Rozrywka

30.08.2021 10:09

Historia serii gier Need For Speed — najważniejsze informacje o kultowych grach wyścigowych

Gry
11
2
0
11
2

Seria Need For Speed cieszy się wielką popularnością wśród fanów gier wyścigowych od połowy lat 90. Jak rozwijała się seria na przestrzeni lat? Czy NFS to coś więcej niż wyścigi? Sprawdźmy!

Need For Speed — historia serii

Seria Need For Speed to bez wątpienia jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych cyklów gier wyścigowych, który wydawany jest nieprzerwanie od niemal 30 lat. Jest też jedną z najbardziej wartościowych marek, które przyniosły studiu EA Games ogromną popularność.

Jej początek sięga 1994 roku, kiedy to pierwsza gra z serii została wydana na 3DO Interactive Multiplayer od Panasonic. Rok później gra trafiła również na komputery PC oraz PlayStation, a w 1996 roku na zapomnianego już (niestety) Saturna.

gry wyścigi

Zobacz też: Najlepsze gry samochodowe – jakie gry o autach warto sprawdzić w 2021 roku?

Można śmiało powiedzieć, że marka od samego początku mocno związana jest z konsolami od Sony, bowiem jak dotąd, każda z generacji doczekała się kilku odsłon serii. Od 2002 roku kolejne NFS trafiały również na inne platformy — konsole Microsoft oraz Nintendo. Pojawiła się również jedna część stworzona z myślą o macOs.

Jak dotąd doczekaliśmy się 24 odsłon serii.. Co jednak sprawiło, że gra wyścigowa stała się tak popularna?

Fenomen gier Need For Speed

Właściwie od początku NFS cieszył się uznaniem graczy. Wiele osób jako najważniejszą zaletę wymienia grafikę, która faktycznie, już jak na połowę lat 90., wyglądała całkiem przyjemnie dla oka. Każda późniejsza część cieszyła się coraz lepszą oprawą graficzną.

Kolejnym atutem serii znanym od pierwszych części była możliwość wybrania trybu gry. Dzięki temu mogliśmy oddać się przyjemności relaksującego grania w pojedynkę, ale nie tylko! Mogliśmy również wziąć udział w turnieju, próbie czasowej lub współzawodniczyć z przyjacielem.

Do popularności NFS przyczyniła się z całą pewnością również ilość samochodów, którymi można jeździć w grze. Na początku było to tylko (lub aż) 8 aut, jednak w późniejszych tytułach liczba ta się zwiększała, aby dojść do zawrotnej ilości 127 samochodów w Need For Speed: Heat wydanym w 2019 roku.

gry nfs

NFS zasłynął również dzięki dość realistycznemu modelowi jazdy. W drugiej części gry można było zauważyć znaczące różnice w prowadzeniu aut o konkretnej mocy silnika, skrzyni biegów czy hamulcach.

Niewątpliwie do zalet należy też dodać możliwość modyfikacji samochodów, ciekawą, lecz nienachalną fabułę wprowadzoną w późniejszych częściach oraz dużą dostępność tytułów serii na różnych platformach. NFS poza PC, Xbox, PlayStation i konsolami Nintendo doczekało się również premier na urządzeniach mobilnych.

Lista wszystkich gier Need For Speed

Jak już wcześniej wspominałam, w serii ukazały się jak dotąd aż 24 tytuły w serii. NFS doczekało się również kilku spin-offów: V-Rally 1 i 2, Motor City Online oraz wydanego na smartfony Edge.

Oto najważniejsze tytuły, które ukazały się w serii na przestrzeni lat:

need for speed

The Need for Speed (1994)

Wydane w 1994 roku Need For Speed to pierwsza z części, która dała początek uwielbianej na całym świecie serii. Tytuł ten od pierwszych chwil zachwycił graczy i krytyków swoją grafiką, realistycznym modelem jazdy, kilkoma trybami gry oraz klimatem wylewającym się z ekranów. 

W tytule tym nie było praktycznie fabuły: mogliśmy po prostu pościgać się z NPC lub realnym przeciwnikiem w kilku trybach rozgrywki. Do dyspozycji graczy oddane zostały za to kultowe samochody, m.in. Chevrolet Corvette ZR-1, Lamborghini Diablo, Ferrari 512, Mazda RX-7 czy Porsche 911.

Po dwóch latach zostało wydane The Special Edition, w którym dodano dwie nowe trasy oraz lustrzane odbicia tych znanych z wersji podstawowej. Dodatkowo wprowadzono możliwość wyboru pory dnia, w której toczy się wyścig i dostęp do gry sieciowej.

need for speed

Need for Speed II

Wydane w 1997 Need For Speed II to sequel pierwszej części gry. W tym tytule mamy do dyspozycji również 8, jednak nieco innych samochodów. Usprawniono tutaj nieco grafikę oraz fizykę gry — było czuć różnicę między poszczególnymi samochodami. Nieco inaczej prowadziło się szybkie i zwrotne Ferrari, a inaczej Forda o dużej mocy.

Pięć miesięcy po wydaniu gry na PC pojawiła się wersja na konsole PlayStation oraz edycja specjalna, dodająca 4 samochody i nową mapę. NFS II: Special Edition była jednak dostępna wyłącznie na PC.

NFS II spotkał się jednak z nieco mniejszym uznaniem niż pierwsza część gry. Jedynka postawiła poprzeczkę bardzo wysoko i sequel jednak nie był tym, czego spodziewali się fani.

need for speed

Need for Speed III: Hot Pursuit

Rok po wydaniu dwójki, pojawiła się trzecia część — Need for Speed III: Hot Pursuit. Twórcy mocno wzięli sobie do serca krytykę graczy względem drugiej części gry i tym razem postanowili iść na całość.

W rezultacie otrzymaliśmy grę, w której do dyspozycji mieliśmy aż 11 samochodów, 8 tras, możliwość wyboru pory dnia panującej podczas wyścigu oraz kierunku, w którym pokonujemy trasę!  Dodatkowo twórcy wprowadzili możliwość tworzenia własnych aut przez graczy oraz dostęp do bazy tych już stworzonych… Po prostu wow!

Tym, co jednak skradło serca graczy, był kolejny tryb rozgrywki — tytułowy hot pursuit, w którym mogliśmy uciekać przed policyjną obławą lub, wcielając się w policjanta za kółkiem, ścigać łamiących prawo kierowców.

Wszystko to, połączone z bardzo ładną grafiką (zjawiska atmosferyczne, błyszczący lakier samochodów, wybuchy) ugruntowało dla NFS III: Hot Pursuit dość wysoką pozycję w rankingach gier — tytuł cieszy się do dnia dzisiejszego oceną 8,9/10!

need for speed

Need for Speed: Road Challenge

W 1999 roku światło dzienne ujrzała czwarta część serii — Need for Speed: Road Challenge, która również spotykana jest pod nazwą NFS: High Stakes. Jest ona jedną z ulubionych odsłon NFS dla wielu graczy.

W tej części otrzymaliśmy 18 samochodów (w tym BMW Z3, Mercedesa SLK 230, McLarena F1 GTR i Mercedesa CLK GTR), które mogliśmy tuningować, a także około 20 różnych tras. Dodatkowo gra oferowała całe mnóstwo trybów — od zwykłego wyścigu, przez tryb kariery, czasówkę, znany z wcześniejszej odsłony hot pursuit, aż po mistrzostwa.

Kolejną zaletą NFC: RC była techniczna możliwość odblokowania samochodów oraz tras znanych z poprzedniej części gry, a także opcja pobrania dodatkowych. 

Nie można zapomnieć również o poprawionej grafice, ulepszonym menu gry oraz zaimplementowaniu modelu zniszczeń samochodów, co bardzo dodało realizmu całej rozgrywce.

gry wyścigowe

Need for Speed: Porsche 2000

Kolejną odsłoną cyklu było wydane w 2000 Need for Speed: Porsche 2000, którego oryginalny tytuł brzmiał tak naprawdę Need for Speed: Porsche Unleashed. 

Jak sugeruje nazwa, w tej części mogliśmy jeździć wyłącznie samochodami jednej marki — kto jednak myśli, że tytuł ten ma znaczne ograniczenia, srogo się myli! W NFS Porsche 2000 mieliśmy do wyboru aż 80 modeli samochodów, które powstawały na przestrzeni 50 lat (1950-2000).

Gra ta serwowała nam jeszcze większą dawkę ładnej, dobrze dopracowanej grafiki. Mogliśmy się tutaj cieszyć atrakcyjnymi trasami wyścigów stworzonymi na bazie prawdziwych dróg m.in. z Korsyki, Normandii czy niemieckich autostrad. Każdy model samochodu z kolei został przeniesiony do gry z bardzo dużą dokładnością i dbałością o najmniejsze szczegóły.

Jeśli chodzi o mechanikę, poprawiono fizykę, urealniając odczucia płynące z jazdy oraz stworzono 4 główne tryby gry, a każdy z nich dodatkowo dzielił się na kilka typów wyścigów lub poziomów trudności. Dzięki temu otrzymaliśmy ciekawą, wciągającą grę, w której nie sposób było się nudzić.

Po kilku latach (w 2005) dodano do gry kilka nowych modeli samochodów — były one dostępne w specjalnym wydaniu gazetki Komputer Świat Gry poświęconemu NFS: Most Wanted.

need for speed

Need for Speed: Hot Pursuit 2

Wydany w 2002 roku Need for Speed: Hot Pursuit 2 to swoisty powrót do korzeni. Podobnie jak w trzeciej części serii, gra ta opiera się głównie na pościgach policyjnych, w których możemy brać udział jako jedna lub druga strona.

Dlaczego zatem drugi Hot Pursuit cieszył się tak dużym uznaniem? Wszystko za sprawą ulepszonej, względem poprzedniczki, grafiki, a także znacznemu zwiększeniu ilości samochodów oraz możliwych do przebycia tras. W 1998 mogliśmy jeździć 11 samochodami na 8 trasach, w dwójce natomiast było ich około 30 i mogliśmy przemierzać nimi ponad 20 tras w kilku lokacjach. 

Tryby gry w tej części były dwa: tytułowy pościg policyjny lub championship, w którym za wygrane pieniądze można kupować nowe samochody.

gry wyścigi

Need for Speed: Underground

2003 rok przyniósł duże zmiany w serii NFS. W siódmej odsłonie cyklu — Need for Speed: Undergroundpo raz pierwszy mieliśmy do czynienia z wątkiem fabularnym. Wcielamy się w kierowcę, który swoją ciężką pracą i umiejętnościami za kierownicą musi wywalczyć sobie pozycję w motoryzacyjnym świecie.

Ta część gry prezentowała znacznie wyższy poziom realizmu. Zdobywać nowe samochody i ulepszenia do nich mogliśmy dopiero gdy przechodziliśmy kolejne wyzwania stawiane nam przez Samanthę i TJ. W toku rozgrywki zdobywamy kolejne poziomy popularności, trafiając np. na okładki magazynów. Twórcy przyznają, że zarówno Underground, jak i jej sequel były mocno inspirowane filmami z serii Szybcy i Wściekli.

gry wyścigi

Need for Speed: Underground 2

Drugi Underground został wydany rok po swoim prequelu. Ta część również zdobyła serca graczy swoją fabułą, możliwościami tuningowania samochodów, ilością trybów rozgrywki i ścieżkami dźwiękowymi — w Need for Speed: Underground 2 mogliśmy usłyszeć z samochodowych głośników m.in. Ministry, Queens of the Stone Age czy Snoop Dogga w duecie z The Doors!

Cała fabuła gry została opowiedziana w formie komiksu. Po raz kolejny i ostatni spotykamy tutaj Samanthę, która poznaje nas ze swoją przyjaciółką, Rachel, która zostaje naszym nowym sojusznikiem. Teraz tylko od nas zależy, czy uda nam się na nowo zawalczyć o swoje dobre imię i pokonać głównego antagonistę.

W tym tytule mamy 8 rodzajów wyścigów, rozbudowany system tuningu, praktycznie otwarty świat, zróżnicowany model jazdy i grafikę, która, moim zdaniem, byłaby się w stanie obronić nawet dziś.

seria NFS

Need for Speed: Most Wanted

Need for Speed: Most Wanted zostało wydane w 2005 roku, podobnie jak stworzona z myślą o PSP część Need for Speed: Underground Rivals nawiązująca do dwóch poprzednich odsłon.

W Need for Speed: Most Wanted bierzemy udział w nielegalnych wyścigach. W następstwie jednego z nich trafiamy do więzienia, tracąc przy tym swoje ukochane auto. Na szczęście pomaga nam tajemnicza Mia, która z początku nie okazuje czystych intencji… Fabuła tej części gry jest naprawdę pełna tajemnic i intryg, co mocno porwało graczy na całym świecie.

Jak zwykle, mamy do wyboru kilka różnych rodzajów wyścigów i trybów rywalizacji. Jeśli zaś chodzi o grafikę, myślałam wówczas, że nigdy nie będzie już lepsza.

Need for Speed: Most Wanted zostało wydane na PC z systemem Windows, PlayStation 2, Xbox i Xbox 360, GameCube, Game Boy Advance, Nintendo DS oraz PlayStation Portable (edycja na PSP posiadała nazwę Need for Speed: Most Wanted 5-1-0.).

gry NFS

Need for Speed: Carbon

Mając okazję odpalić w 2006 roku Need for Speed: Carbon stwierdziłam, że co do tej grafiki, to nie miałam racji. Teraz to dopiero nie będzie już lepszej… Technologicznie również uznałam tę grę za nie do pobicia — pojawiła się ona bowiem na wszystkich platformach ówczesnej (siódmej) generacji. Wersja na PSP i DS dostała nazwę Need for Speed Carbon: Own the City.

Jeśli jednak chodzi o fabułę, twórcy nie wymyślili tutaj specjalnie nic nowego, a jedynie rozwinęli znany nam już z poprzedniej części wątek. W skrócie: po raz kolejny wcielamy się w bohatera, który musi brać udział w nielegalnych wyścigach ulicznych, przejmując kolejne sektory zajmowane przez wrogie zespoły kierowców, aby ostatecznie odzyskać sławę w mieście.

W tym tytule jednak wprowadzono klasy, których nie można było potem zmienić. Była to też pierwsza w serii gra, w której dostępne były ekskluzywne tryby gry online — można było np. udostępniać swoje samochody, postępy i modyfikacje na witrynie NFS.

need for speed

Need for Speed: ProStreet

Jedenasta część serii, czyli Need for Speed: ProStreet ujrzała światło dzienne pod koniec 2007 roku. EA chyba zauważyło, że oklepane wątki fabularne nie są drogą w dobrym kierunku, dlatego ta część po raz kolejny zachwyciła fanów swoją odmiennością.

W ProStreet wychodzimy z utartego schematu nocnych, nielegalnych wyścigów po mieście. Tym razem ścigamy się wyłącznie za dnia i to na torach wyścigowych! Mamy tutaj znowu do czynienia z czterema podstawowymi typami wyścigów (grip, drift, drag i czasówka), które dodatkowo zostały urozmaicone o różne wariacje.

W tej części wrócił realistyczny model zniszczeń, który dość długo uznawano za najlepszy.

gry need for speed

Need for Speed: Undercover

Wydany w 2008 roku Need For Speed: Undercover został wypuszczony po raz kolejny na zawrotną ilość platform. Mogliśmy w tytuł ten grać na PS2, PS3, PSP, Xbox 360, Wii, DS, telefonach z Androidem, iOS oraz iPadzie Touch, co znacząco przyczyniło się do szybkiego spopularyzowania tej części.

Jeśli chodzi o fabułę, tutaj twórcy znowu wrócili do oklepanego schematu — tym razem jednak wcielaliśmy się w tajnego agenta, który musi przeniknąć do półświatka lubującego się w nielegalnych wyścigach.

W tej części gry nie ścigamy się też na torach czy w miastach, a mamy do dyspozycji otwartą mapę składającą się ze 175 km drogi i dużego systemu autostrad. Undercover to zatem największy NFS, jaki dotąd stworzyło EA.

need for speed

Need for Speed: Shift

Trzynasta część cyklu, czyli Need For Speed: Shift to pierwsza jak dotąd odsłona wydana przez inne, choć podlegające pod EA studio — Slightly Mad Studios. Została ona wydana w 2009 roku.

W tej części postawiono na wysoki realizm. Jest ona w zasadzie symulatorem wyścigów, który pozwala na pełną immersję i poczucie każdego z 60 oferowanych przez twórców samochodów.

W 2009 ukazała się również część o podtytule Nitro. Została ona wydana wyłącznie na konsole Nintendo przez studio Firebrand Game’s Florida.

need for speed multiplayer

Need for Speed: World

Need For Speed: World to wydana w 2010 roku, kolejna gra zaliczana do serii. Był to pierwszy w pełni sieciowy NFS, który wystartował jako gra płatna, potem przeobraził się we free-to-play z mikropłatnościami, aby w 2015 roku zniknąć z serwerów.

W części tej mogliśmy poruszać się aż 167 samochodami po mapach znanych z Carbon i Most Wanted. Grafika była naprawdę przyjemna dla oka, a rozgrywka miała charakter multiplayerowy. Niestety – choć tytuł cieszył się pozytywnym odbiorem wśród graczy, to niestety EA postanowiło wyłączyć serwery, argumentując to niską frekwencją graczy.

Jednakże zupełnie jak w przypadku Battlefield Heroes – fani nie dali za wygraną i również starali się wskrzesić tę grę. W ten oto sposób powstał projekt Soapbox Race World, czyli darmowy launcher umożliwiający podłączenie się do wybranego serwera.

gry wyścigi

Need for Speed: Hot Pursuit

Rok 1998 przyniósł serii NFS dużą popularność… Żartowałam! Need For Speed: Hot Pursuit, mimo mylącej z poprzednimi odsłonami nazwy, to nowa, wydana w 2010 roku szesnasta odsłona serii. Tutaj znów za proces produkcyjny i dystrybucyjny odpowiadało stare, dobre EA.

Rozgrywka jednak była faktycznie powrotem do przełomu lat 90/00. Po raz kolejny mogliśmy ścigać się z przestępcami jako policjanci lub uciekać przed policyjną obławą. Tym razem jednak w znacznie ładniejszej oprawie graficznej.

Need for Speed: The Run

Znowu gra wydana w listopadzie 2011 roku i znowu dość spory sukces. Według Google NFS: The Run podobało się aż 93% graczy. A wszystko to dzięki przyjemnej fabule, bardzo ładnej grafice, realnemu modelowi jazdy i czemuś, czego jeszcze w NFS nie było: fabularnemu opuszczeniu samochodu

W tej części wcielamy się w Jack’a, który chce odciąć się od organizacji przestępczej, której winny jest sporą sumę gotówki. Jedyną drogą do tego jest branie udziału w wyścigach, w których nagrodą są bardzo duże pieniądze. Prosto, a jakże przyjemnie.

W 2011 roku wydane zostało również NFS Shift 2 znane też jako Shift 2 Unleashed. Była to kontynuacja gry z 2009 roku.

need for speed

Need for Speed: Most Wanted (2012)

Znów mamy powrót do korzeni i znów do złudzenia podobną do poprzedniczki nazwę. Kolejne Need For Speed: Most Wanted zostało wydane w 2012 roku i tym razem za jego produkcją stanęło współpracujące z EA studio Criterion Games. 

Ładna grafika, niemal w pełni otwarty świat, styl rozgrywki oparty na bardzo udanej części z 2005, a do tego blisko 60 samochodów w wersji podstawowej i DLC. Brzmi super? Tak, ale tylko brzmi… Gra zebrała bardzo średnie recenzje.

gry wyścigi

Need for Speed: Rivals

Need for Speed: Rivals to dwudziesta już część serii NFS, która wydana została w 2013 roku. Za stworzenie gry odpowiadało jeszcze inne studio, tym razem Ghost Games. Znów wróciliśmy tutaj do pościgów z udziałem policji i znów ograniczono możliwości tuningu samochodów.

W tytule tym mieliśmy 6 trybów gry, około 50 samochodów do wyboru i bardzo ładną oprawę wizualną oraz muzyczną. Było nieco lepiej niż rok wcześniej, ale graczom ewidentnie przestały podobać się ograne już kilka razy motywy.

need for speed 2015

Need for Speed (2015)

NFS z 2015 to pierwsza w całym cyklu gra, która wymagała stałego podłączenia do Internetu. Tytuł gry sugeruje, że twórcom zabrakło pomysłów na kreatywne nazwy, jednak wydaje mi się, że był to celowy zamysł. Nowe NFS wyszło 20 lat po premierze pierwszej części i oferowało nam powrót do korzeni.

Znów znaleźliśmy się w skąpanym światłami latarni, pogrążonym w śnie mieście, w którym ścigamy się z innymi mistrzami kierownicy, próbując zdobyć sławę. Oprawa fabularna była przyjemna, graficzna — bardzo ładna. Co mogło pójść nie tak? Gracze ewidentnie oczekiwali czegoś nowego, a po raz kolejny dostali odgrzewany kotlet — co z tego, że na pięknym talerzu?

W 2015 EA wydało też franczyzowy tytuł na urządzenia mobilne — NFS: No Limits

gry wyścigi

Need for Speed: Payback

Need For Speed: Payback z 2017 roku to kolejna gra stworzona przez ekipę z Ghost Games. Została ona wydana na Xbox One, Series S, Series X, PS4, PS5 oraz PC. 

Mamy tutaj do ogrania całkiem przyjemną fabułę z zemstą w tle, 74 samochody do wyboru oraz otwarty świat do zwiedzania. Niestety nastroje graczy zostały tak ostudzone przez poprzednie kilka części NFS, że gra spotkała się ze średnim odbiorem, znów było 6/10.

need for speed

Need for Speed: Heat

NFS: Heat to ostatnia, jak dotąd, dwudziesta czwarta odsłona serii, którą wydano w 2019 roku. Tytuł niestety znowu spotkał się z ocenami rzędu 6 na 10 punktów — niestety nie pomogła rozkochać graczy ani fantastyczna grafika, ani 127 dostępnych samochodów, ani piękna, otwarta mapa zlokalizowana w dużym mieście.

W tej części mieliśmy do przejścia mnóstwo misji oraz legalnych i nielegalnych wyścigów. Mogliśmy również znajdować znajdźki, kupować ulepszenia i nowe samochody za zdobyte pieniądze. Wszystko zaś okraszone było całkiem przyjemną fabułą, w której pomagaliśmy pewnej grupie zdemaskować skorumpowanych policjantów. 

Zobacz też: Battlefield 2042 – najważniejsze informacje. Data premiery, zwiastun, rozgrywka

Przyszłość serii

Niestety wiele osób mówi, że Need For Speed umarło i lata świetności ma już dawno za sobą… Co prawda, twórcy już zapowiedzieli wydanie kolejnej części — Need For Speed 2022 — jednak atrakcyjność nadchodzącej premiery oceniana jest na około 6/10 (jakaś klątwa 6 czy co?).

O najnowszej odsłonie wiemy tylko tyle, że dostępna będzie na PC, PlayStation 5, Xbox Series X i konsolach poprzedniej generacji, oraz że jej premiera nastąpi w 2022 lub na początku 2023 roku, ponieważ priorytetem dla EA jest obecnie ukończenie najnowszego Battlefielda.

Pocieszające jest jednak to, iż według trailerów, najnowsza część NFS będzie nas rozpieszczać fenomenalną grafiką i baaardzo dużą ilością dostępnych samochodów i modyfikacji do nich. Mam nadzieję, że razem z nią nastąpi prawdziwe wskrzeszenie kultu serii, która jednak miała bardzo wiele fantastycznych odsłon.

Czekacie na premierę nowego NFS?

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *