Technologia

12.01.2023 12:29

Jaki gimbal do telefonu w 2023? Ranking stabilizatorów

Gadżety Rankingi Telefony i tablety
19
0
4
19
0

Gimbal do telefonu – jaki kupić w 2023 roku? Co to jest gimbal oraz jak wybrać właściwy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Oto zestawienie najlepszych modeli stabilizatorów do smartfonów.

W tym artykule prezentujemy najlepsze modeli gimbali do telefonu. Które warto kupić? I komu mogą się przydać? Co powinien mieć dobry gimbal i czym on właściwie różni się od zwykłego selfie sticka? Zapraszamy do lektury!

Gimbal do telefonu – ranking 2023

Ranking gimbali do telefonów przyda się każdej osobie zastanawiającej się nad zakupem tego niedużego urządzenia. Jaki gimbal do telefonu wybrać? Tani, a może najdroższy? Jakie są różnice? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule, który przybliży Ci świat stabilizatorów do smartfonów. Gimbal do telefonu jest produkowany przez niewielu producentów, którzy oferują dobrą jakość wykonania. Warto wybierać porządny stabilizator do telefonu, aby prawidłowo spełniał swoją funkcję. Poniżej przedstawiamy najlepsze propozycje.

kody rabatowe telefony

DJI Osmo Mobile 4

Idealny gimbal do telefonu to taki, który oferuje świetną stabilizację, aby nagrywać ujęcia z wyeliminowanymi drganiami i szarpnięciami. DJI Osmo Mobile 4 łączy przyzwoitą cenę wraz z jakością, jaką od siebie daje, ponieważ DJI to producent wiodący prym wśród tego typu akcesoriów. To, co wyróżnia ten gimbal do telefonu, to obecność magnetycznego uchwytu, zapewniającego szybki montaż smartfona do stabilizatora.

Z dodatkowych ciekawostek, gimbal jest wyposażony w funkcję ActiveTrack 3.0, która śledzi automatycznie wybrany obiekt – to duże ułatwienie podczas nagrywania. Obecność pozostałych trybów, takich jak Hyperlapse, Slow Motion czy Motion Lapse, również jest tu widoczna. DJI Osmo Mobile 4 to gimbal do telefonu, który zdecydowanie warto rozważyć!

Sprawdź też: Aplikacja do przerabiania zdjęć – jaką wybrać?

Hohem iSteady Mobile+

Hohem iSteady Mobile+ to stabilizator do telefonu niewyróżniający się kompletnie z tłumu, choć również sprawdzi się tak dobrze jak pozostałe egzemplarze. Hohem jest lekkim, dobrze wykonanym gimbalem z 3-osiową stabilizacją. Jest tańszy od produktów DJI, choć jest uboższy o różne dodatkowe funkcje, a zatem to produkt nastawiony pod osoby, które nie mają zbyt wielu oczekiwań, jeśli mówimy o oprogramowaniu. Oczywiście ten gimbal do telefonu także łączy się z aplikacjami, identycznie ma się sytuacja ze śledzeniem twarzy lub obiektów.

DJI Osmo Mobile 5

Jeśli szukasz gimbala do telefonu wraz z selfie stickiem, to lepszego wyboru nie znajdziesz! Trzeba powiedzieć sobie, że DJI Osmo Mobile 5 to ulepszona wersja starszego brata i różnice dostrzeżemy od razu. Obecność rozkładanego wysięgnika, sięgającego 215 mm długości, to bardzo ciekawe rozwiązanie, które łączy pozornie dwa różne produkty. Ten gimbal do telefonu umożliwia nagranie stabilnego ujęcia z szerokim kadrem dzięki wykorzystaniu wysięgnika.

Naturalną kwestią jest fakt, że DJI Osmo Mobile 5 to stabilizator do telefonu najdroższy ze wszystkich kandydatów z rankingu. Podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji, Osmo Mobile 5 to gimbal naszpikowany gotowymi efektami, aplikacją umożliwiającą montaż ciekawych, krótkich materiałów. Jest to jeden z najlepszych stabilizatorów na rynku.

stabilizator do telefonu
Gimbal do telefonu pozwoli Ci nagrać piękne i stabilne ujęcia

FeiyuTech vlog pocket 2

Gimbal do telefonu od FeiyuTech to ciekawa alternatywa dla pozostałych stabilizatorów ze względu na kompaktowy rozmiar. To urządzenie potrafi zmieścić się po złożeniu do kieszeni większości spodni! Twórcy na YouTube, vlogerzy powinni być usatysfakcjonowani możliwościami tego małego gimbala. Nagrywając siebie, mamy dostęp do śledzenia twarzy w technologii 2.0, która sprawniej wykrywa rozmówcę.

Ciekawą opcją jest także autorska aplikacja od FeiyuTech, za której pomocą będziemy w stanie stworzyć wyjątkowe materiały wideo z użyciem różnych efektów jak np. Timelapse. Warto zaznaczyć, że gimbal do telefonu możemy sparować bez użycia apki ze smartfonem, a przyciski w stabilizatorze staną się w pełni funkcyjne. Na wyróżnienie zasługuje bateria oferująca nawet 9 godzin pracy na jednym ładowaniu!

Zhiyun SMOOTH Q3

Interesująca alternatywa dla pozostałych gimbali do telefonów! W gruncie rzeczy, Zhiyun SMOOTH Q3 jest to stabilizator podobny do np. FeiyuTecha, choć ten produkt wyróżnia się… obecnością lampy doświetlającej kadr. Co ciekawe, działa ona w trzech trybach intensywności i można ją obrócić o 180 stopni. To jedyny gimbal posiadający takie rozwiązanie. Oczywiście nie brakuje standardowych funkcji jak śledzenie obiektów czy obecność oryginalnej aplikacji – to wszystko tutaj mamy za kwotę ok. 400 zł. To bardzo przyzwoita propozycja. Zdumiewające osiągnięcie dotyczy czasu pracy na jednym ładowaniu, ponieważ wynosi on aż 15 godzin! Niesamowite. Zdecydowanie warto rozważyć zakup tego gimbala.

Sprawdź też: Telefon do 2000 zł – zestawienie telefonów, jaki smartfon wybrać?

Co to jest gimbal?

Gimbal do telefonu to urządzenie niewielkich rozmiarów, posiadające uchwyt montażowy, w który umieszczamy swojego smartfona. Dzięki niemu jesteśmy w stanie nagrywać filmy z zachowaniem o wiele większej stabilności. W wielkim skrócie – za jego pomocą zmieniamy telefon w kamerę filmową! Gimbal stabilizuje smartfon w trzech osiach, a odpowiedzialne są za to 3 ciche silniki bezszczotkowe. Aplikacje dedykowane dla niektórych gimbali potrafią same wykonywać ujęcia w trybach np. Hyperlapse. Stabilizator do telefonu nada się dla wielu podróżników pragnących dokumentować swoje wycieczki. To także świetny zakup dla vlogerów czy twórców nagrywających na YouTube.

Jak wybrać gimbal do telefonu?

Przy wybieraniu gimbala do telefonu warto zwrócić uwagę na parę kryteriów, aby dokonać najlepszego wyboru pod swoje potrzeby. Należy także odpowiedzieć sobie na pytania, jak często planujemy nagrywać materiały z jego użyciem, do jakiego celu będzie przeznaczony? Planujemy kręcić nim luźne filmy z wakacji dla siebie, a może chcemy coś dokumentować i wrzucać do sieci? Przedstawiamy poniżej, na jakie kryteria warto zwracać uwagę przy zakupie gimbala do telefonu.

Konstrukcja gimbala

Stabilizator do telefonu ma tę przewagę (w porównaniu do takich dedykowanych np. dla aparatów), że jest zgrabny, kompaktowy i zazwyczaj składany. Gimbal nie powinien być ciężki, aby nie męczyć naszej ręki podczas nagrywania. Dodatkowo w miarę jak najmniejszy rozmiar docenisz w podróży, a także wtedy, gdy będziesz chciał na chwilę złożyć zestaw. Najlepszym wyborem będzie w takim wypadku niezbyt spory gimbal, który wagowo nie przekracza 300 gramów.

gimbal do telefonu
Gimbale umożliwiają nagrywanie w pionie, jak i w poziomie

Mocowanie telefonu do stabilizatora

Wyróżniamy dwa mocowania smartfona do gimbala. Pierwsze najpopularniejsze, a zarazem tradycyjne posiada dwa rozchylane elementy, między które umieszczamy nasz telefon. To bardzo stabilne mocowanie, choć nie jest takie wygodne przy zakładaniu i ściąganiu smartfona. DJI oferuje w swoich gimbalach magnetyczny uchwyt, choć ma on zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. To mocowanie jest problematyczne ze względu na konieczność naklejenia metalowej przyssawki na telefon.

Obsługa telefonu z gimbala

Ten podpunkt jest również ważny, ponieważ dzięki temu obsługa gimbala będzie prostsza, a także bardziej efektywna. Idealnie, gdy gimbal do telefonu posiada autorskie oprogramowanie dostępne do ściągnięcia na nasz smartfon. Otrzymujemy wtedy szereg dodatkowych możliwości. Jeśli nie posiadamy aplikacji, warto wybrać gimbal zdolny do połączenia się ze smartfonem za pomocą Bluetooth. To rzecz niezbędna, aby wygodnie nagrywać ujęcia.

Bateria w stabilizatorze do telefonu

Co do zasady bateria powinna być możliwie jak największa, oferująca stosunkowo wiele godzin pracy na jednym ładowaniu. W praktyce jednak warto się zastanowić, czy faktycznie potrzebujemy tak wystarczającej baterii. Dobrze, gdy gimbal do telefonu długo wytrzymuje bez potrzeby ponownego podpięcia do ładowarki, ale jest to bardzo elastyczne kryterium. Obecnie topowe stabilizatory są wyposażone w akumulatory pokrywające w pełni potrzeby większości użytkowników.

Gimbal a selfie stick – różnice

Te dwa produkty łączy jedynie telefon, ponieważ to całkowicie różne produkty. Selfie stick to rozkładany kijek z metalu, służący do wykonywania zdjęć samemu sobie lub większej grupie osób. W najprostszy sposób można opisać to jako przedłużenie ręki, ponieważ dzięki selfie stickowi jesteśmy w stanie zwiększyć szerokość kadru, oddalając telefon. Selfie stick także potrafi komunikować się z telefonem, a za pośrednictwem przycisku jesteśmy w stanie wykonać szybko zdjęcie.

selfie stick
Selfie stick jest pozbawiony elektroniki w porównaniu do gimbala

Gimbal do telefonu jest urządzeniem znacznie bardziej skomplikowanym, ponieważ jego głównym zadaniem jest stabilizowanie smartfona podczas nagrywania, a także pomoc przy tworzeniu wyjątkowych scen przy użyciu aplikacji dedykowanych dla tych urządzeń. Selfie stick jest dobrym pomysłem, gdy fotografujemy głównie siebie, a także wtedy, gdy chcemy wykonać ujęcie np. z wysoka, ponieważ selfie sticki potrafią rozkładać się na spore długości. Gimbal znajdzie zastosowanie u twórców, którym zależy bardziej na nagraniu czegoś z ograniczeniem drgań do minimum.

Czy posiadasz gimbal do swojego telefonu? A może zastanawiasz się nad kupnem? Czy też wystarczy Ci zwykły selfie stick? Daj znać w komentarzach.

Sprawdź też: Jak poprawić jakość zdjęcia? Jak wyostrzyć zdjęcie za darmo?

19
0

Podziel się:

Komentarze (4)

DJI Osmo 4 – super tylko… dla wybranych marek smartfonów, głównie Samsunga. Nie nadaje się no do realme. Kupiłem i kicha, po aktualizacji systemu nie współpracuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *