monitor AOC AGON PRO AG344UXM

Recenzje

30.01.2024 13:02

AOC AGON PRO AG344UXM – recenzja potężnego monitora MiniLED o proporcjach 21:9

Monitory
13
0
0
13
0

Na testy trafił do nas ciekawy monitor AGON PRO AG344UXM, wyposażony w matrycę MiniLED o proporcjach 21:9 i przekątnej 34 cale. Czy warto go kupić? Sprawdzamy!

Kompletne miejsce pracy to coś więcej niż tylko komputer. Ważne są również inne komponenty, takie jak monitor, mysz, klawiatura, biurko, krzesło i system audio czy słuchawki. Dzisiaj skoncentrujemy się na pierwszym z tych aspektów, szczególnie na ultrapanoramicznym modelu monitora firmy AOC z linii AGON PRO. Mowa o imponującym monitorze AG344UXM MiniLED, który wyróżnia się proporcjami 21:9, szybkością odświeżania do 170 Hz, czasem reakcji wynoszącym 1 ms, personalizowanymi ustawieniami RGB i zaawansowanym oprogramowaniem G-Menu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Specyfikacja AGON PRO AG344UXM

Ostatnio na rynku pojawia się więcej monitorów gamingowych z zaawansowanym podświetleniem Mini LED, jednak wciąż pozostają one mniej popularne niż bardziej tradycyjne monitory LCD z podświetleniem krawędziowym lub Direct LED. Taką perełką jest, chociażby AOC AGON PRO AG344UXM, który wyróżnia się wysokiej klasy specyfikacją. 

gra na monitorze
Monitor w grach sprawdza się fenomenalnie

Posiada 34-calowy ekran UWQHD z częstotliwością odświeżania 170 Hz, obsługującą DisplayPort 1.4, USB-C (kompatybilne z DP 1.4) oraz dwa złącza HDMI 2.1. Jego podświetlenie Mini LED z 1152 strefami wygaszania znacząco poprawia kontrast i jakość czerni. Monitor osiąga jasność do 700 nitów w standardzie SDR i do 1000 nitów w HDR, co zapewniło mu certyfikat VESA DisplayHDR 1000. Monitor obsługuje również adaptacyjne odświeżanie (Adaptive Sync), kompatybilne z FreeSync od AMD i G-SYNC od NVIDII. Posiada 10-bitowy panel o szerokiej gamie kolorów, pokrywający 100% przestrzeni sRGB i 99% DCI-P3. Wyposażony został również w podświetlane logo, które pojawia się pod monitorem, np. na biurku. Ze względu na zaawansowane podświetlenie, urządzenie waży aż 13 kg. 

Sprawdź też: AOC AG493UCX2 – recenzja monitora. 49-calowy gigant 32:9

AOC AGON AG344UXM – specyfikacja 

  • Przekątna ekranu: 34 cale (86,4 cm)
  • Rozdzielczość: 3440 x 1400 pikseli (UWQHD), 21:9
  • Panel: IPS, Mini LED (1152 strefy), 10 bit, matowy, płaski, DisplayHDR 1000
  • Częstotliwość odświeżania: 170 Hz (AMD FreeSync Premium)
  • Czas reakcji: 1 ms (GTG)
  • Kontrast statyczny: 1000:1
  • Jasność: 1000 nitów
  • Porty: 2x HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, USB-C 3.2 (DP 1.4 i PD 90 W), HUB 4x USB 3.2, wyjścia/wejścia audio, głośniki 2x 8 W
  • Pobór mocy: 142 W (działanie); 0,5 W (czuwanie)
  • Masa: 12,8 kg (z podstawą)
  • Inne: odchylenie, obrót, wysokość, VESA 100 x 100
tapeta na monitorze
Ekran robi wrażenie parametrami i rozmiarem

AOC AGON PRO AG344UXM – pierwsze wrażenia 

AGON Pro AG344UXM to dość duży i masywny monitor. Jego montaż nie wymaga śrubokręta, ale przy jego ustawianiu przyda się pomoc drugiej osoby, ponieważ po złożeniu monitor ma wymiary 816 x 598 x 400 mm i waży aż 17,7 kg.

Monitor AG344UXM posiada płaski ekran, co mnie osobiście bardzo cieszy, ale może wzbudzać pewne wątpliwości, ponieważ większość monitorów o proporcjach 21:9 i przekątnej 34 cali jest zakrzywiona, aby lepiej dopasować się do pola widzenia użytkownika. Ta cecha może nie do końca odpowiadać oczekiwaniom graczy, ale z pewnością przyniesie ulgę fotografom i grafikom, którzy cenią sobie nienaruszoną „liniowość” obrazu.

monitor z tyłu
Montaż jest prosty, ale monitor waży sporo i zajmuje dużo miejsca

Jeśli chodzi o wygląd, monitor ma kilka czerwonych akcentów na podstawie i tylnej obudowie, paski z możliwością dostosowania oświetlenia na tylnej części oraz projekcję czerwonego logo AGON przy podstawie (można je wyłączyć). Ogólnie rzecz biorąc, design jest dość kanciasty i trochę „plastikowy” – mimo tego ramki są subtelne i estetyczne, więc patrzenie na wyłączony AG344UXM nie wywołuje zniesmaczonego grymasu.

Monitor ten oferuje również dość dużą elastyczność w zakresie ustawienia pozycji. Można go przechylić, obrócić oraz regulować wysokość, choć nie ma opcji obrotu (co jest typowe dla monitorów ultrapanoramicznych). Kontrola ustawień na ekranie jest możliwa za pomocą małego joysticka na tylnej części monitora z prawej strony lub przy pomocy pilota podłączanego do jednego z portów.

Sprawdź też: Test słuchawek AOC GH300, klawiatury GK500 i myszki GM530B

AGON PRO AG344UXM w akcji

Co do samego projektu, podobać może się bogactwo opcji podłączenia: dwa porty HDMI 2.1, jeden DisplayPort 1.4 i port USB-C 3.2, a także funkcjonalność huba USB (dzięki czterem portom USB-A). Dodatkowo monitor oferuje tryb picture-by-picture, który pozwala na jednoczesne wyświetlanie obrazu z dwóch źródeł, oraz funkcję KVM (Keyboard Video Mouse), umożliwiającą obsługę więcej niż jednego komputera przy użyciu tego samego monitora, klawiatury i myszy.

Monitor AOC AGON PRO AG344UXM oferuje rozdzielczość 3440 x 1440 pikseli na 34-calowym panelu IPS LCD w technologii Mini LED. Jego maksymalna częstotliwość odświeżania to 170 Hz, a czas reakcji wynosi 1 ms. Monitor posiada także certyfikat DisplayHDR 1000. Obsługuje AMD FreeSync i Nvidia G-Sync, co z pewnością ucieszy graczy. Dla osób zajmujących się grafiką ważne będzie pokrycie 99% przestrzeni kolorów DCI-P3 i 100% sRGB.

podświetlane logo monitora
Podświetlane logo może się podobać

Jak sugerują te dane, monitor ten świetnie radzi sobie z grami, oferując płynne i bogate wizualnie doznania – pod warunkiem że do monitora podłączony jest wystarczająco mocny komputer. Poziomy jasności są zgodne z oczekiwaniami od panelu Mini LED, osiągając maksymalnie 1000 nitów. Chociaż poziomy kontrastu nie są rewelacyjne, nie można narzekać na żadne problemy podczas grania czy oglądania filmów. W codziennym użytkowaniu monitor zapewnia wyraźny, stabilny obraz, niezależnie od tego, czy gramy, pracujemy na arkuszach kalkulacyjnych, czy przeglądamy strony internetowe.

Sprawdź też: AOC AG273QCG – recenzja. Beczka słodkiego miodu z (sporą?) łyżką dziegciu

Panel ten jest niezwykle jasny i żywy już na ustawieniach fabrycznych prosto z pudełka, ale można oczywiście dostosować jasność i wiele innych opcji za pomocą menu na ekranie. Również wydajność HDR wydaje się być na wysokim poziomie, z dobrze zachowanymi detalami w ciemnych i jasnych obszarach obrazu.

ustawienia monitora
Menu ekranowe nie jest specjalnie intuicyjne, ale daje radę

W monitorach zawsze cieszy obecność wbudowanych głośników, a tutaj mamy dwa 8-watowe głośniki z obsługą DTS oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Głośniki nie są w niczym wyjątkowe, ale spełniają swoje zadanie. Oznacza to, że w ostateczności nie trzeba inwestować w oddzielny zestaw lub zawsze polegać na słuchawkach.

Czy warto kupić AOC AGON PRO AG344UXM

Co tu dużo mówić, w testach monitor AG344UXM wypada doskonale. Jego szeroka gama kolorów niemal w pełni pokrywa standard DCI-P3, a błąd odwzorowania barw delta E 2000 dla tej przestrzeni kolorów jest stosunkowo niewielki. Monitor dobrze odwzorowuje także zakres sRGB. Maksymalna jasność monitora robi wrażenie, jednakże minimalna jasność wynosi aż 160 nitów, co może być zbyt wysokie w ciemnych pomieszczeniach. 

Monitor AOC Agon Pro AG344UXM bez wątpienia należy do klasy premium, co częściowo odzwierciedla się również w jego cenie (która zresztą znacząco spadła od dnia jego premiery). Jeśli jest on w zasięgu Twojego budżetu, to z pewnością nie będziesz rozczarowany jakością obrazu i wydajnością – technologia Mini LED wyróżnia go na tle innych monitorów tej wielkości.

pilot do monitora
Pilot znacznie ułatwia obsługę monitora

Warto pamiętać, że wiele monitorów ultrapanoramicznych o proporcjach 21:9 i podobnej wielkości ma zakrzywione ekrany, więc AG344UXM jest interesującą opcją dla osób preferujących ekrany płaskie. Należy wziąć pod uwagę odległość, z jakiej będziesz korzystać z tego monitora, i czy chcesz, aby krawędzie otaczały Twoje pole widzenia – co jest świetne w grach panoramicznych, ale już mniej przydatne przy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi.

Sprawdź też: AOC U28G2XU – recenzja monitora. 4K i 144Hz wchodzą na salony

Co do wad monitora, nie są one znaczące – menu na ekranie mogłoby być nieco bardziej intuicyjne, a urządzenie jest dość duże i masywne – spora podstawa zajmuje dużo miejsca na biurku. Ogólnie rzecz biorąc, trudno znaleźć wiele powodów do narzekań.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *