co ile zużywa prądu

Poradniki

05.06.2023 11:38

Co ile zużywa prądu w domu? Jak oszczędzać energię?

Nauka
3
0
1
3
0

Co ile zużywa prądu w domu? Jakie urządzenie elektryczne pobiera najwięcej prądu? Jak oszczędzać energię i obniżyć rachunki za prąd? Porównujemy zużycie prądu urządzeń RTV i AGD. Sprawdź, który sprzęt kosztuje Cię najwięcej.

Nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez wielu urządzeń elektrycznych. Pralka, lodówka, komputer to tylko niektóre urządzenia, które znajdują się w każdym domu. Coraz większa liczba sprzętów przekłada się też na większe zużycie prądu, a to z kolei jest widoczne w wyższych rachunkach za prąd. Jeśli chcesz wiedzieć, który sprzęt najwięcej Cię kosztuje, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Co ile zużywa prądu w domu?

Na zużycie prądu urządzeń elektrycznych ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze istotna jest klasa energetyczna urządzeń. Jeżeli w domu posiadamy stare sprzęty, to najprawdopodobniej będą źródłem największego zużycia prądu. Warto mieć na uwadze to, że takie urządzenia mają niską klasę energetyczną i są po prostu nieekologiczne. Po drugie ogromne znaczenie ma moc urządzenia podawana przy każdym sprzęcie w Watach. Od wysokości tej jednostki zależy zużycie energii elektrycznej – im wyższa wartość, tym większy pobór prądu. Po trzecie na wysokość rachunków ma wpływ cena prądu, a dokładniej to, ile kosztuje 1 kWh. W Polsce na 2023 rok została ustalona maksymalna stawka za 1 kWh w wysokości 0,85 zł brutto, która obowiązuje po przekroczeniu określonego limitu zużycia. Roczny limit dla gospodarstw domowych wynosi 2000 kWh, dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi 2600 kWh, a dla gospodarstw z kartą dużej rodziny 3000 kWh.

co ile zużywa pradu
Jeśli chcesz zaoszczędzić na energii, a Twój telefon jest naładowany – odłącz go!

Sprawdź też: Jak działa turbina wiatrowa? Na jakiej zasadzie wytwarza prąd?

Jeśli chcemy obliczyć, ile kosztuje nas zużycie prądu danego urządzenia elektrycznego, to należy moc urządzenia podawaną w Watach zamienić na kW, a następnie pomnożyć ze sobą wszystkie wartości (czas pracy, cena za 1 kWh). Teraz przeanalizujemy zużycie prądu najbardziej popularnych urządzeń elektrycznych AGD i RTV.

Ile prądu zużywa telewizor?

Pobór mocy telewizora uzależniony jest od przekątnej ekranu i czasu pracy. Telewizor z przekątną ekranu 77 cali będzie zużywał więcej energii elektrycznej niż ten sam model, ale z mniejszym 55-calowym wyświetlaczem. Poza tym urządzenia w trybie czuwania także wykazują pobór mocy. Jest on zdecydowanie niższy niż w trybie włączenia, ale warto zwrócić uwagę na jego wartość.

Urządzenie: telewizor 77 cali

Moc urządzenia: 150W

Dzienny czas pracy: 4h

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje 1h oglądania telewizji: 0,13 zł

Ile kosztują 4h oglądania telewizji: 0,51 zł

Ile kosztuje roczne oglądanie telewizji: 186,15 zł

Roczne zużycie prądu: 219 kWh

Ile prądu zużywa pralka?

Pralka to kolejne urządzenie elektryczne, któremu warto się przyjrzeć. W przypadku tego urządzenia pobór mocy będzie zależeć od wybranego programu prania, a dokładniej długości jego trwania, wybranej temperatury oraz mocy wirowania. W dużych rodzinach częstotliwość prania jest większa niż w jednoosobowym gospodarstwie, dlatego na roczne zużycie prądu wpływa także liczba cykli.

zużycie prądu w pralce
Staraj się ograniczać liczbę prań w tygodniu na tyle, ile możesz!

Urządzenie: pralka

Pobór mocy jeden cykl: 560W

Liczba prań w tygodniu: 7

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje pranie: 0,47 zł

Ile kosztuje tygodniowe pranie: 3,33 zł

Ile kosztuje roczne pranie: 173,74 zł

Roczne zużycie prądu: 204 kWh

Ile prądu zużywa lodówka?

Lodówka to urządzenie, bez którego trudno się obyć. Stanowi także jedno z urządzeń elektrycznych, które pracuje bez przerwy. Dlatego, jeśli masz starą lodówkę, to koniecznie sprawdź jej pobór mocy. Kupując lodówkę, należy dokładnie sprawdzić klasę energooszczędności i pobór mocy.

Urządzenie: lodówka

Klasa energetyczna: D (dawniej A++)

Roczne zużycie prądu (podane przez producenta): 204 kWh

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje roczne zużycie prądu przez lodówkę: 173,4 zł

Ile kosztuje miesięczne zużycie prądu przez lodówkę: 14,45 zł

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to coraz bardziej popularny zamiennik kuchenki gazowej. Pobór mocy uzależniony jest od ilości używanych w jednym czasie pól grzewczych oraz ustawionej mocy grzewczej. Zatem, jak obliczyć zużycie prądu płyty indukcyjnej przy tak różnych możliwościach? Załóżmy, że codziennie przez godzinę włączone są 2 pola o mocy maksymalnej: 1800W (1,8 kW) i 3700W (3,7 kW).

Urządzenie: płyta indukcyjna

Pobór mocy: 1800W i 3700W

Czas pracy: 1h dziennie

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje dzienne zużycie prądu przez płytę indukcyjną: 4,67 zł

Ile kosztuje roczne zużycie prądu przez płytę indukcyjną: 1706,37 zł

Roczne zużycie prądu: 2007 kWh

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny to prawdziwy pożeracz prądu, dlatego ważne jest rozsądne korzystanie z tego urządzenia. Gotujmy tylko potrzebną ilość wody i najlepiej od razu dla wszystkich zainteresowanych.

zużycie prądu w czajniku
Czajnik z pozoru nie wygląda, ale potrafi wygenerować koszt nawet do 160 zł rocznie!

Urządzenie: czajnik elektryczny 1,7 l

Pobór mocy: 2200W

Liczba włączeń dziennie: 7 (jedno zagotowanie trwa ok 2 minuty = 0,033h)

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje dzienne zużycie prądu przez czajnik elektryczny: 0,43 zł

Ile kosztuje roczne zużycie prądu przez czajnik elektryczny: 157,25 zł

Roczne zużycie prądu = 185 kWh

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Na roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz ma wpływ jego moc oraz częstotliwość odkurzania. Urządzenia mogą pracować na różnych poziomach mocy, więc pobór może się wahać na przykład od 1500 do 2100W.

Urządzenie: odkurzacz

Pobór mocy: 2100W

Czas pracy w tygodniu: 2h

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje tygodniowe zużycie prądu przez odkurzacz: 3,56 zł

Ile kosztuje roczne zużycie prądu przez odkurzacz: 170,85 zł

Roczne zużycie prądu: 201 kWh

Ile prądu zużywa zmywarka?

Dzięki zmywarce możemy zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć zużycie wody. Decydując się na zakup zmywarki, warto wybrać sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Na zużycie prądu przez zmywarkę wpływa częstotliwość włączania, dlatego warto zredukować ją do jak najmniejszej liczby. W jaki sposób? Po prostu włączamy zmywarkę, gdy będzie pełna.

Urządzenie: zmywarka

Pobór mocy: 670W

Liczba włączeń w tygodniu: 7

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje dzienne zużycie prądu przez zmywarkę: 0,57 zł

Ile kosztuje tygodniowe zużycie prądu przez zmywarkę: 3,99 zł

Ile kosztuje roczne zużycie prądu przez zmywarkę: 208,05 zł

Roczne zużycie prądu: 244 kWh

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Klimatyzacja to zbawienne urządzenie elektryczne, które oprócz funkcji chłodzenia posiada również funkcję grzania. W obliczeniach skupimy się na kosztach związanych z działaniem klimatyzacji podczas chłodzenia.

klimatyzacja
Klimatyzacji używa się maksymalnie do kilku godzin dziennie w upalne dni!

Urządzenie: klimatyzacja do pomieszczenia 25-25 m²

Pobór mocy chłodzenia: 840W

Czas pracy: 3h dziennie przez 90 dni

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje dzienne zużycie prądu przez klimatyzator: 2,14 zł

Ile kosztuje zużycie prądu przez klimatyzator w ciągu 90 dni: 192,95 zł

Roczne zużycie prądu: 227 kWh

Ile prądu zużywa komputer i laptop?

Decydujący wpływ na pobór mocy komputera i laptopa, mają parametry techniczne urządzeń oraz ich zastosowanie. Profesjonalne komputery dla gamerów oparte są na najlepszych procesorach i kartach graficznych, które podczas wykonywania intensywnej pracy, potrzebują dużej ilości energii. Z kolei laptopy używane do codziennej pracy na prostych i nieskomplikowanych programach zużywają zdecydowanie mniej prądu.

Urządzenie: laptop

Pobór mocy: 65W

Czas pracy: 8h dziennie

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje dzienne zużycie prądu przez laptopa: 0,44 zł

Ile kosztuje roczne zużycie prądu przez laptopa: 161,50 zł

Roczne zużycie prądu: 190 kWh

Urządzenie: komputer gamingowy

Pobór mocy: 500W

Czas pracy: 3h dziennie

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje dzienne zużycie prądu przez komputer gamingowy: 1,27 zł

Ile kosztuje roczne zużycie prądu przez komputer gamingowy: 464,95 zł

Roczne zużycie prądu: 547 kWh

Ile prądu zużywa piec CO?

Zużycie prądu przez piec CO jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju pieca (gazowy, elektryczny, na ekogroszek, na pellet) powierzchni domu, panujących na zewnątrz temperatur oraz ustawionej temperatury na piecu, temperatury wody, godzin pracy pieca, mocy pieca oraz zastosowanej termoizolacji. Co więcej, w przypadku pieca gazowego prąd zużywa kilka jego podzespołów – pompa obiegowa i wentylator.

Zakładając, że mamy do czynienia z piecem gazowym, którego zainstalowana moc elektryczna wynosi 70W, moc pompy obiegowej 40W a wentylatora 22W to rocznie średnie zużycie prądu może wynosić ponad 800 kWh (ok. 680 zł). W przypadku pieca elektrycznego zużycie prądu w celu ogrzania domu o powierzchni 150 m² może wynieść nawet około 12 000 kWh (ok. 10 200 zł).

Ile prądu zużywa pompa obiegowa CO?

Zużycie pompy obiegowej CO zależy od rodzaju posiadanej pompy. Niektóre standardowe pompy obiegowe mogą zużywać nawet 400 kWh rocznie. Aby obniżyć rachunki za prąd, warto kupić lub wymienić starą pompę na energooszczędny model. Energooszczędna pompa obiegowa zużywa zdecydowanie mniej prądu. Średnie roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę może wynieść około 40 kWh, co kosztuje ok. 34 zł.

Ile prądu zużywa bojler elektryczny?

Zużycie prądu przez bojler elektryczny zależy od jego pojemności, mocy oraz czasu jego pracy. Ważne, aby pojemność bojlera była dostosowana do ilości osób w gospodarstwie domowym. Do obliczeń weźmiemy pod uwagę bojler elektryczny o pojemności 120 L, który jest przewidziany dla rodzin czteroosobowych.

bojler elektryczny
Źródło: plusheat.co.uk

Urządzenie: bojler elektryczny

Pobór mocy: 1700W

Czas pracy: 3h dziennie

1kWh = 0,85 zł

Ile kosztuje dzienne zużycie prądu przez bojler elektryczny: 4,33 zł

Ile kosztuje roczne zużycie prądu przez bojler elektryczny: 1582,27 zł

Roczne zużycie prądu: 1861 kWh

Średnie rachunki za prąd

Na wysokość rachunków za prąd wpływa zużycie energii elektrycznej oraz cena za 1 kWh. Z kolei zużycie prądu jest uzależnione od ilości urządzeń elektrycznych, czasu pracy, klasy energetycznej oraz od liczby domowników. Istnieje jeszcze jeden ważny czynnik, jakim jest cena za 1 kWh. Warto również pamiętać, że do stawki za prąd doliczane są opłaty dystrybucyjne oraz opłata mocowa.

Wysokość zużycia prądu przez poszczególne urządzenia jest pomocna w oszacowaniu wartości rocznego zużycia prądu wszystkich sprzętów gospodarstwa domowego. Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji, w której zostały nałożone limity zużycia prądu, po których przekroczeniu maksymalna stawka za kilowatogodzinę wynosi 0,85 zł brutto.

Średnie zużycie prądu

Sprawdź też: Kiedy zorza polarna w Polsce – jak powstaje?

Średnio czteroosobowe gospodarstwo domowe mieszkające w domu jednorodzinnym, zużywa w ciągu roku około 4200 kWh energii elektrycznej. Ta wartość jest uzależniona od wielu czynników również od sposobu ogrzewania domu.

Jak oszczędzać energię w domu?

Oszczędzanie energii w obecnie trwającym kryzysie gospodarczym jest bardzo istotne. Na pewno powinniśmy sprawdzić, które urządzenia w domu zużywają najwięcej energii elektrycznej. Poza tym stare sprzęty warto wymienić na nowe z najwyższą klasą energetyczną.

Rozważne używanie urządzeń również przełoży się na wysokość rachunków. Pozornie proste czynności mogą zmniejszyć zużycie prądu. Warto wyjmować z gniazdka ładowarkę laptopa, gdy akumulator osiągnie pełne naładowanie. W czajniku elektrycznym wstawiamy tylko tyle wody, ile potrzebujemy. A jeśli nie oglądamy telewizji, to warto wyłączyć odbiornik. W sieci dostępne są też kalkulatory, za pomocą których można obliczyć wartość zużytego prądu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
3
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Ja już wymieniłem praktycznie wszystko na energooszczędne albo po prostu nowsze, np stary odkurzacz na irobota. ten stary to już mi tyle prądu zużywał ze szok a sprzątał prawie wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *