1. Scroll
 2. /
 3. Technologia
 4. /
 5. CD Projekt Red – wszystko o najbardziej znanym polskim producencie gier

Technologia

2 miesiące temu

CD Projekt Red – wszystko o najbardziej znanym polskim producencie gier

Gry
5
2
0
5
2

CD Projekt Red to obecnie najbardziej znane na świecie, polskie studio tworzące gry komputerowe. Ich losy stanowią ogromną część fascynującej historii polskich firm technologicznych z przełomu stuleci.

CD Projekt – jak to się wszystko zaczęło, czyli odrobina historii

W 1994 roku nikomu nawet nie przeszło przez myśl, że mała firma, utworzona przez dwójkę absolwentów jednego z warszawskich liceów, Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego, stanie się takim technologicznym gigantem. Panowie rozpoczynali swą działalność od dystrybucji zagranicznych gier komputerowych na nośnikach CD-ROM w Polsce. 

Mimo obrania innego kursu prowadzenia przedsiębiorstwa, dystrybucja gier wideo prowadzona jest przez CDP do dziś pod szyldem projektu GOG.com. Spółka Michała Kicińskiego i Marcina Iwińskiego również jako pierwsza w kraju zaczęła zajmować się lokalizacją zagranicznych gier, czyli ich adaptacją regionalną.

CD Projekt i wejście na giełdę

Wejście spółki CD Projekt na giełdę było złożonym przedsięwzięciem, które poprzedzone było w 2010 roku połączeniem dwóch przedsiębiorstw: Optimus S.A. oraz CDP Investment. Optimus, spółka już notowana na GPW, twórca portalu Onet.pl oraz producent komputerów borykał się z problemami związanymi z oskarżeniami (jak się później okazało, bezpodstawnymi) o nadużycia podatkowe. 

Tymczasem CDP, wciąż zajmując się dystrybucją gier, lecz mając już za sobą ciepło przyjęty debiut pierwszej części gry Wiedźmin w 2007 roku, walczył z konsekwencjami kryzysu spółek technologicznych (tzw. bańka internetowa), głównie spadkiem wolumenu sprzedaży gier. 

21 października 2009 roku obie spółki zawarły umowę inwestycyjną, której konsekwencją jest przejęcie przez Optimusa wszystkich udziałów CDP Investment 1 maja 2010 roku. Formalna fuzja obu przedsiębiorstw nastąpiła pod koniec grudnia 2010 roku, a w lipcu kolejnego roku Optimus zaczął funkcjonować na polskiej GPW jako CD Projekt RED S.A., a w 2012 roku już jako CD Projekt S.A. 

Umowa przyniosła każdej stronie duże korzyści, a wzrost wyceny spółki w kolejnych latach był bezprecedensowy w skali Europy. Warto wspomnieć o udziale Zbigniewa Jakubasa w procesie połączenia się obu spółek. Jakubas był inwestorem, który już w tamtym czasie widział potencjał CDPR, a zarazem doceniał dotychczasowe osiągnięcia Optimusa. Wsparł on pożyczką zespół CDP, która została potem skonwertowana na akcje spółki CD Projekt S.A. 

CD Projekt, CD Projekt Red, Grupa Kapitałowa CD Projekt – jak się w tym nie pogubić?

CD Projekt, mimo że jest to przedsiębiorstwo działające głównie w segmencie gier wideo, w swojej historii przechodziło wiele przemian. Za każdą zmianą struktury organizacyjnej lub nawet nazwy kryje się przemyślana decyzja zarządu holdingu. Miało to na celu właściwy podział ról między podmiotami zależnymi spółki, a także skuteczne zarządzanie w obliczu ciągle zmieniających się warunków zewnętrznych.

W 1994 roku założona została spółka CD Projekt, której podstawowym profilem była dystrybucja zagranicznych gier. 2002 to rok założenia spółki-córki CD Projekt Red, zajmującej się wyłącznie tworzeniem gier. Jej prezesem został Sebastian Zieliński. W 2008 roku powstał CDP Investment, spółka holdingowa w grupie kapitałowej CD Projekt – docelowo podmiot zarządzający holdingu (potocznie: właściciel CD Projekt, CD Projekt Red, oraz spółki GOG Ltd.) i to właśnie ten podmiot był jedną ze stron fuzji z giełdowym Optimusem.

Zobacz też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Struktura organizacyjna CD Projekt

Obecna struktura spółki CD Projekt S.A. to trzy filary:

 • GOG Poland Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo należące do holdingu CD Projekt administrujące od 2008 roku serwisem cyfrowej dystrybucji gier komputerowych (do 2012 roku nazywane Good Old Games);
 • CD Projekt Brands S.A.;
 • CD Projekt Inc.;

Skład zarządu

Na obecny zarząd spółki CD Projekt S.A. składa się sześć osób:

 • Adam Kiciński, Prezes Zarządu – współzałożyciel CDP w 1994 roku; odpowiada za strategię i relacje inwestorskie;
 • Marcin Iwiński, Wiceprezes Zarządu ds. międzynarodowych – współzałożyciel CDP w 1994 roku; odpowiada za kontakty zagraniczne spółki oraz nadzoruje zagraniczne podmioty zależne,
 • Piotr Nielubowicz – Wiceprezes Zarządu ds. finansowych – od 1999 roku współwłaściciel ówczesnej spółki CDP; odpowiada za finanse i rachunkowość, a także wspiera Adama Kicińskiego w działalności relacji inwestorskich;
 • Adam Badowski – Członek Zarządu – od 2002 roku związany głównie ze spółką CDP RED sp. z o.o. i CD Projekt Red S.A., współtwórca projektu Wiedźmin i Wiedźmin 2;
 • Michał Nowakowski – Członek Zarządu – związany ze spółką od 2005 roku, odpowiedzialny za politykę sprzedażową i wydawniczą Grupy CDP;
 • Piotr Karwowski – Członek Zarządu – współpracuje z CD Projektem od 1998 roku, współtwórca serwisu GOG.com, za który obecnie odpowiada; gra wideo Gwint jest również tworzona pod jego nadzorem.

Najważniejsze gry wyprodukowane przez CDPR

Zespół projektowy CD Projekt Red stoi za kilkoma znanymi tytułami gier wideo, które na zawsze wpisały się w świat wirtualnej rozrywki.

Seria Wiedźmin

Prace nad pierwszą częścią gry fabularnej Wiedźmin rozpoczęły się już w 2003 roku. Przygody Geralta z Rivii zostały wydane w 2007 roku i natychmiast spotkały się z przychylnymi recenzjami krytyków na całym świecie. Wiedźmin stał się również dużym sukcesem komercyjnym. Warto wspomnieć, że w latach 2008-2012 funkcjonowała również przeglądarkowa, okrojona wersja gry: Wiedźmin: Versus.

Zespół projektowy natychmiast podjął prace nad sequelem serii, którego premiera odbyła się już w 2011 roku. Wiedźmin 2: Zabójcy królów został doceniony nie tylko za doskonałą oprawę audiowizualną, ale również za dojrzałą fabułę.

Wiedźmin 3: Dziki Gon, wydany w 2015 roku, powstały na podstawie doświadczeń z poprzednich części, stał się niesamowitym sukcesem komercyjnym na całym świecie. Reżyserem trzeciej części Wiedźmina był Konrad Tomaszkiewicz, związany z CDPR od 2004 roku. 

Już sam fakt przyznania Wiedźminowi 3 wysokiego, siódmego miejsca na liście 250 najlepszych gier wszechczasów wydanych na PC przez czasopismo GameStar świadczy o bezprecedensowości tej pozycji w kulturze masowej.  Do trzeciej części Wiedźmina wydano dwa dodatki: Serce z kamienia oraz Krew i wino.

Gwint

Gwint: Wiedźmińska gra karciana to pierwotnie mini gra, która pojawiła się w trzeciej części Wiedźmina, jednak szybko zyskała swój własny byt. Gwint został wydany jako odrębny i bardziej rozbudowany tytuł w 2018 roku. Do chwili obecnej doczekała się już pięciu rozszerzeń: Krwawa klątwa, Novigrad, Żelazna wola, Kupcy Ofiru oraz Pan Lusterko. Aplikację można pobrać także na smartfony, co bez wątpienia pomogło jej w szybkim zdobyciu popularności.

Cyberpunk 2077

Prace nad ostatnią superprodukcją zespołu CDP Red, Cyperpunk 2077, zostały rozpoczęte w 2016 roku, tuż po ukończeniu dodatku do trzeciej części Wiedźmina: Krew i wino. Produkcja powstała na motywach amerykańskiej gry fabularnej Cyberpunk 2020. Redom nie można odmówić rozmachu – w końcowym etapie nad grą pracowało ponad 500 osób. 

CD Projekt uzyskało od polskiego rządu wsparcie w formie grantu na kwotę ponad 7 milionów dolarów amerykańskich. Cyberpunk 2077, ze względu na zastosowane rozwiązania technologiczne, miał być gamingowym majstersztykiem. Równie dużą wagę przyłożono do fabuły, bogatej w nawiązania do wielu kultowych pozycji cyberpunkowych różnorodnych mediów – filmu, komiksu, książki. 

Gra nawiązuje m.in. do takich tytułów, jak Łowca Androidów, Ghost In The Shell, Johnny Mnemonic, Mad Max: Na drodze gniewu. Nie zabrakło również nawiązań do poprzednich produkcji CDPR, przede wszystkim Wiedźmina. W jedną z głównych postaci wciela się znany wszystkim aktor Keanu Reeves. Drugim reżyserem i szefem produkcji był Konrad Tomaszkiewicz, współtwórca sukcesu Wiedźmina 3.

Premiera Cyberpunka 2077, poprzedzona ogromną kampanią marketingową, lecz wielokrotnie odkładana, miała miejsce w grudniu 2020 roku. Gra została odebrana dość ciepło przez recenzentów. Niestety, ze względu na pewne niedopracowania techniczne została przyjęta początkowo z dużą krytyką ze strony graczy. 

O ile warstwie fabularnej i audiowizualnej nie można było nic zarzucić, to powszechnie krytykowano głównie niektóre mechaniki (walka, kierowanie pojazdami) szczególnie w wersjach Cyberpunka 2077 na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Nie zmienia to faktu, że po raz kolejny studio CD Projekt Red wypuściło niekwestionowany bestseller, bijąc kolejne rekordy sprzedaży gry na całym świecie. 

Anulowane projekty

Produkcje CD Projekt Red to nie tylko same komercyjne sukcesy. W historii studia było kilka tytułów, które, mimo że rozpoczęte, nie były kontynuowane. Jeden z pierwszych porzuconych projektów to mająca powstać we współpracy z amerykańskim studiem Interplay Entertainment adaptacja gry wideo Wrota Baldura (Baldur’s Gate: Dark Alliance) na komputery osobiste. Redzi zachowali jednak prawa do kodu, który został potem wykorzystany przy produkcji pierwszego dużego sukcesu komercyjnego spółki, gry Wiedźmin.

Niewiele osób również pamięta, że pierwszy Wiedźmin nie został wydany na konsole Xbox 360 i PlayStation 3, nad czym ubolewały rzesze fanów. Podjęto się konwersji gry na PS3 i Xbox 360, jednak projekt został porzucony.

Podobnie jak gra FPP They – futurystyczna gra akcji, nad którą pracowało CDP wraz ze studiem Metropolis. Projekt ten został ostatecznie porzucony.

Redzi i ich plany na przyszłość

Ekipa CD Projekt nie spoczywa na laurach. W najbliższej perspektywie Cyberpunk 2077 będzie wciąż patchowany – wydawane są nowe łatki poprawiające komfort gry wideo (najnowszy patch 1.2 wprowadza ponad 500 poprawek). 

W opublikowanej w marcu 2021 roku strategii rozwoju na kolejne lata, nazwanej „transformacja RED 2.0” określiła główne kierunki rozwoju. Obejmują one wykorzystanie potencjału i rozpoznawalności dwóch sztandarowych tytułów studia – Wiedźmin i Cyberpunk nawet poza rynek gier, ale także równoległą produkcję kilku gier wideo AAA (do tej pory pracowano nad jednym, głównym projektem) oraz dalszą ekspansję (fuzje i przejęcia).

Mimo znaczącego spadku ceny akcji CDP na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka wciąż jest gigantem z jasno określonym planem działania.

Zobacz też: Najlepsze gry samochodowe – jakie gry o autach warto sprawdzić w 2021 roku?

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.