Technologia

15.12.2021 05:26

Prawo do naprawy coraz popularniejsze. Czas na Della i Microsoft

Newsy Online
5
0
0
5
0

Okazuje się, że od czasu do czasu technologiczni giganci słuchają swoich klientów. Po tym jak Apple postanowiło udostępnić (ograniczone) wsparcie w samodzielnych naprawach sprzętu, do akcji wkracza Dell i Microsoft.

Jednym z bardziej znanych propagatorów Prawa do Naprawy jest Louis Rossmann, który od lat walczy o konsumenckie prawo do sprzętu, który może naprawić ktokolwiek poza autoryzowanym serwisem. Liderem w ograniczaniu takiej możliwości jest i zawsze było Apple, ze swoimi zintegrowanymi chipami, brakiem dostępu do części zamiennych czy możliwości wymiany kamery bez specjalnego, systemowego dostępu. Z racji tego, że najczęściej konkurencja klonuje to, co robi lider – nie lepiej było z Samsungiem, Microsoftem i innymi markami. Zwłaszcza jeśli mówimy o urządzeniach mobilnych.

Kilka tygodni temu Apple ogłosiło, że w ramach nowego programu będzie udostępniać instrukcje wspierające proste naprawy, a najnowsze modele Macbooka Pro na życzenie klientów powróciły do większej ilości portów i kilku innych prokonsumenckich rozwiązań. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź konkurencji.

Microsoft Surface i Dell Concept Luna

Microsoft współpracując z zespołem iFixit przygotowuje zestawy naprawcze dla urządzeń z rodziny Surface. Oprócz instrukcji krok po kroku, jak poradzić sobie z wymianą danego elementu, iFixit dostarczy komplet niezbędnych narzędzi. Cały proces autoryzowany jest przez Microsoft, iFixit jest tylko wykonawcą. Na dodatek na wiosnę 2022 roku na rynku ma pojawić się Surface SE – prosty do naprawy laptop dla studentów.

Sprawdź: Co to znaczy refurbished? Czy warto kupować odnowione sprzęty?

Nad jeszcze ciekawszym rozwiązaniem pracuje Dell. Wedle ich obliczeń ponad 65% wydatku energetycznego w cyklu życia laptopa powstaje na etapie jego produkcji. Stąd by zadbać o środowisko, należy ograniczyć konsumpcję i częstą wymianę urządzeń, a żeby to zrobić, potrzebne jest łatwe do naprawy i aktualizacji urządzenie. I tu wkracza koncept Luna, z ekranem na zatrzaski, demontowaną klawiaturą i podzespołami, które można wymieniać. Dell zarzeka się, że w Lunie wykorzystał 10-krotnie mniej śrub niż w innych swoich laptopach i każdy powinien poradzić sobie z jego naprawą. Rozwiązania z konceptu Luna będą wdrażane w laptopach Della w najbliższych latach.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *