1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Minecraft – poradnik w pigułce. Czym jest Minecraft, jak grać, crafting, strategie

Rozrywka

1 miesiąc temu

Minecraft – poradnik w pigułce. Czym jest Minecraft, jak grać, crafting, strategie

Gry
3
1
0
3
1

Minecraft to gra wyjątkowa – mimo że ma już ponad 10 lat, jej popularność zdaje się nie spadać. Co tak urzeka w niej graczy, że wciąż do niej wracają? Sprawdź, jak zacząć przygodę w fascynującym świecie Minecrafta!

Minecraft – z czym to się je?

Minecraft to gra z gatunku survival, stworzona i rozwijana przez Mojang Studios. Rok wydania gry to 2009. Jest to produkcja typu sandbox (ang. „piaskownica”), co oznacza, że daje ona graczom niemal nieograniczone możliwości modyfikowania wirtualnego otwartego świata i nieskrępowanej zabawy w nim, podobnie jak w piaskownicy. W 2014 roku Mojang Studios zostało wykupione przez Microsoft, a wraz z nim do koncernu z Redmond trafiły także prawa do Minecrafta.

Minecraft poradnik

Charakterystyczną cechą Minecrafta jest jego strona wizualna – tekstury obiektów są bardzo proste i rozpikselowane, zaś świat gry niemal w całości zbudowany jest z voxeli, czyli sześciennych klocków. Bloki te gracz może stawiać lub niszczyć według swojego widzimisię, co pozwala wyzwolić kreatywność i zachęca to tworzenie fantastycznych, nierzadko bardzo rozległych i złożonych struktur.

Na przestrzeni lat Minecraft zgromadził rzeszę wiernych fanów i bardzo wiele pozytywnych opinii. Skąd bierze się jego wysoka ocena? Gracze pokochali sandboksową produkcję za duże możliwości, przyjemną rozgrywkę oraz to, że mogą oni puścić w niej wodze wyobraźni i z łatwością tworzyć imponujące konstrukcje.

Minecraft – poradnik użytkownika. Jak można zagrać w grę?

W grę można obecnie zagrać na niemal każdym popularnym urządzeniu. Są to: komputery osobiste (PC), Xbox 360 i One, PlayStation 3, 4, 5 oraz Vita, WiiU, Nintendo Switch i 3DS. Użytkownicy platform mobilnych takich jak Android, iOS i Win Phone również mogą cieszyć się wyjątkowym sandboksem dzięki Minecraft: Pocket Edition – mobilnej wersji gry. W grę możemy zagrać solo, razem ze znajomymi lub na masowych publicznych serwerach.

Wymagania sprzętowe

Umiejętna ocena stopnia kompatybilności naszego sprzętu z wymaganiami gry pomoże uniknąć lagów. Minimalne wymagania sprzętowe produktu to:

 • CPU: Intel Core i3-3210 3.2 GHz, AMD A8-7600 APU 3.1 GHz
 • GPU: Nvidia GeForce 400, AMD Radeon HD 7000
 • RAM: 4 GB
 • 1 GB miejsca na dysku

Minecraft– wymagania zalecane:

 • CPU: Intel Core i5-4690 3.5GHz, AMD A10-7800 APU 3.5 GHz
 • GPU: GeForce 700, AMD Radeon Rx 200
 • RAM: 8 GB
 • 4 GB miejsca na dysku

Jak zacząć przygodę w świecie Minecraft? Poradnik na dobry początek

O co właściwie chodzi w Minecrafcie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż mamy do czynienia z grą, w której możliwości w dużej mierze ogranicza wyobraźnie grającego. Tytuł nie posiada żadnej fabuły i jest całkowicie nieliniowy – sami możemy tworzyć w nim przygody i bez ograniczeń podążać własnymi ścieżkami.

Tryby rozgrywki w Minecraft – mini poradnik

W zależności od preferowanego rodzaju rozgrywki możemy wybrać spośród trzech trybów gry:

Survival

Ten tryb to nieustanna walka o przetrwanie. Gromadzimy surowce, eksplorujemy krainę i staramy utrzymać się przy życiu, walcząc z potworami. Zwiedzamy inne wymiary i pokonujemy coraz groźniejszych przeciwników w celu uzyskania wartościowych przedmiotów.

Zobacz: Minecraft za darmo — czy to możliwe? Wszystko o cenie i dostępności

Creative

Tryb kreatywny w Minecraft do gratka dla twórczych graczy, pragnących budować wymarzone struktury bez przejmowania się ograniczoną liczbą surowców. Sposoby, na jakie można przekształcać świat gry w tym trybie, są praktycznie nieograniczone.

Hardcore

Tryb dostępny w Java Edition przeznaczony dla najodważniejszych z graczy, dla których Survival nie stanowi już wyzwania. Wyróżnia go stały najwyższy poziom trudności rozgrywki oraz brak możliwości respawnu po śmierci – w trybie Hardcore postać ma tylko jedno życie.

Crafting – co to takiego i do czego służy? Krótki poradnik

Crafting (ang. „wytwarzanie”) to w Minecrafcie najważniejszy sposobów pozyskiwania nowych narzędzi. Polega on na łączeniu różnych surowców w określonej liczbie i konfiguracji tak, by uzyskać inny przedmiot o nowej funkcjonalności i znaczeniu. System craftingu w grze jest niezwykle rozbudowany – tworzyć możemy zarówno przedmioty absolutnie niezbędne do gry, jak i te o funkcji czysto kosmetycznej, pozwalającej na przykład na upiększenie naszej bazy. Nie musimy przy tym bać się, że nie odnajdziemy się wśród dostępnych technologii i schematów craftingu – nowe wydania Minecrafta oferują graczom dostęp do książeczki przepisów. Jest to poradnik pozwalający zorientować się, co możemy wytworzyć z posiadanych przez nas materiałów lub jakich surowców nam brakuje.

Sprawdź: Jak zrobić fajerwerki w Minecraft? Instrukcja robienia fajerwerków w Mc

Pierwsze kroki w Minecraft – najlepsze porady dla początkujących

To, jakie przygody przeżyjesz, grając w Minecraft, zależy wyłącznie od Ciebie. Na samym początku rozgrywki musisz skoncentrować się przede wszystkim na tym, by przeżyć. W tym celu przyda Ci się zapas jedzenia oraz schronienie, które ochroni Cię przed grasującymi nocą potworami. Sprawdź popularne porady i strategie dla początkujących, które z pewnością przydadzą Ci się u progu Twojej przygody z grą.

Surowce

Na początku gry spróbuj zebrać drewno, uderzając w pień dowolnego pobliskiego drzewa. Z tego surowca możesz już wykonać kilof – będzie Ci on potrzebny, byś mógł wydobywać kamień. Z pomocą kamienia, a następnie żelaza i diamentów będziesz mógł tworzyć nowe, jeszcze trwalsze i szybciej wydobywające pożądane materiały narzędzia.

Żywność

Stan najedzenia naszej postaci możesz monitorować za pomocą paska głodu. Wykonywane w świecie gry aktywności zwiększają głód, przez co musisz na bieżąco odnawiać poziom nasycenia, spożywając różnego rodzaju pokarmy, na przykład warzywa, chleb, mięso lub ryby. Posiłki warto w miarę możliwości poddawać obróbce termicznej z pomocą piecyka lub ogniska. Skorzystanie z tej porady sprawi, że znacząco wzbogacisz wartość odżywczą tych produktów. Na początku gry jedzenie pozyskiwać będziesz przede wszystkim poprzez zabijanie zwierząt, zbieranie dziko rosnących jagód lub… okradanie skrzyń w napotkanych wioskach. Postać głodna to postać powolna i bardziej podatna na obrażenia – warto więc zadbać, by Twój poziom nasycenia nie zbliżył się niebezpiecznie do zera.

Procesory, które podołają Minecraftowi i nie tylko. Zapoznaj się z ofertą już dziś!

Walka

Jeżeli grasz na poziomie trudności innym niż Peaceful (tryb pozbawiony przeciwników), niejednokrotnie spotkasz się z koniecznością walki. Grasujące w nocy potwory są niebezpiecznie i często nie wystarczy po prostu unikać ich, by przeżyć – część z nich lata zaraz nad naszymi głowami. Na niektóre z mobów warto także polować w celu uzyskania wartościowych rzeczy. W Minecrafcie masz możliwość zaopatrzenia się w różnorodne dostępne narzędzia walki: miecze, łuki, kusze, lub, na późniejszym etapie gry, także eliksiry.

Budowanie bazy

Każdy poradnik powie Ci, że schronienie jest w Minecrafcie niezwykle potrzebnie – w tej grze z każdej strony możemy spodziewać się ataku potworów. Własna baza to miejsce, w którym możesz odsapnąć i przechowywać surowce. Zadbaj o to, by znalazło się tam łóżko – dzięki niemu prześpisz noc i ustawisz punkt respawnu. Dobrym pomysłem będzie też posiadanie w domku okien wychodzących na cztery strony świata. Skorzystanie z tej porady pozwoli Ci w porę zauważyć, czy w pobliżu Twojej bezpiecznej przystani nie kręci się czasem jakiś creeper lub szkielet.

Jak społeczność wpływa na rozwój gry Minecraft?

Minecraft to w opinii wielu gra z jedną z najbardziej aktywnych i zaangażowanych społeczności graczy na świecie. Od wydania pierwszych wersji produktu, codziennie przez lata tworzyli oni strony i poradniki na temat gry, budowania i rozwijania swojego świata. Tytuł może pochwalić się także bogatą sceną modderską – gracze tworzą modyfikacje wprowadzające do gry dodatkowe bloki, dające dostęp do nowych przedmiotów, wrogów i tekstur.

Minecraft poradnik - jak zacząć rozgrywkę?

By wzbogacić dostępny w grze świat, warto zainteresować się modyfikacjami. Ważne: należy się upewnić, czy dysku jest wystarczająco dużo miejsca i że sprzęt jest w stanie obsłużyć dany mod – najnowsze, najbardziej wymagające programy najczęściej nie zadziałają na starym komputerze. Jeśli autor załączył do modyfikacji Minecraft poradnik instalacji, przejrzyj dostępne tam porady. Instalacja modów wymaga posiadania Minecraft Launchera, Minecraft: Java Edition oraz przeznaczonego do zarządzania modyfikacjami Minecraft Forge. Poradnik obsługi każdego z programów z łatwością znajdziesz w internecie.

Wysoka ocena wśród graczy i niesłabnąca popularność sprawiają, że Minecraft już dawno zaskarbił sobie miano kultowej produkcji. Tytuł z roku na rok zdaje się angażować kolejne pokolenia graczy, także tych, którzy zwykle nie grają w podobne gry. Piękno Minecrafta leży w jego prostocie – to właśnie ona czyni grę uniwersalną. Kolejne wydania gry sugerują jednak, że obecnie rozwijająca grę ekipa nie boi się eksperymentować i implementować w rozgrywkę coraz to nowsze, jeszcze bardziej złożone mechaniki. Niezależnie od tego, dokąd Minecraft zajdzie w przyszłości, w naszej świadomości pozostanie jednym z tytułów, który w kilka lat od premiery zdążył na zawsze zapisać się na kartach historii gier komputerowych.

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.