AMD RADEON

Technologia

21.01.2022 15:03

AMD tłumaczy się za RX 6500 XT – dlaczego jest taka słaba?

Komputery Newsy
7
0
0
7
0

AMD niedawno wypuściło nową kartę graficzną – RX 6500 XT, lecz wedle internautów nie sprostała ona oczekiwaniom rynku. Pojawiły się stwierdzenia, że jest ona po prostu słaba i nie nadaje się na obecne czasy. Pracownik AMD zabiera głos w sprawie.

W kwestii funkcjonalności karty graficznej i procesora graficznego Navi 24, wciąż nie otrzymaliśmy oficjalnych wyjaśnień od AMD. Niemniej jednak, John Bridgman, główny członek personelu technicznego w AMD, zabrał głos w sprawie, a dokładniej opublikował wpis na forum Phoronix. Jego wiadomość jest odpowiedzią na post innego użytkownika zwracającego uwagę na słabe możliwości karty Radeon RX 6500 XT.

Głównym zastosowaniem Navi24 będą laptopy połączone z APU Rembrandta, który ma pełną funkcjonalność wideo i PCIe 4. generacji. Odniosłem wrażenie, że to tylko kodowanie, które było ograniczone w Navi 24, a nie dekodowanie — wciąż nie jestem pewien, czy to ograniczenie jest prawdziwe, czy tylko literówka na stronie produktu. Próbuję znaleźć ostateczną odpowiedź

Tak wypowiedział się John Bridgman na forum.
amd rx 6500 xt
Wpis pracownika na forum technologicznym

W wielkim skrócie, choć nie jest to oficjalne zdanie AMD, ta karta graficzna była projektowana z myślą o laptopach, aniżeli gamingowych komputerach stacjonarnych. Domyślnie, planowano umieścić ją wraz z Ryzenami 6000, obsługującymi złącze PCI Express 4.0. Obecnie, w wielu domach, gracze posiadają płyty główne ze standardem PCI-E 3.0, a to przełoży się (jeżeli kupimy tego Radeona) na znaczny spadek wydajności.

Radeon RX 6500 XT nie posiada obsługi kodeka AV1, ale gdy zestawimy go z procesorem Ryzen 6000, który ma zaimplementowane własne narzędzia do kodowania i obsługę PCI-E 4.0, to karta nie wypada tak źle. Jednak jak zdradził pracownik AMD, to powinna być w dalszym ciągu karta graficzna dedykowana pod laptopy. Dlaczego korporacja wypuściła ją w takim wypadku na rynek? Ciężko jednogłośnie to stwierdzić. Być może AMD na dniach ogłosi oficjalne wyjaśnienia.

AMD i Radeon RX 6500 XT – zamieszanie, ale czy słuszne?

Wprowadzenie karty graficznej, lekko odbiegającej od obecnych standardów, wywołało w sieci poruszenie. Nic dziwnego, w tych czasach wiele gier wymaga mocniejszych parametrów, aby odtwarzać tytuły w zadowalającej jakości. Rynek kart graficznych od ponad roku przeżywa głęboki kryzys, ceny poszybowały w górę, a osoby chętne na stworzenie swojego komputera do gier muszą zapłacić majątek.

AMD wprowadzając RX 6500 XT, umożliwia stworzenie jakiegokolwiek komputera do gier. Nie będzie to maszyna uruchamiająca gry na ultra ustawieniach, ale ważne, by w cokolwiek się dało na niej pograć. Nikt nie bierze jej pod uwagę jako długoletni sprzęt do gier, a raczej forma na przeczekanie, aż rynek się ustabilizuje.

Sprawdź też: AMD ukrywa swój wpis, że 4 GB VRAM to za mało na obecne gry

Obniżone parametry karty graficznej mogą wynikać z wysokiego popytu na podzespoły do kopania kryptowalut. Użycie tego Radeona do wydobycia np. Bitcoina mija się kompletnie z celem, jest on po prostu za słaby i nie będzie dochodowy. Być może był to specjalny zabieg AMD, aby górnicy nie wykupili masowo wszystkich dostępnych kart graficznych.

A Ty co myślisz o karcie graficznej, którą wprowadziło AMD? Zostaw komentarz.

Chcesz skonfigurować i zamówić idealny komputer dla siebie? Wiemy, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda… Wszystkim spragnionym pomocy w tym trudnym zadaniu polecamy nasz obszerny materiał: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. W artykule omawiamy dokładnie wszystkie kwestie, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego. Konfigurator zestawu komputerowego PC to narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Dzięki niemu i kilku naszym wskazówkom, każdy poradzi sobie z doborem pasujących do siebie podzespołów, zapewniających odpowiednią wydajność.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *