hellblade gra

Rozrywka

26.10.2021 23:25

Hellblade: Senua’s Sacrifice (PS4, XONE, XSX, Nintendo Switch, PC)

Gry
10
0
0
10
0

Hellblade to przygodowa gra akcji od studia Ninja Theory. Wyróżnia się światem inspirowanym celtycką i nordycką mitologią i ciężkim klimatem. Jako tytułowa Senua odbywamy wewnętrzną podróż i walkę z demonami oraz psychozą bohaterki.

Data premiery i twórcy

Gra miała premierę 8 sierpnia 2017 roku na PS4 i PC, a 11 kwietnia 2018 roku na konsolę Xbox One. Rok później, 11 kwietnia 2019 roku ukazała się wersja na Nintendo Switch. Zarówno twórcami, jak i wydawcą było studio Ninja Theory.

hellblade gry pc
Hellblade to zdecydowanie nietypowa i bardzo klimatyczna gra | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Historia serii gier God of War – najważniejsze informacje o brutalnej grze Santa Monica Studios

Gry podobne do Hellblade: Senua’s Sacrifice

Hellblade samo w sobie jest grą dość unikatową. Jednak znajdą się tytuły, które w jakiś sposób nawiązują swoim stylem lub podejściem do rozgrywki do przygody Senuy:

  • God Of War (PS4) to kolejny tytuł, który czerpie garściami z mitologii, a Kratosa chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.
  • Nier Automata (XONE, PS4, PC) oferuje może zupełnie inny klimat, ale trzonem rozgrywki również jest próba wyjścia z nie najciekawszej sytuacji.
  • A Plague Tell: Innocence  (XONE, XSX, PS4, PS5, Nintendo Switch, PC) to z kolei bardzo niedoceniony, z pięknym settingiem i momentami bardzo ciężkim klimatem.

Hellblade: Senua’s Sacrifice — oceny i opinie 

Hellblade zebrało pozytywne recenzje oraz szereg nagród branżowych, a na Metacritic cieszy się oceną 83 od dziennikarzy i 8.1 od graczy. O ile sama gra była mniejszym, niejako niezależnym projektem, to twórcy pokazali, że dysponując ograniczonymi środkami, ale konkretną wizją i planem na rozgrywkę można stworzyć dzieło, które będzie przyrównywane do tytułów AAA.

Elementy, które chwalono najbardziej to niewątpliwie kierunek artystyczny i narracja gry, które zaskakują świeżymi, oryginalnymi rozwiązaniami, ściśle związanymi z tematyką choroby psychicznej, z jaką zmaga się Senua. Postać głównej bohaterki została przedstawiona i zagrana w sposób bardzo angażujący odbiorcę, a kolejne wydarzenia związane z fabułą gry pozostały na długo w pamięci wielu graczy. Doświadczenie to ubogaciła również chwalona, oryginalna strona audiowizualna, a zwłaszcza realizacja efektów dźwiękowych.

Sam gameplay był kwestią bardziej sporną. Jednym spodobało się minimalistyczne podejście do tematu, ograniczona ilość mechanik i kameralność dzieła. Niektórzy narzekali na małą ilość przeciwników i powtarzalność zagadek, nadal jednak nie był to czynnik wpływający na pozytywny odbiór dzieła.

“Świetnie opowiedziana historia. Lokacje różnorodne i ciekawe. System walki satysfakcjonujący i nagradzający refleks. Jednak na największe uznanie zasługuje oprawa audio, która tworzy fantastyczny klimat i głębie” (Janusz, SteamCommunity.com)

“Ta gra to przeżycie, a nie zwykła rozgrywka. Przeżycie tak głęboko zapadające w pamięć i dotykające duszy, że nadal mam ciarki słuchając soundtracku. Przeżycie, które dowodzi, że współczesne gry potrafią być niesamowitą, przepiękną formą sztuki, którą chłonie się jak żadną inną” (Junimo, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

9 sierpnia 2021 pojawiła się aktualizacja na Xbox Series X pozwalająca wykorzystać moc konsoli nowej generacji Microsoftu. Dodano obsługę ray tracingu, rozdzielczość 4K, odświeżanie 120hz oraz ulepszono efekty graficzne. Dodano także możliwość wyboru rozdziałów.

Zwiastun i gameplay

Na zwiastunie widzimy główne cechy Hellblade: mroczny klimat, przytłaczającą atmosferę i niesamowitą reżyserię dźwięku. O ile nie widzimy na nim gameplayu, to doskonale pokazuje, czego możemy się spodziewać po odpaleniu gry.

Fabuła i rozgrywka w Hellblade: Senua’s Sacrifice

W Hellblade wcielamy się w Senuę, przedstawicielkę Piktów i wojowniczkę. Po ataku barbarzyńców na jej wioskę i śmierci bliskiej osoby rusza ona na wędrówkę do Hellheimu, przedstawianej w nordyckiej mitologii wizji piekła. Podróż ta okazuje się jednak o wiele bardziej osobista, gdy na wskutek psychozy, na którą cierpi główna bohaterka, granice między jej wyobrażeniami oraz rzeczywistością ulegają zatarciu. 

Hellblade zachwyca sposobem przedstawienia choroby psychicznej głównej bohaterki. Ninja Theory konsultowało ten niełatwy temat ze specjalistami, naukowcami i osobami cierpiącymi na psychozę, starając się jak najwierniej i jak najrzetelniej oddać chorobę w narracji i gameplayu, który jest jednocześnie minimalistyczny, ale daleki od „samograja”. 

hellblade gameplay
Hellblade to tytuł iście artystyczny i zachwycający swoim klimatem } źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: TOP 10 – najlepsze gry na Xbox One. Kultowe gry z Xbox One, w które zagrasz na Xbox Series

Podczas rozgrywki, widzianej znad ramienia bohaterki, przyjdzie nam eksplorować kolejne, liniowe poziomy. Na naszej drodze pojawiają się proste zagadki środowiskowe, a od czasu do czasu  na specjalnych arenach zmierzymy się z przeciwnikami. Sama walka jest dość nieskomplikowana, skupia się na prostych, ale widowiskowych cięciach, unikach i blokach. Do dyspozycji mamy też umiejętność spowalniania czasu.

Podczas wszystkich tych czynności towarzyszą nam nieustannie głosy i wizje, mające zobrazować stan, w jakim znajduje się bohaterka. Zostały one nagrane w specjalnej technologii, dzięki której grając na słuchawkach, mamy wrażenie dźwięku przestrzennego i niespotykanej immersji. Głosy mają nie tylko uzasadnienie narracyjne, ale też pomagają lub przeszkadzają w samej rozgrywce, czasami ostrzegając nas przed ciosem w plecy czy sugerując rozwiązanie zagadki, innym razem w najmniej odpowiednim momencie otaczając nas istną kakofonią krzyków dobiegających z każdej możliwej strony.

Multiplayer

Hellblade to gra skupiona wyłącznie na rozgrywce singleplayer, także brak w niej trybu dla wielu graczy.

Wymagania sprzętowe Hellblade: Senua’s Sacrifice

Minimalne wymagania sprzętowe:

  • System operacyjny: Windows 7, 8, 10
  • Procesor: Intel i5 3570K / AMD FX-8350
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: GTX 770 z 2GB VRAM / Radeon R9 280X 3GB
  • DirectX: Wersja 11
  • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Aby zainstalować grę na konsolach, potrzebna jest następująca ilość wolnego miejsca: około 15 GB na PS4 i 16 GB na Xbox One, oraz ok. 18,5 GB na Nintendo Switch. 

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *