1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Astronauta, kosmonauta i tajkonauta. Ile zarabia, jak nim zostać, jakie są plusy i minusy kosmicznych podróży?

Technologia

30.06.2021 21:38

Astronauta, kosmonauta i tajkonauta. Ile zarabia, jak nim zostać, jakie są plusy i minusy kosmicznych podróży?

Nauka
12
0
1
12
0

Kosmonauta a astronauta — czy wiesz, na czym polega różnica? W naszym artykule znajdziesz wszystko o zawodzie astronauty! Sprawdź, czym się zajmuje kosmonauta i jakie wymagania musi spełnić potencjalny kandydat na to stanowisko!

Astronauta a kosmonauta oraz taikonauta — definicja. Co oznaczają te pojęcia?

Niektórych pozaziemskich lotników nazywamy kosmonautami, innych astronautami, a jeszcze kolejnych tajkonautami — dlaczego tak jest? Otóż odpowiedź związana jest bezpośrednio z pochodzeniem tych słów, a konkretnie osób, które się tak nazywa. Kosmonautą nazywano obywatela Rosji (w przeszłości ZSRR) lub innego kraju satelickiego. Natomiast określeniem astronauty mianowano osoby, które odbywały lot w przestrzeń kosmiczną z ramienia USA. W rzeczywistości kosmonauta oraz astronauta to synonimy, do których w ostatnim czasie dołączyło określenie tajkonauta (taikonauta) – dokładnie w 1998 roku, tuż po pierwszym udanym chińskim orbitalnym locie załogowym. Wszystkie trzy terminy oznaczają w praktyce ten sam zawód. Nazewnictwo jest więc kwestią tradycji.

astronauta a kosmonauta

Zawód astronauty — czym się charakteryzuje? Czym dokładnie zajmują się kosmonauci?

Choć od historycznego momentu, w którym Neil Armstrong stawiał pierwsze kroki na Księżycu, minęło już ponad pół wieku, to zawód astronauty wciąż jest zawodem dla wybranych, a loty kosmiczne nie odbywają się zbyt często. Czym więc zajmują się astronauci?

Podstawowym obowiązkiem osoby na tym stanowisku są oczywiście loty w kosmos oraz prowadzenie badań naukowych w przestrzeni kosmicznej. Astronauci specjalizujący się w misjach mają za zadanie opiekować się satelitami, utrzymywać statek kosmiczny w dobrej formie oraz przeprowadzać eksperymenty. Gdy nie podróżują w przestrzeni kosmicznej, zajmują się edukowaniem młodych studentów na temat realiów pracy w tym zawodzie. Stanowią doskonałe źródło inspiracji dla tych, którzy również pragną podążać taką ścieżką kariery. Rolą pilotów natomiast jest przede wszystkim sterowanie statkami kosmicznymi, a także pilotowanie międzynarodowych stacji kosmicznych. To właśnie na pilotach spoczywa największa odpowiedzialność, ponieważ to oni odpowiadają za bezpieczeństwo całej misji oraz załogi.

Zobacz też: Chińska misja na Marsa z sukcesami. Chiński łazik wylądował na Marsie

Ile zarabia astronauta? Jak zostać astronautą?

Droga do zostania astronautą nie jest prosta. Taka osoba musi spełniać szereg wymagań zależnych od organizacji, w której pracuje. Dla przykładu Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), czyli agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych dokładnie precyzuje wymagania, które musi spełniać potencjalny astronauta, aby w ogóle móc wystartować w rekrutacji. Jak zostać astronautą? Jakie kryteria należy spełnić?

Taki kandydat musi mieć przede wszystkim tytuł magistra z dziedziny STEM — nauka, technologia, inżynieria i matematyka — z jednej z certyfikowanych przez NASA uczelni wyższych. Alternatywą jest doktorat z tej dziedziny lub doktorat z medycyny na jednej ze wskazanych uczelni, lub ukończenie programu pilotażowego testu szkolnego certyfikowanego w USA. Ponadto NASA wymaga również amerykańskiego obywatelstwa i minimum dwuletniego doświadczenia na stanowisku powiązanym z naukami STEM lub udokumentowane minimum tysiąc godzin za sterami odrzutowca w roli kapitana samolotu.

Jeśli kandydat spełni powyższe wymagania, zakwalifikuje się do wstępnej selekcji i odbędzie dwugodzinną rozmowę online z rekruterami. Najlepsi kandydaci przejdą dalej, do testów potwierdzających sprawność fizyczną i zostaną poddani ocenie komisji złożonej z obecnych astronautów NASA. Na tym etapie będą musieli udowodnić, że mają odpowiednie zdolności operacyjne. Z licznej grupy kandydatów NASA wybiera garstkę szczęśliwców, których kieruje na badania medyczne. Niestety kandydatów z innych części świata niż USA dyskwalifikuje na starcie brak amerykańskiego obywatelstwa.

Choć marzenia Polaków o dostaniu się w szeregi amerykańskich astronautów nie mają szans się spełnić, nie oznacza to, że należy z tego marzenia całkowicie rezygnować!

Europa również posiada swoją agencję zajmującą się eksploracją i wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej — mowa oczywiście o Europejskiej Agencji Kosmicznej. Rekrutacja na kosmonautów odbywa się średnio co 10 lat i jest równie trudna do przejścia co ta w NASA. Co ciekawe kosmonauta wcale nie musi być osobą nadzwyczajnie silną fizycznie, a do rekrutacji mogą zgłosić się również kobiety oraz osoby z niepełnosprawnościami. Dzisiejsza wiedza dotycząca wyzwań, które niosą ze sobą loty w kosmos, pozwala na eksplorowanie przestrzeni kosmicznej nie tylko mężczyzną z zapleczem wojskowym. Kosmonauci i kosmonautki muszą być osobami o dobrym stanie zdrowia, co więcej w rekrutacji mogą wziąć udział nawet osoby w wieku 50 lat. Jak się okazuje, mają oni niższe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych po przyjęciu zwiększonych dawek promieniowania jonizującego, na które narażone są osoby w przestrzeni kosmicznej.

Ile zarabia astronauta? Astronauci NASA otrzymują standardowe, roczne wynagrodzenie, które zaczyna się od ok. 66 tysięcy dolarów do nawet 145 tysięcy dolarów. Astronauci z European Space Agency (ESA) mogą liczyć na zarobki w wysokości ok. 96 tysięcy euro rocznie.

Plusy zawodu astronauty — nie tylko loty kosmiczne

Niewątpliwie możliwość wzięcia udziału w kosmicznej misji jest największą zaletą tego zawodu. Dla wielu podróż w przestrzeń kosmiczną to spełnienie marzeń. Z zawodem kosmonauty wiąże się ogromny prestiż — w końcu pracują na rzecz całej ludzkości, odkrywając pozaziemskie tajemnice. Jest to również profesja, która pozwala zapisać się na kartach historii.

Minusy zawodu kosmonauty

Jak każda praca, ta również ma swoje wady. Zawód ten wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami w czasie podróży kosmicznych. Nie bez znaczenia są też szkody wyrządzone w organizmie podczas długich pobytów w stanie nieważkości — osłabiają się kości oraz mięśnie. Ponadto praca astronauty jest niezwykle stresująca — niezależnie od poziomu postępu technologicznego, na Ziemi nie da się całkowicie odwzorować warunków panujących w kosmosie. Astronauta musi więc być niezwykle silny psychicznie, aby w sytuacji stresowej był w stanie podejmować odpowiednie kroki.

Astronautyka i jej rozwój — czy możemy się spodziewać większego zapotrzebowania na ten zawód?

Zawód astronauty to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Gdy ogłaszana jest rekrutacja, zawsze napływa tysiące zgłoszeń. Praca w kosmosie jest jednak tylko dla wybranych i prędko się to nie zmieni.

Przygoda z kosmosem nie musi jednak się kończyć, jeśli zgłoszenie kandydata zostanie odrzucone. Na Ziemi jest ogromne zapotrzebowanie na inżynierów, którzy będą przygotowywali wszystko, co jest związane z podróżą człowieka w kosmos. Jeśli więc taka praca to spełnienie Twoich marzeń — nie poddawaj się! Zacznij kształcić się i rozwijać w naukach ścisłych takich jak lotnictwo i kosmonautyka, biologia, fizyka czy astronautyka.

Zobacz też: Rakieta SpaceX Falcon 9 – rakieta wielokrotnego użytku

12
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.