3dfx Interactive

Technologia

02.09.2021 14:52

3dfx Interactive — powrót po latach to żart? 3dfx Interactive — historia firmy i widoki na przyszłość

Komputery
12
1
1
12
1

3dfx Interactive — firma stojąca za kartami graficznymi Voodoo zapowiada powrót! W latach 90. posiadanie karty graficznej tej marki było szczytem marzeń wielu graczy. Czy legendarny producent, naprawdę powraca? Co na to Nvidia? Wyjaśniamy!

Legenda 3dfx Interactive — na zawsze w sercu starszych graczy

Ostatni szum wokół legendarnej firmy 3dfx Interactive wzbudził niemałe zamieszanie, ale i przywołał wspomnienia wielu starszych czytelników. Historia marki była niezwykle ciekawa, pełna wizjonerskich projektów, przełamywania barier i nieprzemyślanych decyzji, które niosły ze sobą spore konsekwencje. Nie dziwi więc fakt, że ostatnie informacje jakoby firma miała powrócić na rynek, odbiły się szerokim echem wśród fanów. Czy to prawda, że gigant technologiczny powróci? Już za chwilę rozwiejemy wszelkie wątpliwości, najpierw szybki skrót historii marki.

3dfx Interactive
Źródło: techspot.com

Historia firmy 3dfx Interactive

Firma 3dfx Interactive została założona w 1994 roku w San Jose w Kalifornii przez trio byłych pracowników Silicon Graphics, czyli Rossa Smitha, Scotta Sellersa i Gary’ego Tarolli. Początkowo 3dfx i jego technologia Voodoo skupiały się na salonach gier, a wielki debiut firmy miał miejsce na Electronic Entertainment Expo w 1996 roku.

historia firmy
Źródło: neowin.net

Pierwszą grą, która wykorzystywała technologię GPU, była Home Run Derby. W drugiej połowie 1996 roku ceny pamięci RAM znacznie spadły, co zwróciło uwagę 3dfx na rynek konsumenckich komputerów PC. Firma szybko zrewolucjonizowała rynek i rozpoczęła nową erę w historii rozwoju grafiki. Jednak 3dfx zaczęło popełniać duże błędy i podejmować nieprzemyślane decyzje, które doprowadziły firmę do bankructwa. W 2000 r. Nvidia przejęła patenty i prawa do technologii 3dfx. Legendarna marka, brylująca na samym szczycie upadła na dno, lecz pozostawiła w wielu użytkownikach ogromny sentyment.

Sprawdź: Polskie studio Flying wild hog — historia firmy

Najważniejsze produkty 3dfx Interactive

Firma zadebiutowała wydając swój pierwszy układ graficzny pod nazwą Voodoo Graphics, który później znany był jako Voodoo 1. Niemal z dnia na dzień zrewolucjonizował grafikę komputerową i sprawił, że wiele innych projektów stało się przestarzałych — w tym ogromna liczba producentów grafiki 2D.

Vodoo 1 - pierwsza karta graficzna od 3dfx
Źródło: wikipedia.org

W 1998 roku 3dfx wprowadziła na rynek model Voodoo 2, który szybko stał się liderem wydajności. Innowacją było zastosowanie technologii SLI umożliwiającej połączenie dwóch kart graficznych — co ciekawe podobna funkcja jest wykorzystywana do dziś w kartach graficznych Nvidii.

Czy 3dfx Interactive powróci?

W lipcu bieżącego roku na Twitterze pojawiło się konto 3dfx Interactive i nieoczekiwanie zapowiedziało powrót marki na rynek. Wywołało to niemałe poruszenie w mediach branżowych i wzbudziło wiele niepewności. Sam profil nie został zweryfikowany jako oficjalny, co zapaliło pierwszą czerwoną lampkę, sugerującą, że coś tu nie gra. Poza tym wszelkie patenty i prawa do 3dfx Interactive zostały lata temu wykupione przez Nvidię. Nikt nie słyszał, jakoby udało się te prawa odzyskać. Kolejną wątpliwość wzbudziło samo przygotowanie nowego produktu, które wymagałoby solidnego zespołu inżynierów, a Ci w większości przeszli do Nvidii w chwili przejęcia.

Jeden z zapowiadanych produktów — Voodoo 6 miał być układem graficznym dla smartfonów, tabletów i smart TV. Na koncie 3dfx Interactive pojawiły się również informacje o firmie inwestycyjnej z San Francisco o nazwie Jansen Products, która rzekomo miała umożliwić powrót marki na rynek. To po raz kolejny zostało poddane pod wątpliwość. Użytkownicy doszukiwali się związku nazwy firmy z imieniem i nazwiskiem dyrektora generalnego Nvidii — Jensena Huanga. Jansen, Jensen — dość wyraźne podobieństwo, prawda?

Powrót legendarnej firmy 3Dfx Interactive
Źródło: pcmag.com

Choć wielu z sentymentem liczyło, że informacje są prawdziwe. Niestety dość szybko okazało się, że to tylko internetowy troll. Konto zostało przemianowane na Not 3dfx, a większość publikowanych wcześniej postów została usunięta.

Choć pogłoski okazały się nieprawdziwe, myśl o powrocie 3dfx Interactive sprawiła, że wielu fanów z nostalgią wspominała minione czasy. My sami zastanawiamy się, jakby wyglądał dziś technologiczny świat, gdyby legendarny producent nie zniknął z rynku.

Źródło obrazka głównego: benchmark.pl

12
1

Podziel się:

Komentarze (1)

I między innymi po 3dfx i matroxie w żadnym z moich komputerów od upadku do teraz, nigdy nie było, niema i nie będzie VGA od Nvidii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *