ADATA Elite SE880 1 TB

Recenzje

21.06.2024 12:35

Recenzja ADATA Elite SE880 1 TB – co potrafi ultramobilny, zewnętrzny dysk SSD?

Peryferia
2
0
0
2
0

Jak w testach wypada przenośny dysk ADATA Elite SE880 1 TB? Tego dowiesz się z naszej recenzji tego sprzętu.

Rynek przenośnej pamięci zmienił się nie do poznania. Niegdyś królowały dyski HDD, ale wraz z potężnymi obniżkami cenowymi oraz powstaniem zaciekłej konkurencji wszystko uległo przetasowaniom. Dziś przenośny SSD jest coraz to chętniej wybierany. Rozumie to ADATA i dlatego wydał na rynek nośnik Elite SE880. Oto jego recenzja!

ADATA Elite SE880 to zewnętrzny dysk wykorzystujący interfejs USB 3.2 Gen 2×2, czyli jeden z najbardziej zaawansowanych w kontekście przepustowości. To przekłada się rzecz jasna na osiągi. Dysk oferuje transfery dobijające do 2000 MB/s zarówno w przypadku sekwencyjnego odczytu jak i zapisu. To dwukrotnie wyższa przepustowość w porównaniu do typowego złącza USB 3.2 Gen 2×1 i cztery razy wyższa od USB 3.2 Gen 1×1.

Dysk Elite SE880 występuje w czterech wariantach pojemnościowych: 500 GB, 1 TB, 2 TB oraz 4 TB. My na potrzebę stworzenia tej recenzji skorzystaliśmy z pojemności 1 TB. Wszystkie wyposażone zostały w pamięć 3D NAND TLC marki Micron oraz kontroler Silicon Motion SM2320.

Imponują tu przede wszystkim gabaryty. To ultrakompaktowy sprzęt o wymiarach 64,8 × 35 × 12,25 mm o wadze zaledwie 31 gramów. Zmieści się zatem nawet do kieszeni. Obudowa wykonana została przede wszystkim z metalu, więc i o jakość martwić się nie trzeba.

Metodologia i wydajność ADATA Elite SE880 1 TB

Testy dysku przeprowadziliśmy na laptopie ASUS Zenbook Duo, który wyposażony został w dwa porty Thunderbolt 4 o przepustowości 40 Gb/s (ok. 5000 MB./s, czyli dwukrotnie wyższej niż maksymalna przepustowość dla tego dysku. Nie ma więc mowy o wąskim gardle wynikającym z kompatybilności wstecznej i wykorzystania starszego standardu połączenia USB.

ADATA Elite SE880 1 TB
Dysk zmieści się nawet w kieszeni

Dysk rzeczywiście oferuje przepustowość do 2000 MB/s. W przypadku odczytu sekwencyjnego 2039 MB/s, a zapisu 1812 MB/s. To świetny wynik, choć losowe prędkości nie wyglądają już tak dobrze. To jednak typowe zachowanie nośników USB.

Testy ADATA Elite SE880 1 TB w CrystalDiskMark
Wydajność dysku ADATA Elite SE880 1 TB

Bufor SLC i temperatura

Prędkość zapisu dysku ADATA Elite SE880 w wariancie pojemnościowym 1 TB spada po zapełnieniu bufora SLC (tak, jak w każdym dysku SSD zresztą). Ten ma ok. 300 GB, a po zapisaniu takiej ilości danych, prędkość zapisu spada drastycznie, bo do ok. 135 MB/s i utrzymuje się do końca trwania testu zapisywania pełnej pojemności dysku. Spadek zapisu objawia się również po zapełnieniu dysku w 80%. Tutaj liczyć można na ok. 450 MB/s, czyli na typowe zjawisko dla dysków USB.

Dysk nie miał jednak problemów z temperaturą. 48 stopni Celsjusza podczas najbardziej wymagającego testu to dobra i przede wszystkim bezpieczna wartość. Nie uświadczyliśmy w tym wypadku żadnego termicznego throttlingu.

Temperatury

Podsumowanie ADATA Elite SE880 1 TB – warto!

ADATA Elite SE880 to bardzo dobry, ultramobilny dysk zewnętrzny typu SSD. Największą jego zaletą nie jest jednak bardzo wysoka wydajność czy niewielkie gabaryty, ale cena. Za wersję 1 TB przyjdzie nam zapłacić ok. 339 zł, a to bardzo rozsądne pieniądze jak na tego typu nośnik z 5-letnią gwarancją producenta.

W zasadzie brakuje tu tylko jednego – jakiejś formy wodo- czy pyłoszczelności. Jeśli zastanawiasz się nad zewnętrznym nośnikiem danych i twój laptop bądź po prostu komputer stacjonarny jest wyposażony w nowoczesne złącze zdolne do czerpania pełnego potencjału wydajnościowego, jak najbardziej warto się tym modelem zainteresować. Od nas leci w pełni zasłużona rekomendacja.

Szukasz innego dysku przenośnego SSD? Sprawdź naszą recenzję Kingston XS1000!

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *