Cooler Master SK652 to uniwersalna klawiatura mechaniczna, stworzona przede wszystkim do pisania. Czy za jej pomocą da się pisać szybciej?
Klawiatura mechaniczna to jedno z tych akcesoriów komputerowych, których recenzowanie jest niezwykle trudne. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest, z jednej strony chęć oddania rzeczywistych wrażeń z użytkowania, z drugiej zaś przygotowania materiału w taki sposób, by ten był czytelny i zrozumiały dla wszystkich. O ile w przypadku procesora, karty graficznej, pamięci RAM czy dysku SSD najistotniejsze kryterium jest oczywiste do uwzględnienia – wystarczy przeprowadzenie testów syntetycznych, o tyle w przypadku klawiatury najważniejsza jest kwestia komfortu użytkownika, czyli coś skrajnie subiektywnego.
Kilka tygodni temu do naszej redakcji trafiła klawiatura mechaniczna Cooler Master SK652. Nie jest to najczęściej spotykany model klawiatury, czyli klawiatura gamingowa mechaniczna, a klawiatura mechaniczna do pisania, która powinna sprawdzić się przede wszystkim w pracy z edytorem tekstu. Jako że to właśnie wprowadzanie tekstu za pomocą klawiatury jest tą czynnością, na którą w pracy poświęcamy najwięcej czasu, możliwość jej przetestowania była czystą przyjemnością.
Czym różni się klawiatura mechaniczna gamingowa od klawiatury mechanicznej do pracy? Przede wszystkim zupełnie inną charakterystyką pracy przełączników. Inny jest też ich skok, zwłaszcza gdy tak jak w tym przypadku mamy do czynienia z klawiaturą mechaniczną niskoprofilową. Nie przeszkodziło nam to jednak, by przetestować ją również w grach komputerowych. Cóż, co do zasady kupujemy jedną klawiaturę do grania i pracy, dlatego zwłaszcza w przypadku klawiatury mechanicznej, przeznaczenie biurowe nie powinno wykluczać się ze skutecznością na wirtualnym polu bitwy. Jak sprawdziła się klawiatura mechaniczna Cooler Master SK652 w naszych testach? Zapraszamy do materiału.
Cooler Master SK652 – rozpakowanie, pierwsze wrażenia, konfiguracja
Czy rozpakowanie klawiatury może wiązać się jakimikolwiek emocjami? Poza ciekawością tego, co nowe, raczej nie. Dokładnie tak wygląda to w przypadku klawiatury Cooler Master SK652. W estetycznym opakowaniu, na którym producent umieścił najważniejsze informacje dotyczące urządzenia, nie znajdziemy niczego poza tym, co absolutnie niezbędne. Klawiatura, przewód służący do jej połączenia z komputerem i niezbędna dokumentacja – to prawie wszystko. Prawie, ponieważ producent pamiętał jeszcze o jednym dodatku, który kiedyś znajdował się w opakowaniu każdej klawiatury, po czym zniknął na wiele lat. Pamiętacie jeszcze plastikową osłonę przeciwkurzową, którą najczęściej można było spotkać w pracowni komputerowej w szkole? W opakowaniu Cooler Master SK652 również ją znajdziecie. Cóż, choć nie jest to szczególnie estetyczne rozwiązanie, wzorowej skuteczności odmówić mu nie można.
Jakie wrażenie sprawia klawiatura mechaniczna RGB Cooler Master SK652, kiedy znajdzie się w dłoniach użytkownika? Nadspodziewanie dobre. Producent pamiętał o wielu istotnych elementach, które sprawiają, że klawiatura prezentuje się naprawdę nieźle (choć z całą pewnością nie tak ekstrawagancko jak Logitech POP). Na pozytywne wrażenie wpływa między innymi metalowe wykończenie bez ostrych krawędzi, o które można by było przypadkowo zranić palec. Zapowiedź wygodnej eksploatacji stanowi również czcionka wykorzystana do oznaczenia poszczególnych klawiszy – jest bardzo wyraźna i czytelna. Wrażenie solidności potęguje również przewód zabezpieczony materiałowym oplotem.
Do czego można się przyczepić? Klawiatura jest dość lekka, jak na typowego mechanika, a punkty styku z podłożem nie wydają się zbyt solidne. Czyżby klawiatura Cooler Master SK652 miała okazać się niestabilna i przesuwać się po blacie biurka? Sprawdzimy to dokładnie.
Konfiguracja recenzowanej klawiatury również bez niespodzianek – przebiega bardzo prosto, a w niektórych przypadkach wcale nie jest potrzebna. O ile nie potrzebujemy korzystać z indywidualnych efektów podświetlenia czy makr, o tyle wystarczy podłączyć ją do komputera i korzystać. W niektórych przypadkach może być również konieczna zmiana trybu pracy z Windows na macOS – klawiatura jest zgodna z obydwoma systemami operacyjnymi, co swoją drogą doskonale widać po oznaczeniu klawiszy.
Skoro już pozostajemy w temacie konfiguracji, warto wspomnieć o oprogramowaniu towarzyszącym. To rozwiązanie doskonale znane przede wszystkim użytkownikom akcesoriów i komponentów Cooler Master – Cooler Master MasterPlus. Do jego przejrzystości nie można mieć zarzutów, zwłaszcza że producent postanowił ograniczyć je wyłącznie do tego, co absolutnie niezbędne przy korzystaniu z klawiatury. Zresztą, raczej nie będziemy korzystać z niego często, a w zdecydowanej większości przypadków tylko raz.
Klawiatura mechaniczna Cooler Master SK652 w codziennej eksploatacji
Jak klawiatura mechaniczna Cooler Master sprawdza się w codziennej eksploatacji? By udzielić odpowiedzi na to pytanie, stała się codziennym akcesorium do pracy redaktora tworzącego niniejszą publikację. Przez kilka tygodni została sprawdzona zarówno pod kątem tego, jak spisuje się podczas tworzenia krótszych i dłuższych materiałów tekstowych, jak i w grach komputerowych, gdzie liczą się zupełnie inne parametry.
Mając na uwadze specyfikację techniczną klawiatury, można było spodziewać się, że szczególnie dobrze sprawdzi się zwłaszcza podczas grania. To klawiatura mechaniczna red switch, czyli taka, w której producent zastosował przełączniki koloru czerwonego. Czerwone przełączniki firmy TTC to przełączniki niskoprofilowe, dodatkowo wyciszone, charakteryzujące się linearną pracą, bez wyraźnie wyczuwalnego momentu aktywacji. W teorii? Idealne rozwiązanie do gier. W praktyce? Bardzo dobre w obydwu zastosowaniach.
Obecność czerwonych, linearnych przełączników wcale nie sprawiła, że na klawiaturze Cooler Master pisze się wolniej, a wręcz przeciwnie. Zgodnie z subiektywnymi odczuciami użytkownika na klawiaturze można pisać zdecydowanie szybciej niż na wielu klawiaturach mechanicznych, które zostały zaprojektowane typowo do pracy biurowej. Choć rozwiązania uniwersalne nie w każdym przypadku okazują się tymi najlepszymi, tutaj właśnie tak jest. Cooler Master SK652 to klawiatura zarówno do grania, jak i do pisania.
Jak głośna jest klawiatura mechaniczna Cooler Master SK652?
Najlepsza klawiatura mechaniczna powinna cechować się również kulturalną pracą. Wiadomo nie od dziś, że to właśnie odgłosy generowane przez klawisze są największym mankamentem klawiatur o konstrukcji mechanicznej. Jak zapewnia producent, w recenzowanym modelu zastosowano wytłumione przełączniki, które przynajmniej w teorii powinny generować zdecydowanie mniej hałasu, niż przełączniki bez dodatkowego wygłuszenia. W praktyce, niestety, okazuje się, że w tym aspekcie testowana klawiatura nieco kuleje. Cóż, Cooler Master SK652 to nie jest cicha klawiatura mechaniczna. O ile umieszczenie jej na podkładce nieco redukuje odgłosy klawiszy, o tyle praca w sytuacji, gdy klawiatura leży bezpośrednio na blacie biurka, może wiązać się z nieprzyjemnymi odczuciami dla pozostałych domowników. Naturalnie, im mocniej dana osoba naciska klawisze podczas pisania, tym problem staje się większy.
Przyglądając się konstrukcji klawiatury, nie można oprzeć się wrażeniu, że o ile przełączniki działają poprawnie i wcale nie są zbyt głośne, o tyle punkty styku klawiatury z podłożem sprawiają, że klawiatura wpada w drgania podczas pisania, co potęguje negatywne wrażenia dźwiękowe. Na szczęście podkładka na biurko, w rozmiarze pozwalającym na zmieszczenie zarówno klawiatury, jak i myszy, skutecznie eliminuje tę niedogodność.
Jak szybciej pisać na klawiaturze? Wybierz klawiaturę mechaniczną!
Dla społeczności graczy atuty klawiatury mechanicznej są oczywiste. Dzięki zastosowaniu przełączników mechanicznych, zamiast najczęściej spotykanej membrany, działanie klawiatury staje się zdecydowanie bardziej precyzyjne, a także szybsze i bardziej przewidywalne. Co jednak z użytkownikami, którzy korzystają z klawiatury przede wszystkim do wprowadzania tekstu? Jak pokazują przykłady z życia codziennego, dla nich klawiatura mechaniczna również może okazać się lepszym rozwiązaniem od membranowej. Jak szybciej pisać na klawiaturze? Wymiana na model wyposażony w mechaniczne przełączniki może być dobrym pomysłem.
Klawiatura mechaniczna, głównie za sprawą charakterystycznej pracy klawiszy, pozwalającej na bardzo dokładne wyczucie jej działania, pozwala na szybsze przyzwyczajenie się do korzystania z niej, a co za tym idzie, również na szybsze pisanie. Praca przełączników jest wyraźnie wyczuwalna pod palcami, co pozwala oderwać oczy od klawiatury i skupić się wyłącznie na wprowadzanym tekście. Naturalnie, sam zakup klawiatury mechanicznej nie jest odpowiedzią na pytanie o to, jak nauczyć się szybciej pisać na klawiaturze, jednak z pewnością istotnie w tym pomaga.
Jaka klawiatura mechaniczna do pisania? Cooler Master SK652!
Czy zatem klawiaturę Cooler Master SK652 można nazwać dobrą klawiaturą mechaniczną do pisania? Jak najbardziej! Dzięki temu, że łączy w sobie kilka atutów, przydatnych właśnie w pracy z tekstem, tytuł dobra klawiatura mechaniczna do pisania w pełni jej się należy. Wpływają na to między innymi czytelne oznaczenie klawiszy, ich nienaganna praca, wysoki komfort użytkowania, a także jakość wykonania klawiatury. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Cooler Master SK652 to klawiatura mechaniczna niskoprofilowa. Dzięki temu skok klawisza jest zauważalnie krótszy niż w typowym mechaniku, co oznacza, że palce przebywają krótszy dystans podczas pisania, a zatem można pisać szybciej.
Nie bez znaczenia jest również to, że klawiatura mechaniczna Cooler Master SK652 to mała klawiatura mechaniczna (choć nie tak mała jak klawiatura Cooler Master SK622). Nie znajdziemy tu żadnych dodatkowych przycisków, a praktycznie wszystkie niestandardowe polecenia wykonywane są za pomocą skrótów klawiszowych. W tym celu obok prawego klawisza Ctrl znalazł się jeszcze jeden, dedykowany właśnie do aktywacji skrótów i funkcji dodatkowych. Naturalnie, nie jest to jednak klawiatura najmniejsza. Użytkownicy, którzy szukają czegoś jeszcze mniejszego, powinni się zastanowić, czy ich oczekiwania spełni klawiatura TKL, 60% czy pełny wymiar.
Jaka klawiatura mechaniczna do macOS? To może być dobry wybór
Na koniec jeszcze jedna informacja, która może sprawić, że klawiaturą mechaniczną Cooler Master SK652 zainteresuje się szersze grono odbiorców, niż tylko ci, którzy wykorzystują komputery do grania czy redagowania tekstów. Wszystko za sprawą tego, że jest to klawiatura dwusystemowa, zdolna do pracy zarówno w systemie Microsoft Windows, jak i Apple macOS. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wystarczy jeden skrót klawiszowy, by przestawić klawiaturę w tryb pracy z macOS, a klawisze rejestrowały komendy zgodne z funkcjami właśnie tego systemu operacyjnego.
Dlaczego ta informacja jest tak istotna? Otóż jak wiadomo, firma Apple produkuje zarówno elektronikę użytkową, jak i oprogramowanie, które nią zarządza. Produkuje również akcesoria towarzyszące, jednak ich jakość i funkcjonalność, zwłaszcza w przypadku komputerów iMac i laptopów MacBook, jest dyskusyjna. Z tego powodu wielu użytkowników komputerów Apple sięga po klawiatury i myszy innych producentów. Skoro zatem zapadła decyzja o zakupie lepszej klawiatury dla iMaca czy MacBooka, dlaczego nie wybrać klawiatury mechanicznej? Recenzowana klawiatura Cooler Master SK652 może okazać się właśnie takim akcesorium, które znacząco uprzyjemni pracę na komputerze Apple.
Reasumując, klawiatura mechaniczna Cooler Master SK652 to klawiatura warta rekomendacji. Bardzo dobrze wygląda, a przede wszystkim robi to, co powinna, czyli sprawia, że praca z komputerem staje się wygodniejsza. Polecamy zarówno posiadaczom komputerów z Windowsem, jak i tym, którzy korzystają z macOS. Uniwersalna klawiatura dla gracza i redaktora tekstów? To właśnie ta.
PS. Szukacie bezprzewodowej alternatywy? Klawiatura Razer Pro Type Ultra może Was zaciekawić.