Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36

Recenzje

26.09.2022 21:53

Corsair Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36 – recenzja pamięci. Nowy król wydajności

Komputery Podzespoły
14
0
0
14
0

Pamięci DDR5 coraz śmielej poczynają sobie na rynku. Kości Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36 od Corsaira to dowód na to, że dominacja tego standardu powoli wyłania się na horyzoncie. Sprawdź, co takiego nas w nich urzekło.

Rynek pamięci RAM zmienia się właśnie nie do poznania i choć przed standardem DDR5 jeszcze długa i wyboista droga, producenci wypuszczają na świat coraz wydajniejsze zestawy. Takowym jest niewątpliwie bohater dzisiejszego artykułu, czyli Corsair Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36. Jak poradził sobie w teście?

Omawiany zestaw pamięci wzięliśmy na tapet z jednego, bardzo prostego powodu. Jest to pierwszy zestaw bazujący na kościach pamięci Samsunga i mieliśmy cichą nadzieję, że koreańska marka powtórzy sukces najlepszych aktualnie kości Samsung B-Die znajdujących się w wysokiej jakości modułach DDR4. Ich porównanie z najwydajniejszymi aktualnie Hyniksami, które odznaczają się świetnym potencjałem OC, jest zatem tematem godnym uwagi.

Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36
Kości cechuje m.in. obecność podświetlenia RGB oraz dwa warianty kolorystyczne. Jak jednak wypały w testach? O tym więcej w tekście

Zacznijmy od tego, że Corsair Vengeance to w portfolio producenta średnia półka uplasowana między Vengeance i Dominator Platinum, choć należy tutaj wspomnieć, że nasz zestaw oferuje również podświetlenie RGB, które zdecydowanie może przypaść do gustu fanom świecidełek. W skład tej serii wchodzą zestawy o pojemności 2x 16 GB przy parametrach fabrycznych 5200 MHz CL 40, 5600 MHz CL 40, 5600 MHz CL 36, 6000 MHz CL 40, 6000 MHz CL 36, 6400 MHz CL 38 oraz najwydajniejsze aktualnie na rynku 6600 MHz CL 32. Moduły te (my otrzymaliśmy w kolorze czarnym) można nabyć również w kolorze białym, co powinno ucieszyć kreatywną część entuzjastów sprzętu komputerowego.

Co ciekawe w rodzinie Vengeance RGB znajdziemy również zestawy przygotowane z myślą o procesorach AMD Ryzen 7000 i podstawce AM5, choć z oczywistych względów na tej konkretnej platformie dziś ich testować nie będziemy, ponieważ takowej jeszcze w sklepach nie ma. Najważniejszą różnicą między dziś testowanymi a wspomnianymi wyżej jest oczywiście profil EXPO zamiast XMP, ale na tym różnice się nie kończą, ponieważ w przypadku zestawu dedykowanego procesorom Ryzen 7000 na rynku pojawiły się również moduły o pojemności 2x 32 GB.

Sprawdź też: Najdroższe DDR4 vs. najtańsze DDR5 – sprawdź na moreleTV

Specyfikacja i możliwości OC

Corsair Vengeance RGB to zestaw skierowany do fanów wielobarwnego podświetlenia LED RGB. Wyposażone zostały w 10 diod LED, którymi można sterować z poziomu ekosystemu iCUE, czyli „Korsarzowego” odpowiednika programów sterujących renomowanych producentów, gdzie kontrolować można dowolnym wspieranym sprzętem marki Corsair.

Testowane moduły nie należą do największych. Mają bowiem 45 mm wysokości i choć raczej problemów z kompatybilnością być nie powinno, lepiej upewnić się przed zakupem, że nasze wieżowe chłodzenie CPU nie będzie z tymi modułami w żaden sposób kolidować.

Jak już wspomnieliśmy, moduły Corsair Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36 bazują na kościach Samsung i wśród zapisów SPD znajdziemy jeden profil XMP (szkoda, że nie kilka tak jak przy Patriot Viper Venom) – DDR5-6000 CL 36-36-36-76 @ 1,35 V. Poniżej znajdziecie wyniki, jakie udało nam się uzyskać po przetestowaniu możliwości przetaktowania tego zestawu.

Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36 - OC
Wyniki OC

Metodologia testowa

Wszystkie testy przeprowadziliśmy z użyciem systemu operacyjnego Windows 11 64-bit, sterowników graficznych GeForce Game Ready 496.13 oraz programu Fraps w wersji 3.5.99, za pomocą którego mierzyliśmy wydajność w grach wideo. Wyniki na wykresach są średnią rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, a rozdzielczość zegara rzeczywistego była ustawiona na sztywną wartość wynoszącą 0,5 ms.

Komputer testowy wyposażony został w procesor Intel Core i9-12900K, płytę główną MSI MEG Z690 Unify, kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti w wersji KFA2 SG (1-Click OC), dysk SSD Patriot Viper VPR100 o pojemności 512 GB, zasilacz SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700 W oraz chłodzenie procesora MSI MEG CoreLiquid S360. Całość umieszczona została w obudowie Antec Twelve Hundred V3.

Sprawdź też: Recenzja Kingston FURY Renegade RGB – pamięci RAM 2x 16 GB DDR5-6000 CL32

Procesor pracował z parametrami 5,1 GHz dla rdzeni P (Golden Cove), 4,1 GHz dla rdzeni E (Gracemont), a taktowanie uncore wynosiło 4,2 GHz. Próby podkręcania polegały na znalezieniu maksymalnego, stabilnego zegara przy różnych ustawieniach opóźnień CL. W ich trakcie moduły były zasilane napięciem w zakresie 1,3-1,435 V i miały zapewniony nawiew wentylatora. Stabilność zagwarantował nam program TestMem 5.

Wydajność w grach

Wyniki
Test
Testy w grach

Podsumowanie – czy warto dać szansę kościom Corsair Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36?

Trzeba przyznać, że zaprezentowane przez Corsair Vengeance RGB moduły spisały się świetnie zarówno na ustawieniach fabrycznych, jak i po ich przetaktowaniu. Zestaw ten jest nowym królem wydajności na naszych wykresach i cieszy fakt, że kości pamięci Samsunga nadal będą używane przez producentów. Wysoki zegar i agresywne opóźnienia zrobiły swoje, choć należy tutaj wspomnieć, że nie są przesadnie wyżyłowane, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że jest tutaj wysoki potencjał na odświeżoną, bardziej usprawnioną wersję w przyszłości.

Sprawdź też: Pamięć DDR5 – najważniejsze informacje. Czy warto dać szansę DDR5 w 2022 roku

Kości Samsunga znacząco różnią się od chipów Hyniksa, co jednak nie oznacza, że końcowy wynik musi być gorszy – bynajmniej. Pomimo tego, że Hyniksy nadal mają przewagę w dziedzinie OC, rzadko kiedy można z takowego zrobić użytek, bo bardzo wysokie zegary wymagają stosowania topowych płyt głównych z dwoma slotami RAM. My użyliśmy MSI MEG Z690 Unify i choć topową płytą nie jest, nadal kosztuje aż 3000 zł. Tutaj zakończyliśmy OC z wynikiem 6400 MHz.

Vengeance RGB DDR5-6000 CL 36 - kości pamięci
DDR5 wchodzi na salony – czy warto?

Jeśli chodzi o opóźnienia, kości pamięci Hynix pozwalają zejść niżej z CL/tRFC, ale w realnych zastosowaniach zmienia to naprawdę niewiele. Kości Samsunga natomiast umożliwiają pracę z agresywnym nastawem tRCD i niektórymi opóźnieniami dalszych rzędów (na przykład tWRWR_sg). Wszystkie działania OC mają za zadanie poprawić wyniki na wykresach (w rzeczywistych warunkach, na przykład grach komputerowych) i to widzimy w przypadku Corsair Vengeance RGB. Poprawa wydajności to średnio 6% i maksymalnie 8%, czyli bardzo podobna do tego, co widzieliśmy przy okazji testowania Kingston FURY Renegade RGB bazujących na kościach Hynix właśnie.

Sprawdź też: Kingston FURY Beast RGB 2x 16 GB DDR5-5200 CL 40 – test pamięci RAM

Zgrzyt pojawił się przy samej próbie przetaktowania, a dokładnie przy próbie ustawienia wyższego napięcia. W specyfikacji widoczna jest wzmianka o „Overclocking PMIC”, ale w samym profilu XMP tryb OC widnieje jako niedostępny na naszej płycie głównej MSI za 3000 zł. Nie mogliśmy zatem podbić napięcia wyżej niż 1,435 V i na dobrą sprawę nie możemy nawet stwierdzić czy te moduły w ogóle oferują napięcie wyższe na jakiejkolwiek płycie.

Zestaw pamięci Corsair Vengeance RGB 2x 16 GB DDR5-6000 CL 36 nabędziemy dziś za ok. 1380 zł, co pokrywa się mniej więcej z tą kwotą, jaką za swoje zestawy żąda Patriot, choć wspomnimy, że jest o stówkę droższy od Kingston FURY Renegade RGB. Tak czy owak, testowany zestaw możemy polecić, bo oferuje sporo możliwości, ale trzeba zaznaczyć, że wpadka z maksymalnym napięciem w tej półce cenowej nie powinna mieć miejsca.

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *