retina

Technologia

30.09.2021 17:05

Retina – co to jest? Ekrany Retina w sprzęcie Apple – czy są lepsze niż AMOLED?

Komputery Telefony i tablety
15
2
0
15
2

Retina to bez dwóch zdań jeden z najlepszych systemów ekranowych, jakie znajdziemy w powszechnie dostępnych urządzeniach elektronicznych. Co dokładnie sprawiło, że ekran w dowolnym produkcie Apple’a nadal pozostaje wzorcem w swojej klasie?

Ekran Retina – czym się charakteryzuje?

Retina, czyli po angielsku „siatkówka”, to autorska technologia wyświetlania obrazu opracowana przez firmę, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Retina zadebiutowała wraz z premierą iPhone’a 4 w 2010 roku. W owym czasie wyświetlacz zaszokował odbiorców wyrazistością prezentowanego obrazu, oferując jakość niespotykaną wcześniej w urządzeniach tej klasy.

Retina w swojej pierwszej wersji była systemem wykorzystującym powszechnie stosowaną technologię IPS LCD – ale robiła to w sposób inny od urządzeń z tej samej półki cenowej. Debiutancka Retina zapewniała co najmniej czterokrotnie lepszą jakość obrazu, niż miało to miejsce w pozbawionym jej iPhonie 3 (G/GS). Dzięki temu niemożliwe było dostrzeżenie gołym okiem pojedynczych pikseli, co nawet dziś może robić wrażenie. W przypadku większych urządzeń, takich jak np. komputery stacjonarne, wskutek zastosowania większej powierzchni roboczej i ulepszonego skalowania dzięki wyższej mocy obliczeniowej Retina dawała jeszcze lepsze rezultaty.

retina

Oszałamiająca wyrazistość Retiny to w dużej mierze zasługa efektywnego podziału zadań pomiędzy poszczególne podzespoły urządzenia. Pierwsza wersja tej technologii zastępowała każdy pojedynczy piksel czterema mniejszymi. Dzięki temu CPU kalkulował pozycję pikseli z większą dokładnością, następnie przesyłając dane do procesora graficznego, odpowiedzialnego za precyzyjne odwzorowanie położenia poszczególnych elementów na ekranie. Kolejne generacje Retiny obsługiwały jeszcze wyższy współczynnik: dla przykładu w iPhonie X pojedynczy piksel jest zastępowany nie przez cztery, lecz aż dwanaście mniejszych kwadratów.

Premiery kolejnych urządzeń Apple to także nowe, jeszcze bardziej „wyraźne” wcielenia Retiny, opracowane początkowo w technologii LCD, a od kilku lat również i OLED. Obecnie wykorzystywana topowa odmiana ekranu, którą zastosowano w najnowszym komputerze iMac z procesorem M1, przy rozdzielczości 5K (5120 × 2880) zapewnia prawie 15 mln pikseli na 27-calowym ekranie OLED (ppi = 218). Spośród urządzeń z logiem jabłka lepszy wynik osiąga jedynie przeznaczony do zastosowań profesjonalnych monitor Apple Pro Display XDR: obraz w rozdzielczości 6K i ponad 20 mln pikseli ujrzymy tam na ekranie wielkości 32 cali.

iPhone, MacBook i iPad – które mają ekran Retina?

Obecnie niemal wszystkie produkty z Kalifornii wykorzystują Retinę. Począwszy od flagowych komputerów iMac, poprzez laptopy MacBook i tablety iPad, aż po najmniejsze urządzenia w rodzaju iPhone’ów i zegarków Apple’a – wszędzie tam pracuje któraś z iteracji Retiny. W 2021 r. szybciej będzie wymienić te urządzenia, które nie posiadają systemu na pokładzie, niż podawać wszystkie modele, które są wyposażone w tę technologię.

tablet z ekranem retina
Źródło: wired.com

Poniżej prezentujemy listę sprzętu wyposażonego w Retinę – tak kompaktową, jak to tylko możliwe:

  • iMac – modele produkowane od 2014 r.;
  • iPad – modele od iPad 3 wzwyż (także w wersjach Mini i Air);
  • iPhone – modele od iPhone 4 wzwyż;
  • MacBook – modele produkowane od 2012 r. (w wersji Air od 2018 r.);
  • Apple Watch – każdy model.

Retina vs AMOLED i OLED – co lepsze?

Ponad dekada, która upłynęła od debiutu Retiny, to czas, w którym inni producenci starali się nadrobić dystans dzielący ich produkty od benchmarku, jakim nadal są wyświetlacze Apple’a. W dużej mierze ten wyścig można uznać za udany dla rywali: postęp w produkcji i architekturze kolejnych rozwiązań pozwolił nawiązać równorzędną walkę z firmą dwóch Steve’ów (Jobsa i Wozniaka).

Najpoważniejszym zagrożeniem dla Retiny są obecnie konkurencyjne technologie oparte o diody OLED. Chociaż samo Apple korzysta z tego rozwiązania w najnowszych wersjach swoich ekranów, to jednak walka o palmę pierwszeństwa jest zażarta. Najbardziej groźni wydają się Koreańczycy: zarówno Samsung, jak i LG mocno wspierają rozwój OLED-u, zwłaszcza w wersji AMOLED.

Retina vs amoled
Źródło: pol.go-travels.com

AMOLED to rozwiązanie, które pozwala na wyświetlanie obrazu o większym niż Retina kontraście przy równoczesnym zachowaniu głębszej czerni. Ponadto AMOLED lepiej radzi sobie z rozdzielczością 8K, dzięki czemu jest optymalnym rozwiązaniem przede wszystkim dla bardzo dużych ekranów. Prócz Samsunga i LG, diody o tej specyfikacji stosują także m.in. Google (smartfony Pixel) czy Microsoft (Lumia 950).

Zauważmy, że ekrany wyposażone w Retinę nie osiągają bardzo dużych rozdzielczości: standardem jest dla niej 4K na 24-calowym monitorze, co w dzisiejszych czasach niespecjalnie robi wrażenie. Może się zatem wydawać – i są to domysły w pełni uzasadnione – że znalezienie wydajniejszych ekranów niż te od Apple’a to bułka z masłem.

Najbardziej charakterystyczną przewagę Retina ma jednak w zakresie ostrości obrazu, osiąganej dzięki unikalnemu skalowaniu rozdzielczości, którego działanie omówiliśmy wcześniej. Z tego względu dla jabłkowych monitorów, niekoniecznie imponujących przynajmniej na papierze, trudno jest znaleźć dokładny odpowiednik u konkurencji – nawet pomimo teoretycznie słabszej specyfikacji.

Jak zatem oceniać Retinę? Jej wkład w rozwój rynku wyświetlaczy jest bez wątpienia trudny do podważenia, a jakość prezentowanego obrazu nadal należy do ścisłej czołówki. Konkurencja jednak nie śpi, co pokazują najnowsze premiery z zakresu technologii ekranowych. Czy Waszym zdaniem Apple jest jeszcze w stanie powrócić do absolutnej dominacji na tym polu? Dajcie nam znać w komentarzach!

Źródło obrazka głównego: macrumors.com

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *