ps5 spider man

Technologia

09.11.2021 12:04

PlayStation 5 zhakowane – hakerzy oznajmiają, że zdobyli klucze szyfrujące

Konsole
6
0
0
6
0

Playstation 5 zostało zhakowane. Czy to możliwe? Owszem, a tak przynajmniej twierdzi grupa hakerska Fail0verflow, która ogłosiła w niedzielę w godzinach wieczornych, że udało im się uzyskać klucze szyfrujące do PlayStation 5. 

Fakt uzyskania kluczy to pierwszy i ogromny krok do odblokowania systemu konsoli, a co z tym idzie – stworzenia odpowiedniego ,,homebrew”. Homebrew jest to projekt umożliwiający instalację różnych aplikacji spoza grona systemowych, zainstalowanych wcześniej programów. Co to dokładnie oznacza?

PlayStation 5 zostało zhakowane – jak do tego doszło?

Hakerzy Fail0verflow swoje odkrycie ogłosili na platformie Twitter. Jak możemy zaobserwować, przedstawiony obraz zawiera odszyfrowane pliki oprogramowania układowego konsoli, który nawiązuje do ,,secure loader” czyli ,,bezpiecznego programu ładowania”. W drodze dalszej analizy – jeżeli hakerom uda się odtworzyć kod i od nowa stworzyć niestandardowe oprogramowanie umożliwiające odtworzenie programu Homebrew, to istnieje spora szansa na to, że każdy będzie mógł ,,otworzyć” swoje PS5 na nowe funkcjonalności. Uzyskane klucze umożliwią swobodną autoryzację obcego oprogramowania, ponieważ konsola rozpozna je jako oryginalne. 

Uzyskanie tak wrażliwych danych wymaga zastosowania pewnego rodzaju ,,exploita”, który umożliwi nam odczyt kodu w jądrze PS5. Grupa hakerska Fail0verflow nie opisuje zbyt dokładnie w jaki sposób udało im się tego dokonać. Jedno jest pewne – Klucze zostały uzyskane z oprogramowania konsoli, a więc nie było dużej potrzeby wprowadzać różnych zmian w sprzęcie.

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Zhakowane Playstation 5 – co oznacza?

W praktyce prace nad złamaniem zabezpieczeń Playstation 5 nie muszą wcale oznaczać, że konsola jest aktualnie zagrożona. Niemniej jednak jest to osiągnięcie warte uwagi, ponieważ może to być przełomowa chwila w pierwszych krokach do złamania PS5.

Klucze znalezione w powyższym tweecie są kluczami ,,root”, które mogą zostać wykorzystane w inżynierii wstecznej do wyszukiwania dziur w zabezpieczeniach i uruchomienia niepodpisanych kodów w systemie konsoli. Dodatkowo hakerzy twierdzą, że Sony na ten moment będzie miało ciężko uchronić Playstation 5 samymi aktualizacjami oprogramowania układowego. Trudność zadania polega na tym, że klucze root nie są kluczami, które można obracać i zmieniać. Producent PS’a zdecydowanie nie ma lekko. Widać, że hakerzy wiedzą bardzo wiele o jego zabezpieczeniach. Wysoce prawdopodobne, że Sony rozpoczęło już działania naprawcze, aby uchronić PS5 przed złamaniem. 

Kim są Fail0verflow?

Fail0verflow to zespół osób z ogromnym doświadczeniem w tym co robią. Na swoim koncie mają już gruntowne złamanie PlayStation 3, Playstation 4, a nawet stworzenie wyjątkowego oprogramowania do Nintendo Switch, które umożliwiało uruchamianie pirackich gier. Patrząc historycznie wstecz, firma Sony ciągle odbywa boje z grupą hakerską. Widać, że ekipa 0verflow wie bardzo wiele o ich zabezpieczeniach konsol. 

Co ciekawe – jeden z członków grupy kilka lat temu brał udział w swego rodzaju programie Sony o nazwie ,,bug-bounty”, gdzie producent nagradzał hakerów za ujawnienie luk w zabezpieczeniach.

Hakerzy zawsze głównie skupiali się na łamaniu zabezpieczeń w konsolach. Na ich blogu możemy zobaczyć wiele postów dotyczących kolejnych etapów działań. Niestety aktualnie najnowszy wpis na stronie pochodzi z 2018 roku. Najnowsze poczynania grupy można śledzić na Twitterze.

Trzeba przyznać, że hakerzy choć na co dzień nie robią dużego szumu wokół siebie. Gdy przyjdzie jednak odpowiednia chwila – cały Internet mówi o ich poczynaniach.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *