ładowanie indukcyjne

Technologia

08.11.2021 15:56

Jak działa ładowanie indukcyjne? Co warto wiedzieć?

Gadżety
9
0
0
9
0

Ładowanie indukcyjne pozwala wygodnie i szybko naładować telefon, ale też ma swoje ograniczenia, o których z pewnością warto wiedzieć. Wireless charging zapewnia przekaz energii bez konieczności łączenia smartfona z kablem. Jak dokładnie działa ładowanie bezprzewodowe?

Ładowanie indukcyjne – co to jest i jak działa?

Urządzenia, które działają bezprzewodowo to w obecnych czasach powoli standard. Na co dzień korzysta się ze smartfonów, bezprzewodowych słuchawek, myszki, czy klawiatury. Nie może więc dziwić fakt, że technologia mocno idzie do przodu i odbiło się to między innymi na ładowarkach bezprzewodowych. Choć przekazywanie energii bez użycia kabli brzmiało jeszcze jakiś czas temu, jak fantastyka, to samo działanie tego zjawiska nie jest zbyt skomplikowane. 

Wszystko opiera się głównie na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, o czym większość ludzi uczy się w szkołach na lekcjach fizyki. Aby ładowarka indukcyjna mogła spełniać swoją funkcję zarówno ona, jak i telefon muszą mieć specjalne cewki, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie pola elektromagnetycznego. 

ładowanie indukcyjne
Ładowanie bezprzewodowo telefonu | Źródło: play.pl

Po podłączeniu ładowarki bezprzewodowej do zasilania znajdująca się w niej cewka wytwarza własne pole elektromagnetyczne, dzięki czemu gromadzi wokół siebie dużo ładunku elektrycznego. Natomiast cewka wbudowana w telefony z ładowaniem indukcyjnym odbiera tę energię, a następnie zamienia ją w prąd i kieruje do akumulatora.  

Standardy ładowania indukcyjnego

Ładowanie bezprzewodowe jest możliwe tylko wtedy, gdy telefon i ładowarka bezprzewodowa mają te same standardy. Takim standardem i jednocześnie powszechnie używanym jest Qi. Został on uzgodniony jeszcze w 2009 roku przez czołowych producentów urządzeń mobilnych, którzy zrzeszeni byli w Wireless Power Consortium. Mimo to musiało upłynąć kilka lat, zanim klienci i producenci urządzeń przekonali się doładowania indukcyjnego. 

Kolejne firmy zaczynały powoli wprowadzać tę opcję do swoich smartfonów, ale początkowo tylko do flagowych modeli. W 2017 roku Apple ogłosił standard Qi w swoich modelach Iphone. W sumie od 2009 roku standard ten był kilkukrotnie uaktualniany, aby był jeszcze bardziej doskonały. W pierwszych urządzeniach mogących korzystać z ładowania bezprzewodowego telefony musiały leżeć bezpośrednio na ładowarce, a proces ładowania był bardzo powolny.

W obecnych czasach mamy do czynienia ze standardem Qi 1.2, dzięki czemu urządzenia nie muszą mieć ze sobą styczności. Akumulator standardowego telefonu komórkowego ładuje się w ten sposób do połowy energii w około 30 minut. Należy jeszcze wspomnieć o standardach takich organizacji jak A4WP i PMA. Traktowane są one jednak jak margines, ponieważ bardzo dynamicznie rozwija się Qi. 

Wady i zalety ładowania bezprzewodowego

Z pewnością ładowanie telefonu za pomocą indukcji jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie ma potrzeby za każdym razem podpinać czy odpinać kabla od telefonu, bo wystarczy położyć go na ładowarce. Nowoczesne ładowarki indukcyjne pozwalają nawet na jednoczesne uzupełnienie energii w kilku urządzeniach mobilnych na raz. W przypadku telefonów warto także wspomnieć o braku konieczności używania styków i portów, które z czasem się wyrabiają. Bezprzewodowe ładowanie za pomocą standardu Qi jest idealnym rozwiązaniem do auta. Kabel, który łączy gniazdo zapalniczki z telefonem nie wygląda zbyt estetycznie i moze być niewygodny. Bez wątpienia do zalet ładowarek indukcyjnych należy doliczyć jeszcze estetyczny wygląd.

Nowoczesna technologia ładowania telefonu bez kablowo
Nowoczesna technologia ładowania telefonu bez użycia kabla | Źródło: tabletowo.pl

Jeśli chodzi o wady to jedną z najważniejszych jest wolniejszy czas ładowania niż w klasycznych ładowarkach, aczkolwiek producenci cały czas opracowują rozwiązania, dzięki którym może się to niedługo zmienić. Dla niektórych problemem może być to, że w momencie chęci skorzystania z telefonu dochodzi do przerwania procesu ładowania smartfona. Ładowarki indukcyjne bardzo często się też nagrzewają, dlatego też warto wybierać takie modele, w które wbudowane są niewielkie wentylatory. Niekiedy mogą one głośno pracować, ale dzięki temu nie dochodzi do przegrzania sprzętu. 

Jak sprawdzić, czy Twój telefon ma ładowanie indukcyjne?

Najprostszą metodą na to, aby sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne jest położenie go na ładowarce. Jeśli istnieje taka możliwość, to z pewnością od razu pojawi się informacja na smartfonie o tym, że właśnie zaczął się proces ładowania. Jeśli jednak ktoś chce kupić telefon z taką opcją, to powinien przede wszystkim sprawdzić jego specyfikację.

Sprawdź też: Jaka ładowarka do iPhone’a? Co warto wiedzieć? Poradnik

Źródło obrazka głównego: 4kom.pl 

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *