Ile lat ma Słońce

Technologia

30.01.2023 13:07

Ile lat ma Słońce? Czy jest starą gwiazdą? Skąd znamy wiek Słońca?

Kosmos Nauka
10
1
0
10
1

Wiele osób zastanawia się, ile lat ma Słońce. Jaki jest więc wiek naszego Słońca i skąd to wiadomo? Czy nasza gwiazda zawsze będzie świecić?

Ile lat ma Słońce? To bardzo dobre pytanie! Jeżeli szukasz odpowiedzi, nauce udało się ją określić. Milion? 100 milionów? 500 milionów? Nie jesteś nawet blisko, jeżeli takie były Twoje domysły!

Ile lat ma Słońce?

Słońce jest gwiazdą znajdującą się w centrum naszego Układu Słonecznego i szacuje się, że ma około 4,6 miliarda lat. Wiek Słońca jest ważny, ponieważ pozwala określić również czas powstawania Układu Słonecznego. Uważa się, że większość planet i innych ciał w tym układzie, powstała z tej samej chmury materii, która uformowała Słońce, więc wiek Słońca pozwala oszacować wiek Układu Słonecznego, jak i pozostałych planet.

Skąd wiemy, ile lat ma Słońce?

Dane te są oparte na wieku meteorytów i innych obiektów w Układzie Słonecznym, które zostały datowane przy użyciu technik datowania radiometrycznego. Wiek Słońca jest ważny dla zrozumienia ewolucji Układu Słonecznego, w tym powstawania planet i innych ciał.

Czy nasza gwiazda jest stara? Jak długo będzie jeszcze świecić?

Słońce to gwiazda w średnim wieku, mniej więcej w połowie swojego przewidywanego okresu życia, który wynosi około 10 miliardów lat. Gwiazdy powstają z obłoków gazu i pyłu, a Słońce prawdopodobnie uformowało się z obłoku materii około 4,6 miliarda lat temu. Od tego czasu Słońce powoli spala swój wodór, zamieniając go w hel i uwalniając energię w postaci światła i ciepła.

Ile lat ma Słońce
Hipotetyczne przedstawienie czarnego karła – gwiazdy, która wypaliła się całkowicie i nie jest w stanie emitować promieniowania. Póki co, takich obiektów nie ma we Wszechświecie | Źródło: science.org

Jak „umrze” nasze Słońce?

Wiek Słońca może pomóc nam zrozumieć ewolucję innych gwiazd. Badając Słońce, możemy dowiedzieć się, jaki jest cykl życia gwiazd i jak mogą one ewoluować w czasie. Ta wiedza może pomóc nam lepiej zrozumieć wszechświat i znajdujące się w nim gwiazdy. Na tej podstawie można także przypuszczać, kiedy Słońce się „wyeksploatuje”.

Po tym, jak Słońce straci większość swojego paliwa (wodór), jego rozmiary zaczną rosnąć, przy czym nastąpi utrata masy (około ⅓). Średnica naszej gwiazdy stanie się 200 razy większa, przez co pochłonie najprawdopodobniej Ziemię (choć warunki do bytowania staną się niemożliwe długo przed tym wydarzeniem). Nasza gwiazda stanie się tzw. czerwonym olbrzymem za około 5,5 do 6,5 miliarda lat.

Sprawdź też: Ile stopni ma Słońce? Czy to najgorętsza znana nam gwiazda?

Co potem? Słońce zacznie przemieniać pozostały hel w węgiel, jednak nie zapewni dostatecznych temperatur, aby móc go spalać wraz z tlenem. Pierwiastki te zaczną odkładać się w jądrze gwiazdy, która następnie „zrzuci” zewnętrzne warstwy, co doprowadzi do zmniejszenia jej rozmiarów. Nasza gwiazda stanie się wtedy innym rodzajem gwiazdy: białym karłem.

Praktycznie wszystkie gwiazdy w naszej galaktyce czeka taki los. Czy to koniec ewolucji naszej gwiazdy? Otóż nie, gdyż białe karły stopniowo się ochładzają. W momencie, gdy nie może on emitować promieniowania, zmienia się w czarnego karła. Takich obiektów jednak nie ma jeszcze we Wszechświecie – czas potrzebny do ostygnięcia białego karła jest dłuższy niż wiek całego Wszechświata.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *