1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Pierwsza mysz komputerowa to kamień milowy w rozwoju komputerów PC. Tak wyglądała

Technologia

12.11.2021 16:50

Pierwsza mysz komputerowa to kamień milowy w rozwoju komputerów PC. Tak wyglądała

Gadżety
6
0
0
6
0

Pierwsza mysz komputerowa okazała się prawdziwą rewolucją w obsłudze komputerów. Jej wynalazca, Douglas Engelbart, stworzył urządzenie genialne w swojej prostocie. Jak jednak się to wszystko zaczęło? I co ma z tym wspólnego trackball?

Jak powstała pierwsza mysz komputerowa?

Początek historii myszy komputerowej to 1946 rok. Podczas skończonej rok wcześniej II wojny światowej jednym z najważniejszych osiągnięć techniki obronnej był radar. Operatorzy brytyjskich radarów wyliczali pozycje niemieckich samolotów przy pomocy analogowego komputera sterowanego joystickiem. Było to jednak niewygodne. Problem rozwiązał inżynier Ralph Benjamin. Opracował on trackball. Urządzenie było wyposażone w metalową kulę obracającą się pomiędzy dwiema gumowymi rolkami.

pierwsza mysz komputerowa
Pierwsza mysz komputerowa | Źródło: komputerswiat.pl

Udoskonalony trackball stworzyli w latach 50. Kenyon Taylor, Fred Longstaff i Tom Cranston. Skonstruowali oni urządzenie złożone z czterech dysków po dwa na oś pionową i poziomą. Kiedy dyski stykały się ze sobą, wysyłały impuls do komputera, co pozwalało na określenie ruchu trackballa.

Mysz komputerowa Douglasa Engelbarta – tak wyglądała

Związek między lotnictwem a ewolucją myszy trwał do lat 60. To właśnie wtedy pojawiła się pierwsza mysz komputerowa. Konstruktorami byli Douglas Engelbart i Bill English. Myszka została publicznie zaprezentowana w 1968 roku.

Składała się z dwóch kół. Jedno z nich odpowiadało za nawigację horyzontalną, a drugie za wertykalną. Jej obudowa wykonana została z drewna, a na górze znajdował się jeden przycisk służący do zaznaczania wybranego miejsca w interfejsie. Myszka komunikowała się z komputerem przez przewód. Skojarzenie kształtu zainspirowało Engelbarta do nadania jej nazwy „mysz komputerowa”.

Pierwsza mysz komputerowa Douglasa Engelbarta
Pierwsza mysz komputerowa Douglasa Engelbarta | Źródło: tumgir.com

Niezależnie od Amerykanów konstrukcję zbliżoną do współczesnej myszy opracował niemiecki koncern Telefunken. Stworzona przez Rainera Mallebreina Rollkugel miała formę kuli, w której znajdowała się mniejsza kulka odpowiadająca za określanie kierunku ruchu. Rollkugel została zbudowana dla Federalnej Agencji Kontroli Ruchu Lotniczego RFN. Publicznie pokazano ją także w 1968 roku. Jednak za wynalazców pierwszej myszy komputerowej uznaje się Douglasa Engelbarta i Billa Englisha, ponieważ rozpoczęli pracę nad urządzeniem wcześniej niż Reiner Mallebrein.

Możliwości pierwszej myszy komputerowej

Wynalazek Engelbarta i Englisha z dzisiejszej perspektywy nie robi wielkiego wrażenia. Należy jednak spojrzeć kilkadziesiąt lat wstecz, by zrozumieć, jaką rewolucją była pierwsza mysz komputerowa. Możliwości urządzenia znacznie poprawiały komfort pracy przy komputerze, który do tej pory obsługiwany był wyłącznie przy pomocy poleceń wpisywanych z klawiatury.

Pierwsza mysz komputerowa była urządzeniem z jednym przyciskiem pod palcem wskazującym. Przesuwając urządzenie po płaskiej powierzchni, można było umieścić kursor na wybranym elemencie interfejsu, a następnie zaznaczyć go, naciskając klawisz, podświetlić tekst lub przemieszczać otwarte okna aplikacji.

Co było dalej?

Z biegiem lat zmieniały się mechanizmy odpowiedzialne za orientację kursora myszy. Stały się one również bardziej wyprofilowane. Pojawiło się również więcej klawiszy, rolka do przewijania treści i doskonalsze sensory.

Mysz kulkowa

Mysz kulkowa to konstrukcja mechaniczna złożona z metalowej kuli powleczonej gumą i dwóch rolek umieszczonych prostopadle względem siebie, każda po jednej stronie myszy. Mechanizm ten uzupełniają talerzyki i diody LED.

Przesuwana po płaskiej powierzchni kulka wprawia w ruch rolki, a te uruchamiają talerzyki. Obracające się talerzyki doprowadzają do przecinania się promieni świetlnych, dzięki czemu możliwe staje się określenie ruchu kursora.

Mysz kulkowa
Mysz kulkowa | Źródło: wikipedia.org

Mysz kulkowa długo była częścią komputerowych peryferiów. Mimo wad, jakie niesie ze sobą tego typu konstrukcja, takich jak konieczność stosowania podkładek i brudzenie się kulki, takie myszki były używane jeszcze w połowie pierwszej dekady XXI wieku.

Mysz optyczna

Konstrukcją pozbawioną wad poprzednika jest mysz optyczna. Tak jak mysz kulkowa wyposażona jest w diody LED. Pozostałymi elementami urządzenia jest m.in. soczewka i światłoczuła matryca CCD.

Dioda LED znajduje się na spodzie myszy optycznej. Jej zadaniem jest emitowanie światła na powierzchnię, po której przesuwana jest mysz. Światło to jest odbijane przez soczewkę, która kieruje je na matrycę CCD. Ona właśnie rejestruje i odczytuje sygnał, dzięki czemu może ustalić pozycję kursora.

Mysz optyczna
Mysz optyczna | Źródło: hurt.com.pl

Brak kulki w myszce optycznej pozwala uniknąć zabrudzeń zakłócających sygnał. Nie jest konieczna również podkładka o chropowatej powierzchni, po której tarłaby kulka. Jedyną płaszczyzną, która uniemożliwia prawidłowe działanie myszy optycznej, jest szkło.

Mysz laserowa

Najnowszym osiągnięciem w segmencie myszy komputerowych jest mysz laserowa. Działa podobnie jak mysz optyczna. Różnica polega na zastosowaniu diod laserowych zamiast LED.

Myszy laserowe
Mysz laserowa | Źródło: komputerswiat.pl

Zobacz: Rodzaje chwytów: palm grip, claw grip i fingertip grip – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Mysz laserowa charakteryzuje się wyższą dokładnością niż mysz optyczna. W niektórych modelach czujnik jest zabudowany. Dzięki temu nie jest podatny na zabrudzenia. Niektóre myszy laserowe mogą sprawnie pracować nawet na szkle.

Trackball – alternatywa dla myszy komputerowej

Co ciekawe, przodek myszy komputerowej nie odszedł całkowicie do lamusa. Trackball był i jest obecny w trzech postaciach – jako osobne urządzenie, dodatek do myszy komputerowej lub część klawiatury.

Trackball jako osobne urządzenie może przyjąć formę płytki z centralnie umieszczoną kulką. Może także być kształtem zbliżony do myszki. Jako część myszy znajduje się z boku, czyli tam, gdzie w wielu modelach myszy umieszcza się dodatkowe przyciski. Jako element klawiatury można go spotkać w laptopach Lenovo ThinkPad.

Niestandardowa myszka czyli trackball
Niestandardowa myszka czyli trackball | Źródło: vedion.pl

Mysz komputerowa zrewolucjonizowała interakcję użytkownika z interfejsami graficznymi systemów operacyjnych. Mimo popularyzacji ekranów dotykowych nadal jest powszechnie używana. Co więcej, jej konstrukcja nadal ewoluuje. Coraz bardziej zaawansowane myszy gamingowe są przykładem na to, że czas myszek szybko nie dobiegnie końca.

Źródło obrazka głównego: duyenthuy30397.medium.com

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.