sniper elite

Rozrywka

13.10.2021 18:49

Historia gier Sniper Elite — najważniejsze informacje o serii skradanek ze snajperami

Gry
12
0
0
12
0

Któż nie chciał zostać kiedyś snajperem? No dobrze, może taka ścieżka kariery nie jest dla wielu pierwszym wyborem. Niemniej dzięki Sniper Elite, serii strzelanek snajperskich, dla których tłem jest II Wojna Światowa, możemy sprawdzić, jakby to było być jednym z nich.

Sniper Elite — historia serii

Historia Sniper Elite sięga czasów PS2 i Xboxa. Właśnie na te platformy — oraz PC, w 2005 stworzona została pierwsza część, Sniper Elite: Berlin 1945.

Zapoczątkowała ona serię gier będących strzelankami z widoku trzeciej osoby. Co wyróżniało je na tle innych tytułów to pokazanie akcji z perspektywy profesjonalnego snajpera, oraz nacisk położony na skradanie.

sniper elite
Źródło: konsolowe.info

Zobacz: Historia gier Sniper: Ghost Warrior — najważniejsze informacje o polskiej serii strzelanek 

Twórcy, studio Rebellion Developments, do tej pory posiadają prawa do marki i z powodzeniem wydają kolejne tytuły, pokazując, że nawet po tylu latach miłośników tego typu rozgrywki nie brakuje. A może wśród czytelników znajdzie się osoba, która po lekturze tego artykułu odstawi rakietnicę na rzecz snajperki?

Fenomen gier Sniper Elite

Fenomenu gier Sniper Elite dopatrywać się można właśnie w trafieniu na ciekawą niszę. Strzelanki, zwłaszcza osadzone w realiach II Wojny Światowej, kojarzą nam się bardziej z szybką, dynamiczną akcją, byciu w samym centrum wydarzeń. Przykładem może być, chociażby, seria Call of Duty, czy nawet uwspółcześnione i jeszcze bardziej efektowne Modern Warfare.

W tym przypadku mamy do czynienia z grą snajperską. Jak można się domyślić, jest to dokładne przeciwieństwo wymienionych wcześniej strzelankowych skojarzeń. 

żołnierz z sniper elite
Źródło: muve.pl

Akcja gry jest przez większość czasu spokojna. To praktycznie skradanka, z tą różnicą, że zamiast finezyjnym skrytobójcą jesteśmy żołnierzem w samym środku pola bitwy. Pozwala to zgrabnie połączyć taktyczne planowanie z momentami, gdy akcja zauważalnie przyspiesza, a zamiast dokładnie wymierzonego strzału z oddali przyjdzie nam dobyć karabinu i zaryzykować wszystko.

Taki typ rozgrywki nie jest zbyt popularny, więc utrzymując przyzwoity poziom swoich produkcji Rebellion utrzymuje przy sobie wierną rzeszę fanów.

Lista wszystkich gier z serii Sniper Elite:

Do tej pory ukazały cztery główne tytuły, włączając w to remake pierwszej części, jednak cykl ten jest o wiele bogatszy. O ile w większości przypadków mamy do czynienia z niemalże symulatorem snajpera — realistyczną i mocno taktyczną strzelanką TPP osadzoną w twardych realiach historycznych II wojny światowej, tak ludzie z Rebellion próbowali też innych konwencji i sposobów rozgrywki. Widać to po wydanych spin offach — serii Zombie Army czy grze VR Sniper Elite VR.

Sniper Elite: Berlin 1945

Pierwsza część cyklu. Gra wydana została w 2005 roku na PC, konsole PS2 i Xbox, a pięć lat później, w roku 2010 swojej wersji Sniper Elite: Berlin 1945 doczekało się Nintendo Wii.

Głównym bohaterem gry jest Karl Fairburne, który musi wyeliminować szereg celów na terenie i okolicach Berlina z roku 1945, by zażegnać ryzyko wycieku informacji na temat niemieckiej broni nuklearnej do Związku Radzieckiego.

Przez większość czasu akcję obserwujemy z widoku trzeciej osoby, jednak podczas celowania perspektywa zmienia się na widok z oczu bohatera. Takie rozwiązanie pozwala na taktyczne i przemyślane manewrowanie po otaczających nas wrogich terenach, a także wygodne skradanie się za plecami przeciwników. 

A gdy przyjdzie do oddania strzału, dzięki perspektywie FPP możemy wczuć się w rolę snajpera i jeszcze lepiej poczuć ciężar broni i pocisku. Pomaga w tym niejako wizytówka serii — po dobrze wymierzonym strzale możemy podziwiać efektowną sekwencję Bullet-Cam Kill, gdy kula pędzi ku celowi w zwolnionym tempie, zwiastując rychłą eliminację przeciwnika.

Sama mechanika strzelania została w grze bardzo rozwinięta i dopieszczona. Na celność wpływ mają wiatr, parametry broni, stan, w którym jest nasza postać, a rozbudowana sztuczna inteligencja przeciwników pozwala na realizowanie skomplikowanych strategii. Przykładem może być postrzelenie przeciwnika i zwabienie jego kamratów, tylko po to, by jednym celnym strzałem w granat przyczepiony do pasa oryginalnego celu wyeliminować całą grupę.

Do dyspozycji gracza oddany został arsenał autentycznych historycznych broni, nie tylko snajperek, ale też karabinów, pistoletów, wyrzutni i granatów. Mimo wielu opcji nadal najlepszą bronią jest dobra taktyka, przekradanie się poza polem widzenia wrogów bacząc na wskaźniki wykrywalności i czujność wrogów.

Sniper Elite V2

Wydany siedem lat po poprzedniku Sniper Elite V2 jest też swoistym rebootem. Z wykorzystaniem mocy PS3 i X 360 oraz nowoczesnych komputerów, w roku 2012 twórcy zrealizowali swoją wizję na większą skalę i przedstawili serię szerszemu gronu odbiorców. Rok później, w roku 2013 wydana została wersja na Wii U.

Ponownie bohaterem gry jest Karl Fairburne, amerykański agent i snajper wysłany do Berlina w roku 1945, w ostatnich dniach II Wojny Światowej. Znów mamy do wyeliminowania konkretne cele, lecz tym razem główna intryga, zamiast wokół technologii jądrowej, toczy się wokół pocisków rakietowych V2. Same wydarzenia z gry nawiązują do prawdziwych operacji Paperclip i Overcast.

Ulepszona została grafika oraz lokacje, które umożliwiały realizowanie celów misji na różne sposoby. Zmodyfikowano również model strzelania. Największą i najbardziej efektowną zmianą było na pewno pojawienie się widoku X-Ray Kill Cam. 

Tym razem lot kuli w slow motion był uchwycony w jeszcze bardziej satysfakcjonujący sposób, a sam pocisk podczas trafienia w widoczny sposób przebijał ciało przeciwnika. Pozwalało to graczowi na zobaczenie, jakie dokładnie obrażenia wewnętrzne wywołał swoim strzałem. Od tego czasu jest to znak rozpoznawczy serii.

Mimo wprowadzenia dodatkowego uzbrojenia w postaci min, dynamitu i wiernie odwzorowanego wojennego ekwipunku, rozgrywka nadal skupiała się na przekradaniu się i eliminowaniu przeciwników z dystansu przy pomocy karabinu snajperskiego. W taktycznym planowaniu kolejnych kroków pomagała nowa funkcja oznaczania przeciwników dzięki lornetce.

Nowością był też multiplayer, skupiający się na kooperacji lub rozgrywkach PvP. Od klasycznej kooperacji w kampanii czy czegoś na kształt trybu hordy, po przewidziane dla wielu graczy tryby deathmatch, walki dystansowej czy też polowania na nieśmiertelniki pokonanych przeciwników. 

Sniper Elite: Nazi Zombie Army

Początek dla spin offów pod szyldem Zombie Army. Jest to wydany w 2013 na PC dodatek do Sniper Elite V2. Jak tytuł wskazuje, w Sniper Elite: Nazi Zombie Army mamy znów do czynienia z klimatami II Wojny Światowej, lecz tym razem z lekkim twistem.

Rzeczoną różnicą było pojawienie się zombie. Opanowały one Berlin w alternatywnej wersji historii, gdzie Hitler w ostatniej próbie zwyciężenia nad aliantami używa okultystycznych rytuałów, by wskrzesić upadłych żołnierzy. Plan jednak nie idzie tak, jak zakładano, a armia nieumarłych opanowuje Niemcy.

Jak można się domyślić, ma to duży wpływ na samą rozgrywkę. O ile nadal mamy do swojej dyspozycji rozbudowaną mechanikę symulacji snajpera, to inny rodzaj przeciwników oraz ich liczebność zmuszają do częstszej walki w zwarciu, ocenianej i nagradzanej według nowego systemu punktowania.

Tryby rozgrywki to ponownie single player oraz multiplayer. Gracze muszą w pojedynkę, lub z wieloma graczami wykonywać konkretne misje i współpracować, by zrealizować ich cele. Wprowadzono też elementy customizacji swojego wyposażenia. 

W Sniper Elite: Nazi Zombie Army otrzymujemy dostęp pierwszego rozdziału gry, podzielonego na pięć checkpointów.

Sniper Elite: Nazi Zombie Army 2

Kontynuacja Nazi Zombie Army, wydana w październiku 2013 roki na PC. Sniper Elite: Nazi Zombie Army 2 dodawała kolejny rozdział do wydarzeń z poprzedniczki.

Gracz, ponownie w trybie single lub multiplayer, musiał przechodzić przez kolejne checkpointy rozdziału, tym razem w celu odzyskania magicznego artefaktu. Rozgrywka nie została znacząco zmodyfikowana, a dodatkowa zawartość była czysto fabularna, z dodatkiem nowych map do trybu multiplayer.

Sniper Elite III: Afrika

Trzecia część i powrót do oryginalnego cyklu. Sniper Elite III: Afrika wydana została w 2014 roku na konsole obu generacji: PS3, PS4, X360, Xbox One oraz PC. Jest to prequel do wydarzeń ze Sniper Elite V2.

W roli głównego bohatera ponownie występuje Karl Fairburne, a akcja tym razem dzieje się w roku 1942. Gracz rzucony jest na front walk w północnej Afryce. Prowadzić swoje działania przyjdzie nam na terenie Egiptu, Libii, Tunezji i Maroko. Tym razem celem jest przeszkodzenie w wykorzystaniu nowej tajnej broni przez Niemcy. 

Znacząco rozbudowano dostępny arsenał, a zmiana miejsca akcji idealnie pasuje do niemalże, wybaczcie żart, sandboxowego trybu rozgrywki i budowy map.

Samo strzelanie nie uległo zmianie, zgodnie z zasadą, że nie należy naprawiać tego, co nie jest zepsute. Jeszcze bardziej błyszczy za to sztandarowy dla serii widok X Ray Kill Cam, robiący wrażenie zwiększoną szczegółowością anatomii przeciwników.

Zmiany wprowadzono natomiast w systemie skradania. Zamiast wskaźnika wykrycia postaci, każdy z wrogów ma oddzielny poziom świadomości obecności gracza. Dodano również funkcję wabienia wrogów poprzez rozpalenie ogniska i zastawienia pułapki. Również zdrowie, do tej pory regenerujące się automatycznie, tym razem uzupełniane było przez apteczki.

Powrócił tryb multiplayer, z większą ilością map oraz trybów rozgrywki — takimi jak Capture the Flag, Distance King czy No Cross. Przyjemnym urozmaiceniem był tryb survival, gdzie gracze w kooperacji mierzyli się z coraz to większymi falami przeciwników.

W roku 2015 ukazała się edycja Sniper Elite III: Afrika Ultimate Edition – zawierała dziewięć dodatków DLC wydanych od premiery oryginału. Na zestaw składały się trzy rozszerzenia fabularne i sześć paczek z broniami. Rozbudowie uległ również tryb multiplayer, z nowymi mapami, trybami i misjami.

Zombie Army Trilogy

Zanim oczy graczy ujrzały pełnoprawną kontynuację, na rynku w roku 2015 pojawiła się kolejna porcja spin offów serii. Zombie Army Trilogy to zremasterowany pakiet poprzednich dwóch dodatków do Sniper Elite V2, uzupełnionych ostatnim, trzecim rozdziałem i szeregiem usprawnień w gameplayu.

Poprzednio, z racji formy dodatków, serią Nazi Zombie Army cieszyć się mogli tylko posiadacze komputerów. Tym razem jednak, dzięki wydaniu zestawu jako oddzielny produkt, do tego grona dołączyli właściciele PS4 oraz Xbox One. Dzięki multiplayerowi, kooperacji i trybowi Hordy również na konsolach gra cieszyła się powodzeniem wśród graczy.

Sniper Elite 4

Ostatnia z głównych części serii. Sniper Elite 4 ukazała się w 2017 roku na konsole PS4, Xbox One i PC. Port na Nintendo Switch i usługę Stadia został wydany w 2020.

Akcja gry tym razem przenosi gracza do Włoch w roku 1943. Główny bohater, znany miłośnikom poprzednich tytułów Karl Fairburne, musi tym razem wspomóc włoski ruch oporu i powstrzymać wrogów przed wykorzystaniem kolejnej niszczycielskiej broni.

Ulepszona została grafika, mapy stały się jeszcze większe, dając więcej swobody w wykonywaniu celów naszych misji. Poprawiona również została sztuczna inteligencja przeciwników, tym razem lepiej reagująca na poziomie grupy na poczynania gracza.  

Jeśli chodzi o strzelanie, wprowadzono zmiany w sposobie celowania. Również nieodzowny X Ray Kill Cam został rozbudowany. Tym razem mógł on być wyzwolony przy okazji eksplozji, eliminacji przeciwników z broni krótkodystansowej, czy nawet walki wręcz. Przy skradaniu pomagał rozszerzony wachlarz sposobów przemieszczania się i wykorzystania terenu, połączony z opcjami natychmiastowego powalenia przeciwnika z ukrycia.

W znanej formie powrócił także tryb multiplayer. Gracze mogą działać w kooperacji lub walczyć w indywidualnych albo zespołowych trybach gry wieloosobowej. Rozgrywki nabrały dynamiki dzięki wspomnianym usprawnieniom w poruszaniu się gracza, jak i wielkości map, pozwalających na więcej taktycznego myślenia i planowania.

Ciekawym akcentem było dodanie charakterystyk i biografii każdemu z napotkanych przeciwników. Po oznaczeniu wroga przez użycie lornetki oczom gracza ukazywał się krótki opis namierzonej postaci. Wprowadzało to dodatkowy smaczek do możliwych strategii, choćby poprzez zwykłą sympatię do któregoś z wirtualnych bytów. Świadczyło to też o tym, że twórcy ze studia Rebellion nadal mają pomysły na urozmaicenie rozgrywki.

Sniper Elite V2 Remastered

Remaster drugiej części cyklu, wydany w 2019 na PS4, Xbox One, PC i Nintendo Switch. 

Sniper Elite V2 Remastered to ta sama zawartość, co w oryginale, remaster wprowadził jednak ulepszoną grafikę, z odświeżonymi teksturami, modelami, oświetleniem czy efektami wizualnymi. Dostępne jest też wsparcie dla rozdzielczości 4K, trybu HDR i wyświetlania gry w 60 klatkach na sekundę.

Odświeżono także multiplayer, wspierający grę do 16 graczy jednocześnie, a budowaniu wspomnień z rozgrywki pomagał wbudowany tryb fotograficzny. 

Jest to na pewno nadal świetna okazja do zapoznania się z początkiem serii i powrotu do Berlina z roku 1945 i wydarzeń znanych fanom.

Zombie Army 4: Dead War

Kolejna część spin offów spod szyldu Zombie Army. Wydana w 2020 roku na PS4, Xbox One, PC oraz Google Stadia Zombie Army 4: Dead War to sequel do wydanego pięć lat wcześniej pakietu Trilogy. 

Akcja dzieje się w roku 1946, po wydarzeniach z poprzedniej części. Na naszej drodze ponownie stoi armia nieumarłych, z którą tym razem mierzymy się na terenie Włoch. Lokalizacja ta jest nieprzypadkowa, ponieważ Dead War bazuje zawartością, jak i mechanikami, na Sniper Elite 4.

Pod kątem formy rozgrywki to typowy zombie shooter. Od swojego poprzednika różni się większym naciskiem na akcję i eksterminację przeciwników. Zwiększona liczebność umarlaków została zrównoważona pojawieniem się nowego ekwipunku i broni ciężkiej, która (jak można sobie wyobrazić) dosłownie kosi wrogów.

Na tryb single player składa się 9 rozdziałów (18 wraz z DLC), do rozegrania samemu lub w kooperacji. Mocno postawiono tym razem na multiplayer, urozmaicając rozgrywkę ze znajomymi rozbudowanymi opcjami customizacji ekwipunku i wyglądu postaci.

Sniper Elite VR

Wydana w 2021, najnowsza część serii. Tym razem przybrała ona formę strzelaniny VR, dostępnej na PC (Oculus Rift i Quest, Steam VR) oraz PS4 z PlayStation VR.

Sniper Elite VR jest o nieoczekiwanym, a jednak dość logicznym krokiem w rozwoju serii. Jaka jest w końcu lepsza forma na wczucie się w bycie snajperem, niż własnoręczne przyłożenie celownika do oka będąc w wirtualnej rzeczywistości?

Gra oferuje w pełni swobodne poruszanie się, wykorzystanie autentycznych broni z okresu II Wojny Światowej oraz immersyjne strzelanie z widoku pierwszej osoby. Także X Ray Kill Cam ma tutaj swoje miejsce, i w takim wydaniu robi wrażenie jak nigdy.

Do dyspozycji oddano zupełnie nową kampanię złożoną z zachęcających do powtórnej rozgrywki osiemnastu rozdziałów. Sniper Elite VR to na pewno ciekawa opcja dla posiadaczy odpowiedniego sprzętu i miłośników immersji.

Przyszłość serii Sniper Elite

Niewiele wiadomo na temat potencjalnej kolejnej części cyklu, Sniper Elite 5. W 2019 roku Rebellion Developments potwierdziło, że tytuł jest w produkcji. I tyle.

Patrząc jednak na ostatnie dokonania studia, bawienie się formą rozgrywki i kolejnymi jej elementami możemy liczyć na co najmniej utrzymanie jakości, do której nas przyzwyczajono.

gra o snajperze
Źródło: kulturalnemedia.pl

Nowy rozdział i kolejna generacja konsol to może jednak znak, aby do doskonałego i dopieszczonego do granic modelu strzelania ze snajperki podnieść poziom także innych elementów rozgrywki. Wtedy niewątpliwie do czynienia mielibyśmy z prawdziwym hitem. I tego sobie życzmy! 

Źródło obrazka głównego: wall.alphacoders.com

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *