1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Polskie studio Flying wild hog — historia firmy

Technologia

2 miesiące temu

Polskie studio Flying wild hog — historia firmy

Gry
3
2
0
3
2

Flying Wild Hog to dowód, że nie samym Wiedźminem Polska żyje. Ta młoda firma specjalizująca się w szybkich grach akcji jest odpowiedzialna za reedycję znanej gry Shadow Warrior. Za jakimi innymi tytułami stoi polskie studio Flying Wild Hog?

Flying Wild Hog — historia studia

Jest to stosunkowo młode studio gier, powstałe w 2009 roku. Założycielami byli Tomek Baran, Michał Szustak i Klaudiusz Zych. Szef studia i dyrektor kreatywny, Michał Szustak ma na swoim koncie epizod pracy w CD Projekt, co zainspirowało go do stworzenia własnej firmy produkującej gry wideo. 

flying wild hog
Źródło: flyingwildhog.com

Pozostali członkowie oryginalnego zespołu FWH również wnieśli do grupy duży bagaż doświadczenia ze świata gier. Firma od początku wykorzystywała swój autorski silnik — Road Hog Engine. Początkowo był napisany na komputery osobiste, lecz szybko powstały wersje na platformy Sony PlayStation 4 i Xbox One. Obecnie Flying Wild Hog ma swoje siedziby w Warszawie, Krakowie i Rzeszowie, gdzie zatrudnionych jest ponad 200 osób. 

Jakość ponad ilość — gry Flying Wild Hog

Mimo że Flying Wild Hog ma na koncie zaledwie trzy gry (doprecyzowując: trzy tytuły, ale kilka części), poziom realizacji produkcji to prawdziwa światowa czołówka. Zespół jest określany jako jedyny uznany developer usługi GaaS (Game-as-a-Service) w Polsce, co stawia go nawet przed uwielbianym CDP.

Hard Reset

Silnik Road Hog Engine został użyty po raz pierwszy w 2011 roku przy realizacji Hard Reset. Ta gra nie ukrywa, że jest czymś więcej, niż zwykłą strzelanką na komputery w stylu Painkiller, Doom czy Unreal. Hard Reset od Flying Wild Hog jest wymagającą grą FPS utrzymaną w duchu cyberpunkowym, która mimo niewielkiego budżetu zyskała dużą przychylność graczy i recenzentów. 

flying wild hog - hard reset
Źródło: flyingwildhog.com

Fabuła nie jest skomplikowana. Głównym bohaterem jest major Fletcher, członek organizacji CLN rozprawiający się z maszynami, które zyskały świadomość i próbują przejąć kontrolę nad światem. W Hard Reset nie ma trybu multiplayer, a przejście wszystkich ośmiu poziomów trwa około dziesięciu godzin. Gra doczekała się bezpłatnego rozszerzenia Exile, a także reedycji: Hard Reset: Redux, wydanej również na PlayStation 4 i Xbox One w 2016 roku.

Sprawdź: Dying Light 2 – kiedy premiera? Dying Light 2 – wszystko, co wiemy o nowej grze Techlandu

Juju

Kolorowa gra platformowa Juju to odejście studia od brutalnych strzelanek na rzecz rozrywki dla szerszej publiczności. Jak mówią sami developerzy, jest to gra, w którą pozwoliliby grać własnym dzieciom. Tytułowa Juju to różowa panda, która ma za zadanie uratować świat przed złem. To platformówka z barwną grafiką, która ma również wbudowany tryb multiplayer.

flying wild hog - juju
Źródło: flyingwildhog.com

Shadow Warrior

Shadow Warrior to gra FPS z 1997 roku powstała na silniku Build — tym samym, który napędzał takie tytuły, jak Blood, Redneck Rampage oraz Duke Nukem 3D. FWH podjęło się reedycji tytułu, a nowy Shadow Warrior został wydany w 2013 roku. 

flying wild hog - shadow warrior
Źródło: flyingwildhog.com

W 2016 roku światło dzienne ujrzał Shadow Warrior 2 na komputery osobiste, a dedykowana konsolom wersja pojawiła się na rynku kilka miesięcy później. Prace nad każdą częścią gry w Flying Wild Hog trwały po dwa lata. Nad pierwszą częścią pracowało 40 osób, nad drugą czuwało już 75 developerów. Obie części „wojownika cienia” to rozgrywka na światowym poziomie, która zebrała wysokie noty od graczy i krytyków. 

Flying Wild Hog uratowane przez Koch Media?

Studio zaczęło się rozrastać. W 2019 roku otworzono kolejny oddział, tym razem w Rzeszowie. Do tej pory przy zarządzaniu niewielką grupą programistów nie były wymagane żadne dodatkowe struktury organizacyjne. Gdy zespół FWH zaczął liczyć ponad 100 osób, zaczęto myśleć o współpracy z podmiotem zewnętrznym, który nie tylko wesprze firmę swoim kapitałem, ale i pomoże w zarządzaniu. 

Fundusz inwestycyjny Supernova Capital przejął FWH w czerwcu 2019 roku. Za spółką stał Paul Wedgwood, ojciec sukcesu Splash Damage Studio, który podobny potencjał widział w Flying Wild Hog. Od tej pory kadra funduszu zajęła się zarządzaniem, zaś programiści kontynuowali rozpoczęte projekty bez zewnętrznej ingerencji anioła biznesu. 

Koch media przejmuje flying wild hog
Źródło: flyingwildhog.com

Każdy oddział firmy (Kraków, Warszawa, Rzeszów) skupia się nad innymi tytułami, minimalizując w ten sposób ryzyko niepowodzenia kolejnych premier. Gdyby studio pracowało tylko przy jednej grze, jej porażka (zły odbiór lub anulowanie projektu z innych powodów) mogłoby skończyć się dla spółki katastrofą. 

Pod koniec 2020 roku doszło do kolejnej zmiany właściciela firmy. Supernova Capital sprzedało swoje udziały firmie Embracer Group. FWH stało się częścią spółki zależnej Koch Media, kontynuując rozpoczęte projekty już w zespole ponad 260 osób. 

Zobacz też: CD Projekt Red – wszystko o najbardziej znanym polskim producencie gier

Nowy właściciel deklaruje utrzymanie wysokiego poziomu zaufania do developerów FWH, pozwalając im na niezakłóconą pracę nad kolejnymi tytułami. Zostały one zakontraktowane dla tak znanych wydawców, jak Jagex, Devolver Digital i Focus Home Interactive.

Przyszłość Flying Wild Hog — jakich gier się spodziewać?

Studio doskonale się czuje w grach FPS, ale inne gatunki również nie są mu obce. Obecnie zespół Flying Wild Hog pracuje nad czterema tytułami, których premiery są przewidziane na 2021 i 2022 rok. Jakie to gry? Poniżej przedstawiamy listę gier od FWH, które zadebiutują niebawem.

Shadow Warrior 3

Komercyjny sukces rebootu Shadow Warrior skłonił twórców do rozpoczęcia pracy nad trzecią częścią gry z protagonistą Lo Wangiem w roli głównej. Sam szkielet fabuły gry pozostanie niezmieniony. Poprawiona zostanie przede wszystkim mechanika postaci oraz wielkość świata przedstawionego.

Space Punks

Niedawno dowiedzieliśmy się, że gra RPG w klimacie science-fiction. Space Punks, zostanie udostępnione przez studio zupełnie za darmo (w modelu free-to-play). Tytuł ma łączyć pomysły z takich popularnych gier jak Diablo i Borderlands. Nad Space Punks pracuje krakowski oddział FWH.

Evil West

Fabuła Evil West została osadzona w alternatywnym Dzikim Zachodzie opanowanym przez wampiry. Główny bohater, który jest kowbojem, przemierza zniszczoną Amerykę i walczy z zastępami wampirów. Pierwszy zwiastun gry od Flying Wild Hog zapowiada imponującą rozgrywkę — przynajmniej w warstwie wizualnej.

Trek to Yomi

Trek to Yomi to przygodowa platformowa gra akcji w klimacie filmów Akiro Kurosawy planowana na 2022 rok. Bohaterem jest młody samuraj, który stawia czoła siłom zła. Jeszcze nie opublikowano trailera gry. Mimo to możemy być przekonani, że po raz kolejny FWH zapewni nam solidną porcję rozrywki. Do tej pory nie zawiedli.

Graliście w gry od FWH? A może to właśnie gry tego studia są Waszymi ulubionymi? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach! 

3
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.