CCTV kamery

Poradniki

15.02.2023 08:42

CCTV, czyli system telewizji przemysłowej. Co powinieneś wiedzieć o monitoringu CCTV

AGD i IoT Gadżety
6
0
0
6
0

CCTV, czyli tak zwana telewizja przemysłowa budzi naprawdę mnóstwo kontrowersji. Ludzie zastanawiają się nad legalnością takiego systemu, a także tym, gdzie można go spotkać. Co więc powinniśmy wiedzieć o monitoringu CCTV?

Prywatność to wartość niesamowicie ceniona przez ludzi. Dlatego właśnie lubimy własne cztery ściany, a obecność kamer w nadmiarze to coś, na co zazwyczaj zwracamy uwagę. Dlatego właśnie systemy CCTV są tak kontrowersyjne. Czym jednak dokładnie są systemy CCTV, z czego się składają, gdzie są stosowane i czy faktycznie powinniśmy reagować na nie negatywnie?

CCTV – co to? Rozwinięcie skrótu

CCTV jest skrótem wywodzącym się naturalnie z języka angielskiego. Oznacza on closed circuit television. W Polsce korzystamy jednak z nazw takich jak monitoring wizyjny, telewizja przemysłowa, bądź telewizyjny system dozorowy. Jest to system, którego celem jest rejestrowanie zdarzeń na danym obszarze, zazwyczaj w celach bezpieczeństwa.

To właśnie bezpieczeństwo jest najczęściej podawanym powodem montażu systemu CCTV. Taka argumentacja jest jednak często kwestionowana przez badania. Według nich rzeczywista skuteczność systemu telewizji przemysłowej jako środka prewencyjnego jest naprawdę niewielka, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę spore koszty utrzymania i jego stworzenia.

Sprawdź też: Inteligentny dom – od czego zacząć budowę smart home?

Oczywiście nie oznacza to, że system CCTV to coś, czego nie powinno być w przestrzeni publicznej. Niejednokrotnie pomógł on w odszukaniu osób łamiących prawo i sprawiedliwym ich ukaraniu, więc potrafi też działać całkiem skutecznie.

System CCTV – z czego się składa?

Na system CCTV potrafi się składać jedna kamera przemysłowa, lecz w sporych budynkach, czy też na sporym obszarze należącym do jednej firmy często pracuje nawet kilkaset takich właśnie kamer, które zasięgiem mają obejmować możliwie jak najwięcej terenu. Sygnał ze wszystkich przemysłowych kamer jest wysyłany do centrum odbiorczego, a także tam zapisywany i przechowywany przez najbliższy czas, zazwyczaj wynoszący do kilku tygodni.

W centrum odbiorczym znaleźć możemy osoby, które czuwają nad systemem CCTV i z jego pomocą sprawdzają, czy na terenie objętym telewizyjnym systemem dozorowym nie dzieje się przypadkiem coś podejrzanego lub niepożądanego w tym właśnie miejscu. Mogą to być na przykład ochroniarze.

W większych przedsiębiorstwach warto zadbać nie tylko o zaawansowany system CCTV, ale także o osoby czuwające w centrum odbiorczym

Same kamery i centrum monitoringu to oczywiście najważniejsze części składowe systemu CCTV. Nie można jednak zapominać o takich urządzeniach, jak serwer wideo, które przetwarza sygnał z kamer i przesyła go do rejestratora wideo, dzięki któremu może on następnie trafić na ekrany w centrum monitoringu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu CCTV?

Osoby, które chciałyby zadbać o bezpieczeństwo swojego terenu, czyli na przykład zakładu należącego do firmy, mogą zastanowić się nad założeniem sobie systemu CCTV. Aby jednak miało to sens, warto naprawdę mocno przeanalizować to, z jakich elementów będzie się składać. Najważniejsze są przede wszystkim same kamery przemysłowe.

W miejscach, w których szczególnie zależy nam na dokładnym nagrywaniu, warto wybrać kamery o wysokiej rozdzielczości i jak największym polu widzenia. W ten sposób łatwiejsza będzie identyfikacja na przykład złodziei, czy też osób, które złamały prawo na terenie objętym monitoringiem.

Sprawdź też: Kamera samochodowa – czy warto ją mieć? Na co zwracać uwagę kupując wideorejestrator samochodowy

Są jednak miejsca, w których wystarczą kamery działające jako odstraszacze. Tam inwestycja w prawdziwą kamerę może być stratą pieniędzy. Znacznie lepiej sprawdzą się atrapy kamer przemysłowych, które będą wyglądać jak prawdziwe, lecz w rzeczywistości kosztowały naprawdę niewiele. Takie kamery warto jednak stosować tylko w miejscach, w których nagranie obrazu nie będzie aż tak istotne.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wybór systemu CCTV powinien też zakładać postawienie na odpowiedni jego rodzaj, czy też zadbanie o właściwe rozmieszczenie wszystkich kamer.

Montaż i programy do monitoringu CCTV

Kolejna dość ważna kwestia, gdy mowa o systemach monitoringu CCTV to sposób ich montażu. Ważne jest, by został on wykonany prawidłowo, a następnie obejmował skonfigurowanie wszystkich kamer wraz z programem przeznaczonym do CCTV. Taki program ma za zadanie przeniesienie obrazu ze wszystkich kamer na ekran w centrum monitoringu przemysłowego.

W jakich miejscach warto umieścić kamery CCTV?

Najistotniejsza kwestia to jednak zawsze dobór odpowiednich miejsc na montaż kamer CCTV. Strategicznie podejście do tego tematu sprawi, że skuteczność systemu będzie znacznie wyższa. Najważniejsze jest umieszczenie kamer we wszystkich miejscach, w których znajdują się cenne przedmioty, czy też poufne dane, których wyciek mógłby mieć katastrofalne skutki.

Sprawdź też: Nagrywanie rozmów w systemie Android – jak to zrobić? Najlepsze aplikacje do nagrywania rozmów

Kolejne dość istotne miejsca, w których powinny znaleźć się kamery będące częścią telewizji przemysłowej to wejścia i wyjścia z budynku, a także punkty, w których można opuścić jego teren. W ten sposób można będzie w razie potrzeby zidentyfikować wszystkie osoby, które znajdowały się na terenie monitorowanym, a także to, kiedy go opuściły.

Monitoring CCTV – analogowy czy cyfrowy? Który lepszy?

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje monitoringu CCTV. Są to kolejno monitoring analogowy oraz cyfrowy. Spośród tych dwóch typów zdecydowanie lepszy będzie monitoring cyfrowy. Przede wszystkim decydując się na taki typ, otrzymujemy znacznie wyższą jakość nagrań. Ponadto wszystkie nagrania mogą być przesyłane w znacznie szybszy sposób, gdyż nie ogranicza ich przepustowość pojedynczego kabla. W monitoringu cyfrowym korzysta się ze skrętki, dzięki której można błyskawicznie przesłać obraz w dokładnie takiej samej jakości, w jakiej został nagrany.

Czy korzystanie z CCTV jest legalne?

Tak, jak najbardziej systemy telewizji przemysłowej są legalne. Muszą one jednak spełniać warunki RODO, czyli Rozporządzenia o Danych Osobowych. Określa ona, że korzystanie z systemów telewizji dozorowej jest dozwolone w sytuacjach, gdy ma ono zapobiegać na przykład kradzieżom, czyli służy on poprawie bezpieczeństwa w danych miejscach. Są jednak przestrzenie, gdzie CCTV nie można legalnie zamontować. Mowa tu o szatniach, łazienkach, basenowych przebieralniach, czy też palarniach oraz stołówkach.

Sprawdź też: Internet of Things, czyli Internet rzeczy – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o IoT

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *