projektor czy telewizor

Technologia

16.08.2021 13:38

Czy projektor sprawdzi się zamiast telewizora? Wszystko o projektorach

Gadżety Zrób to sam
9
2
0
9
2

Ciężko wyobrazić sobie świat bez kina. Dostępne na rynku urządzenia pozwalają na zrobienie sobie pokaźnego seansu filmowego, we własnym zaciszu domowym. Do oglądania filmów możesz wykorzystać: telewizory, monitory i projektory. I to właśnie na tym ostatnim się dzisiaj skupimy.

Czym jest projektor i jak działa?

Może nie jest to zbyt istotna informacja dla ludzi, którzy po prostu chcą kupić projektor, ale warto wspomnieć nieco o działaniu tej całkiem nowej technologii, która pozwala na urządzenie sobie prawdziwego kina domowego.

Projektor to nic innego jak urządzenie służące do wyświetlania obrazu na ścianie. Sprzęt składa się ze źródła światła, czyli lampy, soczewki, koła kolorów, obiektywu i kilku innych elementów, których wypisywanie nie ma większego sensu. Projektor możemy konfigurować ustawiając jego jasność, kontrast, rozdzielczość, format obrazu, ale sama jakość obrazu jest mocno zależna od naszego produktu.

Jak działa projektor? Tradycyjne projektory, które są dostępne w pierwszym lepszym sklepie z elektroniką, są stworzone na bazie technologii DLP. Urządzenie składa się z wielu luster, które kierują promień światła na koło kolorów, a stamtąd zostają wypuszczone we właściwe miejsce na naszej ścianie, płótnie czy czym tam sobie zamarzymy. Dla porównania – drugą opcją jest technologia LCD. Obraz tworzony jest przez matrycę LCD, aby poprzez układ optyczny mógł zostać wypuszczonym na zewnątrz.

A która z tych dwóch technologii jest lepsza? Zależy. Oba projektory mają swoje wady i zalety, ale te zostaną omówione nieco niżej.

Czy na projektorze dam radę oglądać film w rozdzielczości 1920 x 1080 (Full HD)?

Oczywiście, że tak! To czy będziemy oglądać coś w rozdzielczości: 800 x 480, 1024 x 768, 1280 x 720, 1280 x 800 czy 3840 x 2160, zależy tylko od naszego urządzenia. W Internecie bez problemu znajdziemy urządzenie, które wyświetli nam obraz w 1920 x 1200, ale także takie, którego rozdzielczość podstawowa, to zaledwie 854 x 480. Nie ma reguły – wszystko zależy od producenta, naszego budżetu i samego projektora.

Sprawdź też: Impedancja i om – czym są? Impedancja głośników i słuchawek – zwracaj na nią uwagę!

Żywotność lampy problemem?

Nie od dzisiaj wiadomo, że urządzenia – niezależnie od ich przeznaczenia – psują się. Wymieniamy części w samochodzie, kupujemy nowe karty graficzne do komputera, bo stare się już zużyły, wyrzucamy obdarty stół i zamawiamy nowy, aby nie było wstydu przed rodziną. Tak samo jest z projektorami. I trzeba to powiedzieć (znowu) – żywotność lampy zależy od produktu.

Liczy się, że przeciętna żywotność lampy w projektorze, to około 2000-4000 godzin, ale można się natknąć nawet na takie perełki jak 6000 godzin. Przypuśćmy, że mamy projektor, którego lampa wytrzyma zaledwie 2500 godzin. Dzieląc tę liczbę na 24, otrzymamy około 104 dni oglądania filmów, zdjęć czy czego tam sobie zamarzymy. Przeciętny film trwa około 2 godziny, więc otrzymujemy możliwość obejrzenia 1250 dzieł kina, a jeśli jesteśmy weekendowym wyjadaczem sztuki, to dzieląc tę liczbę na dwa – powiedzmy, że oglądamy po jednym filmie w piątek i niedzielę – otrzymamy 625 dni korzystania z projektora bez konieczności wymiany lampy.

Projektory w dobrych cenach

Sprawa wydaje się nieco inna, gdy korzystamy z projektora do grania w gry. Wtedy zapewne będziemy go używać dłużej i częściej, a to poskutkuje częstszą koniecznością wymiany podzespołu. Niemniej, jeśli mamy ochotę obejrzeć coś na dużym ekranie, to żywotność lampy nie powinna stanowić dla nas większego problemu, ale należy pamiętać, że co jakiś czas powinniśmy ją wymienić na nową.

Jaki projektor kupić? Jakie są wady i zalety LCD i DLP?

Zacznijmy od wad. Projektory LCD mają to do siebie, że lubią się psuć częściej niż DLP. Niestety, ale żywotność tych pierwszych jest gorsza, ponieważ z upływem czasu, tracą one na kontraście i kolorach. To samo tyczy się czasu reakcji – rzutniki LCD włączają się dłużej, a także widać ich czas reakcji podczas pracy, który (w przypadku tanich urządzeń) pozostawia po sobie wiele do życzenia. Ponadto, należy nadmienić, że LCD potrafi wyrzucać na obrazie martwe piksele, które skutecznie burzą nasze wrażenia z użytkowania sprzętu. Oglądanie filmów bardziej mrocznych, gdzie kolorystyka skupia się na odcieniach czerni, też nie jest mocną stroną projektorów LCD.

projektor w domu
Nowoczesne modele projektorów nie zajmują bardzo dużo miejsca

Czy to znaczy, że LCD przegrywa wszędzie? Bynajmniej. DLP również napotyka swoje problemy. Najpopularniejszym z nich jest tak zwany „efekt tęczy”. Występuje on, gdy wzrok widza porusza się szybko po ekranie – pojawiają się wtedy nieprzyjemne refleksy. Co ważne – ten problem nie występuje w projektorach LCD.

No to w końcu, jaki kupić? Wszystko zależy od tego, do czego przeznaczymy urządzenie. Zacznijmy więc od najważniejszego czynnika, który decyduje o tym, czy coś kupimy – cena. Co tu dużo mówić – cena definiuje, z czego jest stworzone urządzenie, jak długo będzie działać, jaką jakość otrzymamy i tak dalej. Nie znaczy to oczywiście, że tańsze urządzenia są gorsze. Nie chcę, abyśmy zrozumieli się na opak. Można więc rzec: kup ten projektor, na który cię stać. Ale ta odpowiedź chyba nie jest zbyt wyczerpująca. Co, jeśli DLP i LCD kosztują tyle samo? DLP oferuje najbardziej zbliżoną jakość do tej, którą możemy oglądać w kinie, ale czy to znaczy, że LCD będzie zły? Nie. Może mieć mniej żywsze kolory, ale wciąż będzie dobry do oglądania filmów.

Technologia 3LCD lepsza od zwykłego LCD?

Jeszcze kilka słów o matrycy 3LCD. Ten typ matrycy cechuje się połączeniem trzech matryc LCD, gdzie każda z nich odpowiada za jeden kolor podstawowy (czerwony, zielony i niebieski). Poza tym można także wspomnieć o modelach, w których za światło odpowiadają diody LED. Dostajemy małe gabaryty sprzętu, ale niestety i gorszą jakość.

Rozdzielczość podstawowa, lampa czy może po prostu cena – na czym skupić się przy wyborze projektora?

Aby bardziej wytłumaczyć zagadnienie kupna wymarzonego rzutnika, skupmy się nieco na kilku kwestiach: rozdzielczości, cenie i przeznaczeniu.

Rozdzielczość ekranu… To właśnie ona definiuje nam jakość obrazu. Wejdźmy w pierwszy sklep z RTV/AGD i sprawdźmy dostępność różnych rozdzielczości. Sprzęty 1920 x 1080 kosztują przeważnie w okolicy 2 tysięcy złotych do 3 tysięcy złotych. Otrzymamy w ten sposób urządzenie o dobrej jakości, która spokojnie wystarczy do wieczornych seansów filmowych. Za około 1000 złotych możemy kupić projektor o rozdzielczości 800 x 600 i niestety jego jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia. Losowe filmiki z psami czy kotami na YouTube albo bajki puszczane dzieciom, będą w przystępnej jakości. Tak samo zdjęcia z wakacji czy prezentacje w szkole – 800 x 600 pikseli powinno wystarczyć. Jednak oglądanie na takim projektorze najnowszych Avengersów czy granie w Wiedźmina 3, będzie mniej więcej tak porywające i emocjonujące, jak wyjazd o trzeciej nad ranem na grzybobranie (nie obrażając grzybiarzy oczywiście).

Po prostu – lepiej wybrać dobry monitor, niż projektor 800 x 600 do oglądania cudów techniki. Do 2 tysięcy złotych powinniśmy znaleźć coś w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, co nada się nieco bardziej, niż 800 x 600, ale wciąż nie będzie uwalniało całego potencjału tego wynalazku. W wyższych półkach cenowych od 6 tysięcy do nawet 10 tysięcy złotych znajdziemy sprzęt w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (UHD), co jest świetnym wynikiem, ale stawia nas przed pytaniem – czy warto brać tak drogi sprzęt do salonu? Nie odpowiem na to pytanie. Wszystko zależy od budżetu i możemy sobie pozwolić na takie rzeczy, na jakie nas stać.

Sprawdź też: Rodzaje USB – wszystko o typach złącza. Zestawienie

Drugą – a w zasadzie trzecią, bo cena została już wyczerpana – kwestią jest jasność. Nie powinniśmy szukać sprzętu, który jest możliwie najjaśniejszy. Do zacisza domowego w zupełności wystarczy nam projektor 1500-2500 ANSI lumenów (czy też ANSI LM). Projektory wykorzystywane w biurach, korporacjach czy szkołach, przeważnie mają nieco większą jasność, bo nawet 3500 LM czy 4000 LM. Nie znaczy to jednak, że jakość zależy od tego, który projektor ma większą jasność liczoną w ANSI lumenach. Najwyższe jakościowo projektory oferują nam jasność 2700 LM czy nawet nieco mniej.

Gdy zbalansowaliśmy już jasność z czernią, pora przejść do kontrastu. Niestety jest to kwestia ciężka do opisania i najlepsze, co można poradzić klientowi, to po prostu poprosić go, aby przyszedł do sklepu i zobaczył, który projektor mu najbardziej odpowiada. To czy coś będzie miało współczynnik kontrastu 3000:1, 10000:1, 16000:1, 20000:1, 30000:1 czy 100000:1, nie powie nam tak dużo, jak podróż do sklepu i testowanie własnymi gałkami ocznymi.

Telewizory OLED w świetnych cenach

Jasność ANSI – czym jest?

Zagadnienie bardziej dla ciekawskich, niemniej jednak warto nieco wspomnieć. Jak można się domyśleć – im wyższa jasność projektora, tym w bardziej jasnych pomieszczeniach można go używać. Jasność liczymy w ANSI lumenach, gdzie ANSI to skrót od „American National Standards Institute”. Procedura ustalająca ilość ANSI LM ma swoje wymogi, a są nimi: ustawienie ostrości i jakości obrazu, a także pomiar jasności ekranu z wyświetlonym na nim białym prostokątem.

Czy wierzyć wszystkim zapisom na pudełkach odnośnie jasności, czy nawet współczynnika kontrastu? Bardziej „podchodzić z dużym dystansem”. Zawsze najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy sprzęt nam odpowiada, jest po prostu obejrzenie jego pracy na żywo.

Mam wybrany model – czy będzie dla mnie dobry?

Wybór modelu to jedno, a drugie, to wybór modelu, który będziemy mogli podłączyć pod swój sprzęt. Ważne więc będzie, aby dobrać odpowiednie złącza i ewentualne systemy łączności do danego sprzętu.

Najważniejszym złączem, którego używają niemal wszyscy, jest niewątpliwie HDMI. Chyba nie ma projektora, który nie obsługiwałby takiego wejścia, ale lepiej się upewnić dwa razy, niż biegać do sklepu i robić zwrot produktu.

USB również może okazać się przydatne, gdy na przykład pracujemy w biurze, albo robimy jakieś prezentacje w szkole… USB pozwoli na podłączenie pendrive’a lub telefonu do naszego urządzenia i znacznie ułatwi nam pracę.

projektor slajdy
Niektóre modele nadają się bardziej do wyświetlania statycznych slajdów a nie filmów i gier

Przypuśćmy, że wracamy do domu po ciężkim dniu pracy, zostaliśmy nadgodziny i praktycznie od razu chcemy położyć się spać. Jednakże wpadamy na pomysł, że obejrzymy jeszcze coś krótkiego przed snem. Włączamy projektor i słyszymy donośne: „Wrrrrrrr”. Warto zwrócić uwagę, aby sprzęt nie wył nam nad głową, jakby uderzył się małym palcem u stopy o szafkę. Chcemy czegoś, co będzie pracowało w tle cicho bez konieczności imitowania dźwięków suszarki. Oczywiście ilość wydobywanych decybeli będzie zmieniało cenę produktu, ale niewątpliwie jest to jedna z tych rzeczy, które na dłuższą metę są nie do zniesienia.

Łączność Wi-Fi i inne dodatkowe aspekty są uzależnione tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika. Potrzebujesz Wi-Fi w projektorze? Śmiało! Nie potrzebujesz? Wybierz inny model. Nie ma reguły, każdy dobiera taki sprzęt, który spełni możliwie wszystkie, postawione przez osobę, wymagania.

Sprawdź też: Pamięć z niepamiętnych czasów — dyskietka. Podstawowe informacje i rodzaje modeli

Co dokupić do projektora?

Jeżeli projektujemy swoje własne kino domowe, to warto rozejrzeć się za dobrymi głośnikami. W końcu nie samym obrazem kino żyje. Głośnikiustawione w odpowiednich miejscach powinny zrobić z naszej sypialni prawdziwe kino Helios, IMAX czy jakiekolwiek inne.

Dokupić do projektora warto także… Farbę. Białą. Zwykłą. Tak poważnie, to nie, ale warto zrobić coś, aby nasza ściana była koloru białego – na takim najlepiej wyświetlać obraz. Płótno, cały stojak czy po prostu biała ściana, najlepiej sprawdzą się w tym zadaniu i nie zaburzą naszych doświadczeń z oglądania filmu.

Monitor, telewizor czy projektor?

Dochodzimy w końcu do meritum tematu o projektorach. Co wybrać do gier, a co do filmów?

Znowu to samo… Cena. Mając te 2 czy 3 tysiące złotych, projektor jest naprawdę dobrym pomysłem. Otrzymamy fajny sprzęt działający w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, co w zupełności zadowoli nas podczas gry na konsoli w przykładowo The Last of Us II, które grafikę ma przecież nieziemską. Nie zmienia to jednak faktu, że taką samą rozdzielczość otrzymamy w monitorze za około 600 czy 800 złotych. Tu jednak pojawia się kolejna kwestia – wielkość obrazu. Dobry projektor można rozszerzyć na ścianie do nawet 100 czy 120 cali, podczas gdy monitor wciąż będzie miał zaledwie 23 cale. Nawet 32 cale nie równa się z tymi wartościami, które możemy uzyskać korzystając z projektora.

Telewizor 32 cale, w rozdzielczości Full HD, otrzymamy za około 1000 do 1500 złotych, czyli mniej więcej za tyle samo, co projektor 1280 x 1080 pikseli, który zapewne rozszerzymy do nawet 40 czy 50 cali, ale stracimy jakość Full HD. Jak to śpiewał kiedyś pewien muzyk: „wszystko ma swoje wady, zalety”.

Krótkie zestawienie dobrych projektorów w różnych cenach

Na koniec, aby nie zostawiać nikogo na lodzie, krótkie zestawienie całkiem dobrych sprzętów w różnych przedziałach cenowych.

Projektor za 4000 – 6000 złotych

Epson EH-TW7000 – jedno z tych urządzeń, które jest warte swojej ceny. Stosunkowo niedawno wydany sprzęt, a zebrał już wiele pozytywnych opinii. Za sprawą Epsona otrzymamy jasność 3000 ANSI lumenów i technologię 3LCD. Kolory są dobrze wyważone i nasycone, dzięki czemu otrzymujemy sprzęt, który jest po prostu lepszy, niż wiele urządzeń, których jasność 3500 ANSI lumenów chowa się za możliwościami Epsona.

Innym wartym w tym przedziale cenowym, urządzeniem, może być OPTOMA UHD30.

Projektor za 2000 – 4000 złotych

LG PF50KS LED – świetny i niewielki projektor o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Co ciekawe – posiada wbudowane głośniki i dostęp do Smart TV.

Innym wartym w tym przedziale cenowym, urządzeniem, może być Optoma HD28e.

Projektor poniżej 2000 złotych

Blitzwolf BW-VP1 – król stosunku jakości do ceny. Za zaledwie 300 – 400 złotych otrzymujemy świetny sprzęt, który ma wbudowany mały i tani głośnik. Szczerze? Ten głośnik jest tam kompletnie niepotrzebny. O wiele lepsza byłaby technologia Bluetooth do sterowania sprzętem, zamiast podczerwieni, ale cóż zrobić – 400 złotych, to naprawdę niewielka cena. Jeżeli chodzi o granie w gry na tym projektorze – nie polecam. Filmy i seriale mogą być, ale granie wiąże się z ogromnymi opóźnieniami, co oznacza, że będzie dość uciążliwe.

Krótko o chińskich zabawkach

Mało się o tym mówi, bo poniekąd każdy to wie, ale lepiej przypomnieć. Kupowanie chińskich sprzętów bez żadnej nazwy, które reklamują się rozdzielczością Full HD, świetnym dźwiękiem i nie wiadomo czym jeszcze, przeważnie skończy się frustracją i wyrzuceniem projektora przez okno. Lepiej kup coś sprawdzonego, poczytaj trochę opinii w Internecie, albo nawet zadzwoń do kogoś, komu projektory multimedialne nie sprawiają żadnych trudności i dopytaj się nieco o tym, jaki sprzęt kupić. Nie warto robić wszystkiego na „łapu-capu”, zwłaszcza że sprzęt w postaci rzutnika, nie jest niczym tanim.

Powiedzieliśmy sobie o wielu informacjach na temat projektorów: czy moc lampy ma znaczenie, co to jest jasność ANSI, a także szczegółowo omówiliśmy projektor multimedialny. Prawdopodobnie są tutaj wszystkie najważniejsze kwestie odnośnie tych sprzętów, a gdyby nie, to wujek Google zawsze chętnie każdemu pomoże.

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *