inteligentne podświetlenie telewizora

Technologia

03.04.2023 11:22

Inteligentne podświetlenie telewizora – wybierz oświetlenie LED

AGD i IoT Gadżety
4
1
0
4
1

Inteligentne podświetlenie do telewizora, na czym polega i czy warto? Czy ledy w pokoju mogą być sterowane zdalnie? Jak stworzyć inteligentny dom?

Podświetlenie telewizora poprawia komfort oglądania telewizji oraz nadaje wnętrzom nowoczesnego stylu. Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania w postaci telewizorów z wbudowanym inteligentnym oświetleniem. Jeśli nie chcemy kupować nowego telewizora, to taki efekt możemy osiągnąć, instalując z tyłu urządzenia paski LED. Jakie oświetlenie LED będzie odpowiednie? Jak samodzielnie przygotować inteligentne podświetlenie telewizora? Sprawdź!

Inteligentne podświetlenie telewizora – czy warto?

Inteligentne podświetlenie telewizora dostarcza domownikom wielu funkcjonalności oraz możliwość sterowania światłem za pomocą aplikacji. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne, a dodatkowo pozwalają na zmianę barwy, regulację jasności, tworzenie harmonogramów oświetlenia oraz regulatorów czasowych. Takie opcje oferują taśmy LED Philips Hue. Jeśli chcemy stworzyć Smart Home z możliwością sterowania różnych źródeł światła, to warto pomyśleć o takim zakupie.

Sprawdź też: Jak wybrać TANI telewizor? Uważaj na te pułapki – sprawdź wideo moreleTV

Podświetlenie telewizora to nic innego jak umieszczenie za nim źródła światła. W tym celu można skorzystać z tańszych i równie efektownych rozwiązań. Świetnie sprawdzi się taśma LED, która pozwoli osiągnąć spektakularny i nowoczesny wygląd. Decydując się na takie rozwiązanie najlepiej, aby taśmy ledowe miały możliwość regulacji jasności. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy oświetlenie ma taką opcję. Za pomocą ściemniacza zbyt jasne światło można przyciemnić i optymalnie dopasować.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Warto wspomnieć o jeszcze jednym często stosowanym oświetleniu na ścianach RTV, a mianowicie listwach ledowych. Listwy LED w połączeniu z materiałami dekoracyjnymi takimi jak lamele tworzą świetną kompozycję na ścianie.

Najlepsze telewizory z inteligentnym podświetleniem

Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania w postaci telewizorów, które oferują nie tylko najwyższą jakość odwzorowywania kolorów, ale także wbudowane inteligentne oświetlenie.

Telewizor LED uznawany jest za technologię dla szczególnie wymagających osób. Zastosowana w urządzeniach technologia oparta jest na świecących diodach i była olbrzymim krokiem naprzód w porównaniu do telewizorów z ekranem LCD. Droższe modele telewizorów wykorzystują technologię Full LED, w której matryca jest równomiernie podświetlona, co daje lepszy kontrast.

Doskonały przykład stanowi telewizor Philips Ambilight. Zastosowane diody LED umieszczone na krawędzi telewizora zmieniają kolor w sposób zsynchronizowany z obrazem lub dźwiękiem. Model Ambilight jest wyposażony w silnik Philips Pixel Precise Ultra HD, który przetwarza obraz tak, aby był jeszcze bardziej ostry i miał bogatsze kolory. Dzięki inteligentnemu oświetleniu oglądanie telewizji lub granie w gry nabiera zupełnie innego wymiaru.

inteligentne podświetlenie telewizora
Źródło: philips-hue.com

Ambilight co to tak naprawdę oznacza? Jest to specjalny system stosowany w telewizorach emitujący kolorową poświatę z tyłu urządzenia. Technologia nadaje trójwymiarowości oglądanym filmom. Dzięki niej ma się wrażenie, że obraz wylewa się poza ekran.

Technologia jest kompatybilna z urządzeniem, dlatego oddzielny zakup Ambilighta do TV nie jest możliwy. W zamian producent oferuje wspomniane już w artykule inteligentne oświetlenie Philips Hue.

Jakie zalety i wady ma inteligentne podświetlenie telewizora?

Inteligentne podświetlenie telewizora jest to nowy trend, który trwa już od kilku lat i praktykowany jest na całym świecie. Każdy inteligentny dom bazuje na takich rozwiązaniach – po pierwsze są bardzo wygodne i ułatwiają codzienne funkcjonowanie, a po drugie są spektakularne i nadają wnętrzom nowoczesnego i świeżego stylu. Ledy w pokoju mogą być sterowane zdalnie za pomocą telefonu, a oprócz tego stanowią dodatkowe źródło światła.

philips ambilight
Źródło: philips.pl

Oświetlenie LED – zalety

Jedną z największych zalet oświetlenia LED jest energooszczędność. Taśmy LED pobierają znacznie mniej prądu elektrycznego niż tradycyjne źródła światła. Stosując oświetlenie LED, bardzo szybko zauważymy efekty w postaci obniżonych rachunków za prąd. Dodatkowo przechodząc na oświetlenie LED, dbamy o środowisko. Poza tym oświetlenie LED cechuje się długą żywotnością, wysoką wydajnością, nie nagrzewają się i jest odporne na uderzenia.

Odpowiednio wybrane listwy LED dają możliwość regulowania jasności światła. Sterowanie poziomem jasności jest praktycznym rozwiązaniem. Nie zawsze uda się idealnie dopasować intensywność światła do pomieszczenia. Zbyt mocne światło może razić i powodować dyskomfort. Dlatego, wybierając taśmy ledowe, warto upewnić się, czy mają możliwość ściemniania.

Oświetlenie LED umożliwia kontrolowanie nie tylko poziomu jasności. Ledy kolorowe uzupełnione o sterownik pozwalają na zmianę kolorów. W każdej chwili za pomocą pilota można zmienić barwę emitowanego światła i dopasować ją do panującej atmosfery.

Poza tym oświetlenie LED zastosowane na ścianie lub z tyłu telewizora poprawia komfort oglądania telewizji. Dzięki dodatkowemu oświetleniu oczy nie męczą się tak szybko, jak to ma miejsce w pomieszczeniach bez dodatkowego oświetlenia. Taśma LED dostarcza niesamowitych wrażeń wizualnych podczas oglądania filmów lub grania na konsoli.

Listwy LED nadają wnętrzom nowoczesnego charakteru. Prezentują się imponująco na ścianie RTV wraz z innymi materiałami dekoracyjnymi. W połączeniu z drewnianym dekorem, wielkoformatowymi płytkami lub lustrem podbijają ich kształt oraz nadają eleganckiego wyglądu.

inteligentne podświetlenie telewizora
Źródło: ytimg.com

Inteligentne oświetlenie jest praktycznym rozwiązaniem, które powinno być zastosowane w każdym inteligentnym domu. Dlatego, jeśli zależy nam na zdalnym sterowaniu oświetleniem, to warto rozważyć takie rozwiązania.

Czy pasek LED ma jakieś wady?

Taśmy LED mają kilka wad, które nie są w stanie zdominować zalet, jakie oferuje oświetlenie LED. Największą wadą jest ich cena, która może się wahać od kilku do kilkuset złotych. Warto pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, która zwróci się w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

Lampy LED są wrażliwe na skoki napięcia. Taki problem może się pojawić w starszych instalacjach elektrycznych. W takich domach taśmy ledowe mogą szybko ulec uszkodzeniu. W takim przypadku konieczne może być zastosowanie specjalnych zasilaczy.

Sprawdź też: Jak wybrać TELEWIZOR do PS5 i XBOX? Podpowiadamy na moreleTV

Jedną z istotnych wad oświetlenia LED jest ich zintegrowana budowa. Montując listwy ledowe, warto pamiętać, że montaż musi umożliwić swobodną wymianę paska LED. W tym celu należy dokładnie przemyśleć sposób montażu i upewnić się, czy w przyszłości nie będzie stanowić problemu.

Jak samodzielnie przygotować inteligentne podświetlenie telewizora?

Samodzielny montaż inteligentnego podświetlenia telewizora nie jest skomplikowanym działaniem. Po pierwsze należy wybrać odpowiednie oświetlenie LED. W tym celu można zdecydować się na jedną z kilku dostępnych opcji. Pierwszym sposobem jest standardowy zestaw taśmy, zasilacza i pilota, za pomocą którego możliwa będzie regulacja poziomu jasności. Drugim sposobem jest podświetlenie telewizora taśmą LED z zestawem inteligentnego sterowania – taśmy Philips Hue. Jest to rozwiązanie, które pozwala na podłączenie kilku sterowników do jednej aplikacji. Ostatnim i najtańszym sposobem jest podświetlenie taśmą LED.

inteligentne podświetlenie telewizora
Źródło: shopify.com

Przed aplikacją paska LED należy usunąć zabrudzenia znajdujące się z tyłu telewizora. W kolejnym kroku odklejamy pasek i przyklejamy taśmę LED do urządzenia. Na ostatnim etapie podłączamy kabel USB do telewizora.

Źródło obrazka głównego: alibaba.com

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *