blackout

Technologia

31.03.2022 14:14

Blackout – czym jest i czy grozi Polsce?

Inżynieria
6
0
1
6
0

Blackout – co to jest? Odpowiedzi na to pytanie Polacy poszukują w ostatnim czasie coraz częściej. Aktualne awarie prądu i prewencyjne działania państw europejskich mogą budzić zaniepokojenie. Jednak czy blackout rzeczywiście zagraża Polsce? Odpowiadamy!

Blackout – czym jest i kiedy się zdarza?

Blackout to nic innego jak rozległe, nagłe awarie prądu i długotrwałe przerwanie jego dostaw. Przyczyny blackoutu są różne – czynniki takie jak np. szkodliwe dla sieci warunki atmosferyczne (charakterystyczne dla zim w Polsce) mogą prowadzić do przekroczenia bezpiecznych limitów napięcia lub częstotliwości pracy elektrowni. Awarie prądu mogą być także spowodowane przez postoje awaryjne lub remontowe. Mianem blackoutu określa się zanik energii na większym obszarze (miasto, województwo, lub nawet spora część kraju). Zdarzenie tego typu trwa zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Aktualne awarie prądu w naszym kraju mogą więc budzić niepokój.

Czy Polsce grozi blackout?

6 grudnia 2021 roku przedstawiciele Polskich Sieci Energetycznych podkreślili na swoim profilu na Twitterze, że w Polsce zauważono „niedobór bilansowy”. Oznacza to, że tego dnia w wyniku awarii i prac remontowych w elektrowniach w naszym kraju istniało realne zagrożenie braku energii. Ponadto Tauron odnotował ostatnio rekordowe zapotrzebowanie na prąd oraz wyjątkowo niską produktywność elektrowni wiatrowych i słonecznych. W wyniku tych wszystkich niedogodności nasz kraj został zmuszony do przyjęcia pomocy energetycznej od Niemiec oraz Litwy na prawie międzynarodowych umów. Jednak, jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), sytuacja, w której awaria prądu opanuje większy region Polski, nie ma prawa się wydarzyć.

blackout - sieć
Achillesową piętą polskiej sieci energetycznej jest rozległa sieć okablowania napowietrznego. U naszych zachodnich sąsiadów stosuje się masowe okablowanie podziemne, niezależne od czynników atmosferycznych, takich jak wichury, mróz, burze

Blackout – jak się przygotować?

Pomimo swoich zapewnień RCB i tak opracowało kilka sposobów przygotowania się na ewentualny braku prądu. Najważniejszą kwestią jest zaopatrzenie się w przedmioty szczególnie przydatne w razie awarii. W jednym łatwo dostępnym miejscu należy przechowywać apteczkę pierwszej pomocy, leki przeciwbólowe (a także inne lekarstwa zażywane cyklicznie), latarki z zapasem baterii, scyzoryk, radio bateryjne, świece oraz zapałki i gotówkę wystarczającą na 2-3 dni. Ważny jest także gotowy do spożycia prowiant, do którego obróbki niepotrzebne są żadne urządzenia elektryczne. Dobrym pomysłem jest przygotowanie naładowanego powerbanku wraz z wielofunkcyjnym kablem. Należy także pamiętać, że długa przerwa w dostawie energii może źle wpłynąć na działanie sprzętu wymagającego stałego dostępu do prądu. Pompy wodne zasilane są właśnie tą energią, dlatego lepiej jest wykorzystać dostęp do bieżącej wody i zmagazynować ją w wannie lub wiaderkach.

Sprawdź też: Jak działa turbina wiatrowa? Na jakiej zasadzie wytwarza prąd?

Kto ucierpi z powodu blackoutu?

Skutki ewentualnego blackoutu najmniej dotkną gospodarstwa domowe. Największymi poborcami energii są zdecydowanie firmy i duże przedsiębiorstwa i to one mogą ponieść największe straty. Co gorsza, nawet jeśli w Polsce nie dojdzie do blackoutu, to scenariusz pod tytułem brownout jest bardzo możliwy. Czym jest brownout? To administracyjne ograniczenie poboru energii właśnie przez największe koncerny. Oznacza to, że duże firmy i przedsiębiorstwa będą zmuszone do nagłego zmniejszenia produkcji, co może znacznie wpłynąć na bilans zysków i strat. Jak podkreślił ekspert w tej dziedzinie, Bartłomiej Derski, zima w Polsce może być główną przyczyną przymusowego brownoutu.

blackout
Elektryczność pełni w naszym życiu niezwykle ważną rolę – brak prądu odczuwamy niemal natychmiastowo

W 2022 roku, blackout nie powinien wydarzyć się w Polsce. W dłuższej perspektywie czasu, sytuacja może się jednak odmienić. Niewątpliwie, będzie to mieć związek coraz mniejszą wydajnością węgla jako głównego paliwa wykorzystywanego przez nasze elektrownie. Jeżeli w nadchodzących dekadach nie znajdziemy lepszej i wydajniejszej alternatywy (jak np. energia atomowa), Polskę czekać będzie ogromny problem z pokryciem rosnącego zapotrzebowania energetycznego. 

Sprawdź też: Czy elektrownie wiatrowe są opłacalnym źródłem energii?

Nawet jeżeli obecnie blackouty nam nie grożą, zawsze warto być przygotowanym na najgorszy scenariusz. Jeśli nie jesteś właścicielem dużej firmy, nie musisz się martwić o przygotowanie szczegółowego planu działania. Wystarczy, że skompletujesz wszystkie przedmioty, które mogą się przydać w awaryjnych sytuacjach tego typu.

6
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *