proxy

Technologia

26.04.2022 14:50

Czym jest proxy? Do czego służy serwer pośredniczący?

Komputery
21
0
0
21
0

W temacie bezpieczeństwa w sieci często przewija się termin „proxy” (lub serwer pośredniczący). Dziś bliżej pochylimy się nad tym zagadnieniem, wyjaśniając, co to jest, jakie ma zadanie i jak wpływa na poprawę ochrony prywatności w internecie.

Proxy: co to jest?

Samo słowo proxy możemy tłumaczyć jako „pełnomocnik”, czyli ktoś, kto posiada upoważnienie do podejmowania decyzji lub akcji w czyimś imieniu. Serwer proxy jest więc niejako naszym pełnomocnikiem w trakcie korzystania (za jego pośrednictwem) z internetu. Na jakiej zasadzie?

Otóż, gdy korzystasz z sieci bez użycia tego serwera, Twoja przeglądarka łączy się bezpośrednio z witryną, którą odwiedzasz. Jeżeli jednak chcesz ograniczyć kontakt swojego urządzenia z daną stroną – np. z powodów bezpieczeństwa – serwer proxy jest tym, co będzie pomocne w realizacji tego celu. Serwer ten jest więc swoistym punktem pośredniczącym między Twoim urządzeniem a stroną. Za jego pomocą możesz odwiedzić daną stronę, jednak Twoja przeglądarka nie łączy się z nią bezpośrednio.

Jak działa serwer proxy?

Pomijając ściśle techniczne dywagacje na temat zasady działania serwera pośredniczącego, postaram się nakreślić jego działanie w prostych słowach. Używając tego serwera i chcąc połączyć się z wybraną stroną, proces ten przebiegnie inaczej niż zazwyczaj. Mianowicie, Twoja przeglądarka połączy się z serwerem proxy, który następnie przekieruje jej ruch na stronę docelową. Sprawia to, że to nie Twoje urządzenie, ale właśnie proxy łączy się z adresem, który wybierzesz.

proxy - zasada funkcjonowania
Schemat przedstawiający miejsce serwera pośredniczącego w ruchu internetowym | Źródło: researchgate.net

Działa to również w drugą stronę, choć od tej zasady istnieją pewne odstępstwa – wszelkie informacje zwrotne ze strony zostaną otrzymane przez proxy, który następnie kieruje je do Ciebie. Pozwala to na komunikację w obie strony, przy równoczesnym posiadaniu pośrednika. Co to daje?

Zalet jest kilka, omówimy je bliżej w dalszej części tego tekstu. Dość powiedzieć, że największą jest wyższy stopień anonimowości w sieci. Bez proxy strony komunikują się bezpośrednio z Twoim urządzeniem, co oznacza, że Twój adres IP jest publiczny. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z tego rozwiązania, strona „nie wie, kim jesteś”, z tej racji, że komunikuje się tylko z proxy, który następnie przekazuje wszelkie informacje do Ciebie. Dzięki serwerowi proxy możesz zmienić nawet swoje „położenie geograficzne” w internecie. Z tego rozwiązania korzystają np. użytkownicy Steama w celu ukrycia swojej prawdziwej lokalizacji. Wszystko po to, by móc kupować gry taniej (ceny różnią się od siebie w zależności od kraju), co rzecz jasna jest zabronione.

Sprawdź też: Poradnik jak ukryć IP – skuteczne sposoby ukrywania IP

Typy serwerów proxy

W zależności od wymagań istnieje kilka rodzajów serwerów proxy. Ich zasadniczą różnicą, która je dzieli, jest stopień ochrony prywatności, jaki zapewniają. W związku z tym wyróżniamy: proxy anonimowe o wysokim stopniu anonimowości i przezroczyste – omówimy je teraz.

Proxy anonimowe

Zwane także jako proxy zniekształcające – jego zadaniem jest udostępnianie do sieci nieprawdziwego adresu, który rzekomo ma należeć do Ciebie. Minusem tego rozwiązania jest to, że proxy nie ukrywa swojej obecności. Oznacza to, że strona może odmówić dostępu użytkownikowi korzystającemu z serwera pośredniczącego. Nie będziesz zatem w stanie jej odwiedzić, dopóki korzystasz z pośrednika.

Proxy o wysokim stopniu anonimowości

To praktycznie to samo, co proxy anonimowe, z jedną dodatkową funkcją, całkiem ważną, co warto nadmienić. Ten rodzaj pozwala na ukrycie faktu używania serwera pośredniczącego. Strona, którą odwiedzamy, nie wie, że używamy proxy, stąd też nie może nam odmówić dostępu, nawet jeżeli została stworzona, by to robić.

proxy

To najbezpieczniejszy rodzaj proxy, który maskuje swoją obecność na kilka sposobów: przez cykliczną zmianę adresu IP oraz ukrywanie wszelkich informacji o tym, że połączenie przebiega za pomocą proxy.

Proxy przezroczyste

Znane również pod nazwą proxy transparentne. Nie zapewnia żadnego stopnia anonimowości, ponieważ strona docelowa otrzymuje wszelkie informacje o Twoim urządzeniu (adres IP) oraz wie, że korzystasz z proxy. Używanie pośrednika transparentnego nie wiąże się z chęcią ochrony informacji o sobie, używa się go jako pamięć cache oraz do filtrowania treści.

Czym jest reverse i open proxy?

Serwery proxy dzielimy jeszcze na otwarte (open proxy) i odwrotne (reverse proxy). Typ serwera otwartego dostępny jest dla każdego użytkownika w sieci, nie ma tu żadnych ograniczeń wynikających z dostępu do niego. Jego przeznaczeniem jest praca dla klienta lub sieci klienta.

Sprawdź też: Co to jest APN? Jak skonfigurować internet w telefonie?

Inaczej sprawa ma się z reverse proxy. Ogólne zasady działania są zbliżone. To, co ulega zmianie, to komu proxy będzie służyć. Odwrotne proxy przeznaczone jest dla serwera (nie dla klienta jak w przypadku otwartego) i zajmuje się kontrolą ruchu, który wychodzi z i do serwera obsługującego daną stronę. Odwrotne proxy chroni zatem serwery od ruchu, który wychodzi od klienta.

Podsumowując, otwarte proxy stoi po stronie klienta (użytkownika sieci), natomiast odwrotne proxy służy do ochrony serwera.

Serwer pośredniczący vs. VPN – co je różni?

Choć na pierwszy rzut oka zasada działania może wydawać się podobna, proxy i VPN nie są tym samym. Oba łączą Cię z internetem za pomocą serwera pośredniczącego, jednak to tyle, jeżeli idzie o podobieństwa wynikające między nimi. Co zatem jest lepszym rozwiązaniem?

Śmiało można powiedzieć, że VPN, jednak tu sporo zależy też od naszych własnych wymagań. VPN ma przewagę, ponieważ szyfruje cały ruch między Twoim urządzeniem a serwerem VPN. Proxy nie posiada funkcji szyfrowania, po prostu przekazuje cały ruch do punktów docelowych.

proxy 2

Oba czynniki stanowią formy ochrony i ukrycia informacji o sobie w sieci. Wspomniałem, że VPN ma przewagę, jednak to rozwiązanie ma również swoje minusy. Pomimo faktu szyfrowania ruchu proxy może być lepsze od VPN w przypadku, gdy sporadycznie, w określonych momentach chcemy pozostać anonimowymi w sieci.

Plusy korzystania z serwera pośredniczącego

Wróćmy jednak do kwestii proxy i omówmy pozytywy, które wiążą się z korzystaniem z tej formy łączenia się w internecie.

  • Prywatność – strona odwiedzana za pomocą anonimowego proxy nie wie nic o Twoim urządzeniu. Rozwiązanie to pozwala na ukrycie w sieci wszystkich najważniejszych informacji, które mogłyby pomóc w lokalizacji Twojego urządzenia.
  • Bezpieczeństwo – serwer proxy może działać jak firewall stojący między Twoim urządzeniem a siecią. Pozwala to zwiększyć poziom bezpieczeństwa, czyniąc urządzenie łączące się z internetem trudniejszym celem do ataków.
  • Kontrola treści – za pomocą serwera proxy możesz odciąć strony, których oglądania sobie nie życzysz (lub nie chcesz, aby oglądały je Twoje dzieci).
  • Szybkość – odwiedzając daną stronę pierwszy raz, jej dane zostaną zapisane w pamięci cache. Przy następnej wizycie strona załaduje się szybciej.
  • Dostęp do zablokowanych treści – niektóre strony mają blokadę regionalną. Za pomocą proxy możemy zmienić naszą lokalizację geograficzną, przez co zyskujemy do niej dostęp.
VPN
Czy VPN to lepsze rozwiązanie niż serwer pośredniczący?

Minusy korzystania z serwera pośredniczącego

Jest też druga strona medalu, którą należy brać pod uwagę, zanim zdecydujemy się na serwer pośredniczący. Poniżej wymieniamy najczęstsze wady tego rozwiązania.

  • Wolniejsze ładowanie stron – jeżeli strona nie zostanie załadowana do pamięci cache proxy, jej wczytywanie będzie spowolnione. Dzieje się tak z powodu konieczności przekierowania ruchu przez serwer proxy, który jest niejako dodatkowym punktem na „trasie” pakietu.
  • Niska stabilność – zmora szczególnie darmowych proxy. Zrywanie połączenia i problemy ze stabilnością to ich częste przypadłości.
  • Brak szyfrowania – czyli tego, co cechuje VPN. Istnieją proxy szyfrujące ruch protokołem HTTPS, jednak nie stanowią większości. Darmowe proxy nie posiadają tego udogodnienia.

Sprawdź też: Program do zmiany IP – jaki wybrać? Do czego może być potrzebny VPN?

Serwer pośredniczący to ciekawe rozwiązanie, które może wspomóc w zacieraniu naszej aktywności w sieci. Posiada jednak pewne minusy, o których warto wiedzieć. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Wam to zagadnienie.

21
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *