Shinkansen – co to takiego? Poznaj historię niezwykle szybkich pociągów, które codziennie odwiedzają perony w całej Japonii. Jakie prędkości osiąga Shinkansen i czy stanowi najszybszy pociąg świata? Dowiedz się więcej o kolei z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Shinkansen – czym jest dokładnie i gdzie można go spotkać?
Shinkansen to system kolei oraz superszybkich pociągów ogólnojapońskich. Stanowi on podstawowy element transportu pasażerskiego i przemysłowego w Japonii. Kolej porusza się wzdłuż 10 linii, które łącznie obejmują ponad 2,6 tys. km.
Superszybkie pociągi jeżdżą z zawrotną prędkością 320 km/h. Warto też wspomnieć, że są normalnotorowe, czyli mają rozstaw szyn wynoszący 1435 mm. Wyróżnia je to na tle większość kolei japońskich, które używają węższych torów o rozstawie 1067 mm. Dzięki poszerzonemu rozstawowi, pociągi Shinkansen są szersze i mogą przewozić więcej osób.
Shinkansen – historia szybkiej kolei
O nazwie Shinkansen można było usłyszeć już w latach 40. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy zrodził się termin, którym dziś opisuje się najszybsze pociągi Japonii. Słowo „shinkansen” miało określać połączenie pomiędzy Tokio i Shimonoseki, które dzieli ponad 1000 km. Linia kolejowa łącząca odległe miasta nie powstała jednak ze względu na przegraną Japonii podczas II wojny światowej.
Choć pierwszy pomysł na dużą inwestycję nie doszedł do skutku, to już w latach 50. temat szybkiej kolei powrócił na tapet. W 1959 r. zaczęto budowę nowoczesnego połączenia pomiędzy Tokio a Osaką (ok. 500 km). Oficjalne oddanie linii kolejowej odbyło się 1 października 1964 roku. Miało to miejsce tuż przed sportową olimpiadą, której gospodarzem była Japonia.

Pierwsze pociągi Shinkansen uzyskiwały prędkość 210 km/h. Później tempo zwiększono do 220 km/h. Od początku swojego istnienia linie cieszyły się ogromną popularnością. W ciągu pierwszych trzech latach funkcjonowania superszybka kolej Shinkansen przewiozła 100 milionów pasażerów. Natomiast w 1976 roku liczba ta przekroczyła miliard.
Duże zainteresowanie i funkcjonalność szybkiego transportu sprawiły, że pojedyncza linia Shinkansen zaczęła rozrastać się w ogólnokrajową sieć połączeń. W dzisiejszych czasach szybkość składów różni się w zależności od linii. Jednak najszybsze pociągi Shinkansen osiągają znacznie szybsze tempo przejazdu (320 km/h) niż ich poprzednicy z XX wieku.
Sprawdź też: Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu
Tabor kolei Shinkansen stale się rozwija, przez co Japończycy mogą poszczycić się jednym z najszybszych modeli na świecie. W 2015 r. zbudowali oni pociąg poruszający się na poduszce magnetycznej. Jego maksymalna prędkość wynosi aż 603 km/h.
Jaki jest koszt podróży Shinkansenem?
Podróż Shinkansenem jest nie tylko szybka, ale i komfortowa oraz nieco kosztowna. Aby móc pojechać superszybkim pociągiem trzeba kupić 2 bilety. Pierwszy z nich zawiera informacje o celu podróży, a także numerze wagonu i miejsca siedzącego. Natomiast drugi bilet – ekspresowy, stanowi upoważnienie do jazdy pociągami Shinkansen.
Cena przejazdu zależna jest od długości trasy, dodatkowej opłaty za rezerwację konkretnego miejsca czy ulokowania w tzw. zielonym wagonie, który stanowi odpowiednik pierwszej klasy. Koszt biletu różni się także w zależności od wieku pasażera. Dzieci od 6 do 12 lat płacą połowę ceny, a młodsze pociechy jeżdżą za darmo.
Zagraniczni turyści mogą zakupić specjalny bilet Japan Rail Pass. Pozwala on na nieograniczoną liczbę podróży w trakcie wybranego okresu (7, 14 lub 21 dni). Tygodniowy karnet kosztuje ok. 31,5 tys. jenów, co w przybliżeniu wynosi 1134 złote.
Dla porównania cena jednorazowych biletów na dwustronną podróż pomiędzy Tokio a Kioto wynosić będzie około 26 tys. jenów, czyli nieco ponad 920 zł. Płatność za dwa przejazdy (Tokio-Kioto, Kioto-Tokio) jest tylko trochę niższa od kosztu tygodniowego biletu. Jeśli więc planuje się kilka podróży, warto zakupić karnet dający nieograniczony dostęp do szybkich przejazdów.
Shinkansen – skąd punktualność tego pociągu?
Ze względu na szybkość i punktualność pociągów Shinkansen obcokrajowcy często określają je mianem bullet trains, czyli pociągów pocisków. Oprócz superszybkich kolei, na japońskich torach można spotkać też pociągi regionalne, pospieszne oraz ekspresowe. Wszystkie te koleje słyną z ogromnej punktualności. Ich maksymalny czas opóźnienia wynosi jedynie 36 sekund w skali roku.

Z czego wynika niemalże idealna precyzja przyjazdów? Japończycy znani są z niezwykłej skrupulatności. Uregulowano więc kwestię spóźniania się pociągów i narzucono im restrykcyjne wymagania. Według rozporządzenia Kolei Japońskich każde opóźnienie skutkować ma zwrotem kosztów biletów oraz wydaniem przeprosin i zaświadczeń dla pasażerów, którzy nie dojechali na czas do pracy. Jedyną sytuacją dopuszczającą możliwość opóźnienia (maksymalnie 5-minutowego) jest trzęsienie ziemi przekraczające 6 stopni w skali Richtera.
Czy Shinkansen to najszybszy pociąg świata?
Do niedawna rekord prędkości kolei piastował magnetyczny model należący do taboru Shinkansen. Jednak na początku 2021 r. światło dzienne ujrzał wynalazek, który przebił japońskie osiągi kolejowe. Najszybszy pociąg świata znajduje się aktualnie w chińskim składzie.
Sprawdź też: Czy napęd antygrawitacyjny może stać się faktem? Co wiemy o antygrawitacji?
W trakcie prezentacji prototyp pociągu Maglev HTS jechał z prędkością 620 km/h. Docelowo jego tempo poruszania się ma wynosić nawet 700 km/h. Chińczycy planują, że najszybszy pociąg świata zostanie wprowadzony do powszechnego użytku już za 3 lata.
Choć miano najszybszego pociągu świata nie należy już do Shinkansena, to japońskiej kolei nie można odmówić zawrotnych osiągów prędkościowych. Szybka kolej nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale i stanowi dumę wschodnioazjatyckiego kraju. Dlatego też za punkt honoru Japończycy postawili sobie punktualność i niezawodność swojego taboru.
źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org
To nieprawda , że Shinkansen nie jest najszybszym pociągiem świata bo jest . Chińska kolej Maglev, nota bene to jest system zbudowany przez Niemiecką firmę , to nie jest pociąg , tylko pojazd na poduszce magnetycznej , więc ni emozna tego kwalifikować jako pociąg toczący się po szynach ,