1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Te ceny zwalają z nóg — najdroższy komputer świata

Rozrywka

20.08.2021 11:49

Te ceny zwalają z nóg — najdroższy komputer świata

Gadżety Komputery
16
6
3
16
6

Ile może kosztować najdroższy komputer świata? Dziś omówimy model dostępny dla zwykłego Kowalskiego z niezwykłym portfelem. Zapnijcie pasy i usiądźcie wygodnie — cena może przyprawić o zawroty głowy.

Co najczęściej decyduje o wysokiej cenie?

Komputery osobiste nigdy nie były tanimi gadżetami. Jeden z pierwszych (przeznaczonych dla masowego odbiorcy), TR S-80 Model I sprzedawany był w 1977 roku w cenie 599 USD. Niby niedużo, jednak biorąc pod uwagę zmianę wartości pieniądza w czasie, niecałe 600 dolarów, to równowartość obecnych  2700 USD. 

Jest to kwota niebagatelna, jaką przyszłoby nam zapłacić za maszynę wyposażoną w procesor o taktowaniu 1,77 MHz oraz 4 kB pamięci RAM. Tym bardziej że przez złośliwych TRS-80 określany był jako Trash-80 (Śmieć-80) ze względu na wątpliwą jakość komputera. 

najdroższy komputer
Źródło: classic-computers.org.nz

Alternatywą dla TRS-80 były komputery osobiste Apple II oraz Commodore PET w zbliżonej cenie. W 1982 roku powstał jeden z najpopularniejszych i rozpoznawalnych po dziś dzień komputerów osobistych — Commodore 64. Cena urządzenia oscylowała w granicach 600 USD, co jest równowartością obecnych 1600 dolarów. 

Rozwój technologii, tańsze i lepsze podzespoły są wyznacznikiem coraz niższej ceny komputerów osobistych. Nie oznacza to wcale, że dobry komputer nie będzie kosztował dużo. Logiczne jest, że komputer o lepszych podzespołach będzie kosztował więcej. Obecnie z powodzeniem można złożyć kompletny komputer osobisty za dwa tysiące, jak i za 20 tysięcy złotych. 

Commodore 64
Źródło: purepc.pl

Często nawet zmiana jednego ważnego podzespołu (karty graficznej, procesora) wpływa znacznie na ostateczną cenę urządzenia. Najwyższe ceny obecnie osiągają komputery dla graczy. To właśnie rozrywka online jest najbardziej wymagającym aspektem korzystania z tych urządzeń. Ceny najdroższych komputerów do gier, to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te, które osiągają najbardziej zawrotne ceny, składane są na zamówienie — często są to egzemplarze unikatowe.

Warto jednak pamiętać o tym, że specyfikacja to nie wszystko. Producenci często osiągają sufit, jeśli chodzi o parametry techniczne najdroższych komputerów stacjonarnych. Nie da się do obudowy „upakować” więcej podzespołów, niż pozwalają na to możliwości płyty głównej. Z kolei superkomputery kwantowe to już zupełnie inna technologia i minie jeszcze sporo czasu, zanim będą one wykorzystywane do przyziemnych zadań, na przykład do gier.

Reklama

Pomysłowość producentów nie skupia się więc tylko na maksymalizacji osiągów, ale również na designie. Najdroższe komputery na świecie mają obudowy pokryte złotem, platyną, zdarzają się też egzemplarze zdobione diamentami. 

Laptop ze złota

Do współpracy zaprasza się projektantów znanych luksusowych marek z innych branż — wszystko po to, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów, którzy oczekują od najdroższego komputera świata nie tylko fantastycznej rozgrywki w grze wideo, ale też unikatowego, niepowtarzalnego wyglądu.

Najdroższy PC — Zeus Jupiter

W 2008 roku nieznana dotąd na rynku technologicznym japońska firma Zeus wypuściła najdroższy w tamtym czasie komputer na świecie — Zeus Platinum Jupiter. Specyfikacja nie zwalała z nóg. Procesor Intel 3 GHz E6850 Core 2 Duo, zaledwie 2 GB pamięci operacyjnej RAM DDR2 oraz dysk twardy o pojemności 1 TB to nie była topowa konfiguracja nawet jak na tamten czas. 

W przypadku tego najdroższego stacjonarnego komputera świata to obudowa podnosiła cenę zestawu. Powstała ona z czystej platyny. Wtopiono w nią diamenty układające się w kształt gwiezdnych konstelacji. Za platynową wersję producent życzył sobie 375 tysięcy funtów. 

Sprawdź: Amiga 500 i inne modele marki Amiga — wszystko o kultowych komputerach

Uboższa, złota wersja, Zeus Gold Mars, to wydatek „zaledwie” 280 tysięcy GBP. Ciężko powiedzieć, czy znalazł się amator tego pięknego w formie, ale ubogiego w specyfikacji, najdroższego komputera świata. Z pewnością jednak firma Zeus zyskała chwilowy rozgłos.

Najdroższy laptop — MJ’S Swarovski & Diamond Studded Notebook

Również laptopy zaczęły osiągać absurdalnie wysokie ceny nie ze względu na niesamowite parametry, lecz unikalny wygląd. MJ’s Swarovsky & Diamond Studded Notebook z 2016 roku to propozycja od ukraińskiego studia artystycznego Art-Studio MJ. Tu również osiągi laptopa są raczej przeciętne. 

Tymczasem obudowa tego najdroższego na świecie komputera przenośnego wysadzana jest białymi i czarnymi diamentami na całej powierzchni. Cena laptopa to 3.5 miliona dolarów. Studio MJ specjalizuje się w produkcji unikalnych i ekskluzywnych gadżetów elektronicznych, na które nie szczędzi się metali i kamieni szlachetnych. 

najdroższy komputer - MJ’S Swarovski & Diamond Studded Notebook
Źródło: shortpedia.com

Zarówno producenci komputerów, jak i firmy designerskie prześcigają się w dostarczaniu dla luksusowych klientów komputerów o unikatowych parametrach i wyglądzie. W przypadku najdroższych komputerów świata, czy to laptopów, czy urządzeń stacjonarnych, na porządku dziennym są elementy wykonane z metali i kamieni szlachetnych, szlachetna naturalna skóra, a także widoczny logotyp renomowanego producenta na obudowie. 

Tak jest w przypadku komputera Tulip E-Go Diamond, urządzenia stworzonego na kształt damskiej torebki, które w 2006 roku kosztowało 355 tysięcy dolarów. Obudowa miała elementy z białego złota i platyny z dodatkiem diamentów. Męska, tańsza wersja (20 tysięcy USD) powstała przy współpracy z projektantami marki Bentley.

najdroższy komputer - Tulip E-Go Diamond
Źródło: cnet.com

Apple z kolei poszło w dyskretny minimalizm — luksusowa propozycja od firmy z Cupertino, to 24k Gold MacBook Pro – „zwykły” MacBook z obudową ze złota za 30 tysięcy dolarów. Jest to model dość unikalny — powstało ich zaledwie 99 na świecie.

Ciekawym laptopem, kosztującym raptem 1 milion dolarów jest Luvaglio. Jest on wykonywany na zamówienie i w pełni konfigurowalny. Różni się on więc znacznie od pozostałych luksusowych komputerów, w których tylko drogocenna obudowa robi różnicę. Klient sam dobiera fakturę wykończenia i jej kolor. Laptop posiada samoczyszczący się ekran, a także przycisk włączania z drogocennego kamienia szlachetnego.

najdroższy komputer - Luvaglio
Źródło: luxatic.com

Dobra luksusowe rządzą się swoimi prawami. Nieprzyzwoicie drogie, a zarazem unikalne produkty mają podkreślać indywidualizm i gust nabywcy. Nie inaczej jest z najdroższymi komputerami świata. 

Jak sądzicie, czy luksusowe komputery, których jedynym wyróżnikiem są drogocenne kamienie, jakie producent sprytnie umieścił w obudowie, mają przed sobą jakąś przyszłość? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.

Zobacz: Google i jego komputer kwantowy — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

16
6

Podziel się:

Komentarze (3)

Obloży produkty diamentami by były „najdrożdze” na świecie to jak zjeść pół kilograma diamentów by zrobić najdroższego ma świecie klocka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.