Annabelle

Rozrywka

27.09.2021 21:19

Demon w lalce – historia lalki Annabelle

Filmy i seriale Nauka
14
4
2
14
4

Annabelle, demoniczna lalka, jest znana wszystkim maniakom horrorów. Zabawka pojawiła się w serii filmów o tym samym tytule. Jaka jest prawdziwa historia lalki Annabelle? Gdzie jest obecnie przechowywana? Czy istniała naprawdę? Sprawdź.

Czym jest Annabelle?

Lalka Annabelle istniała naprawdę. W roku 1970 zabawka została podarowana w prezencie pielęgniarce o imieniu Donna. Oryginalna lalka szybko zaskarbiła sobie sympatię Donny, która zostawiała ją na swoim łóżku przed wyjściem do pracy. Pewnego dnia dziewczyna zauważyła, że Annabelle zaczyna zmieniać pozycje i wędrować po pokojach, mimo że w domu nikogo nie było i wszystkie drzwi były zamknięte na klucz.

Sprawdź też: Najstraszniejsze horrory – najlepsze filmy grozy. Gdzie obejrzeć dobry horror?

Donna oraz jej współlokatorka podejrzewały, że ktoś włamuje się i robi im dziwny dowcip, więc urządziły w domu kilka sprytnych pułapek. Niestety nawiedzona lalka Annabelle dalej zmieniała swoje położenie, bez naruszania przygotowanych zasadzek. Niepokój dziewczyn przybrał na sile, gdy pewnego dnia jakaś dziwna siła roztrzaskała o podłogę jedną ze stojących w domu figurek i jednocześnie na lalce pojawiły się ślady krwi. Wezwały więc do pomocy medium.

Po dokładnym przeanalizowaniu lalki Annabelle, kobieta będąca medium opowiedziała Donnie koszmarną historię 7-letniej dziewczynki, która przed laty zmarła na posesji, a jej duch wstąpił w zabawkę. Współlokatorki przyjęły tę opowieść dość spokojnie i stwierdziły, że zamieszkają z lalką, starając się żyć z nią w zgodzie. Szybko jednak okazało się, że opętana Annabelle zagraża ich bezpieczeństwu. Jedną z ofiar lalki był ich przyjaciel Lou, na którego klatce piersiowej pojawiły się dziwne zadrapania.

Ed i Lorraine Warren – kim byli i jakie mieli powiązania z Annabelle?

Ponieważ nikt nie był w stanie zapanować nad Annabelle, lalka została przebadana przez specjalistów od trudnych nawiedzeń – Eda i Lorraine Warrenów. Małżeństwo rozwiązywało wiele tego typu spraw. Ed był jedynym świeckim demonologiem uznanym przez kościół, natomiast Lorraine miała dar jasnowidzenia. Warrenowie stwierdzili zgodnie, że lalka została opętana przez demona. Na miejscu odprawiono egzorcyzm, pobłogosławiono także mieszkanie. Następnie Warrenowie zdecydowali się zabrać Annabelle ze sobą.

Badacze zjawisk paranormalnych — Ed i Lorraine Warrenowie — udokumentowali prawie 10 000 przypadków opętań, nawiedzeń i innych przejawów działania sił paranormalnych. W roku 1952 stworzyli specjalną grupę badającą zjawiska nadprzyrodzone – Stowarzyszenie ds. Badań Parapsychicznych. Małżeństwo wydało kilka książek opowiadających o najciekawszych napotkanych przypadkach, wśród nich znajduje się także słynna Obecność, historia opętania.

Filmy z uniwersum Obecności

Annabelle — prawdziwa lalka — zainspirowała wielu reżyserów. Jej historia, a także dzieje małżeństwa Warrenów zostały przedstawione w serii horrorów z uniwersum Obecności. Oto filmy uszeregowane zgodnie z datą ich powstania:

 • Obecność (2013 r.);
 • Annabelle (2014 r.);
 • Obecność 2 (2016 r.);
 • Annabelle: Narodziny zła (2017 r.);
 • Zakonnica (2018 r.);
 • Topielisko. Klątwa La Llorony (2019 r.);
 • Annabelle wraca do domu (2019 r.);
 • Obecność 3: Na rozkaz diabła (2021 r.).

Lalka Annabelle film, a także inne dzieła opowiadające o słynnych demonologach dzielą się na dwie mini serie oraz dwa spin-offy. Główna opowieść to seria Obecność wraz z filmem Historia laleczki Annabelle, natomiast drugą część stanowią wszystkie kolejne produkcje poświęcone nawiedzonej lalce. Tymczasem spin-offy, czyli zupełnie nowe produkty powstałe na bazie dużej popularności wymienionych filmów to Zakonnica i Kąpielisko. Klątwa La Llorony.

Sprawdź też: Najlepsze horrory o duchach, które warto obejrzeć. Najstraszniejsze horrory o duchach – TOP 5

Jak oglądać filmy opowiadające historię lalki Annabelle? Z punktu widzenia spójności fabuły, najlepiej nie sugerować się datą powstania poszczególnych dzieł, tylko obejrzeć je seriami (najpierw Obecność, później filmy o nawiedzonej lalce Annabelle). Dobrym pomysłem jest również zastosowanie następującej kolejności:

 • Annabelle: Narodziny zła;
 • Annabelle;
 • Obecność;
 • Annabelle wraca do domu;
 • Obecność 2;
 • Obecność 3;
 • Zakonnica;
 • Topielisko. Klątwa La Llorony.

Lalka Annabelle – gdzie znajduje się obecnie?

Gdzie jest lalka Annabelle obecnie? Aby nie doszło do kolejnych paranormalnych zjawisk, Warrenowie zabrali zabawkę ze sobą i umieścili ją w prywatnym Muzeum Okultyzmu. Trafiła do zamykanej szklanej gabloty z naklejoną na szybie ostrzegawczą plakietką „nie otwierać”. Lalka Annabelle w Muzeum Państwa Warrenów stanowi jeden z ciekawszych eksponatów, tuż obok innej przerażającej lalki, tzw. Shadow Doll oraz szatańskiego bożka. Oba artefakty były używane w rytuałach satanistycznych.

Historia Annabelle, a także dzieje Państwa Warrenów stały się inspiracją do nakręcenia wielu filmów. Lalka Annabelle – horror, czy też Obecność to tylko niektóre z nich. Co ciekawe, prawdziwa lalka Annabelle różni się znacząco wyglądem od tej ukazanej na filmach. Lalka Annabelle — prawdziwa jej wersja — nie ma demonicznego wyglądu, mierzy około 1 metra, ma rude włosy, uśmiechniętą buzię, trójkątny nos i okrągłe oczy.  Jej wygląd nie wskazuje na to, by w środku czaiło się nieposkromione zło.

14
4

Podziel się:

Komentarze (2)

Ja nieboje się ponieważ że lalka Annabelle które demon potężny terroryzowana domu rodzinnym mieście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *