homm 3

Rozrywka

29.08.2021 10:15

Historia serii gier Heroes of Might and Magic — najważniejsze informacje o kultowej grze strategicznej

Gry
11
1
0
11
1

Seria Heroes of Might and Magic cieszy się wielką popularnością fanów na całym świecie. Na czym polega fenomen gry?

Heroes of Might and Magic — krótka historia serii

Heroes of Might and Magic to seria strategicznych gier turowych osadzonych w fascynującym świecie fantasy. Pierwsza część popularnej serii ukazała się w 1995 roku i błyskawicznie podbiła rynek gier komputerowych. Świadczy o tym ilość kolejnych edycji, które wieńczy najnowsza Heroes of Might and Magic 7 oraz zapowiedź kolejnej gry.

„Herosi” to pomysł Jona Van Caneghema. Inspiracją do wykreowania nowego świata fantasy oraz koncepcji turniejowej rozrywki, były dla niego Hammer of the Gods oraz King’s Bounty. Pierwotnie wydawana była przez New World Computing, a następnie serię odkupił Ubisoft, który wydaje ją do dziś. W 1999 roku magazyn „Next Generation” umieścił serię na liście 50 najlepszych gier wszechczasów.

Fenomen gier Heroes of Might and Magic

Fenomen gier Heroes of Might and Magic polega przede wszystkim na złożoności oraz rozległości ich fabuły. Akcja toczy się na kontynencie Enroth. Gracz poznaje jego legendę, a w poszczególnych częściach ma okazję poznać różnorodne krainy oraz okresy jego historii. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że poszczególne postaci oraz wydarzenia, bądź nawiązania do nich, pojawiają się w kolejnych edycjach, co zachęca do zgłębiania tajemnic uniwersum.

Rozgrywka oparta jest na klasycznej konwencji strategii turowych. Gracz rozbudowuje posiadane zamki i stara się zdobyć kolejne, eksploruje tereny w celu pozyskania surowców oraz zdobycia doświadczenia w walce. A ponadto rozwija armię, która broni jego zamku oraz umożliwia podbój okolicznych terytoriów. W międzyczasie to samo robi przeciwnik. Do starcia dochodzi, gdy wrogie armie spotykają się na mapie i zaczynają rywalizować o te same tereny.

Sprawdź też: Historia serii gier Fallout. Wszystko o kultowych grach z serii Fallout

Możesz walczyć z komputerem lub skorzystać z trybu wieloosobowego i zmierzyć się z przyjaciółmi. Nowsze części wprowadziły także możliwość prowadzenia rozgrywki online.

To właśnie wcześniej wspomniany system turniejowy sprawia, że Herosy wciąż są popularnymi grami. Wysokie replayability, spowodowane wieloma różnymi trybami i poziomami trudności, sprawiło, że nawet starsze części serii mają dość dużą popularność mimo upływu lat.

Lista wszystkich gier z serii Heroes of Might and Magic:

Jak przez lata rozwijała się seria oraz czym różnią się poszczególne edycje? Przedstawiamy pełny przegląd oraz wskazujemy najważniejsze momenty.

Laptopy w dobrych cenach

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest

Ta pierwsza gra z serii światło dzienne ujrzała we wrześniu 1995 roku. Jej fabuła nawiązuje do King’s Bounty uważanej za prekursorkę serii. Gracz po raz pierwszy przenosi się do krainy Enroth, o którą spór toczy czterech władców. Wśród nich jest rycerz, czarodziejka, barbarzyńca oraz czarownik. Po wyborze postaci gracz próbuje podbić całą krainę oraz przejąć kontrolę nad pozostałymi zamkami. Podstawą rozgrywki jest eksploracja oraz walka z przeciwnikami i napotkanymi na drodze potworami.

Heroes of Might and Magic II

Heroes II premierę miało w 1996 roku, a akcja rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z pierwszej części. Fabuła opiera się na walce o władzę między synami zmarłego władcy Enroth — Lorda Morglina Ironfista. Każdy z nich jest równoległym pretendentem do tronu oraz posiada specjalne zdolności. W drugiej części do wyboru gracza są dostępni także tacy bohaterowie, jak nekromanta i czarodziej. Pojawiają się także nowe zamki wraz z przynależnymi do nich stworzeniami. Poszerzono także zakres umiejętności bohaterów oraz zmodyfikowano posługiwanie się magią.

Heroes of Might and Magic III

Wydana w 1999 roku, Heroes of Might and Magic III przez wielu fanów uważana jest za najlepszą grę z serii. Jest bardziej dopracowana graficznie od poprzedniczek oraz jest ostatnią edycją, w której bohater mógł walczyć tylko za pośrednictwem swojej armii. 

Główną bohaterką jest Katarzyna, prawowita władczyni Enroth, która po śmierci ojca wraca do, nękanego przez siły ciemności, królestwa. Nowością w Heroes III jest wprowadzenie zwiększającego moc i bogactwo Artefaktu. W grze pojawiają się także nowi bohaterowie oraz typy zamków. Dodano także uzupełniające fabułę animacje oraz prawdziwy hit — tryb multiplayer. Uzupełnieniem podstawowej wersji gry jest kolekcjonerskie wydanie Heroes III Complete z dwoma oficjalnymi dodatkami Armageddon’s Blade i The Shadow of Death.

Sprawdź też: Heroes 3 – kody do gry. Lista kodów do HoMM 3

Heroes of Might and Magic IV

Gracze, którzy nie wychwalają wyższości Heroes of Might and Magic III z pewnością są fanami wydanej w 2002 czwartej odsłony Herosów. To pierwsza gra, w której bohater praktycznie uniezależnia się od swojej armii. Doświadczenie zdobywa w walce oraz korzystając z drzew mądrości. Gdy wzniesie się na arcymistrzowski poziom, może samodzielnie stawić czoła nawet ogromnej armii, podobnie jak inne znajdujące się w jego drużynie postacie. W końcu pojawia się również perspektywa izometryczna.

Heroes of Might and Magic V

Przygotowanie V edycji Might and Magic powierzono rosyjskiej ekipie Nival Interactive, która wypuściła gotową grę cztery lata po poprzedniej części. Herosi V wracają w trójwymiarowej odsłonie

Sprawdź też: Wojna, mrok i cierpienie — czyli WH40k. Gry z uniwersum Warhammera 40,000

Akcja toczy się w krainie Ashan, gdzie nasza armia musi zmierzyć się z zastępami demonów, które po śmierci króla pustoszą ziemię królestwa. Rola głównego bohatera została znacząco ograniczona na rzecz odgórnego prowadzenia walki, strategii i nowych opcji dyplomatycznych, słowem nie pojawia się na polu bitwy, jest avatarem gracza.

Heroes of Might and Magic VI

Szósta część popularnej serii, która zadebiutowała w 2011 r., to próba odświeżenia wizerunku gier. Tym razem realizacją zajęła się Black Hole Games, znana m.in. z Warhammer: Mark of Chaos

Akcja gry cofa się w czasie o 400 lat w stosunku do wydarzeń przedstawionych w V części i koncentruje wokół spisku Aniołów, które chcą na nowo rozniecić dawną wojnę. Jej wybuch może powstrzymać jedynie dynastia Gryfów. Turowa rozgrywka zyskała sporo elementów RPG oraz otrzymała bardzo chwaloną grafikę 3D, charakterystyczną dla nowoczesnych produkcji. Gra została także rozszerzona o opcje społecznościowe.

Heroes of Might and Magic VII

Heroes of Might and Magic VII to najnowsza dostępna na rynku odsłona serii, która w 2021 roku świętuje szóste urodziny. Za powstanie siódmych Herosów odpowiada niemiecka firma Limbic Entertainment. 

Fabuła gry rozgrywa się w, targanym wojną domową, Imperium, w którym młody książę Ivan utworzył Radę Cieni. Jej członkami są przedstawiciele różnych frakcji, a każdy z nich ma swoje własne interesy i sposób na walkę. To, co wyróżnia VII część to największa ze wszystkich części mapa. Pojawiają się także nowości na polu walki, czyli wyrzutnie, katapulty, dodatkowe przeszkody oraz udzielający pomocy medycy.

Spin-offy, czyli gry nawiązujące do serii:

Główna seria Heroes of Might and Magic okazała się takim sukcesem, że już na swoim wczesnym etapie doczekała się licznych spin-offów oraz pobocznych edycji nawiązujących do wydarzeń oraz miejsc przedstawionych w głównych edycjach.

Gry na PlayStation w najlepszych cenach

Heroes Chronicles

To poboczna miniseria bazująca na uniwersum Heroes of Might and Magic. W tej serii gracze cofają się na wiele wieków przed wydarzeniami z pierwszych Herosów. W Chronicles poznajemy protagonistę cyklu, czyli barbarzyńcę Tarnuma, który po śmierci ze względu na swe niegodne postępki za życia, został odesłany z powrotem na ziemię w celu odbycia pokuty. Powrót staje się początkiem długiej batalii i walki z demonami. Cała seria została oparta na silniku legendarnej „trójki”.

Heroes of Might and Magic: Quest for the Dragon Bone Staff

Spin-off został stworzony z myślą o graczach konsolowych, wydano go na PS2. Gra odbija dość mocno od głównej serii i zwraca się w kierunku prekursora Heroesów, czyli serii King’s Bounty. Głównym celem gracza jest uratowanie umierającego króla. Aby tego dokonać, musi znaleźć Artefakt „Kość Smoka”. Czasu jednak jest niewiele, a olbrzymia eksplorowana kraina pełna niebezpieczeństw.

Might & Magic: Clash of Heroes

To kolejna poboczna odsłona gry dedykowana konsolom NDS (choć ze spokojem zagramy w nią na PC, PS3, Xbox 360 czy nawet telefonie). Akcja została tym razem podzielona na pięć osobnych epizodów, łączących się w całą kampanię. Turowy system gry został znacznie poszerzony o elementy RPG oraz zadania logiczne. Gracz może wybierać sposób bohaterów różnych ras i podbijać nowe zamki, eksplorując teren. Gra posiada tryb multiplayer oraz możliwość prowadzenia rozgrywki ze znajomymi przez internet.

Przyszłość serii

Czy siódma część to nie koniec serii? Fani mają nadzieję, że nie. Na razie jednak nie pojawił się żaden oficjalny komunikat zapowiadający nowe przygody w Heroes VIII. Ostatnio pojawiła się za to gra na urządzenia mobilne Might and Magic: Chess Royale, łącząca elementy klasycznej walki i strategii. W opinii fanów pozostawia jednak spory niedosyt, a hasło “heroes 8 kiedy”, należy do najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce.

Prawie trzydziestoletnia seria turowych strategii doczekała się wielu tytułów, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nie ważne czy grasz na PC, telefonie, albo jednym ze starszych PlayStation. Nie jest nawet ważne czy wolisz online multi ze znajomymi, czy sprawdzenie się w legendarnej „trójce” na wysokim poziomie. Jedno jest pewne, rozrywki nie ma końca, a populacja fanów Herosów nieustannie zwiększa się!

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *