1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kamera samochodowa – czy warto ją mieć? Na co zwracać uwagę kupując wideorejestrator samochodowy

Poradniki

19.10.2021 14:51

Kamera samochodowa – czy warto ją mieć? Na co zwracać uwagę kupując wideorejestrator samochodowy

Gadżety
8
1
1
8
1

Kamera samochodowa to jedno z najczęściej kupowanych akcesoriów do auta. Rejestrator jazdy, choć znany głównie z filmików na YouTube, jest przydatnym wielofunkcyjnym sprzętem. Poniżej znajdziesz wszystkie pomocne informacje na temat tego urządzenia.

Wideorejestrator samochodowy – do czego może się przydać?

Kamerki samochodowe to przede wszystkim zabezpieczenie na wypadek stłuczek, które mogą przytrafić się nawet najlepszym kierowcom. Materiał wideo z dash camu może służyć jako decydujący argument w ustaleniu, po czyjej stronie leży wina za spowodowanie kraksy. Wideorejestratory mogą też pełnić funkcję systemu antywłamaniowego – czasem sam widok kamerki samochodowej może odstraszyć potencjalnego złodzieja. Niektóre rejestratory są wyposażone w tryb parkingowy i pozostają włączone nawet po naszym wyjściu z pojazdu. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczysz się przed kradzieżą.

Kamera samochodowa

Zobacz: Darmowe nawigacje na telefon (2021)

Dobra kamera samochodowa z górnej półki posiada wiele dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest czujnik cofania wraz z monitorem. Taki zestaw pozwoli z łatwością zaparkować auto nawet w trudno dostępnych miejscach. Na ekranie, poza widokiem z tyłu samochodu, mogą wyświetlać się przydatne dla kierowcy dane czy też mapa z nawigacją. Poza tym wyświetlacz może służyć jako licznik przebytych kilometrów lub nawet prędkościomierz.

Czym cechuje się dobra kamera samochodowa?

Szukając odpowiedzi na pytanie „jaka kamerka samochodowa jest najlepsza”, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim należy sprawdzić rozmiar pamięci wbudowanej w wideorejestratorze. Dzięki dużej przestrzeni przeznaczonej do zapisu materiału wideo możesz uniknąć częstego czyszczenia karty pamięci poprzez usuwanie starych nagrań. Do organizowania miejsca na dysku kamerki przyda się opcja przesyłania plików do chmury. Dobre kamery samochodowe po podłączeniu do Wi-Fi automatycznie transportują nagrania na wybrany internetowy dysk.

kamerka samochodowa pod lusterkiem

Nie zawsze jednak mnogość opcji jest największym plusem najlepszych kamerek samochodowych. Czasem użytkownicy wideorejestratorów potrzebują, aby ich sprzęt był nieco bardziej dyskretny. W tym przypadku idealnie sprawdza się mini kamera. Mimo małego rozmiaru urządzenie nie może jednak tracić na jakości. Przy wyborze dash camu dobrze zadbać, aby jego aparat nagrywał w jakości full HD. Wysoka rozdzielczość obrazu może być kluczowa podczas nieprzewidzianych wypadków – przy kamerach o niskiej jakości często trudno jest odczytać tablice rejestracyjne.

Kamera samochodowa przód tył – polecane modele

Kamera samochodowa przód tył coraz szybciej zdobywa popularność wśród kierowców. Dwukanałowe wideorejestratory pozwalają użytkownikom nagrywać jednocześnie obraz z przodu i z tyłu pojazdu. Ta funkcja sprawdza się wyśmienicie w przypadkach, w których inny samochód uszkodzi tył naszego auta. Nawet gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, zapis z kamery pozwoli odnaleźć go w łatwy sposób.

Często dwukanałowy rejestrator jazdy wyposażony jest w ekran, który wyświetla obraz z aparatu. Monitor przyda się szczególnie właścicielom aut o nieco większych gabarytach. Manewry dużymi samochodami są zwykle trudniejsze do przeprowadzenia niż w kompaktowych pojazdach. Odpowiedzią na ograniczoną widoczność w kombi, busach czy dostawczakach jest właśnie wyświetlacz. Dzięki niemu można widzieć, co dzieje się za samochodem, bez ciągłego wychylania głowy za okno.

tylna kamera samochodowa
Źródło: digitaltrends.com

W tej kategorii wyróżniają się zwłaszcza kamery Mio MiVue. Urządzenia tej marki charakteryzują się wysoką jakością obrazu, trybem parkingowym oraz czujnikiem wstrząsu, który wyczuje gwałtowne hamowanie lub stłuczkę i zapisze plik w oddzielnym folderze. Pozwala to w prosty sposób odnaleźć najważniejsze nagrania. Dodatkowo kamery mają bardzo szeroki kąt widzenia, nawet do 150°. Drugą marką godną polecenia jest Xblitz. Ich produkty prezentują naprawdę wysoki poziom, o czym świadczyć mogą np. dobrej jakości obiektywy.

Kamera samochodowa w lusterku – czy warto?

Kolejnym trendem zbierającym coraz większe zainteresowanie kierowców jest kamera w lusterku samochodowym. Ta opcja sprawdzi się szczególnie dobrze w kompaktowych autach, w których nie mamy za dużo miejsca. Obiektyw jest zamontowany na tyle lusterka, dzięki czemu nie zmniejsza naszej widoczności. Co więcej, niektóre modele wyposażone są w kamerę cofania. Obraz z tyłu naszego samochodu, po wbiciu biegu wstecznego, jest transmitowany bezpośrednio na lusterku. Dodatkowo, wideorejestratory w lusterku są zwykle o wiele tańsze niż oddzielne kamery cofania.

Kamerka w lusterku
Źródło: menworld.pl

Przy zakupie tego urządzenia należy skupić się przede wszystkim na własnych preferencjach. Lusterka mają różne rozmiary, kąty odchylenia, czy choćby sposób zasilania. Idealny dobór wszystkich specyfikacji zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa na drodze.

Dla kogo kamerka samochodowa z czujnikiem ruchu?

Kamera samochodowa z czujnikiem ruchu, wbrew popularnemu przekonaniu, nie posiada specjalnych sensorów. Jak więc działa funkcja wykrywania ruchu? Kamera przez cały czas analizuje obraz nagrywany wokół pojazdu i rozpoczyna nagrywanie w momencie, w którym zauważy w nim zmiany. W skrócie: kamera z czujnikiem ruchu to nic innego jak dash cam obsługujący tryb parkingowy. Zakup tego urządzenia zapewnia praktycznie 24-godzinny monitoring pojazdu. Jednak, aby móc cieszyć się pełnymi możliwościami tej funkcji, należy zaopatrzyć się w specjalny adapter zasilania – tryb parkingowy wymaga stałego podłączenia do prądu. Wideorejestrator z czujnikiem ruchu sprawdzi się idealnie w sytuacjach, w których musimy zatrzymać się na niestrzeżonym parkingu. Urządzenie przyda się także mieszkańcom miast – znalezienie miejsca dla samochodu w dużej metropolii często graniczy z cudem. Dzięki kamerze z trybem parkingowym nie musisz bać się potencjalnych złodziei czy wandali.

czujniki parkowania

Kamera samochodowa to jedno z najczęściej dobieranych do auta akcesoriów. Nie ma się czemu dziwić. Rejestratory jazdy różnią się od siebie nie tylko funkcjami, czy specyfikacją, ale także ceną. Każdy kierowca powinien znaleźć coś dla siebie, bo nawet najtańsza kamerka jest lepsza niż żadna. Na wypadek stłuczki dobrze jest dysponować nagraniem nawet w niskiej jakości.

8
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Warto mieć, o ile się nie jeździ tylko do sklepu w weekend 😉 choć i to może wystarczyć by mieć pamiątkę. Tak czy siak moim zdaniem warto. To nie drogie zabawki a mogą ocalić sporo nerwów i kosztów – nie wszędzie jest monitoring. Moim zdaniem kondensatory są lepsze od baterii a do tego uchwyty magnetyczny, które są od roku około już dość popularne, mocno usprawniły ich chowanie. Sam mam Truecam m5 a kamerę zawsze chowam jak wychodzę i właśnie dlatego to doceniam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.