program do zmiany ip na telefonie

Poradniki

29.11.2022 16:09

Program do zmiany IP – jaki wybrać? Do czego służy VPN?

Komputery Online Programy i aplikacje
24
3
0
24
3

Jaki program do zmiany IP wybrać? Co to jest VPN i do czego może się przydać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Sprawdź, co czego może być Ci potrzebny program VPN i zapoznaj się z naszymi rekomendacjami, który wybrać. 

Zdarzyło Ci się, że pewien serial, na który naszła Cię ochota, nie jest dostępny w naszym kraju? Nas na przykład niejednokrotnie, szczególnie kiedy np. Disney+ nie był jeszcze dostępny w Polsce. Podobnie bywa z wydarzeniami sportowymi, transmitowanymi jedynie poza granicami naszego kraju. W takich momentach na ratunek przychodzi program do zmiany IP. Niemniej oglądanie zagranicznych treści to nie jedyne jego zastosowanie! Dlatego na samym początku należy dokładnie zrozumieć, czym jest VPN, co to znaczy adres IP i jakie mogą być skutki zmiany IP.

Program do zmiany IP, czyli VPN – co to jest?

Co to jest VPN? Wiele osób pewnie zastanawia się, co oznacza ta nazwa. Jest to również skrót angielskiego określenia: Virtual Private Network, które oznacza prywatną sieć wirtualną. To program, za pomocą którego jest szyfrowany i dodatkowo chroniony nasz adres IP. 

Ma to na celu zapewnienie użytkownikom bezpiecznego korzystania z internetu oraz ochronę ich tożsamości. Program do zmiany IP komputera rekomendowany jest między innymi osobom, które często łączą się z różnymi sieciami Wi-Fi i chcą chronić swoją tożsamość w sieci lub też chcą uzyskać dostęp do zablokowanych treści w internecie, na przykład w niektórych państwach.

KODY RABATOWE MORELE

Co jednak oznacza IP? Skrót ten powstał do angielskiej nazwy Internet Protocol Address i jest bezpośrednim numerem, który nadawany jest komputerom oraz innym urządzeniom połączonym z siecią internetową. 

Adresy IP mogą być zarówno stałe, jak i dynamiczne. W przypadku stałego adresu IP pozostaje ono niezmienne nawet w przypadku restartowania urządzenia połączonego z siecią. Dynamiczne adresy IP cechują się tym, że są automatycznie zmieniane i przypisywane przy każdym kolejnym połączeniu urządzenia z siecią internetową lub resecie modemu pośredniczącego.

Ponadto adres IP może być również publiczny i prywatny. Publiczne adresy IP łączą się bezpośrednio z siecią, która jest dostępna. Prywatne IP używane jest w ramach jednej większej sieci, na przykład w przestrzeni domowej, gdzie więcej niż jedno urządzenie połączone jest z siecią za pomocą routera. Wówczas wszystkim urządzeniom docelowo nadawane są IP prywatne, a następnie jedno wspólne IP publiczne. 

program do zmiany ip na tablecie
VPN może przydać się na różnych urządzeniach i do różnych celów

VPN – do czego służy?

Program do zmiany IP VPN może być bardzo przydatny w wielu obszarach naszej codziennej działalności w sieci. Przede wszystkim z takiego rozwiązania korzystają osoby, które nie lubią być śledzone i obserwowane w sieci, a cenią sobie swoją prywatność i niezależność. Połączenie VPN ma na celu szyfrowanie naszego adresu IP i sprawienie, że będziemy jeszcze lepiej zabezpieczeni. 

O programie VPN warto pomyśleć między innymi wtedy, gdy często korzystamy z różnych sieci Wi-Fi. W przypadku publicznych sieci internetowych, możemy być bardziej narażeni na działanie cyberprzestępców, którzy mogą wykraść nasze dane. Zwiększenie bezpieczeństwa w sieci oraz zachowanie pełnej prywatności podczas korzystania z publicznych hotspotów możliwe jest między innymi dzięki wykorzystywaniu programów do zmiany adresu IP. 

Programy te cieszą się również sporą popularnością w krajach, gdy wolność słowa jest mocno ograniczona. Wówczas bardzo często stosowana jest cenzura, a bezpieczeństwo użytkowników sieci w dużej mierze zależy od szyfrowania ich danych. W krajach autorytarnych oraz tych o ograniczonej wolności obywatelskiej, używanie wirtualnej sieci prywatnej to podstawa. 

vpn amerykański netflix
Dzięki VPN zalogujesz się do usług, które oficjalnie nie są dostępne w Polsce

Każdego dnia jesteśmy śledzeni w internecie niemal na każdym kroku. Obecnie specjaliści i agencje rządowe mają dostęp do każdego naszego ruchu w wirtualnym świecie, dlatego warto pomyśleć o programie VPN, który pozwoli zabezpieczyć naszą tożsamość w sieci i zapewni nam wystarczającą ochronę. 

Szyfrowanie danych podczas połączenia urządzenia z internetem sprawi, że nasza aktywność internetowa będzie chroniona, a nasz ślad w sieci będzie zminimalizowany do minimum. To niektóre z potencjalnych korzyści, które niesie za sobą korzystanie z programów do zmiany adresów IP. 

Okazuje się, że nasi rodacy nie wykorzystują najczęściej VPN do oglądania niedostępnych w Polsce filmów i seriali. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na blogu ExpressVPN, Polacy najchętniej wykorzystują programy VPN, aby oglądać wydarzenia sportowe! Piłka nożna, siatkówka czy nawet skoki narciarskie i walki UFC – dla takiej rozrywki najczęściej zmieniamy swoje IP.

Program do zmiany IP na inny kraj – jak działa VPN? Co można oglądać?

Bardzo popularnym rozwiązaniem może być zmiana naszego adresu IP na inny kraj, dzięki czemu możemy uzyskać dostęp do treści zablokowanych w Polsce. Surfując po sieci, możemy natrafić na sytuację, w której dane materiały audiowizualne, czy też strony internetowe, będą niedostępne w naszym kraju. Najlepszym przykładem są wydarzenia sportowe lub chociażby wspomniany wcześniej Disney+, który nie był początkowo dostępny w naszym kraju.

Komunikat o braku dostępności jakiegoś materiału na danym obszarze obecnie pojawia się coraz częściej, jednak jest sposób na to, aby sobie z nim poradzić. Wystarczy nowy adres serwera w innym kraju, w którym dane treści są dozwolone i w ten sposób możemy uzyskać do nich dostęp nawet w Polsce. Jak go uzyskać? Naturalnie przy pomocy stosownej aplikacji.

Gracze zmieniają ip na zagraniczne, aby szukać okazji cenowych i trudno dostępnych produktów np. gier

Program do zmiany IP na inny kraj może działać praktycznie na całym świecie. Dzięki temu nie tylko obejdziemy blokadę regionalną, ale również zabezpieczymy swoje dane i zwiększymy swoją prywatność w sieci. Wiele osób zwraca również uwagę na potencjalne oszczędności, które mogą wiązać się ze zmianą adresu IP. 

Wiele międzynarodowych firm, na przykład touroperatorzy lub portale z ofertami lotów, swoje ceny ustalają również pod kątem geograficznym, dlatego te same loty mogą być w różnych cenach w zależności od tego, z jakiego kraju się logujemy. Dzięki programowi VPN nasz adres IP będzie zmieniany na zagraniczny i możemy w ten sposób skorzystać z bardziej preferencyjnych cen. To kolejna korzyść, która przemawia za instalacją programu do zmiany adresu IP. 

Jaki darmowy VPN wybrać? Darmowy program do zmiany IP

Czy na rynku znajdziecie darmowe programy do zmiany adresu IP? Nie brakuje bezpłatnych subskrypcji jak i podstawowych wersji programów VPN oraz z rozwiązań płatnych, które często oferują więcej możliwości użytkowników lub są bardziej rozbudowane. Z naszej perspektywy, do podstawowych celów użytkowników powinien wystarczyć darmowy program do zmiany IP. Niestety najczęściej znacznie skuteczniejsze okazują się rozwiązania płatne, które na szczęście zwykle można za darmo przetestować.

Sprawdź też: Czym jest proxy? Do czego służy serwer pośredniczący?

Naszą propozycją wartą sprawdzenia jest Express VPN. To program do zmiany adresu IP, który gwarantuje użytkownikom 30-dniową gwarancję satysfakcji. W ramach płatnej wersji programu możemy korzystać z nielimitowanego pasma i danych oraz mamy dostęp do aż 3000 serwerów z ponad 90 państwa na świecie. Program ten działa w większości popularnych aplikacji oraz serwisach streamingowych. Jest też kompatybilny z wieloma routerami i systemami, w tym z wszystkimi popularnymi od Androida po Windows. W przypadku dłuższego korzystania z programu będziemy musieli jednak wykupić płatną licencję. 

Dlaczego lepiej zwykle zdecydować się na płatny VPN? Bezpłatne wersje tego typu programów mają swoje ograniczenia. Jakie? Na przykład w szybkości serwerów, czy też w blokowaniu Netflixa.

vpn chrome
Niektóre przeglądarki jak Chrome czy Firefox mają wbudowany VPN!

VPN w przeglądarce – Chrome i Opera już to mają

Nowoczesne przeglądarki oferują swoim użytkownikom programy VPN, które wbudowane są w ich rozwiązania. To bardzo wygodne i skuteczne rozwiązanie, dzięki czemu korzystając z przeglądarki, możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci oraz ukryć swoją tożsamość. Jak działają te rozwiązania w Chrome oraz w Operze?

Przeglądarka Chrome to najpopularniejszy program tego typu na rynku, który posiada jednak nieco luk, poprzez które można wykraść dane. W związku z tym bardzo ważne jest korzystanie z programów do zmiany IP. Twórcy przeglądarki udostępnili swoim klientom rozszerzenia VPN Chrome. 

Sprawdź też: Adres IP – co to jest i jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

W przypadku Chrome klienci mogą skorzystać także z wielu płatnych rozszerzeń. Do najpopularniejszych należy chociażby wspomniany już ExpressVPN. To jedno z najchętniej pobieranych rozszerzeń do Chrome, jednak użytkownicy mogą skorzystać z dużo szerszej listy. 

Jakiś czas temu przeglądarka Opera poinformowała, że udostępnia swoim klientom darmowy VPN, który będzie wbudowany w przeglądarkę. Szybko okazało się jednak, że jest to tylko podstawowa funkcjonalność, która w założeniu nie spełnia nawet wymogów dobrego programu VPN. Opera VPN powinien zaspokoić podstawowe potrzeby użytkowników, których aktywność w sieci jest mała lub mocno ograniczona. 

W przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników rozwiązanie to może być niewystarczające. Warto jednak podkreślić fakt, że producenci przeglądarek internetowych dostrzegli potrzebę udostępniania w swoich zasobach programów do zmiany adresu IP i na pewno te technologie będą jeszcze rozwijane.

program do zmiany ip do oglądania sportu
Interesują Cię zagraniczne wydarzenia sportowe – czasem VPN pomoże do nich dotrzeć

Program do zmiany IP w telefonie – VPN w systemie Android

Zmiana adresu IP możliwa jest na każdym urządzeniu podłączonym do sieci. W związku z tym może nam się przydać również program do zmiany IP w telefonie. W przypadku telefonów programy te działają po ściągnięciu dedykowanej aplikacji do ich obsługi.

Program do zmiany IP na Androidzie powinien być przede wszystkim bardzo intuicyjny w obsłudze oraz nie może być obciążeniem dla telefonu. Wiele z nich jest do pobrania za darmo zarówno w sklepie Google, jak i z poziomu przeglądarki internetowej.

Wywołany już w tym tekście do tablicy ExpressVPN działa na zasadach komercyjnych, ale oferuje użytkownikom możliwość skorzystania z 7 dni bezpłatnego okresu próbnego. Po tym czasie aktywowana zostanie płatna subskrypcja roczna, którą możemy anulować. W przypadku systemów Android, VPN również jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już czym jest VPN oraz jak działają programy do zmiany IP! W razie jakichkolwiek problemów nie bój się napisać komentarza! Z chęcią odpowiemy!:)

24
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *