dysk do xbox series s

Poradniki

27.06.2023 13:07

Dysk do Xbox Series S – jaki dysk do konsoli wybrać?

Konsole Zakupy
2
1
0
2
1

Xbox Series S ma wewnętrzny dysk o małej pojemności 512 GB. Wielu posiadaczy tej konsoli przekonało się, że dysk zewnętrzny to podstawa, która w pełni pozwala na wykorzystanie Game Pass. Jaki dysk do Xbox Series S będzie najlepszym rozwiązaniem?

Wydawać by się mogło, że rozszerzenie konsoli nie będzie potrzebne. Jest to błędne myślenie. Nawet w przypadku Xbox Series X, gdzie pojemność dysku wewnętrznego wynosi 1TB. Więcej, ale nie można zapomnieć, że w obydwu tych przypadkach, część pamięci zajmowana jest przez system operacyjny. Game Pass oferuje ciekawe możliwości, które z aprobatą witane są przez graczy. Pamięć zostanie jednak szybko zapełniona. Port USB, który można znaleźć przy każdej konsoli, pozwala na podłączenie dysku zewnętrznego.

Czy można podłączyć dysk zewnętrzny do konsoli Xbox Series S?

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego na Xbox Series S pozostanie około 360 GB wolnej pamięci. Mało, jeżeli weźmie się pod uwagę mnogość gier, jakie są aktualnie do zaoferowania. Konsola ta umożliwia podłączenie dysku zewnętrznego. Należy jednak pamiętać o tym, że firma Microsoft założyła blokadę na granie na dyskach zewnętrznych w gry, jakie zostały stworzone z myślą o Xbox Series X|S. Z drugiej jednak strony można liczyć się z kompatybilnością wsteczną.

Nowoczesne dyski HDD i SSD należy podłączyć do interfejsu 3.0.

dysk zewnętrzny do xbox series s
Podłączony zewnętrzny dysk do konsoli Xbox Series S | Źródło: gamespot.com

Sprawdź też: Co musisz wiedzieć o Xbox Series S? Najważniejsze informacje o konsoli Microsoftu

Jak podłączyć dysk do Xbox Series S?

Proces odbywa się w kilku krokach:

 1. Dysk należy podpiąć do jednego z portów USB 3.0, jakie można znaleźć na obudowie konsoli. Zalecane są te wyjścia, które znajdują się z tyłu, dzięki czemu będzie można zadbać o aspekt wizualny;
 2. Po podłączeniu dysku konsola powinna samodzielnie go wykryć oraz zaproponować jego format. Należy wyrazić na to zgodę, ponieważ w innym przypadku nie będzie możliwości korzystania z niego;
 3. Użytkownik musi pomyśleć nad nazwą dla dysku. Należy zadecydować również o tym, czy będzie to miejsce, gdzie wszystkie gry będą domyślnie instalowane. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, gry pomiędzy poszczególnymi dyskami będzie można przenosić.

Jaki dysk do Xbox Series S kupić?

Karta Seagate Storage Expansion Card, której pojemność wynosi 1TB, należy do jednych z najpopularniejszych rozwiązań. Wpływ ma na to łatwość instalacji (kartę wystarczy wsunąć z tyłu konsoli do dedykowanego miejsca) oraz duża wydajność. Korzystanie z jej możliwości jest bardzo wygodne. Pozwala ona na to, aby gry załadowały się błyskawicznie.

Miłośnicy tradycyjnych dysków zewnętrznych, powinni postawić 2,5 lub 3,5 calowy HDD. Rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na bardzo dużej pojemności, jaka w tym przypadku może wynosić nawet 5 TB. Dysk pozwala na instalacje kilkudziesięciu tytułów w jednym miejscu.

Dla graczy, którzy doceniają mobilne rozwiązania, polecany jest dysk SSD. Odporny na wstrząsy i uderzenia, jest w stanie zapewnić wysoką pojemność, która pozwoli na przechowanie wielu ulubionych tytułów kilku użytkowników.

konsola Xbox series S
Dysk do obecnie już starszej konsoli Microsoftu to must-have!

Rynek oferuje również możliwość zamówienia personalizowanych dysków zewnętrznych, jakie będą posiadać estetyczne wzornictwo. 

Takim minimum dla gier przenośnych powinien być dysk o pojemności 2TB. Aczkolwiek, jest kilka unikatowych egzemplarzy, których pojemność wynosi 8 TB. Taka pojemność sprawia, że w jednym miejscu można przechowywać nawet ~ 200 gier.

Jaki typ dysku do konsoli Xbox Series S?

Do wyboru są dyski HDD. Ich cechy charakterystyczne to:

 • mała prędkość transferu danych, szybkość przenoszenia danych wynosi ~ 100-150 MB/s;
 • duża ilość dostępnej pamięci;
 • obrotowa prędkość talerzy magnetycznych utrzymuje się na poziomie 400 lub 7200 obrotów na minutę (RPM); 
 • czas wczytywania gier jest podobny do tego, jak w przypadku Xbox One.

Dyski SSD, nazywane półprzewodnikowymi, to produkty, które charakteryzują się:

 • wysoka prędkość transferu danych, w szczególności, jeżeli porówna się je do HDD;
 • wysoka cena;
 • podatność na przegrzewanie się;
 • gry wczytują się dużą szybciej niż w przypadku Xbox One.

Sprawdź też: Xbox One X vs Xbox Series S  – pojedynek nowego ze starym. Który tani Xbox lepszy?

Jaka pojemność dysku do Xbox Series S?

Minimum pojemności to 128 GB oraz złącze USB 3.0. Taki dysk może okazać się jednak dla wielu graczy niewystarczający, dlatego – jak już było wspomnianej powyżej – lepiej pomyśleć o wartościach minimum 1TB. Polecane, przykładowe dyski, jakie są w stanie zapewnić dużą pojemność to:

 • Toshiba Canvio Advance 2TB, którego prędkość obrotowa wynosi 5400 obr/min;
 • WD My Passport 4TB o takiej samej prędkości obrotowej;
 • Seagate Game Drive Hub do Xbox 8TB, którego prędkość obrotowa wynosi 7200 obr/min;
 • Seagate Expansion 16TB, którego prędkość obrotowa wynosi 7200 obr/min.
Dysk do konsoli
Jeśli decydujesz się na zakup dysku, to rozważ co najmniej ten o pojemności 1 TB | Źródło: ubergizmo.com

Czy dysk wpływa na wydajność konsoli?

Dysk SSD, który charakteryzuje się cichą pracą, ponieważ nie ma zainstalowanych dodatkowych talerzy, jest w stanie wpłynąć na wydajność systemu operacyjnego. To dzięki niemu konsola może się szybciej włączać, a poszczególne tytuły szybciej ładować. Tego typu dyski są w stanie przyspieszyć instalację gier. Sprawia to, że przetestowanie gier będzie możliwe szybciej. Dyski zewnętrzne są w stanie poprawić komfort gier, chociaż bezpośrednie na płynność rozgrywki nie mają tak dużego wpływu. Faktem jest jednak to, że są one niezwykle pomocne, jeżeli chodzi o wczytywanie kolejnych lokacji. Żaden użytkownik nie moze jednak liczyć na turbo przyspieszenie.

Czy na dysku zewnętrznym można instalować gry?

Na przenośnym dysku, który zostanie podłączony do portu USB, można zapisywać gry dla konsol z poprzednich generacji. Umożliwia to funkcja kompatybilności wstecznej. Nie ma jednak możliwości zapisania tytułów, jakie zostały stworzone z myślą o Xbox Series X/S. 

Jak sprawdzić prędkość dysku?

Maksymalna prędkość interfejsu dysku zewnętrznego podawana jest zawsze przez producenta na karcie technicznej. Jeżeli takie informacje nie są podane, należy zapytać sprzedawcę o to.

Samodzielnie można skonfigurować dysk zewnętrzny. Należy jednak je w pierwszej kolejności – jak było wyżej wspomniane – sformatować po podłączeniu.

Użytkownik powinien pozwolić na to, aby dysk zewnętrzny wykorzystywany był tylko przez jedną konsolę. Ułatwi to automatyczne sprawdzanie dostępności aktualizacji. Korzystanie z dysku przy wielu konsolach nie utrudnia aktualizacji. Trzeba będzie ją jednak przeprowadzać ręcznie. Ścieżka Gry i aplikacje > Zarządzaj > Urządzenia magazynujące umożliwia wykonanie takiej aktualizacji.

xbox series s

Przycisk Xbox na kontrolerze > Profil i system > Ustawienia > System > Magazyn umożliwia dostęp do wszystkich informacji o dysku zewnętrznym.

Ile kosztuje dysk do Xbox Series S?

Odpowiedź na to pytanie może być mocno utrudniona. Na finalną cenę wpływ może mieć pojemność, a także marka. Dyski, które posiadają spersonalizowane grafiki, również mają wyższą cenę. Oto kilka przykładowych propozycji, jakie można znaleźć w sklepie:

 • Dysk zewnętrzny SSD WD BLACK D30 Game Drive SSD for Xbox 500GB Czarno-biały (WDBAMF5000ABW-WESN) ~ 345 złotych;
 • Dysk zewnętrzny HDD Seagate Game Drive for Xbox 4TB Czarny (STKX4000402) ~ 516 złotych;
 • Dysk zewnętrzny HDD WD P10 Game Drive for Xbox 4TB Czarny (WDBA5G0040BBK-WESN) ~ 636 złotych;
 • Dysk SEAGATE One Touch Hub 16 TB HDD ~ 1485 złotych;
 • Dysk SEAGATE Expansion 12 TB HDD ~ 986 złotych;
 • Dysk SEAGATE Expansion 4TB HDD ~ 440 złotych.

Konsola Xbox Series S – czy warto kupić? Ile kosztuje?

W dniu premiery konsola kosztowała 1349 złotych. Było to 10 listopada 2020 roku. Obecnie ceny mogą się nieco różnić od siebie, ponieważ uzależnione jest do od tego, z jakimi akcesoriami w zestawie jest ona oferowana. Przykładowo:

 • Microsoft Xbox Series S 512GB (RRS-00010) ~ 1298 złotych;
 • Microsoft Xbox Series S + dodatki do gier Fortnite + Rocket League + Fall Guys (RRS-00080) ~ 1396 złotych.

Ważne jest to, aby sprawdzić dodatki. W szczególności, jeżeli mowa o kontrolerach, których większa ilość umożliwiają grę dużej ilości osób w jednym czasie.

konsola xbox
Źródło: gamesradar.com

Sprawdź też: Xbox Series X – wszystko, co musisz wiedzieć o konsoli Microsoftu

To budżetowa konsola, która przeznaczona jest dla osób, jakie chcą wejść do świata gier, jednak nie zamierzają wydawać ogromnej ilości pieniędzy na zakup. Dla porównania można podać, że podstawowa wersja konsoli Microsoft Xbox Series X 1TB (RRT-00010) to ~ 2400 złotych. Różnica ogromna.

Spotkać się można z głosami, że Xbox Series S ma bardzo słabą specyfikację, jednak jest to błędne myślenie. Na dowód można podać, że jest to urządzenie, które posiada:

 • 8-rdzeniowy procesor AMD Zen 2 z 3,6 GHz;
 • kartę graficzną AMD RDNA 2; 20 CUs z 1,565 GHz;
 • dostępna moc 4 TFLOPS;
 • dysk: 512 TB NVMe SSD, z czego aż 364 GB dostępne jest dla użytkownika;
 • 10 GB pamięci RAM GDDR6 (dzieli się je na 8 GB z przepustowością 224 GB/s i 2 GB z przepustowością 56 GB/s);
 • możliwość grania w rozdzielczości 1440p przy 120 klatkach na sekundę;
 • technologię ray tracign;
 • możliwość odtwarzania materiałów w 4K.

Xbox Series S to idealna opcja dla osób, jakie dysponują niewielką powierzchnią, ponieważ ma ona kompaktowe rozmiary.

Konsola Xbox Series S to dobry wybór. Jednak sam dysk wewnętrzny nie pozwoli na to, aby w pełni wykorzystać możliwości Game Pass. Osoby, które nie chcą martwić się koniecznością ciągłego odinstalowywania gier, powinny postawić na dysk zewnętrzny o dużej pojemności. 

Źródło obrazka głównego: seagate.com

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
2
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *