Niezbadane głębiny fascynują wiele osób. Tak samo jest w przypadku ich legendarnych mieszkańców – w tym prehistorycznego megalodona. Ile metrów miał największy rekin? Gdzie i kiedy żył megalodon? Przedstawiamy ciekawostki o monstrualnym rekinie!
Megalodon – podstawowe informacje
Datuje się, że największy rekin na świecie pływał w morskich głębinach od 28 milionów do 3 milionów lat temu (od ery miocenu do pliocenu). Megalodon to drapieżnik, który stał na szczycie łańcucha pokarmowego i nie miał sobie równych. Nazwa megalodon oznacza „wielki ząb” – tak XVII w. nazwał tego gigantycznego rekina szwajcarski paleontolog Louis Agassiz.
Niektórzy entuzjaści teorii spiskowych uważają, że megalodon dzięki swej rzekomo dużej inteligencji przetrwał do dziś, a pojedyncze osobniki wciąż ukrywają się w morskich głębinach. Nie ma jednak potwierdzonych dowodów na to, że olbrzymi rekin jest obecny także w dzisiejszych czasach.
Megalodon klasyfikowany jest jako wymarła ryba chrzęstnoszkieletowa. Swoją budową miałby przypominać bliskiego (acz mniejszego) kuzyna – żarłacza białego. Naukowcy oszacowali prawdopodobny wygląd prehistorycznego potwora na podstawie znalezionych szczątek rekina: m.in. zębów wielkości ludzkiej dłoni.
Megalodon: wymiary. Jak duży był prehistoryczny rekin?
Badania nad megalodonem trwają od co najmniej kilkuset lat. Do tej pory udało się ustalić, że żadne inne zwierzę nie dorównywało megalodonowi wielkością i inteligencją przy polowaniach na swoje ofiary. Największe, dorosłe okazy osiągały nawet ponad 20 metrów długości. Dla wizualnego porównania taką wysokość mają przeciętne 10-piętrowe bloki.
Sprawdź też: Czym były mamuty? Co wiemy o tych ogromnych zwierzętach?
Masa tej ogromnej ryby także była zaskakująca, ponieważ wynosiła aż 60 ton! Nic zatem dziwnego, że megalodon królował na szczycie łańcucha pokarmowego. Otwarta szczęka tych niesamowitych stworzeń miała ok. 3 metrów długości, gdzie znajdowało się aż 300 zębów umiejscowionych w 6 rzędach.
Jak wyginął megalodon?
Przez kilkaset lat naukowcy nie potrafili ustalić przyczyny wyginięcia megalodonów. Były to bardzo inteligentne stworzenia i znakomite drapieżniki, które polowały na inne duże okazy podwodnych stworzeń: wieloryby fiszbinowe, delfiny i inne rekiny. Co zatem przyczyniło się do wyginięcia megalodonów? Jak doszło do tego, że tak duże rekiny są już tylko historią?
Z badań wynika, iż przyczyniło się do tego ochłodzenie oceanów, do którego megalodony nie zdołały się przystosować oraz konkurencja o pożywienie, przez którą rekiny głodowały. Wiele źródeł podaje także informację, że megalodony wyginęły wskutek wybuchu supernowej; miało do tego dojść ok. 3 milionów lat temu. W wyniku kosmicznych eksplozji na Ziemię trafiły miony, czyli nietrwałe cząstki elementarne, które poprzez swoje napromieniowanie mogły zabić megalodony. Wszystko to jednak hipotezy: wciąż bowiem nie ustalono konkretnej przyczyny, która spowodowała wyginięcie ogromnych drapieżników.
Gdzie żył megalodon?
Skamieliny prehistorycznych rekinów są odkrywane na każdym kontynencie poza Antarktydą. Oznacza to, że rekin gigant był gatunkiem kosmopolitycznym. Zęby megalodonów głównie widywane były przy wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, na dnie słonowodnych potoków i rzek Karoliny Północnej i Florydy.
Ciekawostki o megalodonie
Megalodony to niesamowite prehistoryczne stworzenia, które ciekawią nie tylko paleontologów, ale każdego, kto o nich usłyszy. Ich przerażająca wielkość i umiejętność polowania to tylko część informacji, które po dziś dzień fascynują ludzi. Dzięki wieloletnim badaniom można dowiedzieć się coraz więcej szczegółowych ciekawostek na temat prehistorycznych megalodonów. Prezentujemy część z nich!
Zęby megalodona – dawne wierzenia
Dawniej ludzie znajdujący ogromne zęby megalodona na plażach nie zdawali sobie sprawy z tego, co to właściwie jest – a tym bardziej do jakiego stworzenia należą skamieliny. Wówczas wierzono, że były to języki smoków, które spadały z nieba. Dopiero w XVII w. wykazano, że są to zęby wodnego potwora!
Skamieliny megalodona
Nie ma wiele pozostałości po megalodonie. Głównym materiałem do badań są duże zęby rekina. Dlaczego odnalezienie kości megalodona jest takie trudne? Odpowiedź jest prosta – megalodony to ryby chrzęstnoszkieletowe, zatem jak sama nazwa wskazuje, ich szkielet jest stworzony z chrząstki (a nie kości), przez co szybciej ulega rozkładowi. Jednak w XIX w. udało się przebadać szkielet megalodona ze 150 kręgami, który uległ mineralizacji.
Megalodon vs Tyranozaur
Najbardziej krwiożerczym dinozaurem na świecie był tyranozaur – znany także jako T. Rex. Potrafił natychmiast powalić swoją ofiarę z pomocą niezwykle silnej głowy. Jednak gdyby porównać siłę ugryzienia ogromnego rekina i dinozaura – wygrałby megalodon. Tyranozaur gryzł z siłą 5 ton, za to olbrzymi rekin z siłą dwukrotnie większą! Megalodon nie miał sobie równych przeciwników!
Gwiazda kina
Rekin zainspirował wielu reżyserów do stworzenia mrożących krew w żyłach filmowych hitów. Są to przede wszystkim filmy z kategorii horrorów – tylko dla widzów o mocnych nerwach! Oto 3 popularne filmy z megalodonem w roli głównej:
- Megalodon (2018) – reż. James Thomas,
- Meg (2018) – reż. Jon Turteltaub,
- Atak rekinów: Megalodon (2002) – reż. David Worth.
Zęby megalodona do… kupienia
Ciekawym faktem jest także to, że ząb rekina można kupić w internecie. Na serwisach aukcyjnych wystawiane są skamieliny morskich potworów, które kosztują od 1000 zł wzwyż – warto jednak uważać, zanim przejdzie się do kupna skamieliny, ponieważ nie ma pewności, czy są to prawdziwe zęby megalodona.
Prehistoryczne megalodony to niesamowite stworzenia, na których temat powstało wiele hipotez. Naukowcy stale badają skamieliny rekina, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Nie ma jednak dowodów na to, że megalodony żyją po dziś dzień, ale są pewne grupy osób, które wierzą w istnienie tych stworzeń. Daj znać, co myślisz o olbrzymich rekinach!
Sprawdź też: Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły?