hearthstone

Rozrywka

12.07.2023 08:49

Hearthstone, czyli karciana gra od Blizzarda – podstawowe informacje

Encyklopedia gier Gry
4
0
0
4
0

Hearthstone to jedna z najpopularniejszych gier karcianych na świecie. Dzieło studia Blizzard Entertainment znanego przede wszystkim z serii Warcraft oraz MMORPG World of Warcraft zebrało rzeszę graczy. Co warto wiedzieć na temat Hearthstone’a?

Gry karciane to gatunek z wielkimi tradycjami, wywodzący się oczywiście z czasów fizycznych kart. Dziś jednak powstało sporo produkcji należących do gatunku kolekcjonerskich gier karcianych dostępnych na komputery i nie tylko. Świetne przykłady to nie tylko omawiany tu Hearthstone. Fenomenem stała się też produkcja Gwint: Wiedźmińska gra karciana stworzona podstawie minigry gwint znanej z tytułu Wiedźmin 3: Dziki Gon. Hearthstone to jednak produkcja, która w dużej mierze odpowiada za popularność tego gatunku na komputerach osobistych. 

Hearthstone – czym jest i kiedy debiutowała ta gra?

Omawiany tytuł to gra karciana studia Blizzard Entertainment, którą stworzono na kanwie świata Azeroth znanego z serii Warcraft. Wszystkie karty przedstawiają więc postacie i stworzenia obecne w tym uniwersum. Debiut gry miał miejsce 11 marca 2014 roku. Wtedy wydano ją na PC-ty z systemem Windows oraz MacOS. Na iPady gra trafiła 16 kwietnia 2014 roku. Tablety z Androidem obsługują ją z kolei od 16 grudnia 2014 roku. Ostatnia premiera miała miejsce 14 kwietnia 2015 roku. Od wtedy w Hearthstone można grać na urządzeniach mobilnych w tym na smartfonach z systemem Android oraz iOS. 

Cel gry jest prosty. Na stole, na który trafiają karty, należy pokonać swojego oponenta. Jak tego dokonać? Należy sprawić, że liczba punktów życia jednego z graczy spadnie do zera. Z reguły gra rozpoczyna się z 30 punktami życia. Są one obniżane przez zagrywane karty na podstawie ich wartości ataku. Do wystawiania swojej talii na stół potrzebne są też punkty many. 

hearthstone
Z pozoru prosta, karciana gra, lecz komplikuje się z każdą minutą gry | Źródło: hearthstone.blizzard.com

Oczywiście sama gra jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Każda talia może liczyć po 30 kart, a do tego poszczególne karty dysponują różnymi atrybutami, czy nawet dodatkowymi umiejętnościami. Dlatego początki potrafią być wymagające. Po pewnym czasie można jednak dobrze zrozumieć, na czym polega rozgrywka i wciągnąć się na długie godziny. 

Czy Hearthstone jest za darmo?

Jedna z największych zalet Hearthstone to fakt, iż ta gra dostępna jest za darmo. Wydano ją w modelu free to play, a jedyne wymaganie, które trzeba spełnić to założenie konta w serwisie Battle.net. Służy on też do rozgrywki w trybie wieloosobowym. Oczywiście nie jest to gra w 100% F2P. Gracze, którzy chcą zdobyć przewagę nad przeciwnikami, mogą wykorzystać rozbudowany system mikropłatności. Za wirtualną walutę można zdobyć nowe karty, czy też uzyskać wstęp na arenę. 

Mimo tego, że gra zawiera system mikropłatności, to większość krytyków nie uznaje tego za dużą wadę. Blizzard Entertainment zaimplementowało go w sposób, który sprawia, że nie prowadzi on do nieuczciwej przewagi. W dzisiejszych czasach to naprawdę cenna cecha. Wiele gier free to play określa się jednocześnie mianem Pay-to-Win. Oznacza to, że rozgrywka jest tak skonstruowana, że bez wydawania prawdziwych pieniędzy rywalizacja z innymi graczami może być wręcz niemożliwa. Na szczęście Hearthstone do takich produkcji nie należy.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Ile kart jest w HS?

Różnorodność kart w Hearthstone jest wręcz przeogromna. Już od premiery gra imponowała tym, jak odmienne do siebie talie można tworzyć. Od tego czasu doczekała się jednak aż 23 rozszerzeń, które dodały kolejne rozszerzenia talii. Na samym początku wydano dwa zestawy: podstawowy oraz klasyczny. Ten pierwszy składa się z 133 różnych kart. Do drugiego należy ich aż 245.

W kolejnych latach zaczęło się jednak pojawiać coraz więcej rozszerzeń. Najczęściej dodawały one nawet do 135 kart. Dodatkowo w ostatnich latach wraz z rozpoczęciem roku wydawane są duże zestawy składające się nawet z ponad 250 kart. Na ten moment w całej historii gry wydano aż 3865 różnych kart, co pozwala na ogromną różnorodność talii. 

Sprawdź też: World of Warcraft – historia, koszt subskrypcji, popularność. Dowiedz się więcej o WOW MMORPG

Platformy, na jakich dostępny jest Hearthstone

Chcąc zagrać w Hearthstone można cieszyć się tym tytułem na wielu urządzeniach. Podstawowe to oczywiście komputery osobiste z systemem Windows oraz MacOS. Były one pierwszą platformą, na którą wydano Hearthstone. Gra dostępna jest również dla posiadaczy tabletów z systemem Android lub iPadOS. Od 2015 roku można ją znaleźć także w sklepie Google Play i w App Store dla smartfonów z systemami Android oraz iOS

karcianka na telefony
W Hearthstone’a bez problemu możemy zagrać na swoim telefonie! | Źródło: tabletowo.pl

Skąd pobrać Hearthstone?

Na komputery osobiste Hearthstone najłatwiej będzie pobrać z oficjalnej strony tej gry. Tam można też w prosty i szybki sposób założyć konto w serwisie battle.net, które jest potrzebne do rozgrywki. W przypadku tabletów i smartfonów z systemem Android trzeba sprawdzić z kolei sklep Google Play. Gdy mowa o iPadach oraz iPhone’ach gra będzie dostępna w App Store. Na każdej platformie Hearthstone dostępne jest w systemie free to play. Ponadto na każdym z urządzeń można grać, korzystając z tego samego konta. Nie ma więc problemu w na przykład rekreacyjnym graniu na wakacjach, gdy nie mamy dostępu do własnego komputera. 

Popularność Hearthstone’a

Hearthstone krótko po premierze szybko stało się wręcz fenomenem wśród graczy. Już w 2015 roku założono aż 40 milionów kont. W 2018 roku udało się z kolei przebić wręcz historyczną liczbę 100 milionów graczy. O dalszej popularności tytułu mogą świadczyć między innymi rozszerzenia. Wydawane są każdego roku i to w liczbie mnogiej, tym samym utrzymując mającą prawie dekadę produkcję przy życiu. 

twitch Hearthstone
Karciana gra od Blizzarda do teraz cieszy się dużą popularnością wśród ludzi | Źródło: reddit

O tym, jak sporą popularność ma Hearthstone mogą świadczyć też wyniki z platform streamingowych. W serwisie Twitch, Hearthstone był trzecią najpopularniejszą grą w latach 2015-2017. Transmisje z tego tytułu do teraz oglądane są przez dziesiątki tysięcy widzów. To należy zdecydowanie wyróżnić. Większość osób oglądających gry komputerowe preferuje raczej tytuły dynamiczne, w których dzieje się nieco więcej. Sporą popularność zdobyła jednak pozornie prosta karcianka. Blizzard Entertainment stworzyło coś naprawdę nietypowego i świetnego. Do dziś studio stara się balansować rozgrywkę tak, by wciąż była dynamiczna i ciekawa do oglądania. To wszystko pomimo tego, że de facto patrzymy na stół z wykładanymi na niego cyfrowymi kartami. 

Hearthstone i e-sport

Mogłoby wydawać się to nieco dziwne, lecz Hearthstone to gra, która niemałą popularność zdobyła również na e-sportowej scenie. Miejsce zdominowane przez bardziej dynamiczne produkcje pokochało również tę karciankę. Efektem tego są coroczne finały wyłaniające Mistrza Świata w Hearthstone. Pula nagród w latach 2016-2018 wynosiła nawet milion dolarów. Od 2019 roku jest to jednak pół miliona. W 2022 roku doszło do pewnych zmian w rozkładzie nagród. Finaliści od wtedy otrzymują mniejsze kwoty, dzięki czemu zarobić mogą również gracze z niższych pozycji. 

Aktualnym mistrzem w Hearthstone jest Rahpael „Bunnyhoppor” Peltzer. Niemiec pokonał Jacka „DeadDraw” Bancrofta i wzbogacił się o sto tysięcy dolarów. Dla większości profesjonalnych graczy głównym źródłem zarobku jest jednak streaming, a nie zarobki z turniejów.

Intel Arc A770 i i513600K

Sprawdź też: Pierwszy turniej esportowy – o czym warto pamiętać?

Źródło obrazka głównego: hearthstone.blizzard.com

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *