tyranny rpg

Rozrywka

29.10.2021 17:01

Tyranny (PC)

Gry
13
2
0
13
2

Tyranny to gra fabularna z gatunku RPG, osadzona w Świecie Tiers, wydana na komputery PC.

Data premiery i twórcy

Tyranny to gra stworzona przez studio Obsidian Entertainment — najbardziej znane z opracowania serii Neverwinter Nights oraz Fallout: New Vegas. Wydana natomiast została przez Paradox Interactive 10 listopada 2016 roku. 

tyranny recenzja
Uwielbiasz Neverwinter NIghts albo Planetscape Torment? Tyranny jest właśnie dla Ciebie | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Baldur’s Gate – najlepsza seria RPG w historii? Co musisz wiedzieć, zanim zagrasz w Baldur’s Gate 3

Gry podobne do Tyranny

 • Pillars of Eternity 2: Deadfire od studia Obsidian Entertainment wydana w 2018 roku. Akcja tej izometrycznej gry RPG osadzona w świecie Eory rozgrywa się pięć lat po wydarzeniach z jej poprzedniczki, Pillars of Eternity, gdzie powrócił bóg Eothas, a my wyruszamy z misją, by go pokonać. Dzięki towarzyszom i wyjątkowej rozgrywce opartej na klasach wyruszamy na morza, odkrywamy nowe lądy i bronimy swojego statku przed piratami.
 • Planescape: Torment: Enhanced Edition od studia Beamdog wydana w 2017 roku. To ponowne wydanie RPG z 1999 roku, oparty na fabule kultowy klasyk, który podąża za historią Bezimiennego, nieśmiertelnego człowieka, który pomimo całkowitej amnezji szuka rozwiązania zagadki swojego pochodzenia. Rozgrywka turowa skupia się głównie na fabule i eksploracji z pomocą towarzyszy, których zbieramy w czasie naszej podróży.
 • The Tower of Time opracowana przez Event Horizon i wydana w 2018 roku to taktyczna RPG walki w czasie rzeczywistym osadzona w erze głodu i ruin, w której ludzie walczą o przetrwanie. Gracz zaczyna jako przywódca grupy bohaterów, którzy pracują razem, aby odkryć, co kryje tajemnicza wieża.

Tyranny — oceny i opinie

Na stronie Metacritic zarówno krytycy, jak i gracze są raczej zgodni co do wysokości oceny Tyranny — i tak średnia ocen krytyków to 80 punktów, natomiast graczy 7,8 (ta druga oczywiście w skali 10 punktowej). Na Steamie negatywnych opinii jest raczej niewiele, a jeśli się takie trafiają, to dotyczą głównie długości gry nieadekwatnej do ceny i…wiejącej od niej nudy:

”Nudna, przewidywalna fabuła, na domiar złego ucięta w połowie. System walki jest tragiczny – nazbyt chaotyczny i oparty na spamowaniu tych samych skilli przez 90% czasu gry. Sama gra zajmuje 20-30h. Cena gry nie licuje z jej jakością ani długością. (…)” (Skabin, SteamCommunity.com)

Jednak to, co jednych nudzi, innych zachwyca:

Tyranny czerpie ze sprawdzonych elementów rozgrywki oraz narracji i wrzuca je do całkowicie nowego świata, oferując graczom prawdopodobnie najbardziej interaktywną, reaktywną i nieliniową historię opowiedzianą w komputerowych RPG. Intrygująca opowieść wciąga jak bagno, przypominając najlepsze chwile spędzone w starych Falloutach, Planescape Torment (…)” (Silvaren, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w trzech edycjach: standardowej, złotej i deluxe. Edycja Deluxe oprócz podstawowej wersji gry zawiera jedynie dodatki w stylu awatary, tarcze herbowe czy cyfrową mapę. Edycja Gold wzbogacona jest o dwa rozszerzenia gry:

 • Tyranny — Tales from the Tiers
 • Tyranny — Bastard’s Wound

Tyranny — Tales from the Tiers

Tales from the Tiers to pierwszy dodatek zawierający nowe wydarzenia na mapie podróży Fatebindera, spotkania i historie poboczne. Znajdziemy tutaj niebezpieczne zasadzki, kupców podróżnych i inne epizody, dzięki którym zyskamy nowe spojrzenie, przedmioty i wyzwania podczas podróży. Co ważne, DLC nie wymaga rozpoczynania nowej gry i płynnie integruje się z dotychczasową rozgrywką. Dodatek został wydany 13 czerwca 2017 roku.

Tyranny — Bastard’s Wound

Rozszerzenie Bastard’s Wound otwiera przed nami zupełnie nowy obszar Tiers, w którym to uciekinierzy ze świata ogarniętego wojną w tajemnicy stworzyły własny raj. Czekają tutaj na nas nowe historie i postacie, będziemy mieli także szansę poznać więcej szczegółów o Zwierzoludziach.  Dodatek został wydany 7 września 2017 roku i nie jest dodatkiem samodzielnym.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny trailer ukazał się w 2016 roku i daje nam jedynie w warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Tyranny

W Tyranny wcielamy się Fatebindera — wysokiej rady członka struktury władzy złego władcy — Kyrosa. Naszym zadaniem jest przywrócenie porządku po zwycięstwie Kyrosa, co wiąże się z podróżami po świecie Terratus i ciągłym podejmowaniem wcale niełatwych decyzji.

W Tyranny spotykamy się izometrycznym interfejsem, dobrze znanym fanom gry Pillars of Eternity. Grę rozpoczynamy od wykreowania naszej postaci — jednak przebiega to w trybie podboju, czyli musimy zadecydować, w jaki sposób Kyros podbił świat i jaką rolę odegrał w tym Fatebinder. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ nasze decyzje wpłyną na stan świata gry oraz na to, jak różni NPC będą reagować na Fatebindera.

Ale nie tylko początek gry zadecyduje o tym jak nasza postać będzie postrzegana. Poprzez swoje wybory możemy się wcielić w żądnego krwi psychopatę, albo też być stoickim sędzią, który pozostaje niewzruszony na rzeź czy życzliwość. Próbując grać jako „dobra” postać w Tyranny, musimy stawić czoła wyzwaniom: niektórzy członkowie naszej drużyny będą kwestionować nasze posunięcia, a byli koledzy mogą przestać nam ufać i nawet zaatakować.

Sprawdź też: Divinity: Original Sin II (PC, PS4, XONE, Switch, iOS)

Co ciekawe gra nie jest ściśle oparta na klasach — umiejętności, których używamy, kształtują rozwój Fatebindera. Jeśli używamy zaklęć, nasza postać stanie się lepszym czarodziejem, jeśli zastosujemy przemoc fizyczną, nasza postać rozwinie umiejętności walki wręcz. 

Warto również wspomnieć, że możemy tworzyć własne zaklęcia pod warunkiem, że posiadamy wysoką umiejętność Lore i odpowiednie komponenty. Jest to fajna sprawa, gdyż może znacząco wpłynąć na naszą grę np. dzięki zasięgowi możemy rzucać kulami ognia na większą odległość, nie ryzykując bezpośredniego starcia.

Wymagania sprzętowe Tyranny

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 SP1 64- bit lub nowszy
 • Procesor: Core 2 Quad Q9505 2,8 GHz / Athlon II X4 840 3,1 GHz
 • Pamięć RAM: 6 GB
 • Karta graficzna: GTS450 / HD 5770
 • Wymagane miejsce na dysku HDD: 15 GB

Zalecane wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 SP1 64- bit lub nowszy
 • Procesor: Core i3-2100 3,1 GHz / Phenom II X4 955 3,1 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: GTX 560 / HD 6850
 • Wymagane miejsce na dysku HDD: 15 GB
13
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *