1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak grać w Rocket League — poradnik i najlepsze porady

Poradniki

02.09.2021 15:25

Jak grać w Rocket League — poradnik i najlepsze porady

Gry
15
1
0
15
1

Rocket League — poradnik jak grać, żeby wygrywać. To przecież jedna z najpopularniejszych gier zręcznościowych i zupełny top na liście „darmowe gry, w które warto zagrać”. Zapraszamy więc do świata strzelania goli samochodami!

Rocket League — poradnik i wskazówki

Rocket League to sportowa zręcznościówka, w której gracz za pomocą specjalnie podrasowanych aut rozgrywa mecz piłki nożnej. Brzmi abstrakcyjnie? Może, ale daje masę frajdy. W Rocket League można zagrać w wersji multi- albo singleplayer — wtedy przeciwnik zostanie wygenerowany przez grę

rocket league
Źródło: wall.alphacoders.com

Dowiedz się więcej o zasadach, strategicznych wskazówkach i historii gry.

Krótka historia Rocket League

Rocket League to aktualnie jedna z najbardziej popularnych darmowych gier dostępnych na konsole i PC. Historia Rocket League rozpoczyna się od gry o innym tytule. Omawiana produkcja jest bowiem sequelem niszowej gry komputerowej, jaką było Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars wydane w 2008 roku przez studio Psyonix. Pierwotna produkcja nie cieszyła się najlepszymi opiniami ze względu na liczne wady w rozgrywce.

Jednak twórcy nie zniechęcili się krytyką i postanowili ulepszyć grę, co poskutkowało wydaniem kontynuacji z bardziej chwytliwym tytułem — Rocket League. Nie tylko nazwa okazała się lepsza (o co nie trudno). Nowa gra wydana w 2015 roku posiadała poprawioną rozgrywkę oraz bardziej dopracowaną grafikę. Rocket League dostępne na PC oraz PlayStation 4, szybko zyskało zainteresowanie casualowych graczy oraz esportowego świata. W kolejnych latach wydano wersję na konsolę Xbox One oraz Nintendo Switch.

Krótka historia Rocket League
Źródło: gearnuke.com

Niedługo po wydaniu Rocket League zagościło w profesjonalnych rozgrywkach Electronic Sports League, Major League Gaming czy Eleague. Gra posiada też własny turniej Rocket League Championship Series.

Sukces Rocket League potwierdza również liczba sprzedanych egzemplarzy, która była ogromna już w kilka dni po premierze. Gra została sprzedana w ponad 10 milionach egzemplarzy na wszystkich platformach.

Reklama

Przejście Rocket League w tryb Free-2-Play

Rocket League stało się kasowym hitem, na którym zarobiono około 110 mln dolarów. W lipcu 2020 poinformowano, że przejdzie na model free-to-play i od niedawna gra jest dostępna w wersji darmowej m.in. na Epic Games Store.

Poradnik jak grać lepiej w Rocket League:

Atak i strzelanie goli

Rocket League to gra, w której piłka porusza się odpowiednio do siły i kierunku „kopnięcia” jej przez samochód. Konstrukcja boiska przypomina zamkniętą halę, otoczoną barierą, po której mogą poruszać zawodnicy. Wśród ataków, które poskutkują celnym strzałem na bramkę, można wyróżnić kilka taktycznych zagrań.

Pierwszą z metod strzelania w Rocket League jest dwukrotne naciśnięcie przycisku A na Xbox oraz X na PS. Pierwsze naciśnięcie odpowiada za podskok auta i im dłużej przytrzymasz przycisk, tym wyżej je wzniesiesz. Drugie kliknięcie pozwala na wykonanie obrotu, dzięki któremu poślesz piłkę w odpowiednim kierunku. Ta kombinacja klawiszowa sprawdza się przy niskich piłkach, piłkach dotykających ziemi oraz tych opadających z wysokości.

Innym rodzajem ataku jest uderzenie piłki z włączonym dopalaczem. W tym przypadku piłka uderzona z ziemi nabierze prędkości, ale i podskoczy. Ta metoda sprawdzi się więc w akcji toczonej w większej odległości od bramki.

Atak i strzelanie goli
Źródło: interfaceingame.com

Ważnym elementem gry są również dośrodkowania, które są dodatkowo punktowane, jeśli poskutkują bramką. Aby wykonać celny manewr, warto więc użyć ścianek otaczających boisko. Piłkę można puścić wzdłuż linii ściany, na której osadzona jest bramka przeciwnika. Przy takiej zagrywce piłka potoczy się przez całą długość boiska, a nasz współzawodnik odbierze ją na wysokości bramki i strzeli gola. Można również odbić piłkę od ścianki, aby wystawić ją sobie do strzału.

Jak bronić?

Podstawową zasadą obrony jest fakt, że w trakcie defensywy przynajmniej jedno auto musi odgrywać rolę bramkarza. Bliskie położenie przeciwnika grozi łatwym straceniem gola, więc jeśli inni gracze z Twojej drużyny również znajdą się w okolicy siatki, obrona będzie bardziej skuteczna.

Rola bramkarza nie jest stała i gracze mogą, a nawet powinni, uzupełniać się na tej pozycji. Najlepszym ustawieniem dla bramkarza będzie obrócenie auta przodem do piłki — najłatwiej wtedy ją odbić.

Jedną z zagrywek wymagających obrony są dośrodkowania. Jak poradzić sobie z piłką posłaną wzdłuż ściany, będąc bramkarzem? Należy ustawić się zaraz przed bramką i odwrócić w stronę, z której będzie wybijana piłka. Po dośrodkowaniu trzeba rozpędzić się i „wykopać” ją, najlepiej w tym samym kierunku. Można do tego użyć przyśpieszenia, które wybije piłkę jeszcze dalej. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie oddalać się zanadto od bramki — trudno będzie ją obronić, cofając się.

Świetnym sposobem obrony wysokich piłek jest wjechanie na ścianę. Aby odbić ją w locie, możesz podskoczyć, odbijając się od konstrukcji. Do obronnych zagrywek można też zaliczyć popychanie przeciwników lub nawet ich kasacja, wykonywane przez graczy pomagających bramkarzowi.

Kontrolowanie piłki w powietrzu

Oprócz jeżdżenia po murawie czy ścianach, samochody w Rocket League potrafią również latać. Opanowanie tej umiejętności pozwala graczowi dotrzeć do piłki znacznie szybciej, gdy ta jest jeszcze w powietrzu. Warto jednak pamiętać, że potrzeba do tego sporo paliwa.

W celu wzniesienia auta w powietrze należy skoczyć, skierować samochód przodem do góry i przytrzymać dopalacz. Najlepszym momentem na wykonanie manewru będzie chwila, gdy piłka znajdzie się w zawieszeniu — nie będzie ani lecieć do góry, ani spadać. Piłki, przy których warto użyć trybu latania, to te lecące możliwie najbardziej pionowo. Najtrudniej będzie kontrolować te znajdujące się przy samym suficie czy lecące pod kątem.

Umiejętność latania przyda się zarówno w obronie, jak i w ataku. Odbita w locie piłka będzie stanowiła trudne do obronienia dośrodkowanie. W kwestii obronnej latanie przyda się do odbicia piłki z dystansu. Pamiętaj, że latanie ćwiczyć możesz w trakcie rozgrywki lub korzystając z licznych trybów treningowych.

Jak używać dopalacza?

Dopalacz to funkcja pozwalająca na szybsze przemieszczanie się po planszy i mocniejsze uderzenia. To udogodnienie zależne jest od ilości paliwa, które łatwo się wyczerpuje. Odnowienie zawartości baku możliwe jest dzięki złotym kulom i aktywnym nakładkom, te jednak są ograniczone. Warto więc wiedzieć, kiedy używać dopalacza, aby nie marnować tego cennego zasobu.

Oprócz latania i strzelania z powietrza istnieje jeszcze kilka sytuacji, w których trakcie przyda Ci się przyspieszenie. Dopalacz warto wykorzystać, gdy planujesz mocno uderzyć piłkę. Używając go w ataku lub podczas obrony bramki, nadasz kuli większą prędkość i siłę. Przyśpieszenie przydatne jest również w sytuacji zagrożenia, gdy musisz szybko cofnąć się na bramkę lub chcesz wykonać kasację, chwilowo eliminując przeciwnika.

Warto też wspomnieć, kiedy nie warto używać dopalacza. Chodzi tu o sytuację, w której auto porusza się z maksymalną prędkością. Takie rozpędzenie rozpoznasz po śladach zostawianych na murawie. Wtedy dopalacz nie doda już prędkości, a jedynie zostanie zmarnowany.

Rocket Pass — co to jest i czy jest potrzebne?

Rocket Pass to system progresji z różnymi nagrodami oferowanymi w Rocket League. Rocket Pass oferuje dodatkowe opcje, które można uznać za kosmetyczne dodatki. W systemie dostępne są nagrody za postępy w grze — rozgrywanie spotkań czy realizowanie celów dodatkowych. Należą do nich np. ozdoby, malowania, opony, dopalacze, przyspieszenia zdobywania PD, emblematy czy efekty po zdobyciu gola.

Reklama
Rocket Pass
Źródło: interfaceingame.com

Rocket Pass dostępny jest w opcji Premium i Bundle. Systemy z nagrodami kosztują odpowiednio 1000 i 3000 kredytów (waluty w grze). Rocket Pass obowiązuje tylko w trakcie trwania sezonu, w którym wystartował. Dodatkowe nagrody to atrakcyjne urozmaicenie gry, ale bez Rocket Passa też możesz świetnie bawić się w trakcie rozgrywek.

Wybór samochodu ma znaczenie — jaki jest najlepszy samochód?

Wszystkie auta w grze mają identyczne statystyki — ich wartości przyspieszenia, prędkości czy ciężaru są uniwersalne. Modele różnią się jednak hitboxami, czyli niewidzialnymi strefami otaczającymi auta. Hitboxy są ważne, bo ich powierzchnia nadaje odbijanej piłce konkretny kierunek lotu.

W Rocket League jest 6 rodzajów hitboxów z nazwami nawiązującymi do modeli aut, w których były użyte po raz pierwszy. Jeden z najczęściej używanych hitboxów nazywa się Octane. Jego popularność wynika z tego, że jest najwyższy i niemal najszerszy, co zapewnia mu lepszy dostęp do piłki. W grze występuje kilka aut, które obsługują hitbox Octane. Jednak najlepiej spisuje się samochód o tej samej nazwie, ponieważ to dla niego był stworzony.

Tryby gry w Rocket League

Oprócz możliwości wyboru rodzaju rozgrywki — współpracy, wieloosobowej, rywalizacji lub singleplayer, Rocket League oferuje również różne tryby gry. W produkcji występuje 5 trybów, które urozmaicają rozgrywki i zapobiegają znudzeniu się gracza.

 • Soccar — podstawowy tryb piłki nożnej z wykorzystaniem samochodów, który był dostępny od samego początku istnienia gry.
 • Hoops — tryb przypominający mecz koszykówki i rozgrywający się na specjalnej mniejszej arenie.
 • Snow Day — tryb upodobniony do gry w hokeja. Zmagania tutaj toczą się na arenach skutych lodem, a zamiast piłki podąża się za krążkiem.
 • Rumble — tryb wzorowany na modelu rozgrywki battle royale. Gracze mają tu za zadanie wzajemnie się zwalczać. Pomagają im w tym liczne power-upy o różnym działaniu.
 • Dropshot — w tym trybie gracze znajdują się na unikalnej arenie, której elementy mogą ulegać zniszczeniu. Zadaniem drużyn jest niszczenie obiektów po stronie przeciwników.
Tryby gry w Rocket League
Źródło: reddit.com

Dodatkowo można wybrać też zasady rozgrywki. Oto możliwości, które są dostępne w ustawieniach gry:

 • Szybka gra — opcja, która dołączy gracza do jednej z aktywnych sesji. Funkcja jest wygodna, jeśli zależy Ci na szybkim włączeniu się do gry.
 • Gra online — funkcja pozwala rozgrywać mecze online i wybierać, w jakiej konwencji mają być zorganizowane (2 na 2, 3 na 3 lub 4 na 4). Ponadto zdecydujesz tu, czy mecz ma być zwykłą rozgrywką, czy taką wliczaną do rankingu graczy.
 • Gra lokalna — ten typ gry pozwala na wybór dwóch rodzajów rozgrywek. Pierwszą z nich jest Pojedynczy mecz, który możesz rozegrać z botem lub drugim graczem na współdzielonym ekranie. Drugim wariantem są rozgrywki pod nazwą Sezon, w których tworzysz turniej i konkurujesz z drużynami botów.
 • Prywatny mecz — w tego typu rozgrywce możesz utworzyć własną prywatną sesję lub dołączyć do prywatnego meczu utworzonego przez znajomego. Do prywatnego meczu nie będą mogły dołączyć osoby postronne.
 • Turniej — opcja pozwala na organizację lub udział w stworzonym przez kogoś turnieju. W tym przypadku będziesz grał z innymi graczami, a nie z botami tak jak w Sezonie z gry lokalnej.
 • Trening — tryb o charakterze samouczka jest dobrą opcją dla początkujących graczy.

Zobacz: Minecraft – poradnik w pigułce. Czym jest Minecraft, jak grać, crafting, strategie

Reklama

Pad czy klawiatura?

Większość profesjonalnych graczy Rocket League używa pada. Granie w Rocket League na PC przy pomocy klawiatury trzeba połączyć z jednoczesnym używaniem myszki. Natomiast zaletami padów są poręczność i wygoda użytkowania — używając go, nie trzeba siedzieć blisko monitora.

Kwestia wyboru zależy jednak od osobistych preferencji każdego gracza — jeśli jesteś przyzwyczajony do grania z użyciem myszki i klawiatury, to pad może okazać się niepotrzebnym wydatkiem.

Szybki czat

W trakcie rozgrywek Rocket League gracze mogą komunikować się za pomocą szybkiego czatu wyposażonego w krótkie komendy. Za ich użycie odpowiadają przyciski kierunkowe. Pierwsze naciśnięcie pozwoli na wybór kategorii, a drugie zadecyduje o konkretnej reakcji. Wśród kategorii reakcji znajdują się następujące możliwości:

 • Strzałka w górę — informacje (tylko dla drużyny),
 • Strzałka w dół — przeprosiny,
 • Strzałka w lewo — komplementy,
 • Strzałka w prawo — reakcje,
 • Strzałka w górę (po grze) — komentarz po grze,
 • Strzałka w górę (przed grą) — komentarz przed grą.
Szybki czat
Źródło: reddit.com

Warto wiedzieć, że ustawienia komend można spersonalizować. Aby zmienić przypisane do konkretnych przycisków komendy, w głównym menu wejdź w Opcje, a potem w zakładkę Czat. Po wybraniu komendy, którą chcesz zmienić, wyświetlą się dla niej alternatywne opcje. Warto przyswoić sobie użytkowanie szybkiego czatu, bo ułatwia on komunikację w trakcie gry i pozwala graczom tworzyć zgraną drużynę.

Schematy i tworzenie przedmiotów

Schematy w Rocket League to plany, z których możemy zbudować atrakcyjny ekwipunek udoskonalający auto. Szansa na zdobycie schematu występuje po każdym meczu, ale jest losowa, więc nie wiadomo, kiedy do niej dojdzie. Jeśli uzyskasz schemat, po spotkaniu zobaczysz na ekranie informację na ten temat.

W celu sprawdzenia swoich aktualnych schematów ekwipunku udaj się do „garażu”. Każdy schemat zawiera informacje o tym, jakie elementy z niego uzyskasz. Mogą to być m.in. karoserie dla samochodów, opony czy różne rodzaje przyspieszenia. Każde z ulepszeń ma swój poziom rzadkości, który określa zaawansowanie nagrody. Zdobywane schematy można wymieniać. Po zebraniu 5 schematów o takiej samej rzadkości pojawia się opcja zamiany ich na jedno, jeszcze mniej spotykane ulepszenie.

Schematy i tworzenie przedmiotów
Źródło: pinterest.com

Schematy można także zakupić za kredyty, które nabywa się w realnych transakcjach gotówkowych. Pakiety kredytów można kupić w różnych cenach:

 • 500 Kredytów —19,29 zł,
 • 1100 Kredytów —38,61 zł,
 • 3000 Kredytów —96,58 zł,
 • 6500 Kredytów —193,21 zł.

Ustawienia gry, kamery oraz sterowania

Rocket League oferuje opcję przełączania obrazu między dwiema kamerami. Pierwsza z nich ukierunkowana jest na piłkę i pokazuje miejsce, w którym ta się aktualnie znajduje. Na tej kamerze warto grać w trakcie dynamicznej rozgrywki, bo pozwala ona łatwo kontrolować akcję. Drugi typ kamery — swobodnej, jest przydatny, gdy chcemy skupić się na złotych kulach lub nakładkach uzupełniających paliwo. Wtedy kamera śledzi auto i kierunek, w którym się porusza. Natomiast o położeniu piłki informuje niewielka strzałka umieszczona obok auta.

W ustawieniach gry można również znaleźć więcej zmiennych dotyczących kamery. Znajdują się tam właściwości takie jak wysokość, kąt nachylenia, oddalenie od pojazdu i wiele innych. Automatyczne ustawienia gry nie są złe, ale zawsze możesz przetestować różne możliwości regulacji kamery i zobaczyć, w jakiej konfiguracji gra Ci się najlepiej.

W Rocket League Pro znajdują się też ustawienia kontrolera, które wpływają na sposób, szybkość i precyzyjność poruszania się samochodu gracza. Wśród nich wyróżnić można między innymi czułość sterowania, kontrolę ruchu w powietrzu lub też kontrolę martwej strefy po bokach auta.

Wymagania sprzętowe gry

Twórcy wyodrębnili dwa poziomy wymagań sprzętowych do gry. Pierwszy z nich — minimalny — pozwoli otworzyć i zagrać w Rocket League. Jednak lepsze wrażenia z rozgrywki zapewni sprzęt z konfiguracją zalecaną. Dzięki niej doświadczysz lepszej grafiki oraz płynności gry.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 (64-bitowy) lub nowszy system operacyjny Windows (64-bitowy),
 • Procesor: Dwurdzeniowy z 2,5 GHz,
 • Pamięć RAM: 4 GB,
 • Wolne miejsce na dysku: 20 GB,
 • Wersja Direct X: 11,
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 760, AMD Radeon R7 270X lub lepsza.

Zalecana konfiguracja:

 • System operacyjny: Windows 7 (64-bitowy) lub nowszy system operacyjny Windows (64-bitowy),
 • Procesor: Czterordzeniowy z 3,0 GHz lub lepszy,
 • Pamięć RAM: 8 GB,
 • Wolne miejsce na dysku: 20 GB,
 • Wersja Direct X: 11,
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060, AMD Radeon RX 470 lub lepsza.
Wymagania sprzętowe gry
Źródło: gameplatform.pl

Rocket League to produkcja, która podbiła nie tylko serca graczy, ale i rynek gamingowy na całym świecie. Ilość trybów oraz różnorodność rozgrywek sprawia, że nie sposób znudzić się graniem w Rocket League. Dzięki udoskonaleniom i nowym dodatkom gra ciągle jest atrakcyjna, zarówno dla „weteranów”, jak i nowych użytkowników. Jeśli jesteś jednym z nich, to mamy nadzieję, że nasz poradnik Rocket League ułatwi Ci prowadzenie rozgrywki oraz wpłynie na wysokie osiągnięcia w e-sportowym świecie.

15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.