1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. The Forest 2 – premiera nadchodzi wielkimi krokami. Co wiemy o Sons of the Forest?

Rozrywka

2 tygodnie temu

The Forest 2 – premiera nadchodzi wielkimi krokami. Co wiemy o Sons of the Forest?

Gry
2
0
0
2
0

Premiera The Forest 2, czyli Sons of the Forest to wielki moment dla fanów z całego świata. Na ten doskonały survival horror czekamy już od pierwszej zapowiedzi z 2019 roku. Co nowego wprowadza sequel? Czy powraca tryb multiplayer? Na jakim sprzęcie można zagrać? 

The Forest – niszowy survival horror doczeka się sequela

The Forest 2, czyli Sons of the Forest, to kontynuacja dzieła niezależnego studia Endnight Games z 2018 roku. Oryginał opowiada historię człowieka, który wychodzi cało z katastrofy lotniczej – radość nie trwa jednak długo, bo okazuje się, że wiozący bohatera samolot spadł na dziwnym półwyspie pełnym groźnych mutantów. Jakby tego było mało, tubylcy porywają drugiego ocalałego – syna protagonisty. To wielki początek brutalnej walki nie tylko o przetrwanie, ale i o uratowanie własnego dziecka z rąk krwiożerczych kanibali.

the forest 2

Zobacz też: Wszystko o S.T.A.L.K.E.R. 2 – kiedy premiera, trailer, rozgrywka

The Forest to unikat odbiegający od klasycznej formy survival horroru. Rozgrywka ukazana w perspektywie pierwszej osoby kładzie duży nacisk na elementy przetrwania – gracz musi zadbać o bezpieczne schronienie, pożywienie i czystą wodę. Eksplorując tytułowy las, zbiera potrzebne zasoby, ścina drzewa, rozpala ogniska, poluje na zwierzęta, konstruuje użyteczne przedmioty, a nawet uprawia rośliny. Względnie bezpiecznie bywa jedynie za dnia – w nocy na żer wychodzą zorganizowani w plemiona mutanci.

Pierwsza odsłona serii pozwala także na zabawę wieloosobową – w trybie kooperacji można grać w maksymalnie ośmioosobowej grupie. Pomimo braku oficjalnego PvP, atakowanie innych użytkowników podczas rozgrywki multiplayerowej jest dozwolone, nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by podzielić się na dwie lub więcej drużyn i rywalizować. Niezależnie od wybranego trybu w trakcie gry doświadczysz jedynego w swoim rodzaju klimatu. Sequel utrzymano dokładnie w tym samym duchu, co poprzednią odsłonę, nie licząc udoskonaleń dobrze znanych już systemów.

the forest 2

Czym będzie Sons of the Forest?

W 2019 roku, podczas gali The Game Awards, studio Endnight Games ogłosiło, że prace nad kontynuacją uznanego survival horroru już się rozpoczęły. Tymczasem w ciągu pierwszych miesięcy od tej zapowiedzi nie podano żadnych szczegółów na temat nowego dzieła – Sons of the Forest. Mimo to fani nie zdążyli jeszcze stracić zapału. Internetowe fora wypełniły spekulacje na temat tego, czym właściwie jest The Forest 2. Ciszę przerwano pod koniec 2020 roku, gdy społeczności graczy przedstawiono nowy zwiastun.

Poza zapowiedzią wideo nie zdradzono praktycznie żadnych szczegółów. Kanadyjskie studio znane jest ze swojej wstrzemięźliwości w kwestii reklamowania i zapowiedzi własnych projektów, a to niezwykle rzadkie zjawisko – twórcy gier zazwyczaj uwielbiają rozmawiać o swoich produkcjach. Tymczasem taki antymarketing sprawia, że niektóre gry są jeszcze bardziej pożądane przez fanów, gdy tylko zostaną przez nich odkryte. The Forest, pomimo stosunkowo niewielkiego budżetu, sprzedał się w ponad pięciu milionach egzemplarzy.

A więc czym będzie The Forest 2? Survivalem w klimacie horroru z mnóstwem interakcji, żyjącym światem i groteskową fabułą – ten pomysł odniósł sukces już za pierwszym razem. Kolejna odsłona prezentuje innowacyjne rozwiązania oraz rozwija dobrze sprawdzone systemy i mechaniki. Uwagę przyciąga głównie świetna atmosfera i zachwycająca oprawa audiowizualna, jeszcze bardziej dopracowana niż wcześniej. Las, w którym trwa desperacka walka, stał się ciekawszy i pełniejszy, a bohater zyskał zupełnie nowe możliwości.

the forest 2

Sons of the Forest – data premiery

Kiedy zadebiutuje Sons of the Forest? Premiera wyczekiwanego przez gamerów tytułu została zapowiedziana na rok 2021 na komputery osobiste. Poprzednią część cyklu wydano najpierw na PC, a później także na PlayStation – wprawdzie nic nie zostało potwierdzone, ale tego samego można się spodziewać również w przypadku The Forest 2. Data premiery, choć nie jest dokładna, pokazuje, na jakim etapie produkcji są twórcy. Warto też przypomnieć, że pierwsza odsłona gry powstawała przez sześć lat.

Zwiastun The Forest 2

Pokazany po raz pierwszy w 2019 roku zwiastun gry stał się punktem zapalnym wielu plotek i domysłów, dając początek różnym teoriom, z których część została potwierdzona. Krótkie nagranie ukazuje grupę żołnierzy lub najemników przelatujących nad lasem na pokładach helikopterów. W pewnym momencie dochodzi do ataku jednego ze stworów na będące w ruchu maszyny. Ukazana z perspektywy głównego bohatera akcja zostaje sprowadzona na ziemię, a oczom widzów ukazuje się znajomy las i jego mroczni mieszkańcy.

Kolejny trailer krąży wokół mechanik rządzących grą i potwierdza, że fani dostaną do dyspozycji urozmaicony wachlarz funkcjonalności. Prócz nowych gadżetów elektronicznych i broni palnej w ekwipunku pojawia się łopata, a to oznacza możliwość formowania i rozkopywania terenu, co samo w sobie brzmi fantastycznie. Na nagraniu widać tubylców, którzy również mogą o wiele więcej niż kiedyś. Dużo uwagi poświęcono kwestii rozbudowy własnej bazy, więc teraz kanibale kradną zasoby, forsują zamknięte drzwi i demolują umocnienia.

Co wiemy o Sons of the Forest – czy będzie multiplayer?

Zapowiedzi świetnie obrazują potencjał kolejnej odsłony serii, ale co tak naprawdę o niej wiemy? Multiplayer, budowanie baz i tworzenie przedmiotów powracają w udoskonalonych formach, podobnie do większości systemów przedstawionych w oryginale. Twórcom zależy na wykonaniu następnego kroku w gatunku gier survivalowych, dlatego oddają w ręce fanów innowacyjne mechaniki typu przekopywanie terenu czy wydruki 3D urozmaicające crafting. Konstrukcje prezentują się bardziej okazale i zapewniają więcej satysfakcji.

W pierwszej odsłonie cyklu pogoda i pory dnia zmieniają się dynamicznie. Roślinność wzrasta, więdnie lub rozkwita, dzięki czemu podróżowanie po nieprzyjaznym lesie jest rzeczywiście fantastycznym przeżyciem (oczywiście do momentu spotkania z potwornymi mutantami). „Dwójka” idzie jeszcze dalej, w grze występują bowiem zmienne pory roku. W zależności od sezonu otoczenie wygląda zupełnie inaczej – latem łososie wyskakują ze strumieni, jesienią liście spadają z drzew, a zimą wszystko przykrywa śnieg.

screeny

Dużo uwagi poświęcono rozbudowaniu sztucznej inteligencji zarządzającej zachowaniem postaci niezależnych. Tubylcy dysponują teraz złożonym systemem potrzeb i emocji, a ich zachowanie ulega zmianie w zależności od wielu czynników – mogą się bać, męczyć, głodować, wściekać, nudzić itp. Każdy z nich ma własne doświadczenia, cele i priorytety. Wszystkie te kwestie wpływają na poczynania wrogów i sprawiają, że spotkania z nimi są jeszcze bardziej realistyczne. Ciekawą innowację stanowi możliwość nawiązywania relacji z mieszkańcami lasu.

The Forest na PC

Sprawdź

Sons of the Forest tylko na PC? Jakie są wymagania sprzętowe?

Oficjalnie Sons of the Forest wychodzi na PC. Nieoficjalnie – również na konsole najnowszej generacji (przynajmniej na PlayStation, idąc tropem pierwszej części gry). Oglądając gameplay, nietrudno się domyślić, że ta produkcja będzie bardzo wymagająca, głównie ze względu na przepiękną grafikę. Twórcy nie mówią wprost, jaki sprzęt jest potrzebny do uruchomienia tej pozycji, ale można już przewidzieć, w co warto wyposażyć swojego „blaszaka”.

Wymagania techniczne zgodnie z przewidywaniami mogą być następujące:

 • Pamięć: 8 GB.
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970.
 • Procesor: Intel Core i5-4460.
 • Miejsce na dysku: 15 GB.
 • System operacyjny: Windows 10.

Prawdopodobne minimalne wymagania sprzętowe:

 • Pamięć: 4 GB.
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 660.
 • Procesor: Intel Core i3-2120.
 • Miejsce na dysku: 15 GB.
 • System operacyjny: Windows 7.
gameplay sons of the forest

Zobacz też: TOP gry 2021 – zobacz najlepsze gry tego roku na PC i konsole oraz tytuły, na które jeszcze czekamy

Sons of the Forest jest godnym następcą pierwszej części cyklu. Wprowadzając całą paletę udoskonaleń, rozbudowano wciągający świat koszmarnej dziczy. Zmiany dotknęły praktycznie każdego aspektu rozgrywki, jednak najważniejszym elementem są „żywi” mieszkańcy tytułowego lasu. Rozbudowane możliwości interakcji zastępujące tradycyjne dialogi i zadania fabularne czynią z tej produkcji prawdziwą piaskownicę dla zwolenników survivalu!

Źródło zdjęć: Materiały Prasowe

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.