kontrahenta. Samodzielne wpisywanie danych mogłoby zająć sporo czasu, co z pewnością nie byłoby wygodne dla przedsiębiorcy. Ważne, aby program do fakturowania wypełniał wszystkie informacje sam po wpisaniu NIP-u, KRS-u lub REGON-u. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie temu, kto musi wystawić rachunki.

Możliwość edycji faktur

Każdemu czasami zdarza się popełniać błędy, a przy wypisywaniu faktury nietrudno na przykład o popełnienie literówki. To właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby program miał możliwość edycji danych. Wtedy bez problemu poprawisz wystawioną już wcześniej fakturę. Taka opcja przyda się niejednemu, nawet doświadczonemu przedsiębiorcy.

Brak limitu ilości faktur

Niestety, ale darmowe programy do wystawiania faktur często mają ustawiony limit. Zwykle wynosi on od 3 do 10 rachunków miesięcznie. Przed wyborem konkretnego oprogramowania warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Możliwość wystawiania innych dokumentów 

To kolejna bardzo ważna funkcjonalność dobrego programu do fakturowania. Dobrze, gdy ma on opcję wystawienia faktury marży korygującej, zaliczkowej, proformy lub paragonów, a nawet rachunków.

Łatwa obsługa

Przyjazny użytkownikowi interfejs to podstawowa cecha, jaką powinien mieć prosty program do faktur. Nikt nie ma ochoty tracić czasu na szukanie potrzebnych opcji i naukę obsługi oprogramowania. Warto skorzystać ze strony, która jest intuicyjna i nie sprawia większych problemów podczas wystawiania dokumentów.

Automatyczne wysyłanie faktur

Świetnym narzędziem, które powinien mieć program do faktur online i nie tylko jest ich automatyczne wysyłanie. Funkcja umożliwia dostarczenie rachunku na pocztę elektroniczną kontrahenta za pomocą tylko jednego przycisku.

Fakturowanie w języku obcym

Często zdarza się, że przedsiębiorcy muszą wystawić fakturę klientowi zza granicy w obcym języku i w obcej walucie. Jeżeli Twoim kontrahentem są ludzie z innych krajów, koniecznie zwróć uwagę na tę możliwość przy wybieraniu programu do wystawiania faktur.

Sprawdź też: Funkcja BitLocker w Windows 10 – najlepszy sposób na szyfrowanie dysku komputera

Integracja z innymi aplikacjami

Istnieją oprogramowania, które łączą się, na przykład z bankowością internetową. Takich opcji zwykle nie można spodziewać się w darmowych programach do wystawiania faktur. Są to zaawansowane funkcje, które czasami mogą bardzo ułatwić prowadzenie księgowości małych lub średnich firm.

Wsparcie pracowników

Osoby, które niekoniecznie biegle obsługują internet, bardzo cenią sobie wsparcie asystentów online. Mimo że obsługa darmowych programów do wystawiania faktur nie powinna stanowić problemu, czasami każdemu zdarzy się jakaś gafa i prośba o pomoc. Dobrze, gdy w łatwy sposób można skontaktować się z obsługą klienta.

Ranking darmowych programów do faktur 

Wymienione cechy programów do fakturowania są bardzo istotne dla każdego, kto musi prowadzić własną księgowość. Oto ranking najlepszych darmowych programów do wystawiania faktur.

Faktura Small Business Standard – rekomendacja redakcji
Wystawianie faktur to codzienność przedsiębiorców. Aby móc właściwie przygotować dokumenty w firmie potrzebny jest sprawdzony program do fakturowania. Oprogramowanie musi być uniwersalne, funkcjonalne i łatwe w obsłudze zarazem. Mega-Tech – Program do fakturowania Faktura Small Business Standard taki właśnie jest. To narzędzie służące nie tylko wystawieniu faktury VAT, proformy, korekty, zaliczkowej, końcowej czy uproszczonej. Pozwala on przygotować pliki JPK, w tym JPK_V7. Użytkownik może dowolnie oznaczać wystawiane faktury poprzez przypisywanie znaczników, oznaczać procedury JPK czy dodawać kody GTU. Dane kontrahentów może pobierać z CEIDG wpisując jednie numer NIP firmy. Wysyłanie faktur e-mailem, wystawianie ich w obcej walucie czy języku, to niektóre z licznych funkcjonalności tego oprogramowania. Faktura Small Business Standard to bezpieczeństwo danych, gdyż wszystkie informacje przechowywane są pod postacią kopii zapasowej w eArchiwum. Program pozwala na pracę na wielu stanowiskach (wersja sieciowa). Mega-Tech oferuje również uproszczoną wersję programu, a mianowicie Faktura Small Business Lite oraz program do fakturowania z magazynem Faktura Small Business Pro. Pierwszy program sprawdzi się dla małych i średnich przedsiębiorstw, które potrzebują szybko wygenerować faktury, stworzyć kartoteki towarów i klientów czy przeanalizować sprzedaż. To bardzo intuicyjne narzędzie, które zostanie wykorzystane w biznesie. Faktura Small Business Pro jest rozbudowanym oprogramowaniem pozwalającym generować dodatkowo dokumenty kasowe i magazynowe. Wszystkie trzy programy są na bieżąco aktualizowane z uwagi na wprowadzane zmiany prawne. Programy Faktura Small Business Lite, Faktura Small Business Standard i Faktura Small Business Pro od Mega-Tech można za darmo przetestować i poznać tym samym wszystkie ich opcje.

Faktura.pl

Faktura.pl to prawdopodobnie najprostszy w obsłudze i najbardziej intuicyjny program do wystawiania faktur. Przejrzysty wygląd aplikacji sprawia, że pierwszą fakturę wystawiliśmy w zaledwie kilkanaście sekund. Aplikacja dodatkowo oferuje szereg rozwiązań, które pomagają przedsiębiorcom i usprawniają prowadzenie firmy. To różne automatyzmy, który wykonują za nas żmudne i czasochłonne czynności. Oto niektóre z nich:

 • Wystawianie faktur cyklicznych – jeśli wystawiasz te same faktury co miesiąc, to dzięki tej funkcjonalności aplikacja zrobi to za Ciebie,
 • Wysyłka e-mail, SMS do klientów – od razu po wystawieniu faktury aplikacja może wysłać e-mail z dokumentem oraz przypomnienie SMS-em do klienta,
 • Baza produktów i kontrahentów – raz dodajesz produkty oraz kontrahentów, a później dane same Ci się podstawiają do faktury.

Twórcy programu nie zapomnieli również o funkcjach przechowywania dokumentów kosztowych i wirtualnym segregatorze. Dzięki temu mamy wszystko w jednym miejscu i znalezienie odpowiedniego dokumentu lub pisma z urzędu nie zajmie nam dużo czasu. Dodatkowo mamy możliwość wygenerowania plików JPK oraz raportów księgowych zrobić za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

W faktura.pl można wystawiać różne dokumenty (Faktura VAT, Proforma, Zaliczka, Marża, Faktura korygująca, Dokumenty magazynowe). Wraz z odkrywaniem aplikacji, zdajesz sobie sprawę, że to nie jest zwykły program do fakturowania, a centrum dowodzenia firmy dlatego też kolejną zaletą jest okres darmowego użytkowania, który trwa 3 miesiące. Przez ten czas można poznać pełnię możliwości aplikacji.

faktura.pl interfejs
Przejrzysty wygląd to wbrew pozorom ważne rozwiązanie usprawniające prowadzenie firmy

Fakturownia

Fakturownia to jeden z najlepszych programów do wystawiania faktur. Działa zarówno na poziomie przeglądarki internetowej, jak i aplikacji dostępnej na systemy iOS i Android. Darmowa wersja pozwala na wystawienie 3 faktur miesięcznie, nielimitowaną liczbę klientów, umieszczenie własnego szablonu oraz logo i wysyłki dokumentów pocztą elektroniczną. Firma proponuje swoim klientom darmowe przetestowanie 30-dniowego darmowego okresu próbnego, który pozwala na wypróbowanie wszystkich opcji programu. W tym czasie umożliwi Ci otrzymanie raportów, założenie 10 użytkowników, obsługę wielu magazynów, automatyczne płatności oraz ich import z banku, automatyczne wystawianie dokumentów i wiele więcej. Ponadto, od 2014 roku Fakturownia daje możliwość wystawienia faktur zwolnionych z VAT.

InFakt

Kolejnym darmowym programem do pisania faktur jest InFakt. Bezpłatne korzystanie dotyczy możliwości wystawienia 3 faktur w miesiącu dla maksymalnie 3 klientów. Gdy potrzebujesz wystawić więcej dokumentów, wybierz wersję premium. Zaletą systemu jest to, że działa nie tylko w przeglądarce, ale również jako aplikacja mobilna na telefon z system iOS i Android. Oprogramowanie idealnie sprawdzi się dla osób, które obsługują zagranicznych kontrahentów. InFakt oferuje tłumaczenie faktur i wystawianie ich w obcych walutach. Oprócz tego można dodawać współpracowników, co z pewnością przyda się nieco większym przedsiębiorstwom. InFakt sprawdzi się jako darmowy program do wystawiania faktur bez VAT, jak i z zawartym opodatkowaniem. 

Faktura XL 

Faktura XL to kolejny program, który jest polecany do wystawiania faktur online. Zdecydowanie wyróżnia się spośród swoich konkurentów całodobowym wsparciem konsultantów. W tym przypadku masz możliwość wystawienia 10 dokumentów miesięcznie na nielimitowanej liczbie klientów. Program umożliwia w darmowej wersji aż 32 rodzaje faktur, takich jak na przykład VAT, pro forma, rachunki, paragony, zamówienia i wiele innych. Korzystając z usług serwisu, otrzymujesz automatyczne sprawdzenie statusu podatnika w VAT, a także funkcję wysyłania faktur w 7 językach i walutach obcych. Faktura XL oferuje również dostęp do podstawowych raportów i współpracy z księgowym. Dzięki temu programowi możesz mieć własne logo firmy widoczne na fakturze oraz zapisywać faktury w formacie PDF i je drukować. Doskonale sprawdzi się jako darmowy program do wystawiania faktur bez VAT oraz innych ważnych dla każdego przedsiębiorcy dokumentów.

Program do faktur
Bez wsparcia odpowiedniego oprogramowania ciężko prowadzić działalność w pełni samodzielnie

Firmino

Firmino to kolejne w naszym rankingu dobre oprogramowanie do fakturowania. Użytkownicy darmowej wersji mogą wystawiać do 3 faktur w miesiącu. Idealnie sprawdzi się jako program do faktur JPK, umożliwia także posiadanie swojej bazy klientów, analiz oraz systemu CRM. Firmino oferuje wystawienie faktury marży, ekspresowej, WDT, korekty oraz pro formy. Jeżeli poszukujesz właśnie tych funkcjonalności – koniecznie postaw na to oprogramowanie, które dostępne jest także w wersji aplikacji mobilnej na systemy Android. 

iFirma

Następny na naszej liście darmowy program do wystawiania faktur VAT i innych to iFirma. Użytkownik uzyskuje możliwość wystawienia wszystkich rodzajów faktur, a dodatkowym plusem jest fakt, że może on korzystać z bezpłatnego systemu CRM. Dzięki temu jesteś w stanie zarządzać swoją bazą kontrahentów, towarów oraz usług. Limit darmowej wersji wynosi 3 faktury miesięcznie, aczkolwiek po założeniu darmowego konta, internauta otrzymuje możliwość bezpłatnego testowania systemu przez 30 dni.

Serwis powinien sprawdzić się świetnie u osób, które na przykład sprzedają swoje produkty na Allegro. iFirma integruje się z witryną i automatycznie wysyła faktury do klientów. Poza tymi funkcjami pozwala również na kontrolę stanów magazynowych, co jest niewątpliwie kolejnym plusem oprogramowania. Program jest dostępny również na urządzenia Android i iOS.

„Jaki program do faktur polecacie” to fraza, którą użytkownicy bardzo często wpisują w przeglądarkę Google. Istnieje wiele tego rodzaju narzędzi, nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chcą dowiedzieć się, który z dostępnych na rynku oferuje najwięcej możliwości. Powyższy ranking przedstawia 5 najlepszych programów do fakturowania i to właśnie z nich warto skorzystać, gdy ma się zamiar prowadzić księgowość małej lub średniej firmy.

Sprawdź też: Evernote – wszystko, co musisz wiedzieć o najlepszej aplikacji do notatek

Niniejszy artykuł jest materiałem sponsorowanym, który powstał we współpracy z firmami Mega-Tech oraz Faktura.pl Sp. z o.o.

48
4

Podziel się:

Komentarze (10)

Bezpłatny program na tej liście to jest tylko jeden: FakturaXL.pl
Pozostałe mają czasowy okres próbny, a później trzeba płacić.

Witam, miały być ranking darmowych programów, a ty wszystko płatne po okresie testowym. Proszę o ranking naprawdę darmowych programów i o nie wprowadzanie w błąd. Pozdrawiam

Jeśli ranking jest o darmowych programach do faktur, to głównym czynnikiem jego kolejności powinno być to co dostajemy za darmo. Przede wszystkim wszędzie jest ograniczenie na ilość faktur lub czas korzystania. Pod tym względem najlepiej z nich wszystkich wypada FakturaXL.pl gdzie jest 10 bezpłatnie bez limitu czasu. Wszystkie pozostałe oferują tylko 3, a megatech nie ma w ogóle darmowej wersji.

Hej, artykuł okej, ale istotniejsze są dla mnie komentarze i opinie ludzi. Staruję z działalnością szukam opinii wśród osób, które już mają sprawdzone programy do fv. Ja potrzebuję programu na start z możliwością rozwoju. Czy coś wyjątkowo polecacie, a może jest jakiś ranking, który ma szersze spektrum i więcej jest opinii i propozycji. Polecicie coś. Gdzie szukać. Co wybrać?

szkoda, że dziennikarz nie pisze o aplikacji mobilnej, bo obecnie najlepsza propozycja to TAXON . Apka zrobiona doskonale na urządzenia mobilne. Nie znam lepszego rozwiązania do szybkich faktur.

Ja korzystam z faktura.pl, próbowałem kilka innych, ale ten system podszedł mi najbardziej. Cenowo spoko, panel prosty w obsłudze.

A tych wyzej to nawet nie znalazlem wczesniej, a tez wydaja się okej. Korzytam z faktura.pl. Też prostota i latwy interfejs.

w tym arytukule są chyba przestarzałe dane, firmino nie jest za darmo dla faktur bez limitu, max 3 można wystawić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *