john mcafee

Rozrywka

05.04.2023 10:04

Kim był John McAfee? Sylwetka ekscentrycznego programisty i przedsiębiorcy

Online
12
1
2
12
1

John McAfee to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci świata technologii komputerowych. To programista, który stworzył pierwszego antywirusa, a do tego był nękany przez tajne służby – ta bogata biografia aż się prosi o hollywoodzką ekranizację.

John McAfee – wczesne życie i podstawowe informacje

Świat technologii jest wypełniony ekscentrykami i wizjonerami, którzy patrzą na świat w nieco inny sposób niż reszta. To pozwala im dostrzec potrzeby i okazje biznesowe tam, gdzie inni nie są w stanie ich zauważyć. Taką postacią był z pewnością John McAfee, którego nazwisko może być Ci znane. Antywirus McAfee to właśnie jedno z jego osiągnięć.

Twórca oprogramowania chroniącego komputery przed wirusami urodził się w amerykańskiej bazie wojskowej w Wielkiej Brytanii w 1945 roku. John McAfee wychowywał się w bardzo trudnych warunkach – jego ojciec był alkoholikiem nie stroniącym od przemocy wobec własnego syna. Młodość Amerykanina stała się jeszcze bardziej wyboista, gdy ojciec popełnił samobójstwo, kiedy John miał raptem 15 lat.

John McAfee trafił później na studia – zdobył dyplom z matematyki na Roanoke College, a następnie zaczął pracę nad doktoratem na Northern Louisiana State College. Biografia Johna McAfee, co pokażą jeszcze przykłady z późniejszych etapów jego życia, to historia pełna zwrotów akcji. Tak było również z doktoratem Amerykanina, który przedwcześnie przerwano. John McAfee został bowiem wydalony z uczelni za romans ze studentką (i jednocześnie swoją przyszłą pierwszą żoną).

john mcafee
Źródło: biznes.wprost.pl

Gdy okazało się, że kariera naukowa nie jest dla niego, John McAfee zatrudnił się w NASA. Kolejne prace w agencjach konsultingowych czy firmach produkujących software biurowy były spokojnym preludium do pewnego odkrycia, którego dokonał w 1986 roku, pracując dla Lockheed. Usłyszał wtedy pierwszy raz o „wirusie mózgu dla komputera”. Jak napisano w jego nekrologu, wieść o tym, że komputer, tak jak człowiek, może być zakażony, była dla Johna McAfee przerażająca. Postanowił więc coś z tym zrobić.

Największy sukces – antywirus McAfee

Tak w 1987 roku powstał pierwszy w historii antywirus. Jego początkowe przeznaczenie ujawnia nam jedną ważną rzecz na temat tego, kim był McAfee. Nie chciał na swoim projekcie zarabiać, lecz uświadamiać ludzi o skali zagrożenia płynącego z kiełkujących wirusów komputerowych. Po czasie klientela zaczęła jednak rosnąć. Coraz więcej osób zaczęło zdawać sobie sprawę z tego, że muszą chronić swoje urządzenia elektroniczne. Stale przybywało bowiem trojanów czy też innych typów złośliwego oprogramowania, które było w stanie całkowicie sparaliżować pracę dużej firmy. Ponadto, z prywatnego czy też firmowego komputera mogłyby wyciec cenne informacje, gdyby na dysku twardym znalazł się wirus.

Sprawdź też: Gabe Newell — kim jest twórca Steam i założyciel Valve? Jakie plany ma na przyszłość Gabe Newell, czyli Lord Gaben

Po kilku latach komercyjnych sukcesów pozycja Johna McAfee we własnej firmie zaczęła się zmieniać, a twórca antywirusa powoli wycofywał się z interesu. W 1994 roku sprzedał ostatnie akcje, co było symbolicznym zamknięciem pewnego rozdziału zarówno dla firmy, jak i samego Johna McAfee.

Marka przechodziła przez następne kilkanaście lat przez liczne burzliwe zmiany właścicieli i połączenia z innymi grupami kapitałowymi. Choć John McAfee konsekwentnie powielał informację, że nie ma już nic wspólnego ze swoją starą firmą, skojarzenia z racji zbieżnego nazwiska pozostały. Zniecierpliwiony Amerykanin twierdził nawet, że McAfee to najgorsza firma na rynku. Gdy w 2014 roku Intel ogłosił, że oprogramowanie McAfee zostanie przemianowane na Intel Securities Software John McAfee miał powiedzieć: „Szczerze dziękuję firmie Intel za uwolnienie mnie od tego okropnego skojarzenia z najgorszym software’em na tej planecie”. Jak na ironię, wolność nie potrwała zbyt długo, gdyż niedługo później doszło do kolejnego rozłączenia, a firma powróciła do swojej oryginalnej nazwy. Do dziś na rynku dostępny jest antywirus pod nazwą McAfee.

McAfee - program antywirusowy Johna McAfee
Źródło: br.atsit.in

Problemy z prawem

John McAfee podejmował na przez lata kolejne przedsięwzięcia, jednak nie przynosiły one aż tak efektownych zysków jak program antywirusowy. Kryzys ekonomiczny z 2008 roku bardzo uderzył w jego inwestycje w nieruchomości, które stały się praktycznie niesprzedawalne. Według informacji The New York Times wartość jego osobistej fortuny skurczyła się z rekordowych stu milionów dolarów do raptem” czterech. Groźba utraty płynności finansowej poskutkowała ucieczką Johna McAfee na Belize. Amerykanin tłumaczył później, że nie chciał płacić podatków, bo jako libertarianin uważał je za nielegalne.

Innym głośnym wydarzeniem była sprawa morderstwa Gregory’ego Faulla na Belize. John McAfee był jednym z podejrzanych o zamordowanie swojego sąsiada. Zamiast oddać się w ręce policji McAfee zbiegł jednak do Gwatemali, a następnie starał się o przyznanie mu azylu. Ostatecznie został deportowany do USA, a oskarżenia wycofano.

Sprawdź też: Kim jest Jeff Bezos, właściciel Amazon? Jeff Bezos – (prawie) najbogatszy człowiek świata

Samobójstwo i rzekomy konflikt z tajnymi służbami

W 2020 roku McAfee został złapany w Hiszpanii – tym razem za unikanie płacenia podatków w USA. W 2021, gdy czekał na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, twórca programu antywirusowego został znaleziony martwy w swojej celi. To zdarzenie porównywano do podejrzanej samobójczej śmierci Jeffreya Epsteina w 2019 roku, który oczekiwał wówczas na rozprawę w sprawie przestępstw seksualnych oraz nielegalnego przemytu ludzi. McAfee częstokroć publicznie mówił, że jeśli zostanie znaleziony martwy przez powieszenie, to nie będzie to samobójstwo. Dlatego też jego śmierć wywołała wiele komentarzy i teorii spiskowych. Spekulowano nawet, że McAfee mógł popaść w konflikt z tajnymi służbami. Według jednej z narracji, by zapobiec opublikowaniu wrażliwych informacji zdecydowano się na usunięcie McAfee’ego.

John McAfee i problem z prawem
Źródło: accountingtoday.com

Figura Johna McAfee’ego to z pewnością fascynująca mieszanka pomysłowości i kontrowersyjności. Był to również człowiek pełen sprzeczności – z jednej strony społecznik, który uświadomił ludzi na temat wielu zagrożeń czyhających w świecie technologii, z drugiej strony był podejrzanym o przekręty finansowe przeciwnikiem podatków. Ta dziwna postać z całą pewnością doczeka się jeszcze niejednego filmu biograficznego.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Źródło obrazka głównego: wired.com

12
1

Podziel się:

Komentarze (2)

polecam obejrzeć dokument monopoly. Reset świata powinien się zdarzyć ale przez katastrofe naturalna, a nie bo ktoś tak chciał… i chce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *