Battlefield 1

Rozrywka

13.01.2023 16:01

Battlefield 1 (PC, PS4, XONE)

Gry
10
1
0
10
1

Battlefield 1, wbrew numerkowi w nazwie to już piętnasta część jednej z najpopularniejszych serii FPSów wojennych. Tym razem DICE, studio odpowiedzialne za grę osadziło swoje dzieło w realiach początków I Wojny Światowej.

Data premiery i twórcy

Battlefield 1 swoją premierę miał 21 października 2016 roku, jednocześnie na PC, PS4 oraz Xbox ONE. I tym razem, podobnie jak w przypadku poprzednich części, grę stworzyło studio DICE, a za wydanie gry odpowiadało EA, które zresztą od 2006 jest właścicielem studia. Studia EA nie trzeba nikomu przedstawiać – to ono odpowiada za wydanie takich hitów, jak m.in. serie Mass Effect czy Battlefront.

Gry podobne do Battlefield 1

Seria Battlefield od czasów wydania pierwszej części, Battlefield 1942 w roku 2002 doczekała się aż 17 odsłon, każda z nich osadzona jest w innych realiach konfliktów zbrojnych oraz w innych częściach świata, więc miłośnicy strzelanek wojennych mają z czego wybierać. Po Battlefield 1 ukazały się jeszcze dwie, najnowsze części serii, po które warto sięgnąć.

 • Battlefield V (2018, PC, PS4, XONE), stworzona również przez studio DICE, tym razem dziejąca się w czasie drugiej wojny światowej i skupiająca się na mniej znanych jej bitwach. Mocno usprawniono w niej wiele elementów, zwłaszcza wpływających na immersję gameplayu.
 • Battlefield 2042 (2021, PC, PS4, PS5, XONE, XSX/S), najnowsza część cyklu od studia DICE. W odróżnieniu od poprzednich części skupia się wyłącznie na rozgrywce multiplayer, bez trybu dla pojedynczego gracza, nie licząc możliwości gry z botami. Gra osadzona jest tym razem w przyszłości, w roku 2042, co wpływa też na dostępny arsenał i ekwipunek.
Walkę możemy prowadzić w pojazdach, pieszo lub… na koniu! | Źródło: arstechnica.com

Niemal od początków istnienia serii Battlefield towarzyszyła jej konkurencja w postaci Call of Duty, cyklu tak samo reprezentujący gatunek pierwszoosobowych strzelanin osadzonych w klimatach wojennych. Z sukcesami implementuje również tryb dla wielu graczy. Fani tego typu rozgrywki na pewno znajdą tu coś dla siebie. Części wydane w ostatnich latach to:

 • Call of Duty: Black Ops Cold War (2020, PC, PS4, PS5, XONE, XSX), to bezpośredni sequel wydanego w 2010 Call of Duty: Black Ops. Kontynuacja, również stworzona przez studio Treyarch, we współpracy z Raven Software i wydana przez Activision osadzona jest we wczesnych latach osiemdziesiątych i zwyczajowo dla serii oferuje zarówno tryb singleplayer, jak i rozgrywkę dla wielu graczy, a nawet dodatkowy tryb zombie. 
 • Call of Duty: Vanguard (2021, PC, PS4, PS5, XONE, XSX) to osiemnasta odsłona serii, stworzona przez studio Sledgehammer przy współpracy z Treyarch, Raven Software i paru innych studiów oraz wydana przez Activision. Akcja osadzona jest podczas drugiej wojny światowej i śledzona jest z perspektywy czterech różnych bohaterów, na czterech różnych frontach. Gra oferuje rozgrywkę zarówno single jak i multiplayer.
kody rabatowe morele

Battlefield 1 –  oceny i opinie 

Battlefield 1 doczekał się pozytywnego odbioru w recenzjach oraz od samych graczy. Najnowsza część serii chwalona była przez recenzentów za ciekawą kampanię osadzoną w realiach I Wojny Światowej i satysfakcjonującą oprawę audiowizualną, implementującą widowiskową zniszczalność otoczenia i fizykę. Pozytywne opinie zbierał również balans trybu multiplayer i dostępnych klas. 

Mieszane głosy dotyczyły map, które mimo swojej wielkości, według niektórych, nie oferowały nic specjalnego; jak również interfejsu, który nie był zbyt intuicyjny.

Sprawdź też: Battlefield 2042 – recenzja. Rewolucja w serii i toksyczna miłość

Gra w zależności od platformy cieszy się średnią z recenzji pomiędzy 87-89 w serwisie Metacritic. Niższe oceny można zaobserwować w przypadku społeczności, tam  oceny wahają się między 7.2 (PC) a 7.9 (PS4).

“Battlefield 1 to gra wojenna inna niż wszystkie. Działa na wyobraźnię. Pomimo, iż w strzelanki w tym i inne Battlefieldy gram już wiele lat tak ta odsłona serii ujęła mnie niesamowicie. Niesamowite odzwierciedlenie pola bitwy I wojny światowej robi olbrzymie wrażenie. Oprawa graficzna i dźwiękowa to arcydzieło.” – (^0DUDEK34^7||BED^1UIN||, steamcommunity.com)

“Świetny model strzelania, płynny model klas tj.możesz być medykiem i mieć najwięcej zabójstw. Modele postaci i broni doskonale wykonane, ze szczegółami.” – (Idah00, steamcommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Battlefield 1 oferuje szereg dodatkowej zawartości wydanej za pośrednictwem czterech rozszerzeń: They Shall Not Pass, In the Name of the Tsar, Turning Tides oraz Apocalypse. Dodawały one nowe jednostki, mapy, ekwipunek i tryby gry do multiplayera i skupiały się na różnych stronach konfliktu biorących udział w pierwszej wojnie światowej.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun prezentujący gameplay rzuca nas na różne fronty konfliktów pierwszej wojny światowej. Widzimy na nim różnorodność nie tylko map, ale i atrakcji czekających na graczy, którzy walczyć będą nie tylko na piechotę, ale z wykorzystaniem pojazdów, w tym tych latających.

Fabuła i rozgrywka w Battlefield 1

Akcja Battlefield 1 osadzona jest na samym początku I Wojny Światowej. Kampania single player skupia się na sześciu odrębnych historiach, mających miejsce w różnych zakątkach świata, jak Francja, Włochy czy Turcja. Każdy z rozdziałów śledzimy z perspektywy innego żołnierza, a ich historie zostały rozpisane o wiele bardziej personalnie, ukazując wielkie wojenne konflikty z perspektywy jednostek.

Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby i o ile gameplay skupia się na strzelaniu, to jednak Battlefield 1 kładzie nacisk bardziej na działania zespołowe, aniżeli na samotne parcie do przodu. Podczas rozgrywki do dyspozycji gracza oddany jest cały arsenał broni używanej podczas pierwszej wojny światowej, na przykład karabiny jednostrzałowe, automatyczne i półautomatyczne, pistolety czy wynalazki tamtych czasów jak miotacze ognia i gaz bojowy. Broń możemy także modyfikować. Nieraz podczas gry zasiądziemy również za sterami czy uzbrojeniem pojazdów, poruszających się zarówno na lądzie, wodzie, jak i w powietrzu. 

Sprawdź też: Battlefield 2042 będzie Free to Play? Istnieje takie prawdopodobieństwo!

Gra implementuje zniszczalne środowisko oraz mapy zdecydowanie większe niż w poprzednich częściach. Oferują one różne ścieżki i dają większą swobodę w tym, jak gracz zdecyduje się wykonać postawione przed nim cele. Prócz trybu single player gra oferuje także rozbudowany tryb dla wielu graczy.

Multiplayer

Multiplayer w Battlefield 1 oferuje szereg trybów i map. Od klasycznych i typowych dla strzelanek FPS, czyli Team Deathmatch, po oryginalne i angażujące w o wiele bardziej skomplikowane starcia, jak Operations, w których batalion graczy musi przedrzeć się przez mapę, aby przejść do kolejnego poziomu, dysponując przy tym ograniczoną ilością respawnów, czy War Pigeons, tryb, w którym gracze polują na gołębie pocztowe, by wysłać wiadomość do użycia artylerii.

Rozmach tej gry jest niesamowity

W zależności od trybu gry w rozgrywce może wziąć udział do 64 graczy jednocześnie, na wielkich, wykorzystujących pojazdy mapach. Gra umożliwia oraz zachęca graczy do łączenia się w grupy i wspólne dołączanie do rozgrywki na serwerach, co pozwoli czerpać więcej z planowania skoordynowanych działań. Jest to o tyle ważne, że w grze obecny jest system klas postaci, gdzie każda z nich umożliwia odmienny styl rozgrywki i pełni różne role. Do dyspozycji jest 12 klas podzielonych na te standardowe, skupione na pojazdach i elitarne.

Wymagania sprzętowe Battlefield 1

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 and Windows 10
 • Procesor: Processor (AMD): AMD FX-6350, (Intel): Intel Core i5 6600K
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: (AMD): AMD Radeon™ HD 7850 2GB, (NVIDIA): NVIDIA GeForce® GTX 660 2GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: 64-bit Windows 10 lub nowszy
 • Procesor: (AMD): AMD FX 8350 Wraith, (Intel): Intel Core i7 4790
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: (AMD): AMD Radeon™ RX 480 4GB, (NVIDIA): NVIDIA GeForce® GTX 1060 3GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni

Na konsolach gra wymaga do instalacji 42,6 GB przestrzeni na dysku w przypadku Xboxa One, oraz 45,53 GB w przypadku Playstaton 4.

Intel specyfikacja komputera scroll styczeń 2023

Źródło obrazów: mat. prasowe

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *