Test Patriot Viper VP4000 Mini

Recenzje

13.02.2024 15:03

Test Patriot Viper VP4000 Mini. Dobry dysk do Steam Decka

Konsole Podzespoły
1
1
0
1
1

Konsolę Steam Deck można zakupić w trzech wersjach pojemnościowych, ale żeby otrzymać dysk 1 TB, należy wydać aż 3099 zł na wariant z OLEDem. Co, jeśli chcemy wydać jedynie 1899 zł na wariant z wyświetlaczem LCD? Mamy tolerować dysk o pojemności zaledwie 256 GB lub przepłacać? Nie, i dzisiaj to udowodnimy na podstawie testu dysku Patriot Viper VP4000 Mini.

Mini w nazwie ma ogromne znaczenie, ponieważ Steam Deck (czy ASUS ROG Ally) owszem, posiada slot, w którym można zamontować swój własny dysk SSD PCI Express z protokołem NVMe, ale wyłącznie w standardzie M.2 2230, czyli o znacznie mniejszych gabarytach od tego, jaki oferowany jest na przykład w laptopach czy komputerach stacjonarnych, czyli M.2 2280. Trzy centymetry w zupełności jednak wystarcza do tego, by na drukowanej płytce zmieścić kości pamięci, które pomieszczą nawet i 2 TB danych, więc nie jesteśmy skazani na powrót do przeszłości – ten, kto wówczas robił miejsce na inną grę komputerową, będzie wiedział o tym bólu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Mowa tu zatem o naprawdę sporych oszczędnościach, ponieważ Steam Deck w wersji z dyskiem 512 GB (OLED) kosztuje 2599 zł, a z dyskiem 1 TB 3099 zł. Dopłata aż 600 zł do kolejnych 512 GB jest według nas mocno przesadzona, nawet uwzględniając dodatki, jakie otrzymujemy w droższej wersji SD.

czy warto kupić dysk do steam decka
Zakup dysku do Steam Decka jest opłacalne!

Specyfikacja

Patriot Viper VP4000 Mini to jak już wspomnieliśmy dysk SSD w formacie M.2 2230, który do działania wykorzystuje interfejs PCIe 4.0 x4 NVMe. W testowanej przez nas wersji o pojemności 1 TB, dysk oferuje przepustowość na poziomie 5000 MB/s i 3500 MB/s odpowiednio dla sekwencyjnego odczytu i zapisu danych, a producent przewidział na niego aż 60 miesięcy gwarancji. Wspiera dodatkowo technologię TRIM oraz S.M.A.R.T, więc bez problemu możemy monitorować pracę tego sprzętu. Nieco rozczarowuje jednak współczynnik TBW, bo dla wersji 1 TB wynosi on zaledwie 250 TB, ale to naturalna kolej rzeczy dla jednostronnych dysków w tak niewielkim formacie, gdyż fizycznie można tu umieścić tylko jedną kość pamięci.

Sprawdź też: Steam Deck – co to jest? Specyfikacja, cena, jakie gry?

Dysk bezpośrednio bazuje na kontrolerze Silicon Motion SM2269XT, który nie posiada dodatkowej pamięci DRAM. Dysponuje on dwurdzeniowym procesorem ARM Cortex R8 i komunikuje się z jedną kością pamięci 3D NAND TLC.

mały dysk patriot o dużej pojemności
Mały ale potężny!

Metodologia testowa

Jako że dysk jest bezpośrednio kierowany do użytkowników przenośnych konsol,nie było sensu tworzyć rozbudowanych testów na platformie PC. Zdecydowaliśmy się, że lepiej będzie pokazać, na jaką rzeczywiście wydajność można liczyć w przypadku instalacji dysku w konsoli Steam Deck i przedstawić realne wartości. Wspomnimy tylko, że nasza wersja Steam Decka została nieco zmodyfikowana, ponieważ podmieniliśmy tylny panel na zamiennik marki JSAUX, który jest wykonany z aluminium i wpływa na ogólne temperatury podzespołów.

Sprawdź też: Test Patriot Viper Elite 5 RGB TUF 2x 16 GB 6600 MHz – udana współpraca z ASUS-em

Testy rzeczywiste

W konsoli Steam Deck dysk oferuje przepustowość na poziomie 2833 MB/s i 2113 MB/s odpowiednio dla sekwencyjnego odczytu i zapisu danych. Gdzie są zatem te brakujące megabajty? Nie jest to wina dysku, bo ten na platformie PC wyposażonej w płytę główną wspierającą standard PCIe 4.0 oferuje deklarowane przez producenta wartości, ale Steam Deck do działania wykorzystuje starszy standard PCIe 3.0, a zatem maksymalna teoretyczna przepustowość wynosi 3940 MB/s, grubo poniżej tego, co oferuje ten dysk. W ROG Ally tego problemu jednak nie uświadczycie, gdyż producent postawił na nowszy standard PCIe 4.0.

Zmniejszeniu uległa przepustowość po zapełnieniu dysku powyżej 80%, która wówczas wyniosła do 2610 MB/s i 2094 MB/s odpowiednio dla sekwencyjnego odczytu i zapisu danych, ale różnica jest wręcz pomijalna i zupełnie niewyczuwalna w rzeczywistym użytkowaniu konsoli z tym dyskiem. Spodziewaliśmy się znacznie gorszych wyników, ale jak widać VP4000 Mini daje radę.

Czasy ładowania gier wypadają bardzo dobrze. W większości testowanych tytułów wyniósł on poniżej 25 sekund. Równie dobrze wypadają czasy wczytywania rozgrywki z zapisu gry. Wiele z testowanych tytułów ładowały się nie dłużej niż 15 sekund. Wszystkie te wyniki są porównywalne z tym, co domyślnie oferuje Steam Deck. W trakcie testów nie zauważyliśmy również żadnych nieprawidłowości związanych z wydajnością.

Temperatura

Kwestią problematyczną dla wielu dysków SSD, szczególnie tych naprawdę wydajnych, pozostaje temperatura i potencjalny throttling termiczny. Jak już wspomnieliśmy, nasza wersja Steam Decka została wyposażona w aluminiowy panel tylny marki JSAUX, więc w oryginalnej wersji temperatury mogą i zapewne będą wyższe, ale na szczęście nie trzeba się tego obawiać, ponieważ Patriot Viper VP4000 Mini osiągnął w naszym teście maksymalnie 51 stopni Celsjusza. I nawet jeśli dodamy do tego aż 20 stopni Celsjusza, nadal dysk oferować będzie pełną wydajność.

Podsumowanie

Steam Deck domyślnie jest po prostu źle wyposażony, jeśli chodzi o dysk SSD. Jasne, można instalować, przechodzić, a następnie odinstalować gry robiąc tym samym miejsce dla kolejnych, ale jeśli tego robić nie lubisz lub po prostu nie grasz tylko w jeden tytuł, jak najbardziej warto zainteresować się wymianą fabrycznego nośnika danych na taki o większej pojemności. Jeśli nie zależy nam na ekranie OLED, dopłata kolejnych 1200 zł wyłącznie do tego, by otrzymać większy dysk, jest kompletnie bez sensu, ale na szczęście jest alternatywa.

Sprawdź też: Ultrawydajny dysk SSD PV553 od Patriot Memory – szybki i futurystyczny

I tą alternatywą jest Patriot Viper VP4000 Mini, który w wersji 1 TB oferowany jest w cenie ok. 399 zł. To mniej od kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić za dysk Corsair MP600 Mini i mniej od słabo dostępnego na naszym rynku Sabrent Rocket 2230. Viper VP4000 Mini, pomimo tego, że Steam Deck nie wykorzystuje jego pełnego potencjału, świetnie się w tej konsoli odnajduje. Polecamy!

1
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *