1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Program do zmiany IP – jaki wybrać? Do czego może być potrzebny VPN?

Poradniki

4 miesiące temu

Program do zmiany IP – jaki wybrać? Do czego może być potrzebny VPN?

Komputery Programy i aplikacje
4
0
0
4
0

Co to jest VPN, czyli program do zmiany IP? Jaki program do zmiany IP warto wybrać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Sprawdź, co czego może być Ci potrzebny program VPN i zapoznaj się z naszymi rekomendacjami, który wybrać. 

Co to jest adres IP i program do jego zmiany – VPN?

Na samym początku musimy dokładnie zrozumieć, czym jest adres IP i czym skutkować może zmiana IP. Skrót ten powstał do angielskiej nazwy Internet Protocol Address i jest bezpośrednim numerem, który nadawany jest komputerom oraz innym urządzeniom połączonym z siecią internetową. 

To numer identyfikacyjny, który zapewnia prawidłową komunikację sprzętu z siecią. Numer IP zapisywany jest w systemie dziesiętnym przy wykorzystaniu 4 liczb, które mieszczą się w zakresie 0-255. W zapisie każda z liczb oddzielona jest kropką, czyli: 00.00.000.00. 

Adresy IP mogą być zarówno stałe, jak i dynamiczne. W przypadku stałego adresu IP pozostaje ono niezmienne nawet w przypadku restartowania urządzenia połączonego z siecią. Dynamiczne adresy IP cechują się tym, że są automatycznie zmieniane i przypisywane przy każdym kolejnym połączeniu urządzenia z siecią internetową lub resecie modemu pośredniczącego.

Program do zmiany IP - tablet
VPN może przydać się na różnych urządzeniach i do różnych celów

Ponadto adres IP może być również publiczny i prywatny. Publiczne adresy IP łączą się bezpośrednio z siecią, która jest dostępna. Prywatne IP używane jest w ramach jednej większej sieci, na przykład w przestrzeni domowej, gdzie więcej niż jedno urządzenie połączone jest z siecią za pomocą routera. Wówczas wszystkim urządzeniom docelowo nadawane są IP prywatne, a następnie jedno wspólne IP publiczne. 

Co to jest VPN? Wiele osób pewnie zastanawia się, co oznacza ta nazwa. Jest to również skrót angielskiego określenia: Virtual Private Network, które oznacza prywatną sieć wirtualną. To program, za pomocą którego jest szyfrowany i dodatkowo chroniony nasz adres IP. 

Ma to na celu zapewnienie użytkownikom bezpiecznego korzystania z internetu oraz ochronę ich tożsamości. Program do zmiany IP komputera rekomendowany jest między innymi osobom, które często łączą się z różnymi sieciami Wi-Fi i chcą chronić swoją tożsamość w sieci lub też chcą uzyskać dostęp do zablokowanych treści w internecie, na przykład w niektórych państwach.

Sprawdź też: Nie ma czegoś takiego jak dobry moment na zakup komputera

Program do zmiany IP – do czego może się przydać?

Program do zmiany IP VPN może być bardzo przydatny w wielu obszarach naszej codziennej działalności w sieci. Przede wszystkim z takiego rozwiązania korzystają osoby, które nie lubią być śledzone i obserwowane w sieci, a cenią sobie swoją prywatność i niezależność. Połączenie VPN ma na celu szyfrowanie naszego adresu IP i sprawienie, że będziemy jeszcze lepiej zabezpieczeni. 

O programie VPN warto pomyśleć między innymi wtedy, gdy często korzystamy z różnych sieci Wi-Fi. W przypadku publicznych sieci internetowych, możemy być bardziej narażeni na działanie cyberprzestępców, którzy mogą wykraść nasze dane. Zwiększenie bezpieczeństwa w sieci oraz zachowanie pełnej prywatności podczas korzystania z publicznych hotspotów możliwe jest między innymi dzięki wykorzystywaniu programów do zmiany adresu IP. 

Program do zmiany IP - TV
Dzięki VPN zalogujesz się do usług, które oficjalnie nie są dostępne w Polsce

Programy te cieszą się również sporą popularnością w krajach, gdy wolność słowa jest mocno ograniczona. Wówczas bardzo często stosowana jest cenzura, a bezpieczeństwo użytkowników sieci w dużej mierze zależy od szyfrowania ich danych. W krajach autorytarnych oraz tych o ograniczonej wolności obywatelskiej, używanie wirtualnej sieci prywatnej to podstawa. 

Każdego dnia jesteśmy śledzeni w internecie niemal na każdym kroku. Obecnie specjaliści i agencje rządowe mają dostęp do każdego naszego ruchu w wirtualnym świecie, dlatego warto pomyśleć o programie VPN, który pozwoli zabezpieczyć naszą tożsamość w sieci i zapewni nam wystarczającą ochronę. 

Szyfrowanie danych podczas połączenia urządzenia z internetem sprawi, że nasza aktywność internetowa będzie chroniona, a nasz ślad w sieci będzie zminimalizowany do minimum. To niektóre z potencjalnych korzyści, które niesie za sobą korzystanie z programów do zmiany adresów IP. 

Program do zmiany IP na inny kraj – czy obejrzysz dzięki niemu zablokowane w Polsce treści?

Bardzo popularnym rozwiązaniem może być zmiana naszego adresu IP na inny kraj, dzięki czemu możemy uzyskać dostęp do treści zablokowanych w Polsce. Surfując po sieci, możemy natrafić na sytuację, w której dane materiały audiowizualne, czy też strony internetowe, będą niedostępne w naszym kraju. 

To komunikat, który obecnie pojawia się coraz częściej, jednak jest sposób na to, jak sobie z tym poradzić. Wystarczy nowy adres serwera w innym kraju, w którym dane treści są dozwolone i w ten sposób możemy uzyskać do nich dostęp nawet w Polsce. 

Program do zmiany IP na inny kraj może działać praktycznie na całym świecie. Dzięki temu nie tylko obejdziemy blokadę regionalną, ale również zabezpieczymy swoje dane i zwiększymy swoją prywatność w sieci. Wiele osób zwraca również uwagę na potencjalne oszczędności, które mogą wiązać się ze zmianą adresu IP. 

Wiele międzynarodowych firm, na przykład touroperatorzy lub portale z ofertami lotów, swoje ceny ustalają również pod kątem geograficznym, dlatego te same loty mogą być w różnych cenach w zależności od tego, z jakiego kraju się logujemy. Dzięki programowi VPN nasz adres IP będzie zmieniany na zagraniczny i możemy w ten sposób skorzystać z bardziej preferencyjnych cen. To kolejna korzyść, która przemawia za instalacją programu do zmiany adresu IP. 

Program do zmiany IP - gracze
Gracze zmieniają ip na zagraniczne, aby szukać okazji cenowych i trudno dostępnych produktów

Jaki darmowy VPN warto polecać? Darmowy program do zmiany IP

Czy na rynku znajdziecie darmowe programy do zmiany adresu IP? Oczywiście, że tak. Podobnie jak w przypadku większości programów i systemów komputerowych, tu również możemy korzystać zarówno z bezpłatnych subskrypcji jak i podstawowych wersji programów VPN oraz z rozwiązań płatnych, które często oferują więcej możliwości użytkowników lub są bardziej rozbudowane. Z naszej perspektywy, do podstawowych celów użytkowników powinien wystarczyć darmowy program do zmiany IP. Jaki polecamy?

Pierwszym z programów, które warto polecić, jest NordVPN. Nie jest on w pełni darmowy, jednak po zakupie licencji mamy możliwość skorzystania z pełnej funkcjonalności programu przez 30 dni, w których trakcie możemy zrezygnować. Wówczas otrzymamy zwrot środków. 

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, którą promuje producent, to rozwiązanie bardzo wygodne dla użytkowników. W ten sposób możemy zweryfikować, czy jest to narzędzie spełniające nasze oczekiwania i możemy pozostać z nim na dłużej w ramach płatnej licencji lub poszukać alternatywnych rozwiązań. 

Warto dać rekomendację także Windscribe VPN. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Atutem tego programu jest nie tylko bezpłatna subskrypcja, ale również duża liczba protokołów szyfrowania do wyboru. 

Sprawdź też: Dbanie o baterię w laptopie – nawyki, które wydłużają jej żywotność

W tym programie znajdziemy między innymi SOCKS5, OpenVPN, TCP, IKEv2 oraz UDP. Szyfrowanie odbywa się za pomocą 256-bitowego AES. Warto podkreślić to, że mimo darmowej licencji, system ten nie przepuszcza DNS oraz pozbawiony jest złośliwego oprogramowania. Bezpłatna wersja programu ma jednak swoje ograniczenia, na przykład w szybkości serwerów, czy też w blokowaniu Netflixa, jednak jest w zupełności wystarczająca dla większości użytkowników i warto ją polecić. Jeżeli jednak potrzebujecie czegoś więcej, możecie również zakupić płatną licencję Windscribe VPN.

Kolejnym programem wartym polecenia jest CyberGhost VPN, który oferuje swoim użytkownikom aż 45 dni okresu próbnego. W tym czasie mamy dostęp do pełnej funkcjonalności premium systemu, dzięki czemu możemy dokładnie go przetestować i podjąć decyzję o tym, czy chcemy z niego korzystać. 

W przypadku wielu użytkowników 45 dni może być wystarczające do tego, by zmienić adres IP i nadrobić zaległości w zagranicznych serialach i nie tylko. Jeżeli jednak będziecie chcieli korzystać z szyfrowania adresu IP przez CyberGhost dłużej, wówczas niezbędne będzie wykupienie płatnej licencji. To również program do zmiany IP na zagraniczne. 

Express VPN to kolejny program do zmiany adresu IP, który gwarantuje użytkownikom 30-dniową gwarancję satysfakcji. W ramach płatnej wersji programu możemy korzystać z nielimitowanego pasma i danych oraz mamy dostęp do aż 3000 serwerów z ponad 90 państwa na świecie. Program ten działa na większości popularnych aplikacjach oraz serwisach streamingowych, a także jest kompatybilny z wieloma systemami i routerami, w tym z wszystkimi popularnymi od Androida po Windows. W przypadku dłuższego korzystania z programu będziemy musieli jednak wykupić płatną licencję. 

Program do zmiany IP - sport
Interesują Cię zagraniczne wydarzenia sportowe – czasem VPN pomoże do nich dotrzeć

VPN w przeglądarce – Chrome i Opera już to mają

Nowoczesne przeglądarki oferują swoim użytkownikom programy VPN, które wbudowane są w ich rozwiązania. To bardzo wygodne i skuteczne rozwiązanie, dzięki czemu korzystając z przeglądarki, możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci oraz ukryć swoją tożsamość. Jak działają te rozwiązania w Chrome oraz w Operze?

Przeglądarka Chrome to najpopularniejszy program tego typu na rynku, który posiada jednak nieco luk, poprzez które mogą być wykradane dane. W związku z tym bardzo ważne jest korzystanie z programów do zmiany IP. Twórcy przeglądarki udostępnili swoim klientom rozszerzenia VPN Chrome. 

W przypadku Chrome klienci mogą skorzystać z wielu płatnych rozszerzeń, a do najpopularniejszych należą wspomniane już NordVPN, Express VPN oraz takie programy jak PureVPN, IPvanish VPN i Surfshark. To piątka najpopularniejszych rozszerzeń w Chrome, jednak użytkownicy mogą skorzystać z dużo szerszej listy. 

Jakiś czas temu przeglądarka Opera poinformowała, że udostępnia swoim klientom darmowy VPN, który będzie wbudowany w przeglądarkę. Szybko okazało się jednak, że jest to tylko podstawowa funkcjonalność, która w założeniu nie spełnia nawet wymogów dobrego programu VPN. Opera VPN powinien zaspokoić podstawowe potrzeby użytkowników, których aktywność w sieci jest mała lub mocno ograniczona. 

W przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników rozwiązanie to może być niewystarczające. Warto jednak podkreślić fakt, że producenci przeglądarek internetowych dostrzegli potrzebę udostępniania w swoich zasobach programów do zmiany adresu IP i na pewno te technologie będą jeszcze rozwijane.

Program do zmiany IP w telefonie – VPN w systemie Android

Zmiana adresu IP możliwa jest na każdym urządzeniu podłączonym do sieci. W związku z tym może nam się przydać również program do zmiany IP w telefonie. W przypadku telefonów programy te działają po ściągnięciu dedykowanej aplikacji do ich obsługi. Dużą popularnością wśród użytkowników urządzeń z systemem Android cieszą się takie programy jak Avast VPN oraz Forticlient VPN. 

Program do zmiany IP na Androidzie powinien być przede wszystkim bardzo intuicyjny w obsłudze oraz nie może być obciążeniem dla telefonu. Forticlient jest do pobrania zarówno w sklepie Google, jak i z poziomu przeglądarki internetowej. Narzędzie jest w pełni darmowe, co dodatkowo zwiększa jego popularność wśród użytkowników. 

Avast VPN działa na zasadach komercyjnych, ale oferuje użytkownikom możliwość skorzystania z 7 dni bezpłatnego okresu próbnego. Po tym czasie aktywowana zostanie płatna subskrypcja roczna, którą możemy anulować. W przypadku systemów Android VPN również jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. 

Tanie laptopy wyprzedażowe i poleasingowe

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.