sniper ghost warrior

Rozrywka

01.10.2021 13:12

Historia gier Sniper: Ghost Warrior — najważniejsze informacje o polskiej serii strzelanek 

Gry
15
1
0
15
1

Seria gier Sniper: Ghost Warrior nie miała łatwych początków. Polskie studio CI Games po premierze pierwszej gry musiało radzić sobie z wieloma nieprzychylnymi opiniami krytyków. Po stronie gry zawsze stawali jednak jej wierni fani. Historia serii bez wątpienia jest ciekawa i warta poznania. 

Sniper: Ghost Warrior — historia serii

Mało kto wie, że historia serii Sniper: Ghost Warrior zaczęła się jeszcze przed wydaniem gry o tym tytule. Pierwszym podejściem do strzelanki było wydanie przez studio pozycji Sniper: Art of Victory, która ukazała się w 2008 roku. 

sniper ghost warrior gry

Zobacz też: Historia serii gier Call of Duty – najważniejsze informacje o kultowej grze FPS

Właśnie wtedy gracze po raz pierwszy mogli wcielić się w tytułowego snajpera i przystąpić do walki w czasie II wojny światowej. Mimo ciekawego pomysłu gra otrzymała nieprzychylne recenzje krytyków i średnie opinie fanów. 

Studio nie postanowiło się jednak poddać i tak w 2010 roku przedstawiło całkiem nową odsłonę Snipera — Sniper: Ghost Warrior. Mimo że znów pojawiły się słabe opinie od recenzentów, to gra odniosła sukces sprzedażowy, co na dobre rozpoczęło powstawanie kolejnych pozycji z serii. 

W 2021 roku możemy się doliczyć aż pięciu gier, które razem sprzedały się w ponad 11 milionach egzemplarzy. Z pewnością zapewniają graczom dużo emocji i świetną zabawę. Warto jednak zapytać — skąd bierze się ich fenomen?

sniper ghost warrior historia serii

Fenomen gier Sniper: Ghost Warrior

Nie da się ukryć, że mimo trudnych początków, gra Sniper: Ghost Warrior stała się dobrze sprzedająca strzelanką powszechnie lubianą przez fanów. Skąd bierze się to zainteresowanie? 

Zarówno pośród opinii krytyków, jak i graczy, można zauważyć powtarzające się zalety gry, sprawiające, że każdy z chęcią po nią sięga i daje jej przynajmniej jedną szansę. Przede wszystkim wymieniany jest tutaj poziom trudności, który zadowala wyjadaczy zaawansowanych oraz graczy początkujących. Oprócz tego doceniana jest również realistyczna rozgrywka poprowadzona z pomysłem! 

CI Games — kolejny CD Projekt RED?

CD Projekt RED to polski producent gier komputerowych, znany z gier takich jak seria Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077. Studio przez wiele lat pracowało nad swoimi produkcjami, a jego w większości dopracowane produkcje znane są na całym świecie. 

Póki co jest to jedyny polski producent, któremu udało się zdobyć światową sławę. Czy CI Games może powtórzyć jego sukces? Okazuje się, że studio idzie w bardzo dobrym kierunku i zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. 

Warto też zaznaczyć, że w przeciwieństwie do CD Projekt RED, CI Games nie ma na swoim koncie dużych potknięć, którym dla producentów Cyberpunk 2077 była zbyt wczesna premiera gry, co spowodowało wiele niedociągnięć. 

Jeśli Sniper: Ghost Warrior Contracts wciąż będzie szło w kierunku lepszej oprawy audiowizualnej i dużej dowolności w grze, a wyniki sprzedażowe utrzymają się na wysokim poziomie, to studio może stać się drugim dużym polskim producentem gier komputerowych, na którego premiery czeka cały świat!

Lista wszystkich gier z serii Sniper: Ghost Warrior:

Jak już wspomniałem, seria Sniper: Ghost Warrior posiada bardzo ciekawą historię, pełną wzlotów i upadków. Jest ona uzależniona od kolejnych pozycji wydawanych przez studio na przestrzeni ponad 10 lat. 

Jak wyglądały poszczególne, części, co się zmieniało i jak na te zmiany reagowali krytycy, a szczególnie fani? Oto lista wszystkich gier z serii!

sniper ghost warrior gry fps

Sniper: Ghost Warrior

Pierwsza właściwa część serii ukazała się w 2010 roku. Gra Sniper: Ghost Warrior pozwala graczom wcielić się w strzelca wyborowego, sierżanta Tylera Wellsa, zajmującego się wykonywaniem różnego rodzaju misji. Mają one doprowadzić do uwolnienia państwa spod władz reżimu i przywrócenie demokracji. To właśnie dzięki nim poznajemy głównego bohatera oraz jego możliwości, a także stopniowo przechodzimy przez fabułę gry. 

Podczas wykonywania pracy snajpera, gracze muszą skupiać uwagę nie tylko na swoim celu, lecz także na warunkach pogodowych oraz terenowych. Jest to dodatkowe utrudnienie, które znacznie wpływa na realizm samej gry. 

Jak już wspomniałem, pozycja spotkała się z sukcesem sprzedażowym, kontrastującym z niskimi opiniami krytyków. W Sniper: Ghost Warrior można zagrać zarówno na PC, jak i PS3 oraz Xbox 360. 

sniper ghost warrior sequel

Sniper: Ghost Warrior 2

W marcu 2013 roku studio CI Games przedstawiło kontynuację pierwszego Snipera. Druga część wyróżnia się przede wszystkim całkowicie nowymi lokacjami, dzięki którym gracze mogą poznać wyjątkowe miejsca na całym świecie, od Himalajów po Sarajewo. 

Wciąż trzeba zajmować się skrytobójczymi misjami i przemyślanymi zagraniami w celu eliminacji przeciwnika. Dodatkowymi opcjami jest tutaj możliwość korzystania z urządzeń takich jak noktowizor. 

Mimo że poprawione zostały aspekty dotyczące sztucznej inteligencji i trzeba korzystać z nowych strategii, to gra wciąż nie podbiła serc recenzentów i pozostaje zakwalifikowana jako średnia. 

Pozycja Sniper: Ghost Warrior 2 dostępna jest zarówno na PC, jak i PS3 oraz Xbox 360. Już w 2014 roku ogłoszone zostały prace nad kolejną częścią z serii. Co twórcy przygotowali tym razem?

sniper ghost warrior 3

Sniper: Ghost Warrior 3

W 2017 roku odbyła się premiera trzeciej części serii Sniper: Ghost Warrior, za którą niezmiennie odpowiadało studio CI Games. Gracze znów mają okazję wcielić się w strzelca wyborowego, który z ukrycia eliminuje swoich przeciwników. 

Fabuła rozgrywa się w rzeczywistości opanowanej konfliktem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Produkcja różni się jednak od poprzedniczek pod kilkoma względami. 

Przede wszystkim, do rozgrywki zostały wprowadzone elementy survivalowe, których zadaniem jest urozmaicenie rozgrywki, dotychczasowo skupiającej się na używaniu karabinu i wypełnianiu misji. Oprócz tego gracze otrzymali też znacznie większą swobodę — od teraz mogą oni dowolnie wykonywać zadania poboczne oraz korzystać z systemu craftingu! 

Oprócz zmian w rozgrywce zauważalne są również te dotyczące grafiki, co zostało docenione przez recenzentów. Warto zauważyć, że w ciągu 10 miesięcy od premiery sprzedało się aż milion kopii Sniper: Ghost Warrior 3. Pozycja dostępna jest na PC, jak i PS4 oraz X One.

sniper ghost warrior contracts

Sniper: Ghost Warrior Contracts

Czwarta gra z serii ukazała się w listopadzie 2019 roku. Tym razem gracze przenoszą się na Syberię, która po wojnie Rosji i Mongolii jest nowym państwem na mapie. Niestety zmaga się ona z problemami dotyczącymi systemu władzy, różnych nadużyć i korupcji. 

Główny bohater standardowo otrzymuje skrytobójcze misje opłacane przez sponsora. To właśnie zlecenia stają się głównym elementem gry. Aby je wykonać, trzeba się jednak wykazać dobrą strategią i odpowiednio uniknąć bezpośrednich starć z wrogiem. 

Twórcy zdecydowali się jednak zrezygnować z otwartego świata. Zamiast tego gracze przenoszą się do konkretnych lokacji, w których mają wykonywać zlecone misje — kontrakty, za które otrzymują wynagrodzenie. 

Krytycy dostrzegli w grze duży potencjał, dzięki czemu otrzymała ona znacznie wyższe notowania niż jej poprzednie części. W Sniper: Ghost Warrior Contracts można zagrać zarówno samemu, jak i w trybie wieloosobowym. Pozycja dostępna jest na PC, X One i PS4.

sniper ghost warrior contracts 2

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2

Sukces Sniper: Ghost Warrior Contracts nie mógł się zakończyć inaczej, jak wydaniem kolejnej części serii. W 2021 roku studio CI Games ponownie przedstawiło graczom strzelankę taktyczną, w której mogą wcielić się w zawodowego snajpera

Tym razem główny bohater ma się zająć eliminacją osób wspierających reżim na Bliskim Wschodzie. Znów pojawiają się skrytobójcze misje na kontraktach, za które otrzymać można spore wynagrodzenie. Oprócz tego można się również podjąć zadań pobocznych ze specjalnymi nagrodami. 

Twórcy dopracowali oprawę wizualną przedstawioną w pierwszej części i przygotowali grę obejmującą kampanię dla jednego gracza (w poprzedniej części dostępny był też tryb gry wieloosobowej). 

Recenzje graczy i krytyków są mieszane, jednak znacznie większa liczba osób jest pozytywnie nastawiona do najnowszej produkcji CI Games. W Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 zagrać można na PC, PS4, XOne i XSX, a także PS5!

Zobacz też: Historia serii gier Medal of Honor — najważniejsze informacje o kultowej grze FPS

Kolejny Sniper powstanie? Przyszłość serii Ghost Warrior od CI Games

Niedawno odbyła się premiera piątej części serii, jednak gracze już zastanawiają się, czy i kiedy można liczyć na kolejnego Snipera. Niestety, na razie nic na ten temat nie wiadomo. 

Twórcy serii mają nadzieje na to, że Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 stanie się tak zwanym „long sellerem”, czyli grą, która będzie się sprzedawała przez długi czas. W tym celu zamierzają ulepszać jej pierwsze wydanie poprzez kolejne, darmowe aktualizacje. W ten sposób gracze otrzymają nowe, interesujące opcje urozmaicające rozgrywkę, a studio będzie mogło zyskać nowych fanów swojej serii i przez długi czas pozostawać na językach. 

Warto też wspomnieć o tym, że 24 sierpnia 2021 roku Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 ukazał się na PS5. Gra pojawiła się w specjalnym wydaniu zawierającym liczne dodatki oraz usprawnienia, w tym ulepszoną jakość obrazu, a samo studio mówiło o „najładniejszej odsłonie całej serii”. Oprócz tego CI Games pracuje też nad inną produkcją — Lords of the Fallen 2, która ukazać się ma już w 2022 roku. 

15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *