grafika przedstawiająca kórliki

Rozrywka

13.11.2023 11:11

Kórliki – pogromcy Raymana. Minionki Ubi. Co o nich wiadomo?

Gry Konsole
7
0
0
7
0

Kórliki to istny fenomen – wielu internautów uważa ich za winowajców uśmiercenia marki Raymana. Niemniej jeszcze więcej osób zdaje się kochać te białe, nierozgarnięte futrzaki. Chcesz się dowiedzieć o nich więcej? No to zabwaaahszam! 

„Do zobaczenia w Raymanie 4!” rzekł Murfy w trzeciej części przygód uszatego bohatera. Skłamał, bo w rzekomej czwórce się nie pojawił, ale za to debiut swój zaliczyły Kórliki. Króliko-podobne istoty, które postanowiły najechać Rozdroża Marzeń i choć fani klasycznej platformówki od Ubisoftu znienawidzili te stworzenia, tak reszta najwidoczniej je pokochała.

Początkowo zaledwie postacie drugoplanowe w uniwersum Raymana, szybko wyrosły na gwiazdy pierwszej wielkości. Ich humor, który oscyluje gdzieś między absurdem a slapstickiem, zdobył serca graczy na całym świecie. Ale skąd się wzięły? Czy Ubisoft planował, że Kórliki staną się takie popularne, czy może to był szczęśliwy przypadek?

W tym artykule przyjrzę się bliżej tym szalonym stworzeniom. Dowiesz się, jak z małych, niepozornych postaci w grze Rayman, stały się one nie tylko bohaterami własnych gier, ale i serialu. Czy są one odpowiedzią Ubisoftu na Minionki od Illumination Entertainment? Czy może mają w sobie coś więcej, coś, co pozwala im wybić się ponad standardową formułę „słodkich, ale niebezpiecznych” postaci? Sprawdźmy to! 

Kórliki – czym one w ogóle są? Skąd się wzięły?

Kórliki (z ang. Rabbids)  to istoty przypominające króliki, które pojawiają się w uniwersum Raymana, głównie jako antagoniści. Ich oryginalna nazwa jest zbitką słów 'rabid’ (wściekły) i 'rabbit’ (królik), chociaż w grach często określane są jako zające. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Początkowo Kórliki pojawiły się jako przeciwnicy w serii gier Rayman. Ich rosnąca popularność, wspierana przez różnorodne wiralowe wideo i medialne wystąpienia, sprawiła, że Raving Rabbids wyodrębniło się jako osobna marka, rezygnując z nazwy Rayman od czasu wydania gry Rabbids Go Home w 2009 roku.

Sprawdź też: Mario + Rabbids Sparks of Hope – recenzja gry. Wzorowy sequel

Sukces postaci Kórlików skłonił twórców do stworzenia kolejnych gier w tej serii, co ostatecznie doprowadziło do całkowitego usunięcia Raymana z ich brandingu. Tym też sposobem Ci króliczy-kosmici trwają w najlepsze, a Rayman… kiedyś wróci na dobre, wierzę! 

Tymczasem Kórliki zyskały popularność także poza grami, pojawiając się w takich formach jak serial telewizyjny czy seria komiksów. Ponadto gościnnie wystąpiły w innych grach Ubisoftu. Warto też wspomnieć, że od kilku lat powstaje też adaptacja filmowa! Pracują nad nią  Lionsgate, Ubisoft Film & Television, Mandeville Films oraz Stoopid Buddy Stoodios.

Inwazja przebiegła pomyślnie. Kórliki faktycznie przejęły świat. Szkoda, że po części kosztem świetnej serii platformówek.

Jak powstały Kórliki?

Kiedy w 2006 Ubisoft zaprezentował trailer Raymana 4, fani oszaleli. Króliko-podobni kosmici, wyłaniający się spod ziemi z pustym wzrokiem, w różnych kształtach i rozmiarach, najeżdżający Rozdroża Marzeń? Świetnie to wyglądało! Wtedy zwiastuny przedstawiały grę jeszcze w „klasycznym” jej stylu. Platformówka z elementami walki, gdzie Rayman musiałby przemierzać hordy zombie-podobnych królików, walcząc z nimi za pomocą nie tylko swoich dłoni, ale i butów! Do tego te zmiany strojów, taniec, łapanie kórlików na łańcuch… jako dzieciak łykałem każde info o czwórce. Szkoda, że nigdy tak naprawdę się jej nie doczekałem. 

W miarę ewolucji koncepcji gry, menedżer marketingu Adrian Lacey i animator Charles Beirnaert stworzyli serię wiralowych filmików, które odniosły sukces na YouTube. Ostatecznie gra okazała się być zbiorem minigier, podobnych do serii Mario Party, głównie ze względu na jej wydanie na konsolę Wii. Chociaż Kórliki nadal przedstawiano jako szalone zwierzęta dążące do przejęcia kontroli nad światem, ich główną rolą stało się teraz dostarczanie humorystycznych sytuacji, co odeszło od ich pierwotnego, zombie-podobnego wyglądu. Kórliki stopniowo przekształciły się w różnorodne produkty merchandisingowe, zmieniając się z wrogów do pokonania w bardziej charakterystyczne postacie z różnymi cechami i dziwactwami. 

Sprawdź też: Najlepsze gry na Nintendo Switch dla dzieci

Niedługo po premierze Rayman: Szalone Kórliki, kierownik projektu Loïc Gounon potwierdził, że rozważają rozdzielenie futrzaków od Raymana, zauważając, że Kórliki „trafiły w nieco starszą i bardziej dorosłą publiczność niż poprzednie gry z Raymanem”. Jak już wspominałem wyżej – ostatecznie stało się to w 2009 roku przy premierze Rabbids Go Home

Charakterystyka Kórlików 

Skoro już wiesz, skąd ogólnie wzięły się Kórliki, to warto się pochylić nad nimi samymi. Skąd się wzięły na Rozdrożach Marzeń, jak wygląda ich styl życia, czy po prostu ich cechy charakterystyczne. Cytując Sun Tzu – „Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach…”. Dlatego warto dowiedzieć się co nieco na ich temat! 

Pochodzenie

Tak naprawdę niewiele wiadomo o pierwotnym pochodzeniu Kórlików. W grze Rabbids Go Home sugeruje się, że nawet one same nie wiedzą, skąd pochodzą. Jednak na wczesnym etapie wersji gry Rayman Raving Rabbids na Game Boy Advance, wróżka Ly wyjaśnia, że Kórliki były kiedyś pokojowymi stworzeniami w świecie Raymana, które stopniowo stały się ofiarami znęcania się przez inne istoty, co doprowadziło do ich zepsucia i wyładowania bólu na całym świecie. 

Tylna okładka głównej gry również sugeruje, że Kórliki były kiedyś pokojowe, ale stały się złe, chociaż gra nie wyjaśnia, jak do tego doszło. To wyjaśnienie pochodzenia Kórlików było również używane w oficjalnych komunikatach prasowych Ubisoftu dotyczących pierwotnej platformówki Rayman Raving Rabbids, zanim ta konkretna wizja została porzucona. Michel Ancel, twórca serii, stwierdził w wywiadzie, że Kórliki „przygotowywały ten atak od czasu pierwszej części Raymana”.

Wygląd

kórliki na grafice promocyjnej gry na xbox
Oczy kórlików na kontakt z kinectem robią się zielone! | źródło: materialy prasowe

Zazwyczaj Kórliki przypominają albinosy królików, mając białe futro i nagie brzuchy, usta oraz wnętrza uszu, choć niektóre mogą występować w innych kolorach, takich jak szary, brązowy, a nawet niebieski, żółty, czerwony i zielony. W każdym przypadku większość z nich ma ciemnoniebieskie oczy, które zmieniają kolor na czerwony, gdy wpadają w szał (istnieją wyjątki, na przykład niektóre mają pomarańczowe oczy w wersji PC gry Rayman Raving Rabbids, a jedne zmieniają oczy na jasnozielone w kontakcie z sensorem Kinect Xbox 360). 

Posiadają również dwie duże siekacze. Mają nozdrza, choć nie są one widoczne. Większość z nich jest prawie tak wysoka jak Rayman, wliczając w to długie uszy, chociaż niektóre mogą być większe lub mniejsze; inne mogą całkowicie różnić się wyglądem od reszty, jak na przykład Serguei. Mają również bardzo krótkie, przysadziste nogi i nie mają palców na łapach, choć posiadają kciuki.

Sprawdź też: Premiery gier. W co warto zagrać w roku?

Chociaż większość Kórlików zwykle nie nosi ubrań, niektóre lubią przebierać się w kostiumy, aby odróżnić się od innych, takie jak Superbunnies czy Kórliki Sam Fisher (z gry Splinter Cell). Warto zauważyć, że w Rayman Raving Rabbids 2 kostiumy, głównie oparte na stereotypach geograficznych (co doprowadziło do powstania kolekcji zabawek „Rabbids Invade the World”) i postaciach filmowych, można odblokować i nosić podczas gry. W Raving Rabbids: Travel in Time noszą kostiumy oparte na historycznym ubiorze.

Zachowanie

Kórliki są przedstawiane jako głupkowate oraz łatwe do rozbawienia. Chociaż często traktują Raymana jako swojego wroga, to równie często atakują także siebie nawzajem. Są również bardzo łatwowierne i często padają ofiarą oszustw (na przykład w „Bunnies Like Surprises”). Znęcają się także nad innymi zwierzętami, takimi jak świnie, owce, krowy i małe Globoxy. W grach Rayman Szalone Kórliki 2 i Rabbids Go Home znęcają się również nad ludźmi. Nie rozumieją też, jak działa wiele napotkanych przez nich przedmiotów i często zachowują się bardzo dziecinnie (na przykład bełkotając, rzucając rzeczami w innych i głośno gaworząc, gdy proszeni są o ciszę). 

Jednym z ulubionych zajęć Kórlików jest taniec, i wiele z nich trudno oprzeć się dźwiękom muzyki — na przykład w Rayman Szalone Kórliki, włączenie radia podczas polowań na króliki odwraca uwagę niektórych z nich na korzyść Raymana. Mają również niektóre cechy prawdziwych królików, takie jak jedzenie marchewek i kopanie nor.

Fani wzięłi sprawy w swoje ręce i odtwarzają oryginalnego Raymana 4!

Mowa

Zwykle Kórliki nie mówią nic zrozumiałego, komunikując się głównie przez krzyczenie na cały głos. Jednakże niektóre z nich mogły nauczyć się „śpiewać” po angielsku, jak widać w grach (może to nie dotyczyć Rabbids Go Home, Raving Rabbids: Travel in Time i innych późniejszych gier), gdzie tańczą do piosenek, których wokal został zmieniony tak, aby brzmiały, jakby były przez nie śpiewane. Singiel „Making Fun (Of Everyday Life)” również to sugeruje.

Sprawdź też: Darmowe gry na telefon – najlepsze gry na Androida i iOS

Dieta

Chociaż Kórliki lubią marchewki, co jest stereotypową cechą fikcyjnych królików, są również znane z jedzenia praktycznie wszystkiego, włącznie z rzeczami, które nie są jedzeniem, jak puszki po sardynkach. Jednak sok z marchwi wydaje się mieć na nie uspokajający efekt, jak sugeruje minigra „Bunnies Are Addicted To Carrot Juice”.

Styl życia

Kórliki często zmieniają swoje miejsce zamieszkania. W Rayman Szalone Kórliki mieszkały w Koloseum, aby porwać mieszkańców Rozdroży Marzeń. W kontynuacji wybrały centrum handlowe jako bazę do inwazji na Ziemię. Później zadomowiły się w stacji telewizyjnej w, aby zniszczyć sieć telewizyjną Ziemi. Następnie zamieszkały na złomowisku, aby zbudować stos do Księżyca. W Raving Rabbids Travel In Time zamieszkały w muzeum historii, aby przejąć kontrolę nad ważnymi częściami historii. Jak widać – praktykują one koczowniczy styl życia.

Gry z Kórlikami – spis wszystkich produkcji

Kórliki zadebiutowały w Rayman Szalone Kórliki z 2006 roku. Ile gier z ich udziałem wyszło od tamtej pory? Okazuje się, że już…kilkadziesiąt! Poniżej znajdziesz spis ich wszystkich:

  • Rayman Szalone Kórliki (2006) – PC, Xbox 360, PS2, Wii, GBA,DS;
  • Rayman Szalone Kórliki 2 (2007) – PC (okrojona wersja), Wii, DS;
  • Rayman Raving Rabbids: TV Party (2008) – Wii, DS;
  • Rayman Go Home (2009) – PC, Wii, DS;
  • Rayman Lab (2009) – Wii, WiiWare;
  • Raving Rabbids: Travel in Time (2010) – Wii, 3DS;
  • Rabbids Go Phone/Again (2010) – iOS;
  • Raving Rabbids: Alive & Kicking (2011) – Xbox 360;
  • Rabbids Land (2012) – Wii;
  • Rabbids Rumble (2012)  3DS;
  • Rabbids Big Bang (2013) – iOS, Android, Windows Phone;
  • Rabbids Invasion: The Interactive TV Show  (2014) – Xbox 360, Xbox One, PS4;
  • Rabbids Heroes (2016) – iOS Android;
  • Rabbids Crazy Rush (2017) – iOS, Android;
  • Mario + Rabbids Kingdom Battle (2017) – NIntendo Switch;
  • Virtual Rabbids: The Big Plan (2017) – Android;
  • Rabbids Coding (2019) – PC, iOS, Android;
  • Rabbids Wild Race (2020) – przeglądarka;
  • Rabbids Volcano Picnic (2021) – przeglądarka;
  • Rabbids @ Versailles (2021) – iOS;
  • Rabbids: Party of Legends (2022) – PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Stadia;
  • Mario + Rabbids: Sparks of Hope (2023) – Nintendo Switch.

Wyciek Rayman 4 Prototype

Okazuje się, że choć pierwotny pomysł na Rayman 4 został porzucony, tak sporo oryginalnych plików się ostało! 24 grudnia 2022 roku na Reddicie wyciekł grywalny prototyp gry, wraz z kodem źródłowym i edytorem poziomów. Zawiera on szereg map, które można grać w dowolnej kolejności, od stosunkowo dopracowanych i funkcjonalnych poziomów po mapy testowe bez tekstur i kolizji

Fani cały czas pracują nad ulepszaniem tego prototypu oraz odtwarzaniem oryginalnej zawartości – kto wie, może jednak w końcu doczekamy się tego „prawdziwego” Raymana 4? Oby! Na razie trudno jest mówić o pełnoprawnej, grywalnej produkcji, ale wyciek pozwala nam liznąć tego, co mieliśmy faktycznie otrzymać. 

W tym prototypie Rayman może skakać i wykonywać obroty. Może również zmieniać kostiumy. W walce większość akcji odbywa się na bliski zasięg, w przeciwieństwie do poprzednich gier z serii. Gdy Rayman jest zachęcany do ataku, wykonuje różne ciosy, kopnięcia i uderzenia.

W grze obecna jest nowa mechanika chwytania, która pozwala Raymanowi chwytać przedmioty z daleka za pomocą łańcucha i obracać nimi. Może to być wykorzystane do rzucania nimi we wrogów, ale także do rozwiązywania zagadek poprzez przesuwanie skrzyni lub obracanie dźwigni, lub do huśtania się po obszarze.

Dodatkowo Rayman może podnosić broń pokonanych wrogów i używać jej przeciwko ich własnemu rodzajowi. Broń obejmuje pistolety na marchewki, granaty, a nawet broń białą. Gdy bohater znajduje się w zasięgu wzroku, Kórliki starają się go otoczyć i zadać cios, z wyjątkiem tych uzbrojonych w broń dystansową.

Niektóre złośliwce potrafią unikać pocisków z pistoletu na marchewki, podczas gdy inne wyposażone w tarczę mogą nawet je blokować. Futrzaki mogą dosiadać te same stworzenia i przedmioty co Rayman i występują w różnych rozmiarach i kształtach, przy czym większe z nich upuszczają Lumy po pokonaniu.

Zatańczysz ze mną raz…

Istnieją również Kórliki ze świecącym światłem na sobie, wskazując, że można je zmusić do tańca. W zależności od kostiumu, jaki nosi Rayman, gra inna muzyka, a rozpoczyna się gra rytmiczna, w której gracz musi naciskać odpowiednie przyciski, aby napełnić pasek soku. Gdy to się uda, Kórlik pozostaje w miejscu i tańczy przez jakiś czas, a ostatecznie staje się ponownie agresywny.

Gdy Rayman traci zdrowie, jego wygląd zmienia się na noszenie tylko liścia figowego, wyglądając jak Rayomz w grach UbiArt. Po utracie całego zdrowia Rayman upada, ale wstaje, ponieważ w tym prototypie nie zaprogramowano funkcji końca gry. Dostępny jest również tryb widoku z perspektywy pierwszej osoby.

Sprawdź też: Gry na Nintendo Switch po polsku – w co zagrać?

Rayman, jak było to widoczne w oryginalnym zwiastunie, może dosiadać szeroką gamę stworzeń i przedmiotów i jeździć na nich po otwartych obszarach gry. Do żywych wierzchowców należą między innymi dzik, pająk, orzeł, dinozaur ceratops, rekin, stonoga i dziwne stworzenie zwane „hipogryfem”. Godne uwagi jest to, że pająki mogą wspinać się po ścianach, orły latać, a rekiny pływać w wodzie. Do przedmiotów, które można dosiadać, należą pojazdy Kórlików, takie jak latający spodek i robot-pająk. Niektóre futrzaki również mogą być dosiadane i używane do atakowania swoich pobratymców.

Warto śledzić temat na bieżąco, chociaż ostatnio jakby nieco ucichło w tej kwestii. Trzymam kciuki za projekt i wszystkich, którzy nad nim pracują. Świat naprawdę powinien ujrzeć prawdziwego Raymana 4

Kórliki w innych mediach

Nie samymi grami Kórliki żyją! Te futrzaki niejednokrotnie pojawiły się w innych mediach – zaliczał cameo w różnych grach Ubisoftu, dostały własny serial czy nawet komiks! Gdzie jeszcze możesz ujrzeć te nikczemne zające? 

Inne gry i cameo

Kórliki pojawiły się w wielu grach poza własną serią i franczyzą Rayman. Jakich konkretnie? Oto lista wszystkich gościnnych występów tych łobuziaków:

  • Red Steel – Kórliki występują jako wrogowie na jednym z późniejszych etapów gry. 
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Smash-Up (Wersja na Wii) – zawiera trzy różne typy Kórlików jako grywalne postacie, a także etap oparty na Rabbids Go Home; 
  • Far Cry 5, Tom Clancy’s Splinter Cell: Conviction, Watch Dogs – Zabawki Kórlików pojawiają się jako ukryte easter eggi;
  • Assassin’s Creed IV: Black Flag – można użyć kodu, aby przeciwnicy w grze zamienili się w Kórliki; 
  • Seria Just Dance – w piosence „Here Comes the Hotstepper” z Just Dance 2 i Just Dance: Summer Party pojawia się Kórlik, który próbuje tańczyć z choreografem. Inna piosenka, „Make the Party (Don’t Stop)” z Just Dance 4, przedstawia Kórlika jako DJ-a w tle. Ponadto alternatywna wersja piosenki „Naughty Girl” w wersji na Nintendo Switch gry Just Dance 2018 poprzez usługę subskrypcji Just Dance Unlimited zawiera Kórlika Peach z Mario + Rabbids Kingdom Battle jako głównego choreografa;
  • Super Smash Bros. Ultimate – zawiera trzy Kórliki z Mario + Rabbids Kingdom Battle jako odblokowywalne duchy, a kapelusz Mii Fighter Kórlika był dostępny jako zawartość do pobrania 28 stycznia 2020 roku; 
  • For Honor – w Prima Aprilis 2019 roku w grze odbył się ograniczony czasowy event, w którym Kórliki zastąpiły wszystkie postacie w grze;
  • The Crew 2 — w 2021 roku, Kórliki pojawiły się jako własne wydarzenie Live Summit, wprowadzając do gry również dwa elementy kosmetyczne — bagażnik dachowy z wiszącym na nim Kórlikiem oraz przyciemnienie szyb pełne Kórlików, które można zdobyć, osiągając platynowy wynik w Live Summit. Pojawiły się również w wydarzeniu crossoverowym w Stumble Guys, wprowadzając sześć odblokowywalnych postaci i nowy pokaz „Rabbids Rampage”.

Serial telewizyjny Inwazja Kórlików

W październiku 2010 roku Ubisoft i Aardman ogłosili współpracę nad produkcją pilota serialu telewizyjnego i kilku krótkometrażówek opartych na franczyzie. Rok później poinformowano, że powstanie seria 7-minutowych odcinków animowanych komputerowo pod tytułem Inwazja Kórlików. Została ona zlecona przez France Televisions, a produkcją zajeło się Ubisoft Motion Pictures we Francji. W 2013 roku serial zadebiutował na France 3 we Francji i na Nickelodeon w Stanach Zjednoczonych. Serial ostatecznie doczekał się czterech sezonów, a u nas dostępny jest na Netfliksie. Całość to zbiór krótkich, zabawnych klipów z futrzakami w roli głównej, idealne show do kotleta!

Film

Na początku 2014 roku Columbia Pictures pracowała nad filmem aktorsko-animowanym opartym na franczyzie. W następnym roku do projektu dołączyło Sony Pictures Animation. Premiera filmu była planowana na koniec 2016 roku, ale nie wiadomo, dlaczego nie został wtedy wydany. Jednak pod koniec 2019 roku Ubisoft podpisał umowę z Lionsgate na produkcję filmu o Kórlikach, z Toddem Strauss-Schulsonem prowadzącym rozmowy w sprawie reżyserii. 

Sprawdź też: Gry na dwie osoby na PC – najlepsze gry na jeden komputer dla 2 osób

Producentami filmu mieli być Todd Lieberman i David Hoberman, a także Jason Altman i Margaret Boykin. Film jest ponoć dalej w produkcji przez Lionsgate, Ubisoft Motion Pictures, Mandeville Films i Stoopid Buddy Stoodios. Niestety w ostatnim czasie jest na jego temat kompletna cisza. 

Komiks

komiks na podstawie kórlików
Kórliki dostały nawet własny komiks! | źródło: plannedallalong.blogspot.com

Na terenie Francji, Belgii i Szwajcarii wydano serię komiksów opartych na franczyzie Kórlików. Autorem rysunków jest francuski rysownik Romain Pujol, a scenariusze napisał Thithaume. Seria obejmuje dziesięć tomów.

Merchandising

W ciągu ostatnich kilku lat na rynek trafiło wiele produktów związanych z serią Raving Rabbids, w tym:

  • Zestaw czterech figurek, w skład którego wchodzi zwykły Kórlik, krzyczący Kórlik, Kórlik przebrany za Sama Fishera z gry Splinter Cell oraz Kórlik w stroju Altaira z Assassin’s Creed. Wyprodukowano wiele innych figurek, z których większość oparta jest na grze Rabbids Go Home.
  • W Wielkiej Brytanii dostępny był inny zestaw figurek, które były dołączane jako darmowy prezent przy każdym zakupie gry Rayman Raving Rabbids na Wii.
  • W wielu krajach europejskich dostępna jest kolekcja 30 małych figurek Kórlików, zwana „Rabbids Invade the World”, gdzie każdy Kórlik reprezentuje pewien stereotyp geograficzny.
  • Kolekcja 30 figurek Kórlików o nazwie „Rabbids invade the sports”, w której każdy Kórlik uprawia określony sport, jest dostępna w wielu krajach Europy.
  • Kolekcja 9 figurek Kórlików „Rabbids invade football” jest dostępna w wielu krajach Europy. Każdy Kórlik reprezentuje piłkarza z międzynarodowej drużyny, sędziego lub kibica.
  • We Francji i Niemczech w 2007 roku, wraz z premierą gry Rayman Raving Rabbids 2, wydano singiel CD zatytułowany Making Fun (Of Everyday Life).
  • Różne pluszowe lalki, breloczki do telefonów i inne podobne przedmioty można znaleźć na aukcjach internetowych, takich jak eBay, głównie pochodzące z Australii i Hongkongu, ale nie wiadomo, czy są oficjalne.
  • Oficjalna torba Ubi Art.
  • W Niemczech dostępny jest kalendarz na rok 2010 wydany przez Panini.
  • Inne oficjalne gadżety, takie jak koszulki, były rozdawane jako nagrody w konkursach Ubisoftu.

Oto najważniejsze informacje na temat Kórlików! Jakie jest Twoje podejście do tych nikczemnych futrzaków? Czy tak jak ja masz im za złe pogrzebanie Raymana? Daj znać w komentarzu! 

google news na scrollu
7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *